فهرست
یادداشت روز: در توصیف الخاندرو سابه یا؛ قدم زدن روی برکه!
یادداشت روز: در توصیف الخاندرو سابه یا؛ قدم زدن روی برکه!

یادداشت روز: در توصیف الخاندرو سابه یا؛ قدم زدن روی برکه!

سایمون کوپر


آی اسپورت- آلخاندرو سابه یا،سرمربی آرژانتین،مرا یاد \"پیتر سلرز\" می اندازد.در سال 1979،او در فیلم \"حضور\"نقش یک باغبانی را ایفا کرد،که بعد ها دست تقدیر او را به یک شخصیت ممتاز در عرصه ی سیاست واشینگتن تبدیل می کند.ویژگی های مورد نیاز برای یک باغبان،او را در راه سیاست به موفقیت رساند.در صحنه ی انتهایی فیلم،پیتر سلرزی را می بینیم که تنها،از روی برکه ایی قدم می زند.
شاید،شخصیت درونگرا و زیر پوستی سابه یا،نبوغ تاکتیکی اش را پنهان می کند.اگر اینگونه است،پس،بسیار ماهرانه چنین استعدادی را مخفی کرده است.
بعد از برد آرژانتین مقابل هلند در یک نیمه نهایی به طرز جذابی کسل کننده!او مدام توضیح می داد که تیمش بازی را مساوی کرد،اما تنها ضربات پنالتی موجب شد تا آنها به پیروزی برسند.او همچنین،بعد از این بازی،ما را بیاد روزهایش در ریورپلاته انداخت و آن خاطره ی جالبش در بازی برابر گرمیو.
اگر آرژانتین در دیدار فینال آلمان را شکست دهد،سابه یا برای قدم زدن بر روی برکه تشویق خواهد شد.اما سوال کلیدی این است:در صورتی که آرژانتین قهرمان جام جهانی شود،قهرمانان آنها چه کسانی خواهند بود؟
سابه یا،جام جهانی را با چیدمانی آغاز کرد که تنها چهل و پنج دقیقه آن چیدمان در برابر بوسنی دوام آورد.لئو مسی ماموریت داشت تا به خط میانی که اصلا در تغذیه مهاجمان خوب عمل نمی کرد کمک کند.آزمایش استفاده کردن از فرناندو گاگو-در قالب یک پلی میکر- که کند و بدون خلاقیت بود،جواب نداد.مصدومیت ها نیز مشکلات را بیشتر کرد.چیدمان این تیم مقابل هلند در پنج منطقه نسبت به چهار هفته قبل،دستخوش تغییرات شد.
بازیکنان آرژانتین به نظر می رسد چندان مربی خود را بعنوان یک تاکتیسین قابل احترام نمی شناسند:وقتی در بازی این تیم مقابل ایران،سابه یا قصد داشت دستورات تاکتیکی را به ازکیل لاوتسی گوشزد کند،مهاجم این تیم،آب بطری اش را به شکلی تحقیر آمیز به صورت او پراند.

در دو بازی گذشته این تیم مقابل بلژیک و هلند،ما یک آرژانتین متفاوت تماشا کردیم:یک تیم فشرده که فضاهای تیم مقابل را از آن خود می کند.این کار توسط یک فوتبالیست که از لحاظ مغز تاکتیکی بسیار خبره است،رهبری می شد:خاویر ماسچرانو. او توپ را پخش می کرد.به این خاطر که اکثر مدافعانش از انجام آن عاجز بودند.بر اساس داده هایی که در اپتا موجود است او بیست و دو بار تکل های صحیح رفته است.آماری او را از این حیث پیشتاز کرده است.


این آرژانتین نوعی تنها به \"یک گل\"نیاز دارد. این \"بضاعت\"آرژانتین تلقی می شود.چون مسی در دوبازی گذشته-هلند و بلژیک-نه در گل زدن موفق بود و نه در بازیسازی.پدر او،اخیرا به روزنامه ی \"فولیا سائوپائولو\"گفته بود که پسرش آنقدر خسته است که انگار به ساق هایش وزنه صد کیلویی وصل شده.مسی در عمل هم چنین چیزی را نشان می دهد.چندان فعال و با انرژی نیست و در مسیرهایی مشخص حرکت می کند.در دو صحنه-ایران و سوئیس-او با حرکاتش در آخرین دقایق برای آرژانتین پیروزی به ارمغان آورد.
\"جاناتان ویلسون\" تاریخ شناس تاکتیک های فوتبال در یادداشتی می آورد:\"پارادوکس مسی این است:او این تیم را به مجموعه ایی بهتر تبدیل می کند چونکه کسی جرات ندارد به او اعتراض کند.\"
دیگر بازیکنان آرژانتین نیز بعضا عملکرد درخشانی داشتند:پابلو زابالتا و ازکیل گارای در خط دفاعی خوب کار کردند.این درحالی است که خاویر ماسکرانو و دیگر هم تیمی اش در خط میانی-لوکاس بیلیا-در دیدار مقابل هلند به طرز شگفت انگیزی بی امان می دویدند.آن دو پانزده کیلومتر دویدند.لاوتسی نیز سرعت این تیم را افزایش می دهد،هر چند در آن بازی در یک سوم دفاعی هلند موفق نبود.گونسالو ایگوائین نیز کم کم،در حین تورنمنت،بهتر شد.
اما برخی بازیکنان این تیم بازیکنان معمولی هستند.سرخیو رومه رو با اینکه در ضربات پنالتی منجی آنها بود،اما در جمع کردن توپ ها به هیچ وجه مطمئن نیست.ماکسی رودریگس با وجود اینکه یک حرفه ایی جان سخت است ولی در سی و سه سالگی از دوران اوجش فاصله دارد.مارکوس روخو با اینکه جوان،سریع و قدرتمند است اما بیشتر کارهایش چندان عاقلانه نیست.فدریکو فرناندز آنقدر نامطمئنن بود که به نیمکت ذخیره ها منتقل شده ولی مدافعی معمولی است.تصور کنید او بعد از بازی فینال،مدال قهرمانی بر برگردن بیاویزد!
ولی کسانی که شرط بندی می کنند،رای به قهرمانی آلمان می دهند.آلمان،در یک چهارم نهایی جام جهانی 2010 در حالی آرژانتین را چهار بر صفر در هم کوبید که برای کسب این پیروزی از ترفند موثر \"استراتژی مسی\"بهره برد.استراتژی این بود:یک بازیکن به مسی بچسبد و او را یارگیری کند درحالیکه همان مدافع به دنبال توپ های دوم باشد.بایرن مونیخ،که تیم کنونی آلمان پایه اش از آن است بخوبی در خفه کردن مسی در جریان بازی بارسلونا و بایرن موفق بود.توماس مولر نیز در بازی مقابل آرژانتین با حرکت هایش،حتما،مارتین دمیکلیس مدافع سی و سه ساله این تیم را به چالش خواهد کشاند.
آرژانتین حتی اگر مغلوب آلمان شود،بازنده ی این جام جهانی نخواهد بود.ده ها هزار طرفدار این کشور در سائوپائولو در حالی پیروزی خود در برابر هلند را جشن می گرفتند که با برزیلی ها بشدت مشغول کری خواندن بودند.آرژانتینی ها در حالیکه با دستان خود عدد \"هفت\"را نشان می دادند رسوایی شکست دشمن دیرینه شان در مقابل آلمان را بر سر برزیلی ها می کوبیدند.
برای مردم آرژانتین،حتی تا قبل از سوت آغاز دیدار فینال،این تورنمنت مانند یک قهرمانی بود.
مترجم : سهیل نوری پناه

     
آی اسپورت
2014-07-13 19:48:21
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر