فهرست
هاشمی نسب: بازی با آرژاتنتین فوتبال ما را 5 سال  برد عقب /باید 8-7 تا می خوردیم تا بفهمیم کجای فوتبال هستیم/بردن دربی،قهرمانی با استقلال و گلی که زدم جوابم بود به آنهایی که توهین کردند
هاشمی نسب: بازی با آرژاتنتین فوتبال ما را 5 سال برد عقب /باید 8-7 تا می خوردیم تا بفهمیم کجای فوتبال هستیم/بردن دربی،قهرمانی با استقلال و گلی که زدم جوابم بود به آنهایی که توهین کردند

هاشمی نسب: بازی با آرژاتنتین فوتبال ما را 5 سال برد عقب /باید 8-7 تا می خوردیم تا بفهمیم کجای فوتبال هستیم/بردن دربی،قهرمانی با استقلال و گلی که زدم جوابم بود به آنهایی که توهین کردند

آی اسپورت – مهدی هاشمی نسب از جمله فوتبالیست های خوش صحبت نسل 98 است که به قول خودش می توانستیم مصاحبه او را تا پایان ماه رمضان ادامه بدهیم.یاغی سابق می گوید یک دنیا حرف برای گفتن دارد و اگر بخواهد ناگفته هایش از این فوتبال را بازگو کند باید یک کتاب بنویسد.قرار بود درباره جام ستاره ها و تیم 98 با هاشمی نسب صحبت کنیم اما صحبت های  او به تیم ملی ،جام جهانی و .. هم کشیده شد.
آقا مهدی فکر کردیم بعد از هر  بازی  که برای تیم ستاره ها  انجام  می دادی به  آبادان می رفتید و برمی گشتید؟
نه دفعه قبل که بعد از بازی داشتم می رفتم اهواز  با خداداد با هم بودیم و دنبال کار مالیاتی مان رفتیم.البته خداداد این کار را می کرد و برای هر بازی از مشهد به تهران می آمد و برمی گشت که هر دفعه 700-600 هزار تومان هزینه می کرد.
چرا تیم 98 از جام ستاره ها کنار رفت؟
خب سال به سال تیم ما پیرتر می شود  و بازیکنان ما هم ناآماده بودند  در صورتی که تیم های دیگر بازیکن می آورند و تیم هایشان را با بازیکنان جوان تر تقویت می کنند.
رضا شاهرودی می گفت شما خیلی آماده بودی؟
خب من تمرین کرده بودم.یعنی همیشه تمرین دارم  اما دو سه ماه قبل از این بازی ها تمریناتم را به خاطر این جام بیشتر کرده بودم  درست مثل دوران بازی مان .آقا کریم هم که به قول خودش اسباب کشی داشت  و امسال مثل همیشه خیلی خوب نبود. کلا بچه هایمان زیاد آماده نبودند.
بازیکنان تان می گفتند خیلی از تیم ها شرایط سنی را رعایت نکرده بودند.
بله  قرار بود تیم ها از بازیکنان 35 سال به بالا استفاده کنند  اما بعضی ها نفرات جوان تر را آورده بودند .البته اینها همه بهانه است .ما خوب نبودیم  و حذف شدیم اما امیدوارم جذابیت بازی ها روز به روز بیشتر شود.
شما خودتان مدافع میانی پرسپولیس بوده اید.فکر می کنید رفتن سیدجلال از این تیم چقدر به پرسپولیس لطمه می زند؟
خب قطعا مشکلاتی برایشان پیش می آید .سیدجلال جزو بهترین مدافعان میانی ایران است  و با بازیهای درخشانی که در جام جهانی نشان داد  این را ثابت کرد اما اگر قرار شده از پرسپولیس جدا شود  من فکر نمی کنم برای جایگزینش اختلاف فاحشی بین بازیکنان وجود داشته باشد .ضمنا پرسپولیس همیشه بوده ،هست و خواهد بود.خیلی از بازیکنان در دهه 40،50،60،70،80  و حتی همین دهه 90 به پرسپولیس آمده اند و رفته اند اما پرسپولیس به حیاتش ادامه می دهد.امیدوارم سیدجلال هم هر جا می رود موفق باشد.
فکر نمی کنید اگر او به قطر نرود در یک تیم بزرگ دیگر در ایران به فوتبالش ادامه دهد  به ضررش تمام خواهد شد؟
چه ضرری؟یعنی روی سکوها  به او بی احترامی می کنند؟چه اتفاقی می افتد؟چقدر از این بازیکنان بوده اند که به آنها بی احترامی شده اما همه یادشان رفت و به تاریخ پیوستند.امثال سیدجلال که در ورزشگاه ها بد و بیراه شنیده اند زیاد بوده اند .این اتفاق برای خود من هم افتاده بود.
شما پوست کلفت بودید.اما سیدجلال می تواند مثل شما باشد؟
بله من پوست کلفت بودم  و دنبال این بودم که جواب بدهم.حالا با زبان یا در خیابان نمی توانستم جواب بدهم اما در زمین جواب می دادم.خدا را شکر آنهایی که به من بی احترامی کردند جواب شان را گرفتند.
با همان گل معروف در دربی؟
حالا آن گل نه .همین که توانستم خوب باشم .گل بزنم.دربی را بعد از 4 سال ببریم.اینها چیزهای مهمتری از گل بود.ما آن سال بعد از 4 سال با استقلال قهرمان شدیم.دربی را هم بعد از اینکه 5 سال پرسپولیس برنده می شد ،بردیم .خودم هم که گل زدم.
بگذریم.در جام جهانی طرفدار کدام تیم بودید؟
آرژنتین.
بعد از باخت در فینال خیلی ناراحت بودید؟
نه ناراحتی ندارد.فوتبال همین است.مشخص بود که آلمان می برد.آنها مستحق قهرمانی بودند .تیم شان انسجام یافته بود و به لحاظ تاکتیکی قوی بودند .ضمن اینکه بعد از رفتن گواردیولا به بایرن از آن فوتبال ماشینی در آمده بودند.تیم خیلی خوبی داشتند که در هر پستش یک ستاره بازی می کرد.حالا ستاره هایی نه در حد مسی و بقیه اما هر کدام در قالب تیمی فراتر از مسی و امثال مسی کار می کردند.
می خواستم درباره مسی این را بپرسم ...
...من طرفدار مسی نیستم .طرفدار رونالدو هستم.آرژانتین را هم به خاطر مارادونای 86 دوست درم ؛ آن زمان که جلد کتاب ها و دفترهایم را با عکس های او جلد می کردم.
خیلی ها می گویند مسی به اندازه مارادونا بعد از باخت در فینال ناراحت نبود و بی تفاوت به نظر می رسید.
نه اینجوری نیست.متاسفانه ما تعصب را در اشک می بینیم.شما چشم های مسی را دیدید؟.دیدید که وقتی توپ طلا را گرفت چقدر ناراحت بود؟ در حالی که  این جایزه برای هر بازیکنی افتخار است.او به خاطر تیم ملی کشورش ناراحت بود  و اینطور نبود که غمگین نباشد.متاسفانه بعضی دوستان که از فوتبال تخمه خوردن روی سکوهای ورزشگاه را دیده اند  ، خستگی فوتبال را لمس نکرده اند   و فقط بلدند حرف های قشنگ بزنند این حرف ها را مطرح می کنند.اینها فقط درباره فوتبال حرف می زنند  و با چهار تا کلاس درسی که خوانده اند  آمده اند یکسری چیزها را حفظ می کنند و می گویند.
حرف هایتان خیلی شبیه مصاحبه اخیر خداداد  است.
آخر این آدم های غیر فوتبالی آمده اند چهار تا کتاب خوانده اند و چهار تا اسم بروچاگا ،والدراما  و جرزینهو را یاد گرفته اند و اینطوری صحبت می کنند .قلمبه سلمبه حرف زدن که کاریندارد.من  هم می توانم یک متنی را بنویسم بعد حفظش کنم  و به خورد مردم بدهم اما واقعیت فوتبال این نیست.
ظاهرا دل پری دارید.
بله،من می گویم  بازی با آرژاتنتین فوتبال ما را 5 سال  برد عقب.همه فکر می کنند در آن بازی شاهکار کرده ای اما واقعیت این نیست .واقعیت فوتبال ما بازی تا دقیقه 90 با آرژانتین نبود.واقعیت فوتبال ما  بازی بوسنی بود.به خدا ما هم ایرانی هستیم  و عاشق تیم ملی کشورمان اما واقعیت این نیست.متاسفانه یکسری از آقایان می آیند حرف هایی را می زنند تا دوباره دعوت شان کنند به تیم ملی  و ظاهرا در این تابستان گرم عرق ملی شان دوباره شکوفا شده.واقعیت فوتبال ما بازی با بوسنی است که 5 درصد چشم به حمله داشتیم  و 3 تا خوردیم.بازی با آرژانتین هم منفی 10 درصد  چشم به حمله داشتیم  و می خواستیم مساوی رابگیریم  تا در تاریخ ثبت شود اما این نتیجه به چه درد ما می خورد ؟ما در سال 98 یا 2006  فوتبال بازی کردیم.ما امریکا را بردیم و با سه  امتیاز حذف شدیم نه با این فوتبال فلاکت بار.
اما مدافعان این سبک بازیدر جواب شما حتما می گویند اگر تهاجمی بازی می کردیم و 8-7 تا از آرژانتین می خوردیم خوب بود ؟
 باید می خوردیم تا بفهمیم کجای فوتبال هستیم.از آن اولین بازی مقدماتی تا بازی  با کره  همه دست می زدند  و الکی جلوی دوربین ها خوشحال بودند اما فوتبال اینها را ندارد .قلب من هم برای تیم ملی می تپد   و تیمی که به جام جهانی می رود متعلق به  جواد نکونام ،آندو تیموریان،کی روش و کفاشیان  و ایکس و ایگرگ نیست.تیمی ملی مال مادر من  و پدر من هم هست.مال آن سوپور توی خیابان های ارومیه هم هست، مال اون روستایی سیستان و بلوچستان هم هست.آنها هم از این تیم سهم دارند  و به یک اندازه و یک جور تیم ملی را دوست دارند  اما بعضی ها می خواهند با کلمه های قلمبه سلمبه حمایت بیجا کنند.البته من صحبتم درباره خود فوتبال است  و نمی خواهم تضعیفش کنم.
بحث شما نگرانی هایی است که مطرح می کنید.
ما واقعیت ها را می گوئیم چون بدنمان لاکتیکی شده .چون بخیه خورده ایم .فردی که نمی تواند 20 دقیقه یخ روی پایش بگذارد و فوتبال را در تخمه خوردن در اولدترافورد خلاصه می ند چرا باید درباره فوتبال حرف بزند؟ یکی از معضلات فوتبال ما همین است .واقعیت اینهاست.ما خیلی عقبیم.ما 50 سال افتادیم عقب.
جام ملت های آینده  را چطور می بینید؟می توانیم قهرمان شویم؟
امیدوارم که قهرمان شویم  و جوان های آینده دار بیایند اما م خواهم بدانم مگر از بازی قطر و ازبسکتان  تا جام جهانی چند سال گذشت ؟مگر در این یک سال روی پایه ها کار کردیم  که حالا متوقف شده باشد؟تفکرات کی روش برای سه بازی ،نه یک بازی در جام جهانی بود  و می خواست نتجه آن بازی را در تاریخ ثبت کند.اول بازی ها الکی هیجان دادیم که صعود می کنیم.گفتیم نیجریه را می بریم،به آرژنتین می بازیم و از  بوسنی امتیاز می گیریم اما دیدید که  مثل ما مثل آن کوری بود که برای پسرش چشم آرزو می کند.
ظاهرا از کارشناس ها خیلی ناراحتید.
من طرفدار آرژانتینم.یکی طرفدار برزیل است و آن یکی آلمان را دوست دارد  اما  آن آقا که درباره زاد و ولد مورچه ها صحبت می کرد می آید در برنامه زنده تلویزیونی می پرسد اسم آن تیم چیست که با آلمان در فینال بازی دارد؟ این طرز حرف زدن بد است.سن شما کم نیست  و حتما می دانید که همان تیم آرژانتین با مارادونا قهرمان جهان شده .من فوتبالی که می خواهم درباره مارادونا حرف بزنم دهنم را آب می کشم  اما یکی که اصلا کارش فوتبال نیست می آید و اینطوری حرف می زند.اینها بدبختی های فوتبال ماست.
بدجوری ترمز بریده اید.
من می گویم وزن رابطه در فوتبل از قانون بیشتر باشد  و تیغ رابطه برنده باشد همین شرایط بر فوتبال ما مسلط خواهد بود.می گفتند ما قدرت اول فوتبال آسیا هستیم اما ما به لبنان باخیتم،به ازبکستان در تهران باختیم .مقابل قطر مقابل 110 هزار نفر در تهران 2-2 مساوی کردیم .ما خودمان را گول می زنیم.اسطوره ورزش ما والیبال است .الگوی ورزش ما والیبالی ها هستند و اینکه می بینید با آنها چطور در دنیا بزرگی می کنیم.به نظر من باید سرتا پای بازیکنان تیم ملی والیبال را طلا گرفت  و مجسمه شان را در شهر  بنا کرد.اما می بینید که از آنها بعد از صعود به دور دوم لیگ جهانی چگونه استقبال می شوند و با 10 تا سکه جواب شان را می دهند.ارزش اینها خیلی بالاست.دردهای فوتبال ما این است.من البته از کارشناسان و مسوولان ورزش و والیبال عذرخواهی می کنم که درباره این رشته حرف زدم  و اظهار نظر کردم اما فوتبال ما با این شرایط راه به جایی نمی برد .یک روز کی روش را می برند بالا، یک روز به او حمله می کنند.یک روز با مشت می زنندش ،یک روز با لگد و روز بعد با ماچ بدرقه اش می کنند.
 و حرف های پایانی تان را می شنویم.
حرف زیاد است و می شود یک کتاب نوشت اما تا زمانی که آدم های فوتبال ما مثل طاووس رنگ عوض می کنند  فوتبال ما هیچی نمی شود .تا وقتی اشخاص از شغل و پول و موقعیت خودشان نگذرند  همین شرایط هست .این مساله در مورد کارشناس،مربی ،مدیر و همه وجود دارد و همه فکر خودمانیم .با این شرایط 120 سال دیگر به فوتبال آلمان می رسیم تازه آن هم به شرطی که از الان مدیریت مان را درست کنیم.آن هم مستلزم این است که قانون را جایگزین رابطه ها کنیم.واقعا کاری ندارد.یک کتاب قانون را می گذاریم جلوی مان  و از روی کتاب اجرا می کنیم.من مهدی هشمی نسب وقتی در پرسپولیس و استقلال بودم با یک تلفن مشکلم حل شد،وقتی رفتم پاس باید دو تا تلفن می زدم .وقتی به تیم های کوچکتر رفتم زمانی که کمیته انضباطی رای می داد محرومیتی برایم در نظر می گرفتند  اما الان اگر کاری کنم مادام العمر محرومم می کنند چون رابطه ای ندارم.این زنگ ها و این رابطه ها  هستند که درفوتبال  حکمفرمایی می کنند.آدم های غیرفوتبالی هستند که این ناهنجاری ها را درست کرده اند و با یک تلفن همه چیز را این ور و آن ور می کنند.به همین خاطر امیدوارم مدیری بیاید  که از این افراد حرف شنوی نداشته باشد.مدیرانی که قانون را جایگزین رابطه کنند چه در سطح باشگاهی چه مدیریت کلان.من اگر بخواهم می توانم تا آخر ماه رمضان صحبت کنم.از دلال ها،از باشگاه ها  اما چه فایده؟ تو را به خدا مصاحبه من را ننویسید.بروید از یکی مصاحبه بگیرید که فقط تعریف و تمجید کند  و دنیال پست و مقام باشد.فردایش هم برود سریع روزنامه ها را بخرد تا مصاحبه اش را ببیند.من ممنون این فوتبال هستم چون چیزهایی به من داد که فراتر از رویایم بود  اما بروید از افرادی مصاحبه بگیرید که در روزنامه ها نباشند  و فکر می کنند با کارشناسی هایشان مشکل این فوتبال را حل می کنند.
  ۱۳  
آی اسپورت
2014-07-16 17:42:45
نظر دهید

۱۳ نظر
-
چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۳، ۱۵:۱۷
با این نوع مصاحبه نشون میدی که بی اصل و نصب هستی
علیرضا
چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۳، ۱۵:۲۴
دمت گرم مهدی جان حال لنگی ها رو گرفتی.
-
چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۳، ۱۵:۲۷
برو بمیر بابا
...
چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۳، ۱۵:۵۱
منظورش کی بود ، گفت اون آقا درباره زاد و ولد مورچه ها صحبت می کند ؟
شهروند
چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۳، ۱۶:۲۸
حروم لقمه مناسبترین واژه واسه تو بی غیرت بی شرفه
ضد شهروند!
چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۳، ۱۷:۰۶
حروم لقمه تو بیشرف لُنگی هستی که به هاشمی نسب توهین میکنی حرومزاده شهروند!!!
Danial
چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۳، ۱۷:۰۸
باید مجسمه مورینیو رو از طلا بسازن که گفت تو این فوتبال پر از فیلسوف هست. اینها همه فیلسوف هایی هستن که فقط نظر میدان و انتقاد می‌کنن بدون اینکه هیچ راه کاری ارائه کنن.
-
چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۳، ۱۷:۴۹
تو دیگه چه انی هستی. جمع بساط تو. هر چند وقت یبار یه مصاحبه میکنه. ولی خودتم میدونی. نه پرسپولیسی ها ادم حسابت میکنن نه استقلالی ها
-
چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۳، ۱۷:۵۳
احتمالا به عنوان کارشناس دعوتش نکردن درجام جهانی حالا عصبی،آرزوخیلیها شکست سنگین ازآرژانتین بود که خوردن
-
چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۳، ۱۹:۲۰
کلا با خودت چند چندی هاشمی نسب?!
رضا
چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۳، ۱۹:۴۵
باعث تاسفه که بعضی از خوانندگان این سایت در مورد کسی که حرف حساب می زند اینگونه نظر میدهند و سعی میکنند که ناراحتی های قبلی و فعلی خودشان را به این صورت در مورد هاشمی نسب خالی کنند . قدیمی ها راست میگن که حرف حق تلخه و خوشبختانه خداداد و هاشمی نسب از معدود افرادی هستند که حرف حق را بدون در نظر گرفتن خوشامد دیگران میزنند . برای همه انسانهای حق گو آرزوی موفقیت می کنم از جمله برای مهدی هاشمی نسب
سام
چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۳، ۲۱:۰۰
الحق که حروم لقمه هستی
حنیف
پنجشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۳، ۱۲:۴۱
بی ادب بی شخصیت
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر