فهرست
یادداشت روز: مسی جام را می خواست نه توپ طلا
یادداشت روز: مسی جام را می خواست نه توپ طلا

یادداشت روز: مسی جام را می خواست نه توپ طلا

البرز زاهدی

آی اسپورت- من هم مثل بیشتر آرژانتینی‌ها فوتبال را طور دیگری می‌فهمم. من عاشق دیوانه‌بازی‌های پیشبینی ناپذیر انسانم توی زمین. درگیر امکانات پیش‌بینی نشده و بالقوه آدم‌ها. جنون و انرژی آزادشده یک بازیکن که محاسبات ملال‌آور تاکتیکی را فراموش کند و بزند به سیم آخر و در یک لحظه کار ناممکن را ممکن کند. مثل مارادونا وقتی با دستانش توپ را انداخت توی دروازه تیم فوتبال دشمن ملتش. مثل مسی وقتی در سه متر جا چهار بازیکن ژرمن‌ها را مچل می‌کند . من این نظمِ آهنین و قدم به قدم گروهی را اگر همیشه هم به آن ببازیم دوست ندارم. حالم را این دودوتا چهارتایِ جمعی معطوف به موفقیت که امکانات پیش‌بینی ناپذیر زندگی را محو می‌کند، بهم می‌زند. من با دیوانه‌بازی و آن رهایی جنون‌آمیز به وجد می‌آیم. لحظه‌های جنون است که هنوز مرا عاشق فوتبال نگه داشته است نه لبخند فاتحانه‌ای که از محاسبات معطوف به پیروزی برآمده باشد. دوست دارم اگر شده لااقل در فوتبال هنوز درگیر فانتزی و جنون بمانم. حتی وقتی مسی، مارادونا نیست که دست خدا داشته باشد و اعصابش که بهم بریزد توپ را بیست متر آن طرف‌تر از دروازه به بیرون بزند، هنوز شمایل اوست که برایم معنای مجسم فوتبال است.
بگذار فیلیپ لام کنار سایر پیچ‌مهره‌های ماشینِ آلمانی‌ بالا و پایین بپرند و یک موفقیت ملی دیگر را به موفقیت‌ها و بردهای ملت همیشه برنده‌شان اضافه کنند. دمشان هم گرم که آدم‌های موفقیت هستند و تا ته حلقشان درگیر «اسطوره پیشرفت» و پیروزی هستند. 
آن چه از این جام به یاد من می‌ماند مسی است که وقتی برای گرفتن توپ طلای بهترین بازیکن جام از پله‌ها بالا می‌رود پاهایش روی زمین فرود نمی‌آیند. هیچ‌جا را نمی‌بیند. هیچ از حضور آدم‌های به صف شده نمی‌فهمد. چشمانش به جایِ خالی یک پایان خیره مانده است.نه دست‌های درازشده به قصد دلداری را لمس می‌کند و نه توی صورت آنگلا مرکل، صدر اعظم برندگان جهان را که با ژست متمدنانه‌اش به مسی لبخند می‌زند خیره می‌شود. جام جهانی برزیل با غرور اهریمنی مسی و بغضش که هرگز نترکید در ذهن من باقی می‌ماند. باقی‌اش برای شما که امشب می‌توانید ما را چپ و راست کنید و به کری خوانی تان ادامه دهید.

  ۲۲  
آی اسپورت
2014-07-14 04:38:55
نظر دهید

۲۲ نظر
♥ Ss ....تاج آسیا ♥
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۳، ۰۴:۴۲
آخی غارسایی ها ناراحت شدین خخخخخخخخخ
ادامس
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۳، ۰۴:۴۴
هی روزگار بی وفا
لعنت به این دنیا خدا میدونه مسی توی خلوت خودش چقدر گریه میکنه
آیا خدایی وجود داره؟ اگه وجود داشت لئو قهرمان جام میشد
hossein
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۳، ۰۴:۵۰
ما هم یادمون میمونه که با 4 تا گل جلوی تیمای درجه چند میخواستین به خدای فوتبال وصلش کنید که ناکام موندین....غرورش هم لازم نیست بترکه....غرورش جایی باید میترکید که بهترین بازیکنای آرژانتین رُ به خاطر میل شخصی قربانی کرد....آلمان امشب بزرگترین خدمت رُ به فوتبال کرد....تاریخ جای هر کسی نیست...
hamid
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۳، ۰۵:۰۵
khobe khodetam midoni haghesh nabod
na jam haghesh bod na top tala
-
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۳، ۰۵:۵۲
حرف مفت
...
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۳، ۰۶:۳۱
بهترین بازیکنای آرژانتین رو به خاطر میل شخصیش قربانی کرد؟!!؟!؟ این دیگه جوک سال بود.
سابه یا با توز مشکل داشت اینو همه میدونستن.مسی اتفاقا با توز خیلی خوب و صمیمیه و برخلاف تصورات شما اصلا آرژانتین رو مسی اداره نمیکرد.
مسی برای آرژانتین تا فینال کافی بود ولی برای قهرمانی واقعا به بیش از این نیازه.ببینید مارادونا سال 86 واقعا اونقدام تنها نبود.خورخه والدانو بودمارادونا عاشق جنجال سازی و جلب توجه بودومسی نیست.وگرنه مارادونا خدای فوتبال نیست.
فوتبال برد.آلمان فوتبال بهتری رو بازی کرد.فوتبال بعضی وقتا جادویی میشه با جادو گره میخوره ولی اصولا "فوتبال" ه و همیشه نباید انتظار جادو ازش داشت.از فوتبال لذت ببریم.نه جادو
علی
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۳، ۰۸:۰۷
پس بگو چرا وضع فوتبال و بقیه چیزامون اینه!!! چون از کارهای با برنامه و موفق بیزاریم و عاشق اتفاقات و جنونیم!!! درکت میکنم تیم و بازیکم مورد علاقت باخته ناراحتی. ولی حرف نزنی کسی فکر نمیکنه خدای ناکرده لالی!!!
-
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۳، ۰۸:۲۳
دقیقا چرا توپ طلا را دادن بهش ؟ مولر که خیلی تاثیر بیشتری داشت تا ایشون
امیر
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۳، ۰۸:۵۸
مارادونا یه دونه باشه...شمام انقد از مسی نگین..اگه میتونست تیم رو قهرمان میکرد..اینا همش حرفه
sm
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۳، ۰۹:۱۳
کی به شما پول می ده اینارو بنویسی آقا ؟!
یا شایدم چپن مفته و مالیات نداره شما داری می نویسی؟؟!؟!!!؟

این خزعبلات کدومه مرد مومن ؟
دست یارو رو پس زده اونوقت ازش تقدیرم می کنی شما؟ نکوهش رفتار متمدننانه می کنی شما و تمجید غرور کاذب؟
لعنت بر شیطون
بهنام
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۳، ۰۹:۱۸
واقعا هر کی ی ذره فوتبال حالیش باشه حق بردن در بازی دیشب رو به آرژانتین میده

اگه آرژانتین موقعیتاشو گل میکرد راحت 2-0 یا 3-0 میبرد

تو مزخرف بودن آلمان همین بس که خطرناکترین موقعیتش از روی کرنر بود
امین
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۳، ۰۹:۵۵
دوست عزیز(حسین ) تاریخ فقط مال پیروزها نیست، فقط یک مروری بکن به گذشته بعد ببین مارادونا مونده یا امثال بازیکنای سال 90 آلمان.متن زیبایی بود. اونی هم که بحث رئال بارسا رو میکنه تو این وضعیت شاید اولین جام جهانی ای هست که دیده
Just Barca &Milan
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۳، ۰۹:۵۷
مسی بدون کاپ جام جهانی هم بهترین بازیکن دنیاست بقیه هر چی بخوان بگن مهم نیست
سینا
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۳، ۱۰:۴۴
آرژانتین هیج وقت جز قدرت های فوتبال نبود و نیست و نخواهد شد 2 تا ستاره داشت دی استفانو و باتیستوتا (مارادونا که معتاد دوپینگی بود و با دست گل میزد مسی هم که پسر خوبی ژل استفاده نمیکنه و بلاتر دوست داره بهترین باشه مقابل ایران و بوسنی و سوئیس و نیجریه . ولی مقابل قدرت آلمان و هلند کوجا بود این عزیز بلاتر
آری
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۳، ۱۰:۴۹
بعضیا اینقدر بیشعورو بی شخصیتن که غیر از توهین کردنو مسخره کردن الگوی فوتبالی دیگران چیز دیگه ای توی خونه یاد نگرفتناین رضا جاودانی هم خیلی دیگه شورشو در آورده
معین
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۳، ۱۱:۰۰
عالی ...مسی هنوزم وقت داره جام جهانیو بگیره...
مهران
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۳، ۱۱:۰۹
اخی نگران نباش مسی باید بره تو خونشون اینقدر تمرین تمرین کنه با پلی استیشن که بتونه تو شیش دیقه چهار تا گل بزنه خخخ
پدرام
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۳، ۱۱:۱۳
جناب زاهدی!

وقتی اینقدر عصابانی هستید, لطفا مقاله ننوسید! توهین آمیز است و غیر کارشناسی. عصبانیت خودتان را در صفخان شخصی بروز دهید نا در یک مقاله مثلا کارشناسی در یک وب سایت تخصصی ورزشی!
آنچه که مسلم است هم بازی های لام پیچ و مهره نیستند و برای موفقیت تیمشان هر کاری می کنند! آنچه که شما در مقابل بازی آلمان قرار می دهید نه یک بازی احساسی که بازی نسنجیده است که آرژانتین نیز نینی بازی ارائه نداد.
ضمن آنکه خودتان قضاوت کنید که در بازی دیشب کدام تیم طراوت رت به بازی داد و چه کسب به اصطلاخ ضد فوتبال بازی کرد!
کمی منطق و شناخت برای تقسیر فوتبال حتما لازم است.
ایران
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۳، ۱۲:۱۸
خداییش نه حق آرژانتین ونه مسی بود قهرمانی
مگه چیکار کردن که باید قهرمان میشدن
اینقدر چهره حق به جانب رو به خودتون نگیرید
من 16ساله که فوتبال میبینم اگه دیشب آرژانتین میبرد با فوتبال خدا حافظی میکردم.
آخه اینم شد فوتبال .حالا طوری حرف میزنه که هر کی ندونه که انگار آرژانتین کیا رو و با چه نتیجه های شگفت انگیزی اومده فینال.
آلمانی نبودم ولی آییییی حال داد .....
آیدین فاتح
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۳، ۱۳:۲۳
احساس غمگین یک طرفدار رو درک میکنم اما اینکه در برخورد با قهرمانی شایسته انقدر با کینه دست به قلم ببریم بی انصافیه، شما منتظر عصیان ستاره آرژانتینی هستید و حرکات آلمان رو به پیچ و مهره ماشین تعبیر می کنید، آیا نبوغ در حرکت دقایق آخر شورله و گوتزه نیست، نبوغ فقط در پاهای مسی رقم می خوره؟ آیا شواینی با چیزی غیر از قلبش و نتیجه سالها تمرینش بازی می کنه که 120 دقیقه در اوج خستگی و آسیب دیدگی تیم رو رهبری می کنه؟ 120 دقیقه دفاع 11 نفره آرژانتین که امید به سرعت 3 بازیکن جلو بسته بودن عصیان و جنون ابرقهرمانه ؟ آیا دوران منجی گری مارادوناها در فوتبال تموم نشده؟
ایمان
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۳، ۱۷:۲۱
عالی
kian
سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۳، ۰۶:۳۰
وقتی‌ عصبانی‌ هستید ، لطفا چیزی ننویسید استاد ، چون انقدر بی‌ ربط و قرض ورزانست که حالِ آدم بهم می‌خوره ، از این سایت تخصصی قابلِ انتظار نبود که چنین مقاله‌ای سراسر بی‌ حرمتی و غیرِ کارشناسی رو چاپ کنند
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر