فهرست
گزارش روز: بودجه 15 میلیاردی و ستاره 2 میلیاردی؛ چگونه ممکن است؟/ سقف قرارداد کماکان شعار است
گزارش روز: بودجه 15 میلیاردی و ستاره 2 میلیاردی؛ چگونه ممکن است؟/ سقف قرارداد کماکان شعار است

گزارش روز: بودجه 15 میلیاردی و ستاره 2 میلیاردی؛ چگونه ممکن است؟/ سقف قرارداد کماکان شعار است

آی‌اسپورت‌ ـ سازمان لیگ‌برتر فوتبال ایران و شخص مهدی تاج مدت هاست که از کاهش بودجه سالیانه تیم های لیگ‌برتر صحبت می‌ کند.
عدد 15میلیارد تومانی به عنوان سقف بودجه، شعاری است که آنها بی وقفه آن را در ماه های گذشته به زبان آورده اند، در عین حال وزارت ورزش نیز با تاکید بر لزوم کاهش هزینه ها به عنوان حامی به سازمان لیگ قوت قلب داده است.
اما موضوع کمی پیچیده تر از ادعای مدیران سازمان لیگ است. اگر عدد 15 میلیارد به عنوان بودجه یک تیم لیگ برتری در نظر گرفته شود این تیم باید کادرفنی و بازیکنان خود را با مبلغی در حدود 11 تا 12 میلیارد تومان ببندد تا مبلغ باقیمانده هم صرف مخارج سالیانه تیم، سفرها و خود باشگاه بشود.
 اگر فهرست یک 18 نفره پرسپولیس، استقلال و سپاهان را در نظر بگیریم این مبلغ پاسخگوی چند بازیکن خواهد بود؟ تازه هزینه کادرفنی این تیم را هم در نظر بگیرید که غالبا یک میلیارد هزینه مربی می‌ کنند. با این وصف در تیمی مثل استقلال، پرسپولیس و سپاهان میانگین قرارداد بازیکن باید در حدود 500 میلیون تومان باشد تا بدون در نظر گرفتن هزینه بازیکن امید و جوان، قرارداد 18 بازیکن بزرگسال از سقف بالاتر نزند ... اما در عالم واقع چه اتفاقی افتاده؟
* استقلال 4 ملی‌پوش دارد که مبلغ قرارداد یکی آنها آندو تیموریان در حدود 2 میلیارد تومان است. امیرحسین صادقی و خسرو حیدری هم بدون تردید بالای یک میلیارد درخواست مالی دارند و مبلغ قرارداد هاشم  بیگ‌زاده هم قاعدتا در حد میلیارد است. با این وصف نیمی از بودجه جاری بازیکنان بزرگسال (به شرط رعایت سقف قرارداد) فقط به این 4 بازیکن می‌ رسد. تازه استقلال ستاره هایی مثل شهباززاده و امید ابراهیمی در فصل نقل و انتقالات جذب کرده که بازیکنان گرانقیمتی هستند. به جز این بازیکنانی مثل حنیف عمران زاده و محمد قاضی با چه مبلغی حاضر به تمدید قرارداد شدند. هزینه 2 دروازه‌بان‌ تازه استقلال چقدر بوده است؟
* سپاهان در پیکان خط حمله خود محمدرضا خلعتبری، جواهیر سوکای و لوسیانو پریرا را دارد. بازیکنان ایرانی و برزیلی خریدهای تازه سپاهان اند و سوکای از دو فصل پیش در جمع زردها باقیمانده. خب، آیا مبلغ 650هزار دلاری لوسیانو درست است؟ هزینه 2 میلیاردی تومانی خلعتبری چطور؟ محرم نویدکیا با چه مبلغی در سپاهان خواهد ماند (اساسا چرا او به غر زدن مشغول است؟) هزینه عبدالله کرمی از فولاد به سپاهان چقدر بوده؟ و ... ایا 15 میلیارد کفاف این بلندپروازی ها را می دهد؟
* پرسپولیس محمدرضا خلعتبری و سیدجلال حسینی را تا به اینجای کار از دست داده، بازیکنانی که ظاهرا درخواست های مالی بیش از حد توان پرسپولیس داشته اند. امروز و در شرایطی که مدیران پرسپولیس به شدت از سوی هواداران مورد نفرین قرار دارند واکنش آنها این است که پولی در بساط باشگاه موجود نیست. البته نه اینکه پولی نباشد؛ آنها اشاره به مبالغی می کنند که از عهده آنها خارج است !
اینها مثال هایی بود برای اثبات این نکته که امسال هم موضوع سقف قرارداد در حد یک ادعا باقی خواهد ماند. آیا واقعا در فصل پس از جام‌جهانی و در شرایطی که بازیکنان ایران در این تورنمنت جهانی درخشیده اند می‌ شود به سقف قرارداد پایبند بود؟ در انتظار انتشار لیست وعده داده شده سازمان لیگ از تیم ها می‌مانیم و البته منتظر اینکه آیا تیم ها می‌ توانند خود را با شرایط انتزاعی مورد علاقه سازمان لیگ هماهنگ کنند؟
چه خوب است روزی برسد که دروغ از فوتبال ایران به در شود!
  ۳  
آی اسپورت
2014-07-16 12:16:40
نظر دهید

۳ نظر
حسین
چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۳، ۱۲:۲۴
انصاف داشته باشید. پارسال که رویانیان خرید های گرون قیمت می کرد همه صداشون در آمده بود تو تمام برنامه ها داد میزدند.
امسال که پرسپولیس خرج نکرد، که اگه کرده بود الان 3 تا از بهترین ها رو ازداست نمی داد. پس خواهشا اسم تیم ما رو همراه استقلال و سپاهان نبرید. مشخص شد پارسال یه عده فقط می خواستند تیم دایی رو خراب کنند والا سقف قرار داد مثل تاریخ برگذاری دربی کشکه...
-
چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۳، ۱۲:۳۲
واقعا سقف بودجه که امسال اعلام شد باید رعایت شود ، موضوعی بود که به راحتی قابل پیگیری
و اعمال است ، به شرطی که اراده کافی برای انجام آن و نیز ضمانت اجرا و مجازات برای متخلفین
از آن وجود داشته باشد.....مانند کسر امتیاز و نیز سقوط به دسته پایین تر.....
amordad
چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۳، ۱۳:۰۲
امیدوارم فدراسیون بطور جدی با سپاهان برخورد کنه . 15 میلیارد بودجه اعلام کرده تا الان 10 میلیارد بازیکن گرفته .
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر