فهرست
طرح‌های مونچی و خطر اخراج دی فرانچسکو
طرح‌های مونچی و خطر اخراج دی فرانچسکو

طرح‌های مونچی و خطر اخراج دی فرانچسکو

آی‌اسپورت – پنج هفته از فصل جدید سری آ می‌گذرد و جدول بهترین گلزنان این لیگ نام‌هایی که انتظارشان را داشتیم را در صدر خودش نمی‌بیند. کریستیانو رونالدو قطعا گزینه اصلی قرار گرفتن در بالاترین رده این جدول بود و بعدش شاید مهاجمی که رونالدو جایش را در یوونتوس گرفت، یعنی گونزالو هیگوایین که حالا برای میلان بازی می‌کند. نام‌های دیگری که بهشان فکر می‌کردیم هم قطعا دو آقای گل مشترک فصل قبل، چیرو ایموبیله و مائورو ایکاردی بودند.

با اینکه رونالدو، هیگوایین و ایموبیله هر سه در این هفته گل زدند، اما همچنان جایی در صدر جدول بهترین گلزنان لیگ ندارند. این جایگاه در حال حاضر متعلق به مهاجم 23 ساله‌ایست که جنووا در این تابستان بابت خریدش فقط 4.5 میلیون یور خرج کرد. کریژتوف پیاتک در چهار بازی اول فصل (جنووا یک بازی عقب مانده دارد) پنج گل زده تا بدل به پدیده اول سری آ شود.

در مکان دوم این جدول هم سه بازیکن چهار گله داریم که بین آن‌ها فقط لورنزو اینیسنه نامی بزرگ در فوتبال ایتالیا است. کنار وینگر ناپولی، رودریگو دپاول و گرگوار دفرل قرار دارند. دفرل فصل پیش در 20 بازی تنها یک گل برای رم زد، اما این فصل در همین پنج هفته اول آمارش را برای سمپدوریا چهار برابر کرده. و این نکته‌ایست که به تلخی هفته‌های اخیر برای هواداران جالوروسی بیشتر دامن می‌زند. و البته فراموش نکنیم که یکی دیگر از بازیکنان سابق رم، جروینیو هم این هفته گلی ژرژ وه‌آیی برای پارما زد.

رم روزهای خوبی را پشت سر نمی‌گذارد و جادوی فوتبالی اندکی در نمایش‌های این تیم دیده می‌شود. رمی‌ها در جریان شکست 0-2 مقابل بولونیا 72 درصد مالکیت توپ را بر عهده داشتند و 26 ضربه به دروازه حریف زدند، اما هیچوقت نزدیک گل زدن هم نشدند. در ضمن این نمایش و نتیجه مقابل تیمی رقم خورد که در چهار بازی اخیرش موفق به گلزنی نشده بود.

رم حالا از پنج بازی در لیگ تنها پنج امتیاز گرفته، در حالیکه هنوز مقابل هیچکدام از دیگر اعضای پنج تیم اول جدول فصل پیش هم قرار نگرفته است. تنها پیروزی رمی‌ها روی گل عالی ادین ژکو در دقایق پایانی اولین بازی فصل، مقابل تورینو به دست آمده. به علاوه رم تا این مقطع از فصل 9 بار دروازه‌اش باز شده، تیمی که فصل پیش دومین خط دفاعی برتر لیگ را داشت. و البته هفته پیش هم رئال مادرید رم را 0-3 در هم کوبید. پس واقعا چه بلایی سر تیمی آمده که فصل گذشته تا نیمه نهایی چمپیونز لیگ پیش رفت؟

اگر از هواداران کلافه جالوروسی این سوال را بپرسید پاسخ‌شان فروش بازیکنان کلیدی تیم در این تابستان است. البته هیچکس گلایه‌ای از فروش دفرل نداشت. حتی وقتی رقم فروش الیسون هم اعلام شد هواداران جالوروسی آن را به عنوان ترنسفری بسیار سودآور برای باشگاه‌هشان قبول کردند. اما نظر آن‌ها در قبال فروش راجا ناینگولان و کوین استروتمن به هیچ وجه چنین نبود.

از منظر هیات مدیره باشگاه البته این دو ترنسفر هم منطقی جلوه می‌کرد. ناینگولان سی ساله بود و اهل سیگار و تا نصفه شب خوش‌گذارنی کردن. فروش او به اینتر با مبلغی دو برابر آنچه رم در سال 2014 برایش پرداخته بود انجام شد. استروتمن هم با اینکه محبوب تماشاگران بود بعد از سه عمل جراحی روی زانویش در فاصله هجده ماه هرگز به دوران اوجش بازنگشت و فروش او به مارسی هم باز با سودی برای باشگاه همراه بود.

رم برای جانشینی این هافبک‌ها استیون انزونزی، خاویر پاستوره و برایان کریستانته را خرید و جوانانی مثل آنته کوریچ و نیکولو زانیولو را به تیم اضافه کرد. اما آیا در جریان این تغییرات کسی به تعادل تیم فکر کرد؟ از بین این هافبک‌های جدید همه بیش از آن هجومی هستند که بتوانند در سیستم 3-3-4 اوزبیو دی فرانچسکو جای ناینگولان و استروتمن را بگیرند. در واقع در بین آن‌ها فقط انزونزی است که هافبکی دفاعی به شمار می‌رود که او هم پست اصلی‌اش جایی است که دنیله دروسی در آن بازی می‌کند.

خود دی فرانچسکو با این خرید و فروش‌ها موافق بود، اما وقتی مربی‌ای در شش بازی اول فصل از شش سیستم مختلف استفاده می‌کند مشخص است که در تفکرات تاکتیکی‌اش به مشکل خورده، نکته‌ای که خودش هم بعد از شکست مقابل بولونیا بهش اعتراف کرد: «نمی‌دانم از چه سیستمی استفاده کنم.» دی فرانچسکو مشخصا هنوز برای ساختن تیم منسجمی از این بازیکنان جدید راه زیادی در پیش دارد. او در فرصت استراحت و آب خوردن نیمه اول سر کریستانته داد کشید، اما نتیجه‌اش این شد که هافبکش بلافاصه بعد از شروع ادامه بازی اخطار گرفت و تیمش دو دقیقه بعد گل اول را خورد. در نهایت دی فرانچسکو مجبور شد کریستانته را قبل از اینکه اخراج شود از بازی بیرون بکشد.

شرایطی رم بهش دچار شده فقط یک مقصر ندارد، این بار روی دوش همه بازیکنان و هیات مدیره و مونچی به عنوان طراح این تغییر نسل و ترنسفرها سنگینی می‌کند. اما همیشه در بدترین روزها این مربی تیم است که بیش از همه سرزنش می‌شود و جایگاهش به خطر می‌افتد. البته کاپیتان دروسی بعد از شکست مقابل بولونیا به سبک خودش از دی فرانچسکو حمایت کرد: «برای بردن بولونیا و کیوو لازم نیست پپ گواردیولا روی نیمکت بنشیند.» مونچی هم بعد از این بازی هرگونه شک و تردیدی درباره آینده دی فرانچسکو را رد کرد.

مسئله مهم اما واکنش جیمز پالوتا، رئیس باشگاه بود. او شکست تیمش برابر بولونیا را "خجالت‌آور" توصیف کرد، دقیقا همان واژه‌ای که سال 2015 بعد از شکست تیمش به رهبری رودی گارسیا مقابل اسپتزیا از آن استفاده کرده بود. گارسیا سه بازی بعد از این شکست اخراج شد.

رم فرداشب میزبان فروزینونه است و سه روز بعدش در دربی پایتخت مقابل لاتزیو قرار خواهد گرفت. بنابراین دی فرانچسکو برای تغییر شرایط زمان و فرصت چندانی در اختیار ندارد.

۱    
آی اسپورت
2018-09-25 11:45:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر