فهرست
یادداشت روز: جام به کام لام
یادداشت روز: جام به کام لام

یادداشت روز: جام به کام لام

چیا فوادی

آی اسپورت- حق به حق دار رسید و آنهایی که باید جام را بالای سر می بردند، در ماراکانا، ورزشگاه رویایی برزیل، جام را بالای سر بردند. دیشب، شب فوتبال آلمان بود. تیمی که از روز اول جام مدعی نشان داد. با پیروزی مقابل پرتغال و آمریکا، پیروزی شایسته مقابل الجزایر، برد هوشمندانه مقابل الجزایر و پیروزی سنگینی که به میزبان مسابقات تحمیل کرد. این آلمان بود که تیکی تاکای اسپانیایی را با شیوه جدیدی به فراموشی سپرد و سیستم نوینی در دادن پاس های کوتاه و بلند ارائه کرد، یوآخیم لوو، جام را بالای سر برد چون طراحی دفاعی و حمله ای ارائه کرد و می دانست که در مقابله با تیم های مختلف چطور بازیکنانش ر ا بچیند. آلمان اولین تیم اروپایی بود که در آمریکای جنوبی جام را بالای سر برد. لوو بازیکنانی روی نیمکت داشت که در حد نام بازیکنان فیکس بودند و زمانی که وارد زمین می شدند، شاید بهتر از بازیکنان داخل زمین بودند. از شورله گرفته تا گوتزه که آمدند و حتی بهتر از بازیکنانی بودند که تعویض شدند و این گوتزه بود که تیر خلاص را زد و نویر بهترین دروازه بان جام شد و دستکش طلا را به خودش اختصاص داد.شبی که یک جهان، چشمش به مهمترین بازی سال بود، این آلمان بودند که در طول 120 دقیقه بازی، هوشمندانه تر بازی کرد و پا پس نکشید. ژرمن ها از لحاظ بدنی سرتر بودند و این یکی از عوامل برد آلمان مقابل همه حریفان بود و آرژانتین تنها قربانی تیم ملی آلمان نبود. شاید اگر آنها دیشب 50 درصد بازی مقابل برزیل را ارائه می کردند، تکلیف بازی در نود دقیقه مشخص می شد. آلمان با پیروزی مقابل برزیل، همه را امیدوار کرده بود که بتواند برای بار چهارم در تاریخ جام های جهانی قهرمان شود و به رکورد ایتالیا برسد تا ایتالیایی ها برای کری خوانی هم خلع سلاح شوند. طرفداران فوتبال آلمان در کشورشان، پیراهن های آلمان را با طراحی ویژه اش با 4 ستاره خریده بودند و با پیراهن جدید آلمان و پیش از فینال جام جهانی را دیدند و بعد از بازی بالا و پایین پریدند و جشن گرفتند و دیشب تا صبح زدند و کوبیدند و رقصیدند و قهرمانی را جشن گرفتند چون فوتبال کشورشان بر بام جهان ایستاد. فدراسیون فوتبال آلمان نتیجه اعتمادش به یوآخیم لوی باهوش را دید. لوو روزها و شبهای سختی را پشت سر گذاشت و به همین دلیل دیشب قهرمانی به او خیلی چسبید.شاید بیشتر از بازیکنان و هواداران تیم ملی فوتبال آلمان.

آرژانتین، دیشب تیم محتاطی نبود. آلبی سلسته ها موقعیت هایی برای گلزنی داشتند که با بی دقتی از دست دادند. آرژانتینی ها امید اول و آخرشان به لیونل مسی بود که البته در بازی دیشب، نمایش قابل انتظاری نداشت هر چند مسی دیشب بهترین بازیکن انفرادی جام هم شد اما مطمئنا این مقام به او زیاد نمی چسبد. سابه یا، با همان سیستمی بازی کرد که تیمهای آمریکای لاتین بازی می کنند.آبی ها می خواستند دفاع کنند و با ضدحمله به قلب دفاع و در واقع پشت دفاع آلمان برسند که همه بازیکنان آلمان با جان و دل دفاع کردند. از باستین شوان اشتایگر تا فیلیپ لام و شورله و گوتزه و مولر و هر بازیکنی آلمانی در هر خطی برای قهرمانی آلمان، جان دادند. داستان مسی که دیشب می توانست جام را بالای سر ببرد، هم تمام شد. او هر چند اشک نریخت و به اندازه همبازیانش ناراحت نبود، اما مسی همیشه غمش را توی خودش می ریزد و مطمئنا دیشب از ناراحتی خوابش نبرده است و البته از مسی ناراحت تر، دیه گو آرماندو مارادونا بود. او که خیلی امیدواربود آرژانتین قهرمان جهان شود، از امروز منتقد اصلی فدراسیون فوتبال آرژانتین و سابه یایی خواهد بود که تا یک قدمی جام رفتند، اما نایب قهرمان شدند تا تاریخ در ماراکانا درست مثل جام جهانی 1990 ایتالیا تکرار شود.برای تحویل جام سیاسیون هم بودند. از پوتین گرفته تا آنجلا مرکل و دیلما روسف و حتی گائوک رئیس جمهور آلمان هم در برزیل حضور داشتند و در مراسم تحویل جام به همراه سپ بلاتر و جرومه والکه شرکت کردند. در نهایت این سپ بلاتر بود که جام را به روسف رئیس جمهور برزیل داد تا آن را به لام بدهد.جام به کام لام و همه آلمانی ها بود. پوتین به برزیل آمده بود و با بلاتر هم درباره جام جهانی آینده که در روسیه برگزار می شود، جلسه ای داشت. روسیه ای که مطمئنا میزبان هیجان انگیز و غیرقابل پیش بینی برای جام جهانی آینده خواهد بود.

جام جهانی 2014 برزیل با همه فراز و نشیبش به پایان رسید. جامی که پر از تلخی و شیرینی بود. از اعتراض های مردم برزیل به برگزاری جام گرفته تا حذف تیم های بزرگ و مدعی، از ماجرای گاز گرفتن سوارز تا بازیهای خوب تیم ملی در دو بازی اولش مقابل نیجریه و آرژانتین و کلی ماجرای دیگر که به تاریخ خواهند پیوست. اما مهمترین دستاورد این جام، پیروزی تیم های اروپایی بر تیم های آمریکای جنوبی بود. جایی که هلند در نیمه نهایی برزیل را شکست داد و آلمان یک تنه دو غول فوتبال جهان را پشت سر گذاشت. فوتبال مدرن اروپایی ها بر فوتبال مبتنی بر غیرت و تعصب و با دل و جان بازی کردن غلبه کرد. جایی که عقل دوباره بر احساس پیروز شد. تک ستاره های برزیلی و آرژانتینی حتی اگر در زمین باشند، مقابل «تیم» های اروپایی، سر تعظیم فرود آوردند.جام جهانی همیشه به تیمی می رسد که لیاقتش را داشته باشد و آلمان، دیشب لیاقت بالا بردن جام زرین را داشت. جامی که نه تنها به کام لام بود، بلکه به کام همه آلمانی ها و طرفداران فوتبال آلمان هم بود. فوتبالی که آلمان در جام جهانی 2014 ارائه کرد، نه ماشینی بود و نه مکانیکی. آلمانی ها احتیاجی به برگشتن نداشتند. آنها جلو می افتادند. آنقدر جلو می افتادند که همه در نیمه نهایی،برای ژرمن ها جشن قهرمانی را پیش بینی کردند. حالا دیگر آلمان بر بام فوتبال جهان است و سبک فوتبالی که آلمان بازی می کند، الگوی همه سبک های فوتبال جهان اعم از توتال فوتبال، تیکی تاکا، دفاع مورینیویی و سبک آنجلوتی و حتی جوکوبونیتویی آمریکای لاتین است.  

     
آی اسپورت
2014-07-14 17:52:44
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر