فهرست
درباره عادل فردوسی پور: کمال عدم همکاری!
درباره عادل فردوسی پور: کمال عدم همکاری!

درباره عادل فردوسی پور: کمال عدم همکاری!

آی اسپورت- تهیه و اجرای یک برنامه روتین طولانی سی‌وچند قسمتی برای هر تهیه‌کننده‌ای می‌تواند وسوسه‌برانگیز باشد. عادل فردوسی‌پور همه اعتبار و محبوبیت خود را خرج برنامه بیست چهارده و مسابقه پیامکی آن کرد طوری که وقت نکرد بازی‌های زیادی را گزارش کند و هوادارانش را راضی نگه دارد. 
- طرفداران عادل به موازات منتقدان جواد خیابانی او را زیر ذره‌بین قرار داده‌اند تا برعکس خیابانی که دنبال سوتی‌های او می‌گردند تا آن‌ها را جار بزنند، از اظهارنظرهای خاص فردوسی‌پور جمله‌های حکیمانه و پندآموز بسازند و این جمله‌ها را در شبکه‌های اجتماعی دست به دست بچرخانند. آخرین جمله فردوسی‌پور که در حد جمله‌های قصار دکتر شریعتی و ارد بزرگ و اشو مشهور شد، استفاده هوشمندانه او از سه کلمه در کنار هم بود «چقدر خوبیم ما!» او این جمله را بعد از ضربه سر اشکان دژآگه به آرژانتین به زبان آورد و بلافاصله این جمله شهرتی فراگیر پیدا کرد و حتی جوک‌هایی هم برای آن ساخته شد. خوبی عادل نسبت به بقیه هم‌صنفانش این است که تکیه کلام‌هایش را زیاد به کار نمی‌برد و آن‌ها را زیاد دستمالی نمی‌کند. «چه می‌کنه این رونالدو» از آن دست اصطلاحاتی بود که عادل آن را ابداع کرد اما به خاطر تکرار زیادش در جوک‌ها و پیامک‌ها معروف شد نه به خاطر تکرار آن در هر بازی. عادل جمله‌های تکراری و تکیه کلام هم زیاد دارد؛ مثلا وقتی توپ به سمت راست یا چپ فرستاده می‌شود بلافاصله می‌گوید: «حالا یک ارسال به سمت راست» و تاکید و استرس جمله را هم می‌گذارد روی کلمه «سمت» و این کلمه را با شدت ادا می‌کند. سمت راست و سمت چپ بارها و بارها توسط استاد تکرار می‌شود.
- عادل در معدود بازی‌هایی که گزارش کرد دو بار هم فرصت یافت تا گزارش بازی‌های ایران را به عهده بگیرد. او ایران-آرژانتین را طوری گزارش کرد که از آن حماسه ساخت و به‌قدری از نمایش ایران تعریف کرد که به همه تلقین شد ایران این بازی را با اقتدار برده، اما هنگام گزارش دیدار ایران مقابل بوسنی گویا زیاد سرحال نبود و از همان ابتدای بازی حوصله‌اش سر رفته بود و مدام از نوع بازی ما ایراد می‌گرفت. قدرت فردوسی‌پور به‌گونه‌ای است که می‌تواند مخاطبان یک مسابقه فوتبال را هدایت کند و روی آن‌ها تاثیر بگذارد که بازی خوبی را دیده‌اند یا در حال تماشای یک مسابقه خسته‌کننده بوده‌اند. 
- عادل با وجود این‌که بیش از یک دهه مداوم است پربیننده‌ترین برنامه تلویزیون را تهیه و اجرا می‌کند و بارها جایزه بهترین مجری ورزشی جشنواره‌های تلویزیونی را از آن خود کرده است، هنور هم مجری خوبی نیست. او برخلاف همکار جوانش در برنامه بیست چهارده –میثاقی- که کلمات را در سرعت بسیار بالایی و بدون تپق ادا می‌کند، سرعت پایینی برای انتقال منظورش به بیننده دارد و وقتی در موقعیت مجری‌گری قرار دارد به شخصیت دیگری جدا از شخصیت گزارشگری‌اش تبدیل می‌شود. همه جمله‌ها را با «اِ» یا «بهله(!)» شروع می‌کند. توانایی تمام کردن یک جمله کامل را ندارد و از این جمله به جمله دیگری می‌پرد. صداهای نامفهوم از خودش درمی‌آورد و به‌ویژه وقتی می‌خواهد چیز بامزه‌ای را تعریف کند یا می‌خندد دیگر تشخیص حرفی که می‌زند کار ساده‌ای نیست. صدایش نسبت به وقتی که گزارش می‌کند آزار دهنده‌تر و تودماغی‌تر است. نگاهش به دوربین زیبا نیست و مدام به نوشته روی کاغذ مقابلش نگاه می‌کند و سرش به این طرف و آن‌طرف می‌چرخد. مصاحبه‌گر بدی است و نمی‌داند چگونه باید از مصاحبه‌شونده حرف بکشد و حتی گاهی حرف خودش را در دهان مصاحبه‌شونده می‌گذارد. 
- با این توصیف‌ها بینندگان فوتبال از این‌که او درگیر تهیه و اجرای برنامه بیست چهارده بود و از فرط خستگی کمتر توانست بازی‌های جام جهانی را گزارش کند، ضرر کردند و مجبور شدند گزارش گزارشگرانی را تحمل کنند که بعضا آن‌ها را دوست نداشتند و انتقادات زیادی را به آن‌ها وارد می‌دانستند.

 

  ۱۱  
آی اسپورت
2014-07-16 20:43:54
نظر دهید

۱۱ نظر
ali
پنجشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۳، ۰۱:۵۶
بزرگش نخوانند اهل خرد که نام بزرگی به زشتی برد
پدرام ستوده
پنجشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۳، ۰۸:۲۰
عملکرد خود شما هم طی این چند سال و در حیطه روزنامه نگاری سرشار از اشکال و گاف های عجیب و غریب است.شما متعلق به نسلی از روزنامه نگاران هستید که با اتکا به اندک سواد و مطالعات کم،این اجازه را به خودتان می دادید-و می دهید- راجع به هر چیزی و هر پدیده ای اظهار نظر«اظهارفضل» کنید.نسلِ نارسیست ها...خودشیفته ها.
آفتی که هم در منتقدان سینمایی ما دیده می شود و هم در نویسندگان مقالات ورزشی و اجتماعی.نسلی که همه جا هست و هیج جا نیست.شما المثنی هستید بزرگوار...
Danial
پنجشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۳، ۱۷:۱۶
عادل با فاصله بسیار زیاد از همه ژورنالیست‌های ورزشی ایران بالاتر هست هر چند که گاهی‌ اوقات اجرای بد هم داشته. به نظر من این خیلی‌ طبیعی هم هست و واسه هر کس در هر صنفی پیش میاد که روز خوب داشته باشه روز بد هم داشته باشه. عادل ای‌ کیو بسیار بالایی داره بدون شک و نشون داده که همیشه ایده جدید داره واسه اینکه تکراری نباشه کارش و این خیلی‌ با ارزشه. من فکر می‌کنم مخاطبین عادل با همه کم و کاستی‌های ممکن عادل رو دوست دارن
شهریار
جمعه ۲۷ تیر ۱۳۹۳، ۰۲:۰۶
عالی بود،جناب نصیری..
میتی
جمعه ۲۷ تیر ۱۳۹۳، ۰۲:۵۷
عادل هم مثل همه ما بی‌عیب نیست. کسی نمی‌تواند ادعا کند که می‌تواند بهتر از او باشد تا وقتی که دست کم یک دیکته ننوشته باشد تا بشود غلطش را گرفت. عادل نه آنقدرها سیاه است و نه آنقدرها سیاه. به نظرم باید او را نقد کرد. نقدی که بوی تخریب ندهد و با بغض و پیشدواری نباشد. نوشته شما را پسندیدم حتی اگر با تمام آن موافق نباشم. فکر می‌کنم که سعی کرده بودید منصف باشید و فکر می‌کنم که نقدتان بوی بغض‌های معمول ورزشی نویسان را ندارد. این همان چیزی است که باید در مورد کیروش٬ کفاشیان و بقیه همه داشته باشیم.
عماد
جمعه ۲۷ تیر ۱۳۹۳، ۱۳:۲۵
کل اشکالاتی که می تونستی بگیری همین بود؟ عادل باهوش ترین و بهترین گزارشگریه که تا حالا دیدم، هیچ کدوم از گزارشگرای ایرانی نمی تونن لحظات بازی رو به خوبی و دقت عادل گزارش کنند و متوجه صحنه های بازی بشن. همونطور که فک می کنم خود شما هم متوجه این موضوع نشدین. من به شخصه فقط بازیایی رو نگاه می کنم که عادل گزارشگر بازی باشه وگرنه فرقی نداره بازی رو از کجا ببینم. مجری گری عادل البته به خوبی گزارشگریش نیست ولی توی این سال ها روند رو به رشدی داشته. حرف توی دهن گذاشتن هم به خاطر اینه که فوتبال ما خاله بازیه، هیشکی حرف راستش رو نمی زنه و راهی جز این نیست. راهش رو شما اگه بلدین به منم بگین تا نظرم عوض شه. این انتقادهای شما رو هم سطحی و غیرمنصفانه می بینم.
شهریار
جمعه ۲۷ تیر ۱۳۹۳، ۲۳:۰۴
عادل را باید با معیار های حرفه ای کارش سنجید،والا مقایسه او با دیگر گزارشگران تنها و تنها به نفع عادل و به ضرر رسیدن به یک استاندرد قابل قبول اجرا و گزارش خواهد بود.
مجید
شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۳، ۱۴:۴۳
کاملا منصفانه نقد کردیدچقدر خوب میشد اینگونه نقدهای منصفانه در دیگر عرصه های زندگی جمعی نیز جاری میشد نقد برای بهتر شدن ونقد شونده هم بداند یگانه دوست او که اورا به کمال هدایت میکند نقاد اوست .
alireza
يكشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۳، ۲۰:۰۸
خوبه اقلا یکی فهمید که فردوسی پور در بازی با آرژانتین قلو بیش از حد کرد و همه فکر کردن ما چقدر خوبیم ولی آمار چیز دیگه ای می گفت و بدترین تیم جام بودیم.
milad
شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۳، ۰۸:۲۹
گمشو
علی
دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۳، ۰۹:۱۰
خوب بود
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر