فهرست
یادداشت روز: شطرنج سابه یا و لوو
یادداشت روز: شطرنج سابه یا و لوو

یادداشت روز: شطرنج سابه یا و لوو

مهدی بشکنی

آی اسپورت- بازی فینال جام جهانی 2014 بین دو تیم آرژانتین و برزیل تا ساعتی دیگر برگزار خواهد شد و جام بیستم قهرمان خود را خواهد شناخت. پیش بینی ها از شانس بالای آلمان برای قهرمانی حکایت دارند اما علی رغم قدرت مشهود ژرمن ها و عملکرد درخشانشان فینال یک رویارویی پایاپای خواهد بود از آن جهت که دو تیم با دو سبک متفاوت روبروی هم قرار می گیرند و این یعنی هر یک از دو تیم حریف طبع میلش را پیش رو دارد. به هیمن دلیل و به خاطر حساسیت های بالای مسابقه فینال می توان حدس زد بازی نزدیکی را شاهد باشیم. هرچند از پیش معلوم است که مالکیت توپ از آن آلمان ها خواهد بود اما این برتری در این بازی به خصوص و برای شاگردان سابه یا نه تنها یک تهدید، بلکه یک فرصت است.

آلبی سلسته در 6 دیدار گذشته خود بازی های متفاوتی را پشت سر گذاشته. از بازی تیم با نظم هلند و سوئیس گرفته تا برتری در تصاحب توپ مقابل ایران. سابه یا که با همان شیوه مورد نظر، یعنی دو قسمت کردن زمین (نفرات عقب زمین و نفرات جلوی زمین) به نتایج مورد نظر رسیده و جالب آنکه در سه دیدار دور حذفی گلی دریافت نکرده است.

سابه یا به دلیل در اختیار نداشتن هافبکی طراح، مایل به حفظ توپ نیست. اتفاقی که قطعاً در مقابل آلمان برایش خواهد افتاد. او البته می تواند با استفاده از توپ های مستقیم، روی سرعت مهاجمانش و کندی مدافعین میانی آلمان (به خصوص مرته ساکر، اگر به میدان برود.) حساب باز کند. آلمان همان تیمی است که شیوه بازی سابه یا در برابر آن و در خط حمله خطرناک تر است به طوری که اگر پوشش مناسبی برای توپ های لو رفته توسط آلمان ها در نیمه زمین حریف شکل نگیرد، دروازه آنها می تواند تهدید شود.


\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/ad8ce250c21.jpg\"


این وضعیت برای شاگردان لوو نیز صدق می کند. آنها تیمی هستند که برخلاف حریفشان که بازیکنان تکنیکی بزرگی چون لئو مسی در اختیار دارند، بیش از فضا به توپ نیازمندند و عدم پرس کافی توسط مهاجمان آرژانتین شاید باعث شود انتقال توپ از دفاع به حمله کار آسان تری نسبت به دیدارهای گذشته باشد. و پس از آن قدرت حفظ توپ هافبک های آلمانی به کمکشان خواهد آمد تا آنها بتوانند به طراحی حملات بپردازند. جایی که نشان داده اند برای گلزنی بسیار محتاج این هستند که خود را به درون محوطه جریمه حریف برسانند.

اگر گل اول بازی توسط آلمان ها زده شود، قهرمانی آنها ساده تر خواهد شد چرا که آرژانتینی ها به سختی موقعیت گل ایجاد می کنند و این را در جام بیستم ثابت کرده اند. ضمن آنکه حفظ توپ بازیکنان آلمانی می تواند حکمرانی آنها در زمین را تثبیت کند. اما اگر گل اول بازی توسط مسی و همبازیانش زده شود اوضاع کمی پیچیده خواهد شد. دفاع چند لایه آلبی سلسته، ظرافت تکنیکی پائین مردان لوو و قدرت بیشتر شاگردان سابه یا در ضربات ایستگاهی و فیزیک بدنی قوی ترشان به انها در حفظ نتیجه کمک خواهد کرد.

لوو برای رسیدن به گل اول احتمالاً از ابتدا بازهم از کلوزه و مولر به طور همزمان استفاده خواهد کرد. ضمن آنکه برای جلوگیری از ضد حملات حریف احتمالاً خدیرا یا شواینی را کمی عقب تر نگه خواهد داشت، مثل هوودس که تاثیر چندانی در حملات ژرمن ها نداشته و ترجیح در این بازی حساس، استفاده از او در کارهای دفاعی است. تعویضی های یواخیم لوو چاره بعدی هستند. شورله برای راه انداختن سمت چپ تیم و یا گوتزه برای باز کرده گره های احتمالی بازی.

اوضاع برای سابه یا کمی متفاوت است. او اگر می خواهد نتیجه بگیرد باید برای به پایان رساندن بازی در 90 دقیقه برنامه داشته بشاد وگرنه رفتن بازی به وقت های اضافه، احتمالاً تیم خسته او را عقب تر خواهد نشاند و آرژانتینی ها را به پنالتی ها راضی خواهد کرد. نبوغ مسی و حرکات پا به توپ او به مرکز خط دفاعی حریف، شاید بتواند آشفتگی در بین بازیکنان آلمان ایجاد کند. مساله ای که به کمک آگرو و هیگواین و حتی لاوتزی خواهد آمد تا در فضاهای مناسب جاگیری کنند و خود را به دروازه نویر نزدیک کنند.

باید منتظر ماند و دید در پایان فینال شطرنج گونه ماراکانا، شاه کدام مربی برای بالا بردن جام در مستطیل سبز باقی خواهد ماند! لام یا مسی؟

     
آی اسپورت
2014-07-13 20:30:15
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر