فهرست
گزارش روز: آلمان را بهتر بشناسید
گزارش روز: آلمان را بهتر بشناسید

گزارش روز: آلمان را بهتر بشناسید

ترجمه: علی کمانگری

آی اسپورت-  آلمان ها روز یکشنبه در فینالى که میلیون ها هوادار فوتبال مشتاقانه انتظار آن را مى کشیدند،به دیدار آرژانتین خواهد رفت. بى بى سى اسپورت نگاهى داشته به سیستم این تیم،ترکیب اصلى آن ها و اطلاعاتى از مربیان و بازیکنان حاضر در دیدار فینال.

دروازه بان:مانوئل نویر،بایرن مونیخ(٢٨) این جام جهانى به مانوئل نویر کمک کرد تا توانائى هاى خود را به عنوان بهترین دروازه بان جهان به همگان ثابت کند. متخصص پست سوییپر-دروازه بان،به دلیل قابلیت هایش در کار با توپ و تمایل او به بیرون آمدن از دروازه براى رفع موقعیت هاى خطرناک،توانست رکورد خارق العاده ى ٢١تماس با توپ در بیرون از ١٨ قدم را در دیدار مقابل الجزایر از خود بر جاى بگذارد. نکته ى قابل توجه اینکه نویر از سال ٢٠٠٩ که اولین بازى ملى خود را انجام داد،در این ٥ سال و در ٥١ بازى تنها سه بار در ترکیب ژرمن ها حاضر نبوده است.

 تنها کیلور ناواس،دروازه بان کاستاریکا،با ٩١/٣ درصد مهار توپ،آمار بهترى در مقایسه با نویر(٨٥/٢ درصد) داشته است.

دفاع راست:فیلیپ لام،بایرن مونیخ(٣٠) کسى که مربى باشگاهى اش-پپ گواردیولا-او را با هوش ترین بازیکن دوران مربیگرى خود خوانده،در جام جهانى ٢٠١٤ نیز ،همانند این فصل در تیم بایرن مونیخ،از پست دفاع راست به پست شماره ى ٦(هافبک دفاعى)منتقل شد.هرچند این تغییر پست براى آلمان ها یک فاجعه نبود اما حضور او در سمت راست خط دفاعى در دیدار یک چهارم،هم استحکام خط دفاعى ژرمن هارا بالاتر برد و هم آن ها در حمله با حضور لام روان تر کار مى کردند.بازى فینال ٢٠امین تجربه ى لام در رقابت هاى جام جهانى است.

آیا مى دانستید؟فیلیپ لام با ٤٥٠ پاس کوتاه در بین همه ى بازیکنان جام رکورد دار است.دفاع وسط:ژروم بواتنگ،بایرن مونیخ(٢٥) بواتنگ جام را در پست دفاع راست آغاز کرد اما در ادامه به دلیل مصدومیت مرته ساکر و هوملز و هم چنین بازگشت لام به سمت راست خط دفاع،به پست دفاع وسط آمد.او دو مصدومیت را نیز در ابتداى جام پشت سر گذاشت تا در حال حاضر یکى از ١١مرد ابتدائى یواخیم لو باشد.ژروم در دیدار مقابل غنا براى دومین جام جهانى متوالى،در برابر برادر ناتنى خود،کوین پرینس بواتنگ به میدان رفت.

آیا مى دانستید؟بواتنگ در تمام ١١بازى اخیر آلمان در جام جهانى حضور داشته است.
متس هوملس،بروسیا دورتموند(٢٥) اگر چه در مورد عملکرد او در مرکز خط دفاع قبل از شروع جام،تردیدهایى وجود داشت اما با توجه به بازى هاى قدرتمند او در این پست در این دوره از رقابت ها،ازشانس زیادى براى قرارگرفتن در تیم منتخب جام برخوردار است.مدافع تیم بروسیا دورتمند هم چنین یک مهره ى کلیدى براى تیمش در این تورنمنت بوده است و ٢گل حساس را با ضربه ى سر وارد دروازه ى پرتغال و فرانسه کرده است.همه ى این ها در حالیست که هوملز از ابتداى جام با بیمارى سرماخوردگى شدیدى نیز دست و پنجه نرم مى کند.

آیا مى دانستید؟مادر هوملز اولین زنى بود که یک مسابقه ى فوتبال را در یک شبکه ى آلمانى تفسیر مى کرد.

دفاع چپ:بندیکت هوودس،شالکه(٢٦) یک مدافع میانى در تیم باشگاهى خود،شالکه،اما او نقطه ى ضعف آلمان در سمت چپ خط دفاعى را با اعتماد لو به او پوشش داد.هوودس در تمام بازى هاى آلمان در ترکیب اصلى حضور داشته است.او درست قبل از جام جهانى،دچار یک سانحه ى رانندگى در مرسدس به همراه راننده ى فرمول ١-نیکو روزبرگ-شد اما صدمه اى ندید.

آیا مى دانستید؟هوودس بیشتر از همه ى بازیکنان آلمان تکل زده است(١٥)

هافبک دفاعی:سامى خدیرا،رئال مادرید(٢٧) بعد از پارگى رباط صلیبى در ماه نوامبر رویاى حضور در جام جهانى تقریباً براى خدیرا به پایان رسیده بود. حالا اما اگر کسى به انتخاب خدیرا توسط لو شک داشت،پس از عملکرد درخشان هافبک ٢٧ ساله در برزیل به او ایمان آورده است. پس از رهایى از بند مصدومیت و رسیدن به آمادگى کامل،با قرار گرفتن در کنار باستین شواین اشتایگر-که در جام جهانى ٢٠١٠ نیز در کنار هم حضور داشتند-خط هافبک آلمان در دیدار مقابل فرانسه محکم تر و خطرناک تر ظاهر شد.

آیا مى دانستید؟خدیرا توانست براى اولین بار در جام جهانى در مقابل برزیل هم گل بزند و هم پاس گل بدهد.

هافبک وسط:باستین شوان اشتایگر،بایرن مونیخ(٢٩) پس از یک فصل ناموفق در بایرن(به دلیل مصدومیت هاى متوالى)او در تمرینات آماده سازى قبل از جام نیز از ناحیه ى زانو مصدم شد تا از آمادگى لازم در ابتداى جام دور شود.به همین دلیل لو او را در دو بازى اول روى نیمکت نشاند اما کاپیتان دوم ژرمن ها از بازى سوم به ترکیب اصلى بازگشت و در دیدار مقابل برزیل،رهبرى خط هافبک آلمان را بر عهده داشت.

آیا مى دانستید؟شوان اشتایگر ١٩ بار براى تیم ملى آلمان در جام جهانى به میدان رفته است و تنها سه بازیکن بیشتر از او براى آلمان در جام جهانى بازى کرده اند(لوتار ماتئوس،فیلیپ لام و میرو کلوزه)

هافبک هجومى:توماس مولر،بایرن مونیخ(٢٤) اگرچه ممکن است بحث هاى زیادى پیرامون بهترین پست براى به میدان رفتن مولر وجو داشته باشد اما او چه به عنوان مهاجم کاذب،چه مهاجم مرکزى(هدف) و یا هافبک هجومى سمت راست بازى کند،همیشه گل مى زند. مولر ٢٤ ساله که شانس زیادى براى کسب دومین کفش طلاى خود در جام جهانى دارد،با هتریک خود در برابر پرتغال کمک بسیارى به پیروزى ٤-٠ آلمان ها کرد. او هم چنین به همراه هم تیمى خود،میروسلاو کلوزه و تئوفیلو کوبیلاس تنها بازیکنانى هستند که در دو دوره ى جام جهانى،٥ یا بیش از ٥ گل به ثمر رسانده اند.

آیا مى دانستید؟مولر در ١٢ بازى خود در جام جهانى،١٠ گل و ٦ پاس گل را از خود بر جاى گذاشته است.
تونى کروس،بایرن مونیخ(٢٤) معمولاً به دلیل رفتار آرام اما بازى هاى مؤثر در بایرن مونیخ و تیم ملى،کمتر دیده مى شد اما درخشش خیره کننده ى او در این تورنمنت،کروس را به یک ستاره ى جهانى تبدیل کرده است. او در مقابل برزیل اولین گل خود را در جام جهانى به ثمر رساند و به عنوان بهترین بازیکن میدان نیز انتخاب شد. هافبک ٢٤ ساله در ٦ بازى آلمان در جام،تنها در ٢دقیقه ى آن حاضر نبوده است و به احتمال فراوان در تیم منتخب جام نیز قرا خواهد گرفت.

آیا مى دانستید؟کروس بیش از هر بازیکنى در جام با توپ تماس داشته است(٦٠٦) که ١٣٥ تاى آن مقابل الجزایر بوده است.
مسوت اوزیل،آرسنال( ٢٥) گرانقیمت ترین خرید تاریخ باشگاه آرسنال تورنمنت موفقى را در برزیل پشت سر نگذاشته است و منتقدان بیشمارى دارد از جمله پل برایتنر که معتقد است او اصلاً نباید در ترکیب اصلى قرار گیرد.او در دیدار مقابل برزیل نیز یک فرصت عالى را براى ٨-٠ کردن بازى از دست داد و پس از پیروزى ٧-١ پستى را در توییتر گذاشت و اعلام کرد که امید وار است این نتیجه باعث شکستن غرور برزیلى ها نشده باشد.

آیا مى دانستید؟اوزیل با خلق ١٥ موقعیت گل براى هم تیمى هایش از این حیث رکورددار است.

مهاجم نوک:میروسلاو کلوزه،لاتزیو(٣٦) گویا در آسمان ها نوشته شده بود که کلوزه رکورد گلزنى رونالدوى برزیلى در مقابل برزیل و در برابر هزاران برزیلى در خاک برزیل بشکند.او با یک بغل پاى دقیق توانست زننده ى گل دوم آلمان در آن دیدار و ١٦ امین گل خود در رقابت هاى جام جهانى باشد بهترین گلزن تاریخ فوتبال آلمان با ٧١ گل در ١٤٦ بازى،سومین بازیکنى است که در ٤ جام جهانى گلزنى مى کند و در هیچ یک از بازى هایى که او براى ژرمن ها گل زده،آن ها بازنده نبوده اند.

آیا مى دانستید؟کلوزه ٢٣ بار در جام جهانى به میدان رفته است و به همراه پائولو مالدینى و البته پس از هموطن خود،لوتار ماتئوس با ٢٥ بازى،در جایگاه دوم قرار دارد.

سرمربى:یواخیم لو(٥٤) او اگرچه ممکن است به اندازه ى بازیکنانش فوق العاده نباشد،اما دستیار سابق یورگن کلینزکن توانسته آلمان را از یک تیم نتیجه گرا(بخوانید حوصله سر بر)به یکى از جذاب ترین تیم هاى روى کره ى خاکى تبدیل کند.البته شکست در دیدار هاى نیمه نهایى و فینال سه تورمنت مهم اخیر دنیاى فوتبال فشار زیادى را روى او و شاگردانش وارد مى کند

     
آی اسپورت
2014-07-13 19:23:23
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر