فهرست
گوتسه‌های وطنی را چه کنیم؟
گوتسه‌های وطنی را چه کنیم؟

گوتسه‌های وطنی را چه کنیم؟

آی اسپورت- باشگاه دورتموند مدتی است به ماریو گوتسه اعلام کرده به دنبال تیمی جدید بگردد. نقل و انتقال در فوتبال دنیا، اتفاقی غیرمعمول نیست، اما این مورد خاص، نکته‌ای مهم در دل خود داشت. رسانه سان انگلیس فاش کرد که دورتموند به دلیل انتشار ویدئویی غیرمتعارف از گوتسه در فضای مجازی (آن‌هم در راستای یک چالش کرونایی)، به این بازیکن اعلام کرد به دنبال تیمی جدید بگردد.

این حکم در شرایطی صادر شد که هیچ محدودیتی متوجه بازیکنان اروپایی نیست، اما در همان فضا هم بعضی اصول حرفه‌ای و چارچوب‌های اخلاقی مهم است. باشگاه‌ها به دلیل حرکت در مسیر درست و در نظر گرفتن اصول، موفق عمل و به همان دلیل پیشرفت می‌کنند. آن‌ها حرفه‌ای هستند و دقیقاً به همین دلیل به همه ابعاد فعالیت بازیکنان توجه می‌کنند. اینکه رفتار و زندگی بازیکنان در ساعات خارج از حریم باشگاه، مطابق با اصول حرفه‌ای هست یا نه.

اما بد نیست نگاهی به رفتار باشگاه‌های ایرانی بیندازیم. شیوه برخورد باشگاه‌های ما با بازیکنانشان چگونه است؟ باشگاه‌ها آیا اجازه پیدا می‌کنند به مسائل شخصی بازیکنان (که می‌تواند روی عملکرد آن‌ها در تیم اثر بگذارد) وارد شوند و اصلاً اراده‌ای بر این کار دارند یا خیر؟

و سؤال مهم‌تر: آیا فعالیت بازیکنان فوتبال ایران در فضای مجازی، فعالیتی کنترل شده و زیر نظر باشگاه‌هاست یا بازیکنان به دلیل نبود کنترل، بی‌محابا به هر حریمی وارد می‌شوند؟

حقیقت این است که هیچ باشگاهی در فوتبال ما پیدا نمی‌شود که به بازیکنانش توصیه کند متناسب با فرهنگ حاکم بر جامعه فکر و عمل کنند. هیچ باشگاهی تاکنون به دلیل رفتار‌های غیرمتعارف و هنجارشکنانه بازیکنانش حکم صادر نکرده و عذر بازیکن را نخواسته، چون در این فوتبال، فقط نتیجه و عملکرد بازیکنان در درون زمین چمن مهم است و اگر باشگاه بخواهد غیر از فوتبال بازیکن به مورد دیگری بپردازد شاید با قهر و مخالفت بازیکن روبه‌رو شود و به همین دلیل باشگاه‌ها ترجیح می‌دهند بازیکنانشان را خشمگین نکنند.

۲    
آی اسپورت
2020-05-29 09:25:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر