فهرست
محصول نتفلیکس؛ دیگو مارادونا در مکزیک
محصول نتفلیکس؛ دیگو مارادونا در مکزیک

محصول نتفلیکس؛ دیگو مارادونا در مکزیک

آی اسپورت - «دیگو مارادونا» یک کاغذ را بارها پاره کرد تا به خرده ریز تبدیل شود، آنهم در حالی که تیم تحت هدایتش دقایقی تا پیروزی در دیدار رفت فینال فاصله داشت. ال‌دیگو به علت درگیری لفظی با داور چهارم از زمین مسابقه اخراج شد. او به همه چیز اهمیت می‌داد و شاید دلیل نیز داور او را از زمین اخراج کرد.

مارادونا درباره این حادثه می‌گوید: «من به داور گفتم با آرنج به سر ضربه زدند! مربی سن‌لوئیس به من گفت دهانت را ببند. من به او گفتم واقعا؟؟ می‌دانی من چند مسابقه در طول عمرم بازی کرده‌ام؟ من کامل نیستم، هیچکس کامل نیست. گاهی اوقات نمی‌توانم برخی چیزها را کنترل کنم اما صادقانه بگویم من مرد خوبی هستم. من دوست دارم و می‌خواهم فوتبال پیشرفت کند.»

این اولین صحنه از یک سریال هفت قسمتی با نام «مارادونا در مکزیک» است که توسط شبکه «نتفلیکس» منتشر شده. دیگو در لیگ سطح دوم مکزیک هدایت تیم «دورادوس دو سینالوئا» برعهده داشت، باشگاه که در بخش کولیاکان فعالیت می‌کرد. رئیس آن «خواکین ال چاپو گوزمان» در آمریکا به زندان افتاده و شرایطی عجیب برای مارادونا رقم خورده است؛ مارادونایی که خودش به واسطه مواد مخدر و مصرف کوکائین در فوتبال بد نام شده.

«آنگوس مک‌کوئین» مدیر تولید سریال در این خصوص گفت: «دیوانه‌وار بود اما این خبر حقیقت داشت. مارادونا که به کوکائین اعتیاد داشت قرار بود به پایتخت کوکائین جهان برود!.»

یکی از سران باشگاه با نام «اویسی لئال» درباره شرایط آن زمان گفت: «وقتی شنیدیم مارادونا می‌آید، همه با توجه به بدنامی شهر در جرایم سازمان‌یافته، مواد مخدر و البته گذشته مارادونا انتظار وقوع یک اتفاق مشخص را داشتند اما دیگو متفاوت بود. همه فکر می‌کردند کولیاکان شهر مرگ مارادونا باشد اما بر خلاف انتظار او را نجات داد.»

اما مارادونا تیم را نجات داد و از منطقه سقوط آنها را به چالش برای صعود رساند. مارادونا در سخنرانی خود پس از این اقدام، اظهارات جالبی داشت: «آنها گفتند من تنها برای تعطیلات به اینجا آمدم. نه من آمدم تا با هم صعود کنیم. اما تعهد فوتبالی من تنها در میدان خلاصه نمی‌شود. من به فکر مردم نیازمند هستم، آنهایی که خیلی چیزها از دست داده‌اند.»

گویا اسطوره خانه خود را پیدا کرده بود و دلیل آن نه وفور کوکائین، بلکه زندگی مردمش بود. در واقع بر خلاف انتظارات، فیلم تنها درباره فوتبال نیست. این فیلم درباره احساسات است، درباره کسی که به وضوح احساساتش را نشان می‌دهد. این فیلم درباره مارادونا است اما حامیان بی‌نظیر او در مکزیک از جمله بازیکنان، گزارشگران و سران باشگاه را نیز تحت پوشش قرار داده.

«آنتونیو نونیز» رئیس باشگاه در آن زمان گفت: «رویای من این است زمانی که مردم اسم شهر کولیاکان را جست‌و‌جو می‌کنند نام باشگاه دورادوس بالاتر از چاپو گوزمان بیاید.» همین رویا بود که ال‌دیگو را جذب کرد. مردم این شهر تا دو هفته پیش در شهر اعضای کارتل مواد مخدر را همه جا می‌دیدند، دلیل آن نیز خلع سلاح و دستگیری «اویدیو» پسر «گوزمان» بود که البته او را سپس آزاد کردند. در این شهر نوجوانان به مهمانی‌های بسیار فاسدی می‌روند اما همه علاقه وافری به فوتبال دارند.

حضور «آسیف کاپادیا» به عنوان کارگردان در این فیلم سر و صدای زیادی بر پا کرد و مطمئتاً اگر نامزد دریافت جایزه «اسکار» شود این هیاهو افزایش چشم‌گیری خواهد یافت. کاپادیا عکس‌هایی قدیمی تهیه کرده تا در صورت تحقق این آرزو آنها را به نمایش بگذارد و این اولین مزیت کار او است. او از صحبت در خصوص مارادونا همواره لذت می‌برد اما مشکل اینجاست که نمی‌تواند درباره جهان درونی اسطوره و زمان حضورش در شهر ناپل با اشراف کامل به سخنرانی بپردازد. این فیلم زندگی حقیقی دیگو را کاوش و در ادامه تصاویر حضور او در مکزیک گاهی شما را میخکوب می‌کند. اسطوره آرژانتین فردی احساسی، پیچیده و عجیب است. در سکانس‌های این فیلم ما فقط دیوانگی، حضور و رنسانس دیگو را شاهد نیستیم بلکه بینش نهان او نسبت به فوتبال را هم به تماشا می‌نشینیم. این فیلم شاید در اینباره باشد که مارادونا در کسوت مربیگری چگونه مافیا را نادیده گرفته و یک تیم فوتبال را تشکیل داده اما در پس ماجرا باز هم خود او را به چالش می‌کشد.

برخی قاب‌ها تصاویر گران‌بهایی را به بیننده هدیه می‌دهد؛ مثلا در یک سکانس مارادونا ئر نقش یک کیک تولد ظاهر شده و بازیکنان تیمش در حال تزئین او هستند. یا در قابی دیگر دیگو در تمرینات از فواصل دور گلزنی می‌کند و توپ را با کات زیبا به تور می‌رساند تا نشان دهد هنوز هم توانایی‌هایش را حفظ کرده. اما شرایط زمانی احساسی می‌شود که مارادونا هنگام تماشای بازی بوکاجونیورز اعتراف می‌کند رویایش مربیگری دوباره در تیم ملی آرژانتین است. اسطوره به وضوح احساساتش را بروز می‌دهد و هرگز مخفی نمی‌کند. او کنار بازیکنانش است، از درد می‌نالد و گاهی سخت راه می‌رود، دارو مصرف و در جلسات درمانی حضور پیدا می‌کند. اما دیگو روحیه خود را نمی‌بازد و با بازیکنانش در جشن می‌رقصد و هنگام خوشحالی پا به پای آنها به شادی می‌پردازد.

فراموش نکنید که مارادونا همیشه مارادونا است. وقتی از او پرسیدند که «آیا فکر می‌کنی به خاطر اعتبار تو است که گاهی نام تیمت در تیتر روزنامه‌ها مطرح می‌شود؟» بسیار صریح جواب داد: «اگر درباره مارادونا صحبت نکنند درباره چه چیزی سخن بگویند؟»

مارادونا با بینش تاکتیکی، احساسات خشک و زبان بدن، یک تیم نا امید را تحویل گرفت و تیمی جنگنده تحویل داد. مک‌کوئین در این خصوص می‌گوید: «قبل از یک بازی دیگو به بازیکنان گفت برای من تلاش نکنید! برای فوتبال بجنگید! اما قطعا بازیکنان برای مارادونا تلاش می‌کنند زیرا در لیگ سطح دوم به بخشی از تاریخ ورزشی مارادونا تبدیل شدند.»

دیکو درباره سخت‌ترین بخش مارادونا بودن می‌گوید: «مردم همیشه اطرافت هستند. مردم همیشه کنارم بودند اما وقتی با بیماری دست و پنجه نرم می‌کردم و اعتیاد داشتم، خود را  تنهاترین مرد کره زمین احساس می‌کردم.»

یازده ماه کافی بود تا مارادونا یک بار دیگر اعتماد همگان را جلب کند. در قسمت یکی مانده به آخر این مجموعه، دیگوا درباره دو دخترش «دالما» و «جیانینا» صحبت می‌کند: «جیانینا دختر کوچکم مرا صدا می‌زد تا با من بازی کند اما من بیهوش بودم! او می‌گفت دالما با تو بازی می‌کرد من هم می‌خواهم بازی کنم اما من بیهوش بودم. در کلینیک هم به مواد فکر می‌کردم. اما دخترم حرف درست را زده بود و می‌گفت بابا با من هم مانند دالما بازی کن.»

در ساخت این فیلم مک‌کوئین در مکزیک دوربین به دست آزاد می‌گشت و این یک نکته مهم بود. در مکزیک خبرنگاران زیادی به قتل می‌رسند اما او درباره فوتبال گزارش تهیه می‌کرد تا نشان دهد فوتبال یک ناجی است. نکته دیگر به جنگ مواد مخدر در مکزیک مربوط میشد که از سال 2006 و مخالفت با کارتل‌ها، آمار مرگ به بیش از 300 هزار نفر رسید. در چنین فضایی اسطوره پا به مکزیک گذاشت تا روی زندگی مردم و فوتبال تاثیر بگذارد.

اصولاً اخبار از شهری مانند سینالوئا درباره خشونت و مرگ است اما این فیلم با به تصویر کشیدن زندگی مارادونا می‌خواهد زندگی عادی مردم را نشان دهد.

 

سازندگی

 

۲    
آی اسپورت
2019-11-22 13:40:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر