فهرست
پنجره‌های مهم‌تری بسته‌اند
پنجره‌های مهم‌تری بسته‌اند

پنجره‌های مهم‌تری بسته‌اند

آی اسپورت – دیگر نه تعجب‌آور است، نه خبر تازه‌ای به نظر مخاطب می‌رسد. خیلی ساده و روزمره است: محرومیت از پنجره نقل و انتقالات. آخرین خبر در این ‌باره را باشگاه پرسپولیس تولید کرده و از دو پنجره نقل و انتقالات محروم شده است اما این فقط یک خبر نیست، بلکه یک جریان در فوتبال ایران است که تکرار شده و بیشتر و شدیدتر تکرار خواهد شد. شاید خیلی زود با محرومیت‌ها و جرایم سخت‌تر و جدی‌تر.

اما یک تصور غلط در فوتبال ایران در حال تکرار است، اینکه محرومیت‌ها و جرایم، آسیبی برای باشگاه‌ها یا فدراسیون فوتبال خواهد بود. در حالی‌که بهترین تصمیم برای فوتبال ایران در مقابل حجم گسترده‌ای از اشتباهات مدیریت، همین محرومیت‌ها و جریمه‌هاست. فلسفه این حکم‌ها مشخص است، اینکه باشگاه‌ها یا فدراسیون‌ها بدانند که باید رفتار مالی سنجیده و متناسب با موقعیت اقتصادی خود داشته باشند، همان‌چه فوتبال ایران کمترین میلی به درکش ندارد.

باشگاه پرسپولیس از دو پنجره نقل و انتقالات محروم است اما آیا تصور می‌کنید در تصمیماتش تأثیری خواهد گذاشت؟ احتمالاً خیر. مدیران باشگاه همچنان ولع تولید بدهی دارند. باشگاه‌های دیگر ایران نیز به همین نوع حیات در بازار فوتبال عادت دارند اما تنها راه مقابل این رفتارها، همین محرومیت‌هاست، برای پایان دادن به روندی خانمانسوز در باشگاه‌داری.

این محرومیت‌ها اما لازم نیست با ممنوعیت‌های قانونی توأم شود. اینکه باشگاه از پنجره نقل و انتقالات محروم می‌شود معنایش با اینکه از خرید بازیکن و مربی خارجی منع شود، تفاوت بنیادین دارد. ممنوعیت لازم نیست، بلکه این محرومیت است که هشدار می‌دهد و ساختار را اصلاح می‌کند و می‌فهماند که باید قدم‌های درست بردارید و تصمیمات متناسب با موقعیت خود بگیرید. باشگاه وقتی با تصمیم خودش، خود را از یک خرید منع کند، آنگاه احتمالاً موقعیت واقعی خود را دریافته است و این دریافت تازه در تمام تصمیماتش اثر می‌گذارد.

فدراسیون فوتبال به جای ممنوعیت‌ها باید خود پیش از فیفا و با همین پرونده‌های داخلی باشگاه‌ها، سختگیر باشد و مقابل سوءرفتار مالی باشگاه‌ها ایستادگی کند، همان کاری که سالیان سال انجام نداد و حتی با اطلاعات دروغین برای باشگاه‌ها مجوز حرفه‌ای صادر کرد و همچنان به رغم جریمه شدن از سوی ای‌اف‌سی احتمالاً ابایی از بی‌دقتی تعمدی و چشم بستن‌ها ندارد.

فوتبال ایران با سختگیری بیشتر، روش‌های بهتری را انتخاب می‌کند، به مسیرهای عاقلانه برمی‌گردد و منطق اقتصاد باشگاه‌داری را باور می‌کند. البته با مدیرانی که بخواهند چیزی را تغییر دهند، نه با مدیرانی که ملاک تصمیمات‌شان واکنش‌های اینستاگرامی این و آن باشد.

در ذهن مدیرعامل پرسپولیس و ده‌ها باشگاه دیگر در ایران اساساً این باور که باید برای تغییر این شرایط تلاش کنند، زنده نیست. آنها درگیر بازی‌های اینستاگرامی و هوار و هوراهای مجازی از فلان خرید شده‌اند و خود را در همان نقد و تمجیدهای اغلب بیهوده و دم‌دستی می‌سنجند.

تا روزی که سنجش عملکرد مدیران تا این اندازه نازل باشد و دیدگاه کارشناسی‌شده در میان انبوهی از حرف‌های بی‌حساب و احساساتی و جهت‌دار و خریده‌شده گم شود، نباید منتظر تغییر این روند در باشگاه‌داری باشید. در فوتبال ایران پنجره‌های مهم‌تری بسته‌اند، پنجره بحث‌های جدی، پنجره‌هایی برای نگاه‌های کارشناسانه. 

 

ایران ورزشی 

     
آی اسپورت
2020-09-19 21:59:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر