فهرست
یادداشت روز : چرا از آلمان متنفرم
یادداشت روز : چرا از آلمان متنفرم

یادداشت روز : چرا از آلمان متنفرم

آی اسپورت - جام جهانی ۹۰ که شروع شد،شش ساله بودم.یک شش ساله که عشق به یک مرد را یاد گرفت.یک شش ساله که  روی تلخ زندگی را دید. انگار ائتلافی بود علیه دیه‌گو.

مهم نبود که هستی و کجا هستی، همه با دیه‌گو مخالف بودند، همه می خواستند او را بزنند، همه منتظر زمین خوردنش بودند. یادم هست اولین بازی با کامرون 25خطا روی مارادونا کردندو چه قدر تلخ بود برای ما که هفت بازی شاهد کتک خوردن‌های مداوم دُن دیه‌گو بودیم.

دیه‌گوی ما به تنهایی همه را حریف بود، اما جایی کم آورد: زمانی‌که تیم آلمان با کمک داور، تماشاگران ایتالیایی، ژائو هاولانژ و... تبانی کردند تا دیه‌گو را زمین بزنند. اما شکست دیه‌گو، او را از نظر نینداخت٬ بلکه برای ما محبوب‌تر کرد.

وقتی با چشمانی خیس و سرخ از اشک، از دست دادن با هاولانژ خودداری کرد، دلم خنک شد.شش ساله ترین آرژانتینی دنیا حالا تنفر را یاد گرفته بود.بعد از آن در سایه ی انزجار بازی های آلمان را می دیدم.شاید برای من زیبا ترین گل,گل یوردان لچکوف به آلمان باشد ...
نظم تاکتیکی  آلمان،حالم را بد می کرد همیشه!فوتبالشان هم مثل ادبیاتشان سرد و کسل کننده بود.اما آرژانتینی ها از فوتبال لذت می بردند
با تمام وجود بازی می کردند یک‌جور محشری رها و سرخوش. راستش این دوره خصومتی با آلمان نداشتم شاید چون آنها هم بالاخره فهمیدند باید ادای ما را دربیاورند!پویایی روزافزون فوتبال آلمان حالا منجر به ارایه فوتبالی جذاب شده ، هرچند همچنان چشم دیدنشان را ندارم!

دلم می خواهد  آرژانتین قهرمان شود که یاغی‌گری ناب‌شان مفرح ذات است.می خواهم مسی جام را بگیرد دستش و گریه کند، این بار نه مانند فینال رم از سر ناکامی که از شوق پیروزی.

 فوتبال یک جام به دون دیگو بدهکار است و شاید این دوره بهترین زمان برای ادای دین باشد: پیش برو آرژانتین!

ریحان میرخانی
  ۴  
آی اسپورت
2014-07-13 16:34:58
نظر دهید
۴ نظر
ماهیگیر
يكشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۳، ۱۶:۲۷
بلوف میزنه.
ماهیگیر
يكشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۳، ۱۶:۲۷
بلوف میزنه.
-
يكشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۳، ۱۶:۳۱
فوتلاب آرژانتین با بردهای ناپلئونی جذابه؟؟؟ این صرفا نظر نویسنده است نه هواداران فوتبال.
علی
يكشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۳، ۱۹:۱۲
جام جهانی 90 منم شش سالم بود المان یوگوسلاوی وای خدای من ماتیوس دو گل بی نظیر او رویای کودکی من شد المان خاطرات دوران کودکیم رو زنده می کنه و چه جالب گل لچکوف و گریه های من چقدر زود گذشت برادر نازنینم ارزو می کنم همیشه شادکام باشی ولی امشب شب ماست شب المان دوست داشتنی ما
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر