فهرست
یادداشت روز: چرا آرژانتین «مچ آپ» خوبی برای آلمان محسوب نمی شود؟
یادداشت روز: چرا آرژانتین «مچ آپ» خوبی برای آلمان محسوب نمی شود؟

یادداشت روز: چرا آرژانتین «مچ آپ» خوبی برای آلمان محسوب نمی شود؟

شهاب شهابی

آی اسپورت- آلمان یواخیم لوو بدون شک بهترین تیم جام جهانی 2014 برزیل بوده است. برای اینکه به این مهم پی ببریم کافی است بازی های این تیم را از دیدار نخست، تا آخرین دیدارش مقابل برزیل بررسی کنیم. چه از لحاظ کیفیت بازی و چه از لحاظ ثبات و نتیجه گیری، بدون شک آن ها موفق ترین و بهترین تیم جام محسوب می شوند. اما باید توجه داشت که لزوما بهترین بودن برای رسیدن به موفقیت نهایی کافی نیست.

آلمان در فینال جام جهانی در برابر حریفی قرار می گیرد که با تمامی رقیبان پیشینش در برزیل فرق می کند. چه از لحاظ سبک بازی و چه از لحاظ کیفیت بازیکنانی که در تیم حضور دارند. آرژانتین در جام جهانی 2014 به نسبت تمامی 30 تیم دیگر، «مچ آپ» سخت تری برای آلمان محسوب می شود. سبک بازی این تیم به گونه ای است که بیش ترین تهدید را برای شاگردان یواخیم لوو ایجاد می کند. سبک بازی آرژانتین ویژگی هایی دارد که آلمان برای تطابق خود با آن ها دچار مشکل خواهد شد.:


1 - تمرکز بالا؛ ثبات در جریان بازی

بازی های گروهی را کنار بگذارید، برای پی بردن به عیار واقعی تیم ها باید مراحل حذفی را مورد بررسی قرار دهیم. آرژانتین از اولین بازی خود در مرحله ی حذفی مقابل سوییس به خوبی نشان داد که تیمی قدرتمند از لحاظ مسائل ذهنی و روانی محسوب می شود. شاگردان سابه یا قادر هستند تا در طول 90 یا 120 دقیقه بازی نفس گیر، تمرکز خود را علی الخصوص در کارهای تدافعی و همچنین مدیریت بازی به خوبی حفظ کنند. برای پی بردن به تمرکز بالای آرژانتین کافی است به بازی مقابل سوییس نگاه کنیم. قطعا تصدیق خواهید کرد که تیمی برای گل زدن در دقیقه ی 118 باید از قدرت ذهنی و تمرکز بالایی برخوردار باشد. اگر به دیگر بازی های حذفی آرژانتین نیز نگاه کنیم، به خوبی این ویژگی ها را پیدا خواهیم کرد. چه در بازی مقابل بلژیک که شاگردان سابه یا قدرت بالای خود را در «مدیریت» بازی نشان دادند و چه در بازی مقابل هلند که بار دیگر آشکار کردند از قدرت «ذهنی» بسیار بالایی برخوردار هستند.

\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/479f1ba79b1.jpg\"آلمان تا اینجای رقابت ها نشان داده در برابر تیم هایی که تمرکز بالایی از خود در طول بازی نشان می دهند، به مشکل بر می خورد. نمونه ی بارز این مسئله  بازی برابر الجزایر است. پرتغال یا برزیل نشان داده بودند که تیم هایی احساسی و شکننده از لحاظ مسائل روحی و روانی محسوب می شوند و این مسئله برای آلمان ها مهم ترین پوئن مثبت بود. آرژانتین اما چنین تیمی نیست. در فینال مهم ترین مسئله برای آلمان «گل زودهنگام» خواهد بود، گلی که می تواند مهم ترین ویژگی آرژانتین یعنی تمرکز را تحت تاثیر خود قرار دهد. اما اگر شاگردان لوو در به ثمر رساندن گل در 20 دقیقه ی نخست نا موفق باشند، آن گاه شرایط در ادامه سخت تر پیش خواهد رفت.


2 - سرعت بالا در فاز تهاجمی

بازی آلمان ها مقابل الجزایر و غنا به خوبی نشان داد که خط دفاعی این تیم در برابر تیم های سرعتی در فاز تهاجمی، به مشکل بر می خورد. شاید اگر هنرنمایی های نویر در خروج از دروازه وجود نداشت، آلمان نمی توانست از سد الجزایر عبور کند. نویر بارها و بارها جا ماندن خط دفاع تیمش را با خروج های بی نقصش جبران کرده بود. خط دفاع آلمان کمی کند است که این مسئله با دست و پا شکسته بودن هوملس به علت مصدومیت، بغرنج تر نیز شده است. برزیل به این علت نتوانست برای آلمان دردسرساز شود چون سرعت بالایی در کارهای هجومی نداشت اما این مسئله در تیم ملی آرژانتین با وجود لیونل مسی و یا دی ماریا بسیار متفاوت تر می شود.خط دفاعی آلمان شب سختی را در مصاف با بازیکنان سرعتی آرژانتین پیش رو خواهد داشت، به ویژه اینکه دی ماریا هم به این بازی برسد. زوج دی ماریا و مسی هر خط دفاع کندی را به دردسر می اندازد. اگر به این مسئله باور ندارید حتما باید صحنه ی  تک گل آرژانتین برابر سوییس را  مجددا نگاه کنید.3 - بازیکنانی که «لحظه» را رقم می زنند

حق با بکن بائر است، مسی در یک صدم ثانیه می تواند همه چیز را تغییر دهد. در دیداری به بزرگی فینال جام جهانی وجود بازیکنانی «لحظه ای» بسیار تاثیر گذار می تواند باشد. آرژانتین بهترین بازیکن از این حیث را در دنیا مال خود می بیند. جدا از مسی، دی ماریا، آگوئرو و ایگواین نیز بازیکنانی هستند که پیش از این در باشگاه های خود نشان داده اند می توانند سرنوشت یک بازی را به تنهایی عوض کنند. از حرکت تماشایی دی ماریا روی صحنه ی گل دوم رئال در فینال لیگ قهرمانان گرفته تا مهم ترین گل تاریخ باشگاه منچستر سیتی. در فینال جام جهانی لزوما تیم «بهتر» موفق نمی شود، بلکه ممکن است سرنوشت بازی در یک «لحظه» تعیین شود.

آلمان روی کاغذ تیم بسیار بهتری نسبت به آرژانتین محسوب می شود. در طول تورنمنت هم بسیار شایسته تر کار کرده است اما شرایط در فینال می تواند دشوار تر از همیشه باشد. آرژانتین ویژگی هایی را دارد که دقیقا نقطه ضعف آلمان محسوب می شود. مسی و دوستان، حقیقتا «مچ آپ» دشواری برای یواخیم لوو خواهند بود.

 

     
آی اسپورت
2014-07-13 10:55:10
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر