فهرست
یادداشت روز: از ستاره چهارم محافظت کن
یادداشت روز: از ستاره چهارم محافظت کن

یادداشت روز: از ستاره چهارم محافظت کن

احسان موسوی

آی اسپورت- مسیری که از سال ها پیش آغاز شده بود و میشه یک گتم کم می آورد حالا دیگر نمی خواستند برای جاودنگی بیش از این صبر کنند، پیشرفت نسل جدید آلمان درتمام سطوح سنی و باشگاهی گام به گام قدم ها را برداشت و حالا زمان به ثمرنشاندن همه برنامه ریزی ها رسیده بود. در این بین نکاتی هم بود که  برای تعدادی از ما علاقه مندان قدیمی آزار دهنده به نظر می رسید برخی شنیده ها و انتقادات غیر منصفانه و غیر کارشناسی از ترکیبی که از حمایت و رضایت ملت آلمان برخوردار، بسیار آزار مان داد؛ در سایت و شبکه های اجتماعی افرادی که  درک درستی از فوتبال نداشتند و با درج نظرات ناآگاهانه  و شتاب زده خود به عنوان کامنت و غیره تیم را مورد عتاب قرار داده و آرامش را از ما می گرفتند، در تمام این سال ها رنج بردیم از انتقادها به لو و بازیکنان، باید گفت حتی این قهرمانی اگر میسر نمی شد هم  آلمان بهترین تیم این جام و حال حاضر جهان است. درست است؛ شاید به بهترین ها جام نمی دهند همان گونه که اعضا بایرن مونیخ و بارسلونا  در برهه ای نگرفتند و امضای این برتری با گل گوتسه درج شد و عدالت اجرا گردید عدالتی که  باید رعایت می شد خرافات و  قانون بیست و چهار هم می گفت اینبار مانشافت به جام خواهد رسید و عدم قهرمانی آنها بار دیگر بی رحمی این ورزش را نشان می داد.آرژانتین که تا همین جا هم شایستگی اش را نداشت و با بخت و اقبال به فینال رسیده بود حالا به خوبی فرصت هایش را از دست داد، مربی شان اشتباه می کرد تا کمک به اجرای عدالت کند.ترکیب آلمان در مسابقات بسیاری را شگفت زده کرد ترکیبی که بی نقص کار کرد و مسیر را تا جاودانگی را بدون هیچ لغزشی ادامه داد؛  درست است برخی تحت تاثیر بازی های رایانه ای خواستار تغییر سیستم  بودند انگار سیستم یک شبه پایه ریزی شده است که حالا تغییرش دهند اینجا با زدن یک دکمه نمی توان سیستم را تغییر داد سیستم بی نقص فوتبال آلمان اکنون ثبت در تاریخ است و شاید زمان آن رسیده باشد بعضی ها بدانند بهترین سیستم و بازیکنان به طور اتفاقی دست مربی قرار نمی گیرد و مربی است که باید بهترین بازی ها را بگیرد بد نیست زاویه دید خود را تغییر دهیم و قبول در عتاب قرار دادن یواخیم لو به عنوان ناکام ذره ای انصاف رعایت نشده است و دوران گذشته راهم به یاد بیاوریم لویی که در غیاب لشکر مصدومان خود در همه انتخاب هایش اشتباهی نداشت و بر اشتباهات خود نیز لجبازی نکرد و راه  قهرمانی را هموار کرد بی شک هدایت او تا قهرمانی انکار نشدنی است لویی که به عقیده من ا پشتوانه بی دیلی چون گواردیولا هم به خوبی تاثیر گرفت، گواردیولایی که با آمدنش به بایرن کمک تا نقایص سیستم لو نیز برطرف شود و بی شک نقش فراوانی در این قهرمانی دارد که به زودی در مقاله ای به آن خواهم پرداخت.

از بازیکنان چه بگوییم بازیکنانی که تمام توان خود مایه گذاشتن و وظایف خود را به  درستی انجام دادند و تا ابد در خاطرما و آلمان ها به یاد ماندنی و ثبت شدند. نویر که  وظایف دروازه بانی را تغییر و وارد فاز تازه ای کرد،  پودولسکی و مرته ساکری که کمتر از انتظار بازی کردند و لی روحیه تیمی را فراموش نکرده و به کمک تیم آمدند، لام که هر جا گفتند بازی کرد و درخشید، اوزیل که بار سنگین مسولیت در پست غیر تخصصی از کیفیتش نکاست، هوودس که در پست غیر تخصصی اش  تا آخرین لحظه جنگید، بواتنگ، هوملس،
شواینی و خدیرا که مصدومیت هیچ از توانشان نکاست و جلوی همه ستارگان نامدار روبروی خود ایستادند، کلوزه که مصدوم بود ولی اراده پولادینش اعداد را جا به جا کرد، مولر که ساده است ولی برای ما بهترین است، شورله ای که هر گاه نیازش داشتیم به دادمان رسید پاس فوق العاده اش در فینال را فراموش نمی کنیم ، کروس که وصفش در حروف نمی گنجد و سایرین که باعث شدند آلمان یک تیم باشد تا چند ستاره. همه و همه در کنا هم کاری کردند که دوست نداریم بیست و سوم تیر به پایان برسد.

شاید لحظه ای که کلوزه دروازه برزیل را گشود بسیاری از ما احساساتی شدیم و لذتی که در این رکورد شکنی بود برایمان قابل وصف نباشد، با احترام به رونالدو و بدون مقایسه کلوزه با او به عنوان یکی از درخشانترین بازیکنان تاریخ میروسلاو کلوزه برای ما فراتر از یک مهاجم و یک قهرمان است و به ما اجازه دهید برای این رکورد شکنی از خود او هم خوشحال تر باشیم به جای پایین آوردن ارزش تک تک گل های او کلاه را به احترام قهرمان ما برداشته و فراموش نکنیم گل های بسیاری از رونالدو هم به چین، ژاپن، کاستاریکا،مراکش و غیره به ثمر رسیده که البته آن ها هم ارزشمند است مگر در جام جهانی گل کم ارزش هم داریم؟ چرا ما اینجوری هستیم و در مقابل رکود شکنی ها مقاومت می کنیم چرا ارزش همه چی را باید کم کنیم؟ حالا علی دایی باشد یا کلوزه. بهتر است به مهاجمی که در این سن رکورد ها را جابه جا می کند احترام بگذاریم و انصاف را چاشنی گفته هایمان کنیم.ارزش کار کلوزه مشخص است و چه خوشمان بیاید و نیاید در تاریخ ثبت شد تا شکسته شود.گوتزه بازیکن گرانقیمت و ارزشمندی که من به او انتقادات فراوانی دارم نه اینکه او بازیکن کم اهمیتی باشد من انتظار بیشتری از او دارم من از گوتزه همین را انتظار دارم که دیشب کرد و با این گل و افزایش اعتماد به نفس اش بی صبرانه منتظرم از او در آینده بیشتر بشنوم. من در گوتزه پتانسیل هایی دیدم برای رسیدن به  بهترین بازیکن جهان و حالا با این گل زمان تلاش برای این هدف نزدیک است.

بردن جام چهارم یعنی همه آنچه آرزویش را داشتیم. ما آلمان دوست ها عجیبیم  نه شیفته بوندس لیگا به عنوان جذابترین لیگ شدیم( البته شاید برای ما باشد که البته این فقط برای ماست ولی چه کارش کنیم؟)، نه مانکن ها را داشتیم که شیفته جذابیت شان گردیم  و حتی ما  بدون جادوی مارادونا، زیدان، رونالدو، مسی و رونالدینیو عاشق تیم خود شدیم و  هزار دلیل را برای دوس داشتن مان داریم. داشتن این جام برای هر کدام از ما فرا تر ازهر آرزویی بود. چه لذتی بالاتر از بردن جام در برزیل و داشتن این جام برای همیشه برای خودت، جامی که جان غالب ما رفت  تا به ثمر رسید و از دونگا تا کاسیاس بردند تا به مارسید ولی در در جای درستش و به موقع  به ا رسید هر چند که اشک ها ریختیم تا دیشب برای قهرمانی اشک بریزیم. برای خیلی از ما که دیدن  جام جهانی بعد نود شروع شد بارها شنیدیم که نود بهترین جام جهانی بهترین بوده و قبل از جام فکر می کردم این جام بیشترین شباهت ها را به جام نود دارد از حضور تیم ها در شرایط مطلوب و تیم های سابقا قدرتمند پس از مدت ها یا اولین بار تیم های مثل کلمبیا، بوسنی و غیره که هر کدام با تک ستاره هایی به این جام رسیدند درست مثل نود تیم های کم نشان مثل همان دوره با تک ستاره های خود آمدند ستارگانی چون ژکو، رودریگز، دژاگه، میکل، فقولی، هوندا، ساماراس ، اوچوا، ناواس و مدعیان با اینیستا، اوزیل، نیمار، بالوتلی، سوارز، روبن و بنزما آمدند همه چیز
آماده و مهیا شد تا دوهزار وچهارده به یاد ماندنی گردد و از همان لحظه آغاز نوید یک جام پرشگفتی را  به بیننده می داد، جام در حالی آغاز شد که برزیل، ارژانتین، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، انگلیس، هلند، فرانسه، بلژیک، کلمبیا و اروگوئه در قامت یک مدعی پای به جام گذاشتند هرچند که برخی خیلی زود به خانه بازگشتند. جام شروع شد گاهی تحت تاثیر قضاوت ها قرار گرفت، گاهی رطوبت بازیکنان را از نفس انداخت، این جام همه چی داشت  از شگفتی های مختلف تا بهترین نیمه نهایی تاریخ همه چیز در دل این جام بود و چه
جالب که فینال آن هم مشابه نود شد و خوشبختانه قهرمان آن هم مطابق میل ما آلمان  بود.

جامی پر از شگفتی و رکود شکنی از کاستاریکا تا مکزیک، از دل شیر الجزایر تا صعود شگفت انگیز یونان، ز رضایت ایرانیان تا له شدن اسپانیا و بازی های نه چندان درخشان انگلیس و ایتالیا. درخشش دروازه بانان از دیگر نکات برجسته این جام بود که از حقیقی تا نویر همه و همه فراتر از انتظار ظاهر شدن ورکوردهایی که یکی پس از دیگری میشکست، از قهرمانی یک اروپایی در جام جهانی تا پیروزی اروپایی دیگر دررده بندی امریکای جنوبی، از گلزنی کلوزه تا بدترین شکست میزبان، از بدترین شکست برزیل تا پایان شکست ناپذیری برزیل در خانه همه و همه به یک باره شکستند.بازی با برزیل اتفاقی بود که جدای هر نتیجه نمیشد از کنار آن به راحتی گذشت بازی که برای ما نود دقیقه رویا و خاطره بود و قطعا تا سال ها در خاطر ما می ماند و به آن می بالیم بازی طوری پیش رفت  که شاید جزییات ان پانزده دقیقه را به خوبی به یاد نیاوریم ولی می دانیم که چه اتفاق شگفت انگیزی رخ داده است و لذت آن لحظه ای هم کم نمی شود واکنش های بازیکنان و کادر فنی بین نیمه و حین و پس از بازی  بازیکنان و احترام به رقیب هم که بماند که به آن مفتخریم به راستی نمی شد این بازی تمام نمیشد؟
قهرمانی در برار آرژانتین به رویا می ماند بردن آرژانتین با سوپر استارش همان چیزیست که سالها  آرزوی رسیدنش را کرده ایم و حالا تیم تاریخ ساز آلمان به آن رسیده است اکنون ما هم قهرمانیم و در  تمام بحث های خود جای خالی قهرمانی جهان را دیگر حس نمی کنیم به تیم خود می بالیم تیمی که حتی اگر قهرمان هم نمی شد به آن ایمان داشته و ذره ای از علاقه مان به آن کم نمی شد این قهرمان حاصل وفاداری ما و روحیه شکست ناپذیر ژرمن هاست این بارما و آنها به حق خود رسیده و قدم آخر را هم درست و محکم برداشتیم و حالا ما قهرمانیم قهرمانی که تا شروع لیگ ها و مدت ها مزه  و شیرینی بی وصفش از یادمان نمی رود و به آن دل می بندیم این قهرمانی تقدیم شما که لحظه ای به دوس نداشتن تیمت فکر هم نکردی اکنون ستاره چهارم این جاست درست روی قلب تو از آن محافظت کن و برای خودت نگه  اش دار لیاقت این افتخار را داری.

  ۶  
آی اسپورت
2014-07-14 18:07:33
نظر دهید
۶ نظر
پوریا
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۳، ۱۸:۳۶
همچین میگه ما انگار متولد برلینه!!!
-
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۳، ۱۸:۵۸
من از وقتی متولد شدم عاشق استقلال و تیم ملی آلمان بودم و هستم و خواهم بود میخوان قهرمان بشن میخوان هر بلایی سرشون بیاد. خدا دمت گرم که قهرمان جام جهانی شدیم ، وقتی 7 سالم بود قهرمان جام 90 شدیم و الان خیلی وقته گذشته مخصوصا این چند سال خیلی زجر کشیدیم بخاطر قهرمان نشدن وقتی حقمون قهرمانی بود.
ارسلان
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۳، ۱۹:۳۶
پوریا جان وقتی میگه ما یعنی ما
یعنی ماهایی که نژادمون با آلمان یکیه
یعنی ماهایی که نه مثل بی غیرتها طرفدار انگلیسیم
نه طرفدار مانکن ها ونه طرفدار فوتبال کثیف
ال مورو
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۳، ۲۱:۴۰
جونم امسال هم تیم باشگاهی و هم تیم ملی مورد علاقم به ارزوهای فوتبالی رسیدن. ویوا رئال ویوا المان به حقتون رسیدین اونم بعد از چندسال پشتکار
حمید
سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۳، ۰۰:۳۷
خوشت نمیاد نظر نده از حسادت بمیر
الناز شهیدی
سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۳، ۰۴:۵۳
احسان جان بچه تهرونی ،اصفهونی یا قزوین.نمی دونم.اما هرچه هست این جور استفاده از عبارت ما برای یک تیم ملی دیگر به غیر از کشورت نشانه مشکل عمیق جهان سومی هاست.وطن مثل بچه آدمه.ممکنه تیزهوش باشه ممکنه علیل باشه اما نمیشه که با یه بچه دیگه عوضش کرد که....من جای شما خجالت کشیدم.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر