فهرست
یادداشت روز: شورش بی دلیل یا چگونه فیلیپ لام در فینال ماراکانا هم کاپیتان آلمان بود؟
یادداشت روز: شورش بی دلیل یا چگونه فیلیپ لام در فینال ماراکانا هم کاپیتان آلمان بود؟

یادداشت روز: شورش بی دلیل یا چگونه فیلیپ لام در فینال ماراکانا هم کاپیتان آلمان بود؟

بهنام جعفرزاده


آی اسپورت- 113 بازی ملی، یک نایب قهرمانی در یورو، دو عنوان سومی در جام جهانی و در نهایت، قهرمانی در جام جهانی 2014 و بالا بردن جام به عنوان کاپیتان، فیلیپ لام را به نقطه ای رساند که شاید رسیدن به دستاوردی بیش از آن، تغییری در جایگاه او به عنوان یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال آلمان نمی داد؛ پس او تصمیمی گرفت که ستاره های زیادی در اوج به آن تن می دهند؛ خداحافظی از بازی ملی. نام او در فوتبال آلمان برای همیشه در کنار سه کاپیتان تاریخ ساز دیگر باقی خواهد ماند؛ مردانی که هر یک نماد یک نسل به حساب می آیند و تصویر قهرمانی های آلمان با فریادهای شادی آنها به یاد می ماند.

هرچند قهرمانی آلمان بدون درخشش فیلیپ لام به عنوان مدافع- هافبک و قدرت رهبری او دور از ذهن به نظر می رسد اما همین سه سال قبل بود که او نه تنها نزدیک بود بازوبند کاپیتانی را ازدست بدهد، بلکه منتقدانش را به اندازه ای خشمگین کرد که خواهان کنار گذاشتن او از تیم ملی شدند؛ خواسته ای که هرچند یواخیم لوو به آن تن نداد اما آن غائله تنها با عذرخواهی رسمی او فروکش کرد.
***

لام هیچ وقت چهره ای جنجالی در فوتبال آلمان نبود. شخصیت آرام لام در کنار بازی های قابل قبولش، او را به چهره ای دوست داشتنی در بین ژرمن ها تبدیل کرد؛ به همین دلیل کسی تصور نمی کرد که انتشار کتاب زندگی نامه او، The Subtle Difference، یک جنجال اساسی در فوتبال این کشور ایجاد کند. لام در کتابش تقریبا به همه مربیان سابقش تاخت؛ از رودی فولر تا یورگن کلینزمن را به شدت مورد انتقاد قرار داد و آنها را مربیانی کم سواد توصیف کرد. در مورد فولر نوشت \"تمرینات او فقط یک ساعت بود و بازیکنان تمام روز در اردو پلی استیشن بازی می کردند\".  لام که بعد از جام جهانی 2006، از عملکرد کلینزمن تعریف کرده بود، در مورد شیوه کاری او در زمان حضور او در بایرن نوشت:\" بعد از 8 هفته می دانستیم که آن تیم چیزی نمی شود. ما فقط تمرینات آماده جسمانی انجام می دادیم و خبری از کارهای تاکتیکی نبود. قبل از بازی ها، بازیکنان از خودشان می پرسیدند باید چطوری بازی کنند\" و اینکه \"کلینزمن بین دو نیمه نهایی تنها چیزی که می گفت این بود : برید گل بزنید!\"

لام در کتابش تنها از یواخیم لوو تعریف کرد که البته چندان عجیب نبود اما اظهارنظرهای او آنقدر غیرمتعارف بود که پیش از همه سرمربی مانشافت به آن واکنش نشان داد. لام که خیلی زود متوجه شد بی جهت از پوسته محافظه کاری اش خارج شده و خط قرمزی را رد کرده که حتی برای ستاره های بزرگتر از او هزینه های زیادی داشته، بلافاصله عذرخواهی کرد. پس بازوبند کاپیتانی پیش او ماند تا فینال ماراکانا.

***مطمئنا اگر لام جنجال های کتاب لوتار ماتئوس را به یاد داشت، هرگز آن جملات را در زندگی نامه اش نمی نوشت. به ویژه اینکه جایگاه ماتئوس در زمان انتشار زندگی نامه اش، قابل مقایسه با لام در سال 2011 نبود. زندگی نامه ماتئوس در سال 1995 به اندازه ای سر و صدا کرد که نه تنها باعث خط خوردن او از تیم ملی آلمان شد، که تا اندازه زیادی اعتبار او در فوتبال این کشور را از بین برد؛ آنچه که باعث شد بعد از پایان دوران بازی اش، کاملا به حاشیه برود. اما حسابگری و سیاست مداری لام او را از بحران خودساخته و بی موردش، نجات داد تا حالا خبر خداحافظی اش از تیم ملی آلمان، تیتر یک رسانه های دنیا باشد؛ چه اینکه او نه یک ملی پوش معمولی، که کاپیتان قهرمان دنیاست.

  ۱  
آی اسپورت
2014-07-18 23:16:25
نظر دهید

۱ نظر
بنیامین
جمعه ۲۷ تیر ۱۳۹۳، ۲۲:۵۲
مطلبت قشنگ اما این 3 بار مقام سومی رو از کجا آوردی؟ آلمان 2002 نایب قهرمان شد بعدش 2 تا سومی آورد و حالا هم 4 ستاره شده.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر