فهرست
چرا " شماره 5 کاذب " آلمان بهترین دروازه بان جهان است؟
چرا " شماره 5 کاذب " آلمان بهترین دروازه بان جهان است؟

چرا " شماره 5 کاذب " آلمان بهترین دروازه بان جهان است؟

آی اسپورت- مانوئل نویر ویژگی های خاصی دارد. او مانند هیچ دروازه بان دیگری نیست، روحیاتش با همه ی دروازه بانان دنیا متفاوت است. الیور بیرهوف بهترین وصف را از او به عمل می آورد: \" مانوئل می خواهد همیشه جزئی از بازی باشد. برای او تنها درون دروازه ایستادن کفایت نمی کند.\" حق با بیرهوف است، دروازه بان بایرن مونیخ علاقه ای به کارهای یکنواخت ندارد. او دوست دارد بخش پر رنگ تری از بازی را عهده دار شود. برای او تنها حضور در محوطه ی جریمه کافی به نظر نمی رسد. دروازه بان شماره ی 1 تیم ملی آلمان خودش در این رابطه می گوید: \" من همیشه علاقه دارم تا بازیکن تیم باشم، نه دروازه بان. سبک بازی من این چنین است.\" وقتی چنین جملاتی را از مانوئل نویر می شنوید نباید تعجب کنید که اتفاقاتی مانند بازی با الجزایر روی دهد!!


\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/6cec7fe3da1.jpg\"
یواخیم لوو جملات جالبی را در مورد نویر به زبان می آورد: \" او توانایی های تکنیکی یکسانی با همه ی بازیکنان من دارد. او حتی می تواند برای من در خط میانی بازی کند.\" البته که در پاره ای از مواقع نویر برای  یواخیم لوو در جام جهانی نقش یک مدافع هافبک را نیز ایفا کرده است.

نویر در جریان پیروزی 2-1 تیمش برابر الجزایر به معنای واقعی کلمه نقش \" شماره 5 کاذب\" را در تیم ایفا کرد. او 32 پاس در جریان این بازی داد که برای یک دروازه بان آماری بی نظیر محسوب می شود. او بارها و بارها در نقش مدافع آخر تیمش ظاهر شد و توانست مهاجمان الجزایر را در لحظات آخر ناکام کند. در جام جهانی تنها یک دروازه بان در یک بازی توانسته بیشتر از او پاس دهد. کلودیو براوو دروازه بان جدید باشگاه بارسلونا موفق شد در دیدار اول تیمش مقابل استرالیا 34 پاس برای هم تیمی هیاش ارسال کند.


\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/6cec7fe3da2.jpg\"در مصاف مقابل الجزایر 20 لمس توپ نویر از مجموع 59 بار لمس توپش، خارج از محوطه ی جریمه اتفاق افتاد که به خوبی اوج توانایی های او را در بازی با پا و پوشش خط دفاعی تیمش نشان می دهد. او 5.5 کیلومتر را در زمین طی کرد تا نشان دهد عملکردش برای تیم ملی آلمان فراتر از یک دروازه بان است.

الیور کان معتقد است که این حرکات مانوئل نویر همچون خود کشی می ماند اما او همیشه سر بلند از این خود کشی خارج می شود!! الیور کان که رقابت های جام جهانی را برای شبکه ی ZDF آلمان کارشناسی می کند معتقد است حتی صدم های ثانیه در چنین خروج هایی می تواند موثر باشد و یک اشتباه کوچک به معنای اخراج دروازه بان خواهد بود. با این حال مانوئل نویر نشان داده است که توانایی خوبی در زمان بندی این مسئله دارد. در بازی برابر الجزایر او بار ها و بارها موفق به تکرار چنین صحنه هایی شد و هیچ خطای انسانی را نیز در این بین مرتکب نشد.

یواخیم لوو نیز پس از بازی مقابل الجزایر به حمایت از نویر پرداخته بود: \" دروازه بان نباید تنها به حضور درون محوطه ی جریمه فکر کند. یک دروازه بان خوب باید توانایی های مختلفی در طول بازی از خودش بروز دهد.\" کوپکه مربی دروازه بان های تیم ملی آلمان و یکی از دروازه بانان بزرگ تاریخ فوتبال آلمان نیز معتقد است: \" زمانی که روی نیمکت نشسته ام و می بینم که نویر از درون محوطه ی جریمه خارج می شود، احساس آرامش می کنم چون به او و توانایی هایش اعتماد کاملی دارم.\" کوپکه، نویر را بهترین لیبرو تاریخ فوتبال آلمان پس از بکن بائر می داند.


\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/6cec7fe3da3.jpg\"


البته این اولین باری نیست که در طول تاریخ یک دروازه بان چنین توانایی های از خودش نشان می دهد. یان یونگ بلود دروازه بان تیم ملی هلند در جام های جهانی 74 و 78 نیز چنین خصوصیاتی در بازی از خودش نشان می داد که اتفاقا باعث حضور تیمش در فینال هر 2 جام جهانی نیز شده بود.

عملکرد خارق العاده ی نویر تنها مختص به بازی مقابل الجزایر نبود. او دردیدار مقابل فرانسه نیز بار دیگر اوج تمرکز، آرامش و توانایی هایش را به عنوان یک دروازه بان به جهانیان نشان داد. اوج کار او در دقیقه 94 بازی بود که توانست ضربه ی بنزما را در مصافی تقریبا تک به تک با آرامشی کامل و یک دست مهار کند. این صحنه جلوه ی واضح توانایی های مانوئل نویر به عنوان یک دروازه بان بود. مانول نویر در جام جهانی از مجموع 27 ضربه ای که راهی چارچوب دروازه اش شده است، 23 ضربه را با موفقیت مهار کرده است. تنها سرخیو رومرو دروازه بان آرژانتین، ناواس دروازه بان کاستاریکا، دومینگوئز دروازه بان اکوادور و انیاما دروازه بان نیجریه از این حیث آمار بهتری را از خود ثبت کرده اند. نویر در 6 مسابقه ی جام جهانی 2014 برزیل، 4 بار موفق شده دروازه اش را بسته نگه دارد تا به اصطلاح کلین شیت کرده باشد.

\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/6cec7fe3da4.jpg\"مانوئل نویر در جریان پیروزی 7-1 تیمش برابر برزیل نیز شب بسیار خوبی را سپری کرد. او در این دیدار نیز 7 بار موفق شد توپ را مهار کند، دقیقا به اندازه ی تعداد گل هایی که تیمش موفق شد در جریان بازی وارد دروازه ی برزیل کند. نویر در مصاف مقابل برزیل 59 بار توپ را لمس کرد تا باز هم نشان دهد توانایی های متفاوتی در بازی دارا است.

عملکرد مانوئل نویر دورن دروازه ی تیم ملی آلمان موجی از ستایش ها را پیرامون او به راه انداخته است. در دوره ای که امثال کاسیاس، بوبوفن یا حتی پیتر چک به روزهای پایانی فوتبال خود نزدیک می شوند، مانوئل نویر را شاید بتوان بهترین دروازه بان دنیا معرفی کرد. البته او رقیبانی تازه نفس در این راه همچون کورتوا دارد که ممکن است در سال های آینده او را به چالش بکشند. مصاف فینال مقابل آرژانتین می تواند تاثیرگذار ترین دیدار زندگی نویر باشد. بازی که اگر دروازه بان شماره ی 1 بتواند از آن نیز سربلند خارج شود، می تواند نام خودش را در طول تاریخ جام های جهانی به عنوان یکی از موفق ترین دروازه بانان  ثبت کند.

منبع: whoscored

ترجمه: شهاب شهابی

  ۱  
آی اسپورت
2014-07-13 14:22:13
نظر دهید

۱ نظر
رامتین اشرفی
يكشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۳، ۱۵:۳۰
واقعا فراتر از یک دروازه بان...
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر