فهرست
گزارش روز: آرژانتین را بهتر بشناسید
گزارش روز: آرژانتین را بهتر بشناسید

گزارش روز: آرژانتین را بهتر بشناسید

ترجمه: بابک کمانگری

آی اسپورت- آرژانتین امشب در فینالى  که میلیون ها هوادار فوتبال مشتاقانه انتظار آن را مى کشیدند،به دیدار آلمان خواهد رفت.
بى بى سى اسپورت نگاهى داشته به سیستم این تیم، ترکیب اصلى آن ها و اطلاعاتى از مربیان و بازیکنان حاضر در دیدار فینال.

دروازه بان:سرخیو رومرو،سمپدوریا(٢٧) پیش از شروع جام به نظر مى رسید این پست نقطه ى ضعف آرژانتین در جام باشد،به هر حال رومرو فصل موفقى را به صورت قرضى در موناکو نداشت .اما این دروازه بان ٢٧ساله در ٦ دیدار تنها ٣گل را دریافت کرده است و دو ضربه ى پنالتى را در دیدار نیمه نهائى مقابل هلند مهار کرد.

آیامى دانستید؟رومرو اولین دروازه بان تاریخ آرژانتین در جام جهانى است که ٤کلین شیت را به ثبت رسانده است.

دفاع راست:پابلو زابالتا،منچستر سیتى(٢٩): مدافع راست سرشناس منچستر سیتى جام جهانى٢٠١٠ را از دست داد اما مهره ى کلیدى خط دفاع آرژانتین در برزیل به حساب مى آید.زابالتا پس از پیروزى در دیدار نیمه نهائى ،عکس سلفى را از خود منتشر کرد که در آن یک کلاه گیس آبى به سر داشت و البته بانداژى روى زخم صورتش قرار داشت که به دلیل برخورد تصادفى با درک کوییت در جریان بازى بود.

آیا مى دانستید؟زابالتا بیش از هر مدافع آرژانتین در این جام پاس داده است(٦٤)

دفاع وسط:مارتین دمیچلیس،منچستر سیتى(٣٣) دیگر بازیکن منچستر سیتى که در فینال به میدان مى رود،در دور گروهى و بازى یک هشتم حتى یک دقیقه نیز به میدان نرفت ولى دو دیدار اخیردر کنار اسکیل گاراى به کار گرفته شده است با ظاهرى متفاوت از آنچه هواداران لیگ جزیره از او به خاطر دارند،بدون موهاى دم اسبى اش.

آیا مى دانستید؟ دمیچلیس ٨ بار در مقابل هلند توپ گیرى داشت،٥بار بیشتر از هر یک از بازیکنان آرژانتین.اسکیل گاراى،زنیت روسیه (٢٧) بسیار نزدیک به پیوستن به منچستر یونایتد در تابستان گذشته،گاراى چشم ها را در دیدار نیمه نهائى پس از دفع توپ در حالیکه که یک لنگه ى کفشش را در دستش داشت،به خود جلب کرد.او همانند زابالتا در دیدار مقابل هلند،در اثربرخورد با یان فلار زخمى روى صورتش ایجاد شد.

آیا مى دانستید؟گاراى با ٣٦ ضربه ى سر در بین بازیکنان آرژانتین رکورددار است.او همچنین ١٩ بار در نبرد هاى هوائى به برترى رسیده،بیش از همه ى بازیکنان آرژانتین.

دفاع چپ:مارکوس روخو،اسپورتینگ لیسبون(٢٤) مدافع تیم اسپورتینگ در تیم استودیانتس نیز زیر نظر سابه یا حضور داشت.او از دو تیم لیورپول و چلسى پیشنهاد دارد و در دیدار مقابل نیجریه نیز با ضربه ى زانو گل برترى آرژانتین را به ثمر رساند.

آیا مى دانستید؟روخو با ١٧ تکل در بین بازیکنان آرژانتین رکورد دار است،هم چنین او با خلق ٧موقعیت گل دربین مدافعان آرژانتین اول است.


هافبک دفاعی:


خاویرماسچرانو،بارسلونا(٣٠) در سبک بازى بسیار با کاپیتان مسى تفاوت دارد اما به اندازه ى او در ترکیب مهم است.تکل استثنایى او در بازى روز چهارشنبه که مانع گلزنى روبن شد،بیان کننده ى همین موضوع است.بازیکن سابق لیورپول و کاپیتان آرژانتین در جام جهانى ٢٠١٠،اگر چه در بارسا به عنوان مدافع به کار گرفته مى شود اما در آرژانتین سپر خط هافبک آن هاست.

آیا مى دانستید؟خاویر ماسچرانو با ٥٠٩ پاس و ٢٨ تکل در تیم آرژانتین رکورد دار است.

هافبک راست:لوکاس بیلیا،لاتزیو(٢٨) به نظر مى رسید هافبک لاتزیو از حضورش در دقایق پایانى ٤دیدار اول به عنوان مهره ى جانشین و نقش اندکى که در این ٤دیدار داشت ،راضى بوده باشد.اما این هافبک ٢٨ساله در دو دیدار بعدى در ترکیب اصلى قرار گرفت و احتمالاً در فینال روز یک شنبه نیز به عنوان یکى از سه هافبک آلبى سلسته درسمت راست قرار خواهد گرفت.

آیا مى دانستید؟لوکاس بیلیا آمار پاس درست ٩٠درصدى راردر مقابل هلند بر جاى گذاشت که بالاترین درصد پاس درست دریک بازى در بین هافبک هاى آرژانتینى است که بیش از ٣پاس داده اند.

هافبک چپ:انزو پرز،بنفیکا(٢٨) جنگنده و سخت کوش،هافبک بنفیکا یکى دیگر از بازیکنان حاضر درجام جهانى است که مورد علاقه ى منچستر یونایتد قرار گرفته است.مصدومیت دى ماریا این فرصت را در برابر هلند در اختیار او قرار داد تا در ترکیب اصلى به میدان برود و البته او هم سابه یا را ناامید نکرد.او بازیکن سال فصل گذشته ى لیگ پرتغال نیز بود.

آیا مى دانستید؟ انزو پرز در ١٠بارى ملى خودتنها در دیدار دوستانه مقابل اسلوونى ٩٠ دقیقه کامل درترکیب حضور داشته است.

مهاجم:گونزالو هیگواین،ناپولى(٢٦) ملقب به پیپیتا،مهاجم تیم ناپولى تنها هتریک جام جهانى ٢٠١٠ را رقم زد و بعد از لئو مسى و لوییز سوارز ،سومین گلزن برتر مرحله ى مقدماتى در منطقه ى آمریکاى حنوبى بود. او در دیدار مقابل بوسنى و هرزگووین به عنوان یار تعویضى به میدان آمدو یک پاس گل رابراى مسى فراهم کرد. اوهمچنین زننده ى تک گل پیروزى بخش در دیدار حساس یک چهارم در برابر بلژیک بود.

آیامی دانستید؟هیگواین در جام جهانى ٢٠١٤گل هاى کمترى را در قیاس با جام جهانى ٢٠١٠به ثمر رسانده(١گل در این جام و ٤گل در ٢٠١٠)،هم چنین شوت هاى کمترى را زده(١٠شوت در ٢٠١٤و١٣شوت در ٢٠١٠).این در حالى است که او در این جام ٢بازى بیشتر از جام جهانى ٢٠١٠ نیر انجام داده است.
لیونل مسى،بارسلونا(٢٧) ٤بار انتخاب به عنوان بهترین بازیکن میدان در ٤بازى ابتدائى تیمش و به ثمر رساندن ٤گل،شامل دو گل فوق العاده و پیروزى بخش در برابر بوسنى و هرزگووین و ایران. او همچنین دو گل نیز در برابر نیجریه به ثمر رساند تا ثابت کند از شانس زیادى براى کسب عنوان بهترین بازیکن جام برخوردار است. اما در دیدار برابر هلند او کمتر در جریان بازى بود و این سؤال به وجود آمده که مسى ٢٧ساله مى تواند در این دیدار نیز همانند ٤مسابقه ى اول مفید واقع شود؟

آیا مى دانستید؟لیونل مسى با خلق ٢١موقعیت گل براى هم تیمى هایش در این جام رکورددار است. اسکیل لاوتزى،پاریسن ژرمن (٢٩) کسى که نزدیک بود پس از رد شدن توسط باشگاه بو کا جونیورز در سن ١٦ سالگى،یک مهندس برق شود،حالا در آستانه ى حضور در فینال جام جهانى قرار دارد.وینگر کوتاه قد آلبى سلسته،خالکوبى دیه گو مارادونا-همان کسى که او را به جام جهانى ٢٠١٠ دعوت نکرد-را روى شکمش دارد.

آیامى دانستید؟لاوتزى تنها دو شوت را در جام جهانى زده است که کمتر از همه ى مهاجمان آرژانتین است.

سر مربى:الخاندرو سابه یا(٥٩) سر مربى اسبق شفلید یونایتد و لیدز یونایتد،در کنار خط رفتارى بسیار متفاوت در مقایسه با دیه گو مارادونا دارد. اوشاید شبیه یک ناظم مهربان مدرسه باشد ولى مرد ٥٩ ساله توانسته با کمک هوش و استعداد مسى راهى فینال یکشنبه شود و حالا آماده ى قهرمانیست.

     
آی اسپورت
2014-07-13 19:28:43
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر