فهرست
عادل و میثاقی؛ تاج و تختی که به حراج گذاشته شد
عادل و میثاقی؛ تاج و تختی که به حراج گذاشته شد

عادل و میثاقی؛ تاج و تختی که به حراج گذاشته شد

آی اسپورت - مشکل آن بود که عادل فردوسی پور را تنها یک مجری دیدند که پشت میزش این و آن را به جان هم می‌اندازد و در این بین هم گه‌ گاهی از فرط تعجب سرش را می‌خواهد به میز معروفش بکوبد. ظاهراً که پیدا کردن جانشین برای او سخت نبود. آدم‌های این فوتبال که همان قبلی‌ها هستند، میز همان میز است، دوشنبه همان دوشنبه است، اما غافل که مخاطب آن مخاطب قدیمی نیست. غافل که محمد حسین میثاقی مرد سر زدن به میز نبود. غافل از آن دعواهایی که ما را یاد دوئل‌های غرب وحشی می‌انداخت جای خودش را به چند سناریوی از پیش نوشته شده داد. مشکل دقیقاً‌ در همین‌جاست. در همین پارادوکس. همه چیز دوشنبه‌های فوتبالی مثل گذشته‌اش است و هیچ چیز مثل گذشته اش نیست.

و اما مرد دوم قصه‌ی ما که روزگاری بازیگر نقش مکمل بود و حالا کارگردان و نقش اصلی. از صدا و سیمای کرمانشاه و گزارش بازی‌های شیرین فراز تا دست راست عادل فردوسی پور مسیری نبود. استاد زنگ زد و راه تنگ و شلوغ صد ساله را برایش اتوبان کرد. شاگرد تاخت و تاخت اما کوتاه نیامد. محمد حسین میثاقی که از قضا حالا مرد اول قصه ماست سیراب نشد و وقتی دست های بسته و دهان چسب گرفته استاد را دید، اتوبان خودش را طلب کرد.

چند پرده بی‌روح برای فوتبال بی‌روح‌تر ما؛ این شاید خلاصه‌ترین و گیراترین توصیف ممکن از برنامه فوتبال برتر میثاقی باشد. متولیان جدید دوشنبه‌ شب‌های فوتبالی و جدیداً بیشتر از دوشنبه ها، خیلی کارها کردند. از در و دیوار دکورهایی که طرح‌های گرافیکی از سر و روی‌شان می‌بارد تا آنالیزهای پرزرق و برق و سرگرمی‌های به ظاهر خنده‌دار با مهمانان. اما بازهم نیمه تاریک قضیه به تمام این دست و پا زدن‌ها می‌چربید. میثاقی برای هر صحنه داوری سه کارشناس آورد و مثل اخبار بی‌روح نظرات‌شان را قرائت کرد. اما مردم کارشناسی داور عادل فردوسی پور را در کنار آن مانیتور زمخت و درشت را بیشتر می‌پسندیدند. جایی که مرد سابق دوشنبه‌ها حتی نظر کارشناس داوری‌ را هم به چالش می‌کشید و با " آقا" گفتن‌های کش دارش مخاطب را مال خود می‌کرد.

مرکز تحقیقات رسانه ملی از مخاطبان صدا و سیما

این‌ها را نگفته‌ایم که با انگشت اتهام چشم‌های فوتبال برتر را در بیاوریم و نود سابق را نوازش کنیم. خود عادل فردوسی پور نیز کم اشتباه و ایراد نداشت. اما با این حال، هر چه قدر هم که مطهر از اشتباهات نبود قریب به بیست سال برای مخاطبش اول ماند و فوتبال کشور را همچنان بر قله‌ی صدا و سیمای نگه داشته بود. دروکننده جوایز بهترین مجری و برنامه‌ تلویزیونی جشنواره جام جم بارها از دید بینندگان صدا و سیما هم صدرنشین بود.

بر اساس نظرسنجی ملی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا)، ۵۱ درصد افراد بالای ۱۸ سال کشور در چند سال گذشته برنامه نود را تماشا می‌کردند و در مجموع هم ۵۱ درصد مردم ایران در چند سال گذشته این برنامه را دنبال می‌کردند. برای آن که موفقیت‌های نود را تافته جدا بافته از عادل ندانیم بهتر است نگاهی به آمار بینندگان آخرین ساخته او یعنی برنامه اینترنتی کلاسیکو بیاندازیم. جایی که عادل فردوسی پور با رقمی بیشتر از یک میلیون و ۸۲۰ هزار بازدید، رکورد نمایش شبکه‌های اینترنتی را شکست.

تمام تلاش‌های‌ محمد حسین میثاقی در راه پربیننده شدن برنامه اش، دست و پا زدن وسط یک اقیانوس بی انتهاست. جایی که خیلی آن طرف‌تر عادل فردوسی پور در ساحلش مشغول آفتاب گرفتن است. این را نه من که آمار می گوید. در رده‌بندی ده برنامه‌ تلویزیونی پر بیننده اردیبهشت ماه بر اساس نظرسنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی از مخاطبان صدا و سیما، محمد حسین میثاقی و فوتبال برتر به زحمت توانستند جایگاه هشتم را به خود اختصاص بدهند که آمار دقیق آن را در زیر می‌بینید:

۱- دورهمی شبکه نسیم: ۵۶.۵ درصد

۲- کودک شو شبکه نسیم: ۳۶.۴ درصد

۳- مستندحیات وحش شبکه مستند: ۳۵.۲ درصد

۴- ایرانگرد شبکه مستند: ۲۵.۸ درصد

۵- به خانه برمی‌گردیم شبکه پنج: ۲۵.۳ درصد

۶-و یتامین خ شبکه نسیم: ۲۰ درصد

۷- سیمای خانواده شبکه یک: ۱۹.۹ درصد

۸- فوتبال برتر شبکه سه: ۱۸.۲ درصد

۹- بچه محل عموپورنگ شبکه دو: ۱۷.۴ درصد

۱۰- مدرسه تلویزیونی ایران شبکه آموزش: ۱۶.۴ درصد

همانطور که آمار می‌گویند، محمد حسین میثاقی در یک رقابت تنگانگ و نفس‌گیر با برنامه بچه‌ محل عمو پورنگ در جایگاه هشتم قرار دارد و میدان را به مستند‌های ایرانگردی و حیات وحش باخته است. همه‌ی این ها در حالی است که روزگاری جایگاهی به جز رده اول را برای عادل فردوسی پور شکست بزرگ او و شبکه سه قلمداد می‌کردیم. شاید سکوت عادل فردوسی پور به همین خاطر بود. که آیندگان خودشان ببینند، قضاوت کنند و درک کنند که آن برنامه‌ی پرزرق و برق با دریای گرافیک‌ها و ایده‌ها، نمی‌تواند جای آن میز که همیشه منتظر ضربه سر عادل بود را بگیرد. حقیقت این است مردم هنوز هم آن دکور خاک گرفته با پروژکتور همیشه رو به انفجارش را ترجیح می دهند.

طرفداری

۵۲ ۳  
آی اسپورت
2020-06-01 20:40:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
داود باقری
دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹، ۲۱:۰۰
کاملا گزارش شما صحت داره
توی خونواده و اقوام و دوستان ما
این آمار درست
بشدت بیننده های نود قلابی کم شده
فقط بعضی از خانومای فامیل من‌جمله همسر خودم تا حدودی خوشحال شدن
چون دوشنبه شب ها مهمونی رفتن و مهمونی دادن حدود
15 سال ممنوع بود و تلویزیون قبضه آقایون
اما الان این محدودیت دیگه نیست
رضا
سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹، ۱۰:۲۷
عمویی آمار فوتبال ۱۲۰ استاد در چه حاله ؟!...عادل اول بود همیشه ؟!!..اگر این نظر سنجی رو قبول داری رجوع کن به آرشیوش ...۳۰ ،۴۰ درصد اخرین امار های ثبت شده برا استاد بوده ..بعد بیست سال ..اصلا همین که بالکل ملت فراموشش کردن ..دیگه موجود هست و انکار نشدنی
۴
حمید
چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹، ۰۶:۲۰
به نظر من فردوسی پور تو همین چند سال اخیر آمار خودشم فاجعه بود و برنامه شده بود به سیرک و خودش دلقک بازی و لوس بازی و طنازی!!!!!!!که بیشتر زیر آبی میرفت... واقعا چرا حقیقت رو نمگید قبل از پایین کشیدن برنامه آمار سه سال اخیر و نارضایتی مردم رو میگفتید ....و من لج بازی بعضی ها رو صد درصد در نگاه نکردن برنامه جدید مربوط میکنم به دهن بینی آدمها اطرافمون .و همیشه این دهن بینی و رودربایستی با خود و اطرافیان رو عامل نگاه نکردن فوتبال برتر میدانم. به هر شکل واقعا واقعا واقعا فردوسی پور از شروع دهه نود واقعا هر سال خودشم ریزش مخاطب داشت و همان طور که گفتم این اواخر فقط به دلقک بازی و لوس بازی مشغول بود تا مجری گری به ضم کارشناسان خبره هم بعد از اون برنامه ی فاجعه 2018 جام جهانی که مثل دخترا قهر کرد هیچ وقت مرد لحظه های سخت نبود و نمیتواند از پس شرایط حاد برآید و از اون بدتر خود این کارشناسان گفتن فردوسی پور تو این 19 سال هیچ وقته هیچ وقته هیچ وقت مجری و سوال کننده خوبی از مهمان برنامه نبود و تو برنامه جام جهانی اخیر که دیگه به اوج خود رساند این توان مجریگری خودش رو ... کلا بیاید با خودمون صادق باشیم ایشون هم تو این مدت برنامه سازی19 ساله هیچ گلی به سر فوتبال الکی خوش و الابختکی ما نزد یعنی هیچ پیشرفتی در کسب مقام های اول در رده سنی بزرگ سال و حتی رفتن به المپیک و ... پس، بود و نبود هم چندان توفیر نمیکنه ...الا یک قسمت از برنامه اش و اون نقد جامعه فوتبال بود که مربوط به شخص خاصی هم نميشه و این نقدا بایست همیشگی باشه تا این خدایی نکرده این فوتبال منجمد ما ی تکونی بخوره!!!
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر