فهرست
تکه کلام‌های بامزه مرحوم شفیع؛ اصتوقوس‌دار!
تکه کلام‌های بامزه مرحوم شفیع؛ اصتوقوس‌دار!

تکه کلام‌های بامزه مرحوم شفیع؛ اصتوقوس‌دار!

آی اسپورت - یکی از جذاب‌ترین بخش‌های فعالیت مرحوم شفیع، گزارشگری فوتبال بود. او در سال‌های اول بعد از انقلاب و اوایل دهه هفتاد معروف‌ترین و محبوب‌ترین گزارشگر تلویزیون بود. مرحوم شفیع مثل همه گزارشگرها از اصطلاحات و تکه‌کلام‌های خاص خودش استفاده می‌کرد. با این که از آخرین گزارش زنده او سال‌ها می‌گذرد اما هنوز تکه کلام‌های او برای مردم و علاقمندان به فوتبال جذاب و شنیدنی است. چند نمونه از تکه کلام‌های او را با توضیحاتی مختصر بخوانید:

1.مزمزه می کنه بزنه یا نزنه: این جمله مربوط به زمانی بود که بازیکنی موقعیت شوت زدن را داشت اما مکث می‌کرد تا شاید موقعیت مناسب‌تری پیش بیاید.

2.مثل تیری که از چاه کمان رها شده: این عبارت را موقعی به کار می‌برد که یک بازیکن با سرعت زیاد به سمت توپ یا دروازه حریف می‌دوید.

3.سیه چرده: این یکی توضیح زیادی ندارد. اما شفیع اولین کسی بود که از اصطلاح «سیه چرده» برای توصیف بازیکنان سیاه پوست استفاده کرد.

4.اصتوقوس دار: خودمان هم مطمئن نیستیم این کلمه را درست نوشته باشیم. هرچه که بود این عجیب‌ترین تکیه کلام مرحوم شفیع بود. او از این اصطلاح در توصیف بازیکنان قوی و تنومند یا شوت‌های با ضرب زیاد استفاده می‌کرد. خودش چند سال پیش در توضیح این اصطلاح گفته بود: « پیر مردی پینه‌زن و كفاش در محله‌مان بود. همیشه می‌گفت كفش‌ها را طوری میدوزم كه استو قرص و محكم باشد و 10 سال كفش كار كند. خب فكر می‌كنم حرف خوش مزه‌ای است كه می گویم!»

5.می‌ریم که داشته باشیم: این هم یکی از جملات شیرین و دلچسبی بود که شفیع در گزارش‌هایش بین مردم جا انداخت. آن سال‌ها هرکس در مهمانی‌های خانوادگی می‌خواست شیرین‌کاری کند و ادای گزارشگر‌ها را دربیاورد کارش را با این جمله شروع می‌کرد. مرحوم شفیع بعد از «به نام خدا» این جمله را در گزارش‌هایش می‌آورد.

6. 22:22 اعلام زمان بازی یکی از وظایف گزارشگرهاست. مرحوم شفیع به بهترین شکل ممکن این کار را می‌کرد. او معمولا زمان‌های رند بازی را اعلام می‌کرد. مثلا لحظه 11:11 یا 22:22 و ... را تا پایان مسابقه یادآوری می‌کرد. همان شیرین‌کاری که این روزها با زمان 00:00 در شبکه‌های مجازی انجام می‌دهند. در واقع شفیع زمانی این کار را می‌کرد که اصلا مد نبود!

7.چهارتا دروازه روی هم؛ گاهی پیش می‌آمد که بازیکنان شوت‌های بسیار کم دقتی می‌زدند که با فاصله زیادی از بالای دروازه به بیرون می‌رفت. شفیع در توصیف این شوت‌‌ها می‌گفت اگر چهارتا دروازه هم روی هم می‌گذاشتیم این شوت گل نمی‌شد!‌

سازندگی

۱۲ ۱  
آی اسپورت
2018-10-11 20:09:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
قارتال
جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷، ۱۷:۳۰
اوسو قرص دار به معنای با بنیه ی قوی یا بنیه دار - من ترک هستم نویسنده ی فارسی زبان .
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر