فهرست
خداحافظی اینیستا و تورس: پایان یک دوران
خداحافظی اینیستا و تورس: پایان یک دوران

خداحافظی اینیستا و تورس: پایان یک دوران

آی‌اسپورت – بعد از پایان بازی یکشنبه شب آندرس اینیستا تا ساعت یک نصفه شب در نوکمپ باقی ماند. او روی چمن این استادیوم نشست و به فکر فرو رفت. اینیستا این فصل را هم، مثل اکثر فصل‌های قبل به عنوان یکی از کلیدی‌ترین مهره‌های بارسلونا به پایان برد، نه صرفا کهنه‌سواری که برایش جشن خداحافظی گرفته باشند.

بالاخره فوتبال اسپانیا یاد گرفته چطور از بازیکنانِ بزرگش تقدیر کند و در روز پایانی لا لیگایِ این فصل اینیسا، فرناندو تورس و ژابی پیترو آن طور که لایقش بودند با تیم‌هایشان وداع کردند. اینیستا این فصل هم بهترین هافبک تیمش بود و در شرایط سخت جرارد پیکه و لیونل مسی و سرخیو بوسکتس همیشه دنبال رساندن توپ به او بودند. در واقع اگر اینیستا را از این خط میانی حذف می‌کردم به شدت ضعیف می‌شد. آرتور ملو که ممکن است فصل آینده به بارسا ملحق شود راه حلی برای پر کردن جای خالی اینیستا نیست، همانطور که کوتینیو این توانایی را ندارد، چون بیشتر یک مهاجم است تا هافبک.

آیا بارسلونا بعد از رفتن اینیستا و ورودِ احتمالی آنتوان گریزمن دوباره به تیمی دو پاره تبدیل خواهد شد؟ مثل اتفاقی که با نیمار افتاد؟ خرید یک هافبک دیگر برای حل این مشکل کافی نخواهد بود، بلکه این خود مسی است که باید بعد از این بیشتر به خط میانی‌اش کمک کند، کاری که این فصل هم تا حدودی انجام می‌داد.

خوسپ ماریا بارتومئو رویای ساختن بارسلونایی شبیه بایرن مونیخ دارد، تیمی که کارلس پویول مدیر ورزشی‌اش باشد، ژاوی مربی‌اش، جرارد پیکه مدیرش و اینیستا سفیرش. این طرحی است که او برای استفاده از بازیکنانی که باشکوه‌ترین دوران باشگاه را رقم زدند در سر دارد. فعلا اما باید ببینیم مقصد بعدی اینیستا کجا خواهد بود، مقصدی که به نظر چین می‌رسید، اما حالا ژاپن گزینه‌ی محتمل‌تر شده. در صورت رفتنِ اینیستا از بارسا پایان یک دوران برای این باشگاه است، خداحافظی تورس با اتلتی هم همینطور.

سخنرانی خداحافظی تورس واقعا زیبا بود. او از پدر بزرگش تشکر کرد که فرصت هوادار اتلتی شدن را بهش داد، از مربیانش تشکر کرد که اجازه اشتباه کردن به او دادند (اشتباهاتی که البته ازشان درس گرفت و باعث پیشرفتش شد) و از تماشاگران تیم عذرخواهی کرد که نتوانسته به اندازه‌ای که باید جبران حمایت‌های آن‌ها را بکند. بازگشت تورس به کالدرون بعد از چند سال دوری از خانه استادیوم قدیمی اتلتی را برای خوشامد به ال نینیو پر کرد و بدرود او با تیم هم دقیقا همانی بود که همه می‌خواستند، به همان شکوه و البته با دو گل در بازی آخر.

تورس و اینیستا شروع و قلب دوران جدید فوتبال اسپانیا بودند. تورس گل قهرمانی لا روخا را در فینال یورو 2008 زد و اینیستا گل قهرمانی آن‌ها در جام جهانیِ 2010 را. تورس در این دوران نماینده‌ی فوتبالی مستقیم بود و اینیستا نماد فوتبال مالکانه. فارق از این دو سبک اما این دو ستاره فوتبال اسپانیا را به باشکوه‌ترین شکل ممکن به جهان دوباره معرفی کردند. اینیستا و تورس انسان‌هایی بزرگ و رهبرانی واقعی با شخصیت‌هایی بسیار محترم بودند، و هرگز فراموش نکردند که به عنوان یک فوتبالیست الگوی هزاران هزار بچه‌ی عاشق فوتبال هستند.

۳    
آی اسپورت
2018-05-22 11:47:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر