فهرست
گزارش روز : طراحی غیر حرفه ای نشانه لیگ حرفه ای!
گزارش روز : طراحی غیر حرفه ای نشانه لیگ حرفه ای!

گزارش روز : طراحی غیر حرفه ای نشانه لیگ حرفه ای!

آی اسپورت- در آخرین روزهای اردیبهشت و در تب و تاب پیش از آغاز جام جهانی مطلبی بین طراحان گرافیک و علاقمندان به فوتبال در شبکه های اجتماعی دست به دست می شد که حاکی از حقیقت تلخی بود: طرح یوزپلنگ نقش بسته بر پیراهن تیم ملی که به ادعای مسئولین فدراسیون فوتبال و کمپانی تولید کننده ساعت ها و روزها وقت صرف طراحی آن شده٬ طرحی آماده است که در سایت های دوزاری به قیمت ۱۲ دلار در دسترس عموم قرار داده شده و حتی همین الان هم قابل خریداری مجدد است و حتی حقوق بهره بردای از آن هم به یک خریدار محدود نمی شود! بگذریم که این یوزپلنگ نه تنها یوزپلنگ ایرانی نبود٬ حتی یوزپلنگ هم نبود! پلنگ بود!


همان موقع خواستم به دوستان طراح عرض کنم که صد رحمت به این یوزپلنگ (پلنگ البته)٬ نشانه لیگ خلیج فارس را ندیدید چه افتضاحی است! در گوگل جستجویی کردم به قصد یافتن نشانه لیگ خلیج فارس که در کمال تعجب به «فراخوان طراحی آرم سازمان لیگ فوتبال ایران» برخوردم! ابتدا خوشحال شدم که سازمان لیگ ایران تصمیم گرفته تکانی به خود بدهد و این آرم مضحک و سراسر ایراد را بالاخره عوض کند٬ اما ... 
 


نخست آن که فراخوان طراحی نشانه سازمان لیگ نه در پایگاه های اطلاع رسانی مورد توجه طراحان گرافیک٬ بلکه در پایگاه هایی که مورد توجه فوتبال دوستان بود منتشر شده بود!

دوم این که فاصله بین تاریخ انتشار فراخوان و پایان مهلت ارسال طرح ها تنها ۲۱ روز بود! لازم نیست تحصیلات طراحی گرافیک داشته باشید تا بدانید این مقدار زمان برای طراحی یک نشانه آن هم در این درجه اهمیت و حساسیت زمان بسیار کمی است. دوستان در فدراسیون فوتبال قصد داشتند ظرف سه هفته سازمان لیگ را صاحب نشانه کنند! تازه این زمان در صورتی در اختیار طراح بود که از همان روز اول متوجه فراخوان فدراسیون می شد!

سوم این که مهم ترین مواردی که در یک فراخوان می تواند تضمین کننده جذب افراد زبده تر و حصول نتیجه بهتر بشوند دو چیز هستند: مبلغ و میزان جایزه افراد برگزیده و ترکیب اعضای هیئت داوری. فراخوان فدراسیون الحمدلله فاقد هر دوی این ها بود و معلوم نبود یک طراح حرفه ای می بایست دلش را به چه چیزی خوش می کرد و وقت می گذاشت و طراحی می کرد!؟
و چهارم: از طراحان خواسته شده بود که طرح های خود را «به صورت سند لایه باز ارسال کنند» و «سازمان لیگ مجاز به ویرایش آن است»!


به هر جهت مهلت فراخوان هم پایان یافت و سازمان لیگ رفت که پاسخ شرکت کنندگان را بدهد! بعد از اعتراضات فراوان شرکت کنندگان بالاخره در تاریخ ۲۵ خرداد «سازمان لیگ فوتبال ایران ضمن قدردانی از شرکت کنندگان در این فراخوان اعلام کرد به دلیل کثرت آثار رسیده زمان بررسی آن ۲ هفته به طول می انجامد و بعد از انتخاب نفرات برگزیده اسامی آنان اعلام خواهد شد.لازم به ذکر است تمامی آثار در پایان مسابقه با نام خالق اثر بروی سایت سازمان لیگ فوتبال ایران به نمایش در خواهد آمد.همچنین به نفرات برگزیده در مراسمی هدایای نفیسی اهدا خواهد شد و به شرکت کنندگان نیز لوح یادبود اهدا می شود.»
البته باز هم خبری از هیچ کدام از وعده های سازمان لیگ نشد و بررسی آثار فراخوانی که سه هفته بیشتر فرصت برای شرکت در آن نبود نزدیک به ۲ ماه طول کشید تا سرانجام به شکلی ضمنی در کنار مراسم قرعه کشی لیگ٬ پرده از لوگوی جدید برداشته شد.
نشانه های «سازمان لیگ» و «لیگ حرفه ای خلیج فارس» که باز هم به طور اتفاقی و توسط خود شخص طراح در سایت فیسبوک متوجه هویت طراحان آن شدم: آقای «شهاب ماحوزی» و «کانون تبلیغاتی ایران نوین». جالب اینجا بود که آقای ماحوزی در پاسخ به سوال بنده در مورد این که آیا در فراخوان شرکت کردند یا طراحی این نشانه ها به ایشان سفارش داده شده٬ فرمودند که نخیر٬ به ایشان سفارش داده شده! 


نقد فنی و زیبایی شناسی نشانه های طراحی شده برای سازمان لیگ و لیگ خلیج فارس مستلزم فرصتی دیگر و مطلبی مفصل و مستقل است اما آن چه که گفته شد نقدی بود بر عملکرد سراسر اشتباه و انتقاد برانگیز سازمان لیگ. ایا تنظیم یک فراخوان حرفه ای و صحیح با مشورت متخصصین و آشنایان به حوزه طراحی خیلی کار دشواری بود؟ آیا چنین رفتاری اخلاقی و در شان سازمان لیگ فوتبال است که فراخوان منتشر کند و در خفا به دیگری سفارش بدهد؟

محراب اسدخانی٬ کارشناس ارشد طراحی گرافیک

  ۱۰  
آی اسپورت
2014-07-16 16:26:33
نظر دهید

۱۰ نظر
شهروند
چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۳، ۱۶:۳۰
شما پر از ادعا و بی محتوا تشریف دارین اگر نه یک نمونه بهتر رو نمایی کنین ماهم از آنچه شما دارین و بقیه ندارن مطلع بشیم
arash
چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۳، ۱۷:۱۳
دیگه حالا مزخرف نگو...یوز پلنگ بودنش که یوز پلنگ بود، از اون خط اشک سیاهش معلومه ولی خوب این چیزی از عمق فاجعه کم نمیکنه...
Farzad
چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۳، ۱۷:۳۲
آقای اسدخانی، به نظر شما کجای کار لیگ ایران ( و کلا فوتبال ما) روی حساب و کتاب است که این یکی باشد؟!
اگر این کار درست و اصولی انجام میشد باید تعجب می کردید!
-
چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۳، ۱۹:۴۹
شما که فرق پلنگ و یوز رو بلد نیستین چرا الکی خودتون رو مصحکه می کنین؟
سلمان
چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۳، ۲۳:۰۸
آدم باس چقدر گاگول باشه که اصل مطلبو ول کنه و گیر بده به این که نویسنده در مورد پلنگ اشتباه کرده یا نه! دانشمند! تو خود اون سایت نوشته leopard یعنی پلنگ! تو که سواد داری نفهمیدی یوزپلنگ میشه cheetah ؟
حمید
چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۳، ۲۳:۳۶
نکته ی جالب اینجاست که فونت استفاده شده کاملا (( عربی )) است و برای لیک خلیج فارس با این همه هزینه و ... بسیار زشت و آماتوره . . . .غرور ملی رو لطفا به بازی نگیرید آقای کفاشیان.
سینا سعیدی
چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۳، ۲۳:۴۸
حالا سر جریان یوزپلنگ که نویسنده اشتباه کرده به‌کنار، واقعا لوگوی لیگ برتر افتضاح و زشته.
بابا به‌خدا ما تو کشور این‌همه طراح خوب داریم. آخه این چه افتضاحیه؟
-
پنجشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۳، ۰۰:۱۶
گوساله ها! لئوپارد یعنی پلنگ نه یوزپلنگ. هر گربه سانی که خال خالی باشه که یوزپلنگ نیست.
مهران
پنجشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۳، ۰۰:۲۱
سلام استاد اسدخانی گل | خواستم به دوستانی که نظر دادند و بی احترامی کردند بگم مهم این نیست که طرح پلنگه یا یوزپلنگ اصل مطلب لوگوی بی نهایت بی معنای طراحی شده برای لیگ برتر خلیج فارسه !! قبل از هر بی احترامی متن رو دوباره بخونن تا متوجه منظور شما شده باشن | تمامی گفته های شما کاملا متین و از روی تحقیق درج شدند در این شکی نیست | با یه کم نگاه به لوگئی لیگ برتر خلیج فارس میتونیم نمایی از موج دریا رو پیدا کنیم ولی به نظر من خیلی خیلی بهتر از اینها میتونست باشه
-
پنجشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۳، ۰۳:۱۳
ریدن
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر