فهرست
پرسپولیسی‌‌ها در ثامن؛ قانون یا شور فوتبال؟
پرسپولیسی‌‌ها در ثامن؛ قانون یا شور فوتبال؟

پرسپولیسی‌‌ها در ثامن؛ قانون یا شور فوتبال؟

آی اسپورت – حاشیه مهم بازی پرسپولیس و سیاه‌جامگان در هفته نوزدهم لیگ برتر، حضور گسترده هواداران تیم مهمان در ورزشگاه ثامن مشهد بود؛ طوری که وقتی تیم تهرانی در دقیقه90 به گل رسید، تمام ورزشگاه منفجر شد و حسی فراتر از ورزشگاه آزادی به پرسپولیسی‌ها دست داد! این مساله بعد از پایان مسابقه دستمایه انتقادات تند و تیز مدیران سیاه‌جامگان شده است. عباسی، مالک باشگاه به طعنه از این سخن گفته بود که حتی جایگاه ویژه ورزشگاه هم در تسخیر هواداران پرسپولیس بود و یک صندلی به او ندادند تا به عنوان صاحب تیم میزبان روی آن بنشیند! رضا عنایتی، سرمربی سیاه‌جامگان هم در پایان بازی خواهان میزبانی تیمش از سرخابی‌ها در شهری غیر از مشهد و یا ورزشگاه خالی از تماشاگر شد. این مساله دیروز حسابی بحث‌برانگیز شد. تیم قعرنشین مشهدی که با چنگ و دندان دنبال کسب تک امتیازهاست و به آب و آتش می‌زند تا در لیگ بماند، در بازی خانگی‌اش تحت فشار شدید تماشاگران یک امتیاز سرنوشت‌ساز را در ثانیه‌های پایانی از دست داد تا عرصه بر این تیم تنگ شود. توجه داشته باشید که پول اجاره ورزشگاه ثامن را هم باشگاه سیاه‌جامگان می‌پردازد و طبیعی است که آنها از حمایت شدن تیم رقیب در چنین شرایطی به شدت دلخور باشند. در واکنش به گلایه‌های مدیران سیاه‌جامگان اما فتاحی، مسوول برگزاری مسابقات سازمان لیگ مدعی شد نمی‌توان 20هزار پرسپولیسی را پشت در نگه داشت، آن هم در حالی که سکوها خالی است. در حاشیه‌های مربوط به بازی آمده بود هجوم هواداران تیم مهمان باعث شکسته شدن یکی از درهای اصلی ورزشگاه شده است. حالا همه این مسایل، فوتبال ایران را با نسخه‌ای جدید از یک چالش قدیمی مواجه کرده است؛ اینکه آیا برخورداری تیم‌هایی مثل پرسپولیس و استقلال از امتیاز ویژه حمایت هواداران در بسیاری از شهرهای کشور، با روح فوتبال حرفه‌ای در دنیا منافات دارد یا نه؟

فلسفه فوتبال، به خاطر مردم است

شاید روی کاعذ منطق مدیران و مالکان سیاه‌جامگان درست و قابل قبول باشد. آنها به عنوان میزبان حق دارند در صورت لزوم حتی ورزشگاه را خالی نگه دارند، اما به هواداران تیم مقابل سهمیه اضافی ندهند. شاید حتی با ترفندهایی مثل پیش‌فروش اینترنتی بلیت ورزشگاه برای هواداران تیم مهمان بتوان از تجمع آنها در مقابل ورزشگاه و «امنیتی» شدن موضوع جلوگیری کرد، اما آیا چنین اتفاقی با ذات فوتبال در تعارض نخواهد بود؟ یادمان باشد از صفر تا صد فوتبال، مال «مردم» است. همه جای دنیا همه شئونات مربوط به برگزاری مسابقات فوتبال را طوری سازمان‌دهی می‌کنند که حداکثر استفاده از حضور و توجه مردم به عمل بیاید. یعنی اگر بنا به جذب تماشاگر است، بازی در بهترین ساعت ممکن برنامه‌ریزی می‌شود و اگر بنا به جذب تماشاچی تلویزیونی است، بیشترین امکانات فنی به کار گرفته می‌شود. حالا ما چطور می‌توانیم در ایران و در مسابقاتی که اشتیاق شدید مردم برای حضور در ورزشگاه وجود دارد، درها را ببندیم و مسابقات را در محاصره سکوهای خالی برگزار کنیم؟ آیا این یک «نقض غرض» بزرگ نیست؟ مثل این است که فیلم بسازیم، اما به هر بهانه‌ای به مردم اجازه ندهیم برای تماشای آن وارد سینما شوند.

 تیم‌های بی‌هوادار 

 مشکل مدیران باشگاه‌هایی نظیر سیاه‌جامگان این است که نتوانستند برای باشگاه‌شان پایگاه اجتماعی چشمگیر درست کنند. قطعا اگر تیم میزبان بتواند خودش استادیوم را پر کند، هیچکدام از این بحث‌ها به وجود نخواهد آمد؛ همانطور که چنین مشکلی مثلا در بازی‌های خانگی تراکتورسازی، نفت آبادان و سپیدرود وجود ندارد. با این اوصاف چنین سرمایه‌گذارانی چوب اشتباهات محاسباتی‌شان را می‌خورند و بعدا که قافیه به تنگ می‌آید، رو به بهانه‌گیری می‌آورند. مثلا همین سیاه‌جامگان بنا بود وارث تیم ریشه‌دار و بسیار محبوب ابومسلم در مشهد باشد، اما به هزار و یک دلیل حساب و کتاب مالکان این باشگاه غلط از آب درآمد، همانطور که استقلال صنعتی در خوزستان نتوانست جای استقلال اهواز را بگیرد و در این سال‌ها همیشه تعداد هوادارانش بسیار کمتر از تماشاگران پرسپولیس و استقلال بوده است. کسی که نفت تهران را می‌خرد، از همان اول باید بداند که جلوی سرخابی‌ها، تمام ورزشگاه تیم حریف را تشویق می‌کند، حتی اگر نفت میزبان باشد و تا ریال آخر اجاره ورزشگاه و پول پذیرایی از کاروان تیم حریف را خودش بدهد. این مشکل ریشه‌ای است، لای شاخ و برگ‌ها دنبال رفع آن نباشید. راه ندادن مردم به ورزشگاه و برگزاری بازی در استادیوم خالی دردی را درمان نمی‌کند.

ال‌کلاسیکو را ببینید

هیچ جای دنیا اگر اشتیاق برای تماشا وجود داشته باشد، صندلی خالی باقی نمی‌ماند. در لیگ اسپانیا که مهم‌ترین و سود ده‌ترین لیگ باشگاهی جهان است، تقریبا همیشه آن دسته از هواداران بارسا و رئال که موفق به خرید بلیت جایگاه خودشان نمی‌شوند، با سهمیه بلیت میزبان وارد استادیوم می‌شوند و لای هواداران حریف می‌نشینند. به همین ال‌کلاسیکوی آخر نگاه کنید و ببینید وقتی سوارس و مسی گل می‌زنند، چطور صدها هوادار بارسا بین سکوهای مخصوص هواداران مادرید بر می‌خیزند و مشت شادی گره می‌کنند. توجه داشته باشید که ما داریم از بزرگترین دربی دنیا و نفسگیرترین و دراماتیک‌ترین مسابقه باشگاهی تاریخ حرف می‌زنیم؛ اما حتی آنجا هم اولویت با صندلی خالی نیست.

 

روزنامه گل

۷ ۱۲  
آی اسپورت
2018-01-14 15:45:00
نظر دهید

۱۲ نظر
یوسف
يكشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶، ۱۶:۰۸
به پرسپولیس که رسید منطق رو بیخیال شدین!
Majid 22
يكشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶، ۱۶:۴۰
بمیر بابا زبون نفهم
یوسف
يكشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶، ۱۷:۰۳
زبون بفهم تو باشی منم میشم زبون نفهم!
مارال
دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۶، ۱۴:۲۹
تو اینجوری فک کن
۱
مهرداد
يكشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶، ۱۶:۳۲
ای کاش مقاله ای هم نوشته میشد در باب اصل موضوع!

تا کی میخوایم دو قطبی سازی رو ادامه بدیم؟
استقلال- پرسپولیس
اصلاح طلب- اصول گرا
اخراجی های ده نمکی - جدایی فرهادی
استندآپ حیایی - ژوله

آقاجون چرا هیچ وقت هیچ مطلب معتبری نمینویسین در باب اینکه این فرهنگی که سال ها جا انداختین اشتباس؟

بالاتر از بارسلونا و ریال مادرید تو فوتبال داریم؟

کجا دیدین تا حالا تو بازی خارج از خونه این دو تا تیم با بقیه تیم ها طرفدارای بارسلونا و ریال مادرید بیشتر باشن؟

بله بر منکرش لعنت که هیچ ایرادی نداره استقلال و پرسپولیس پرطرفدارترین های ایرانن ولی این سبک هوادارای با هیچ فلسفه هواداری فوتبالی سازگار نیست این یه نوع ناهنجاریه

آقاجون تیمی که هوادار نداره باید هوادارای میزبانو راه بده بیان! باشه قبول ! اصن جذابیت فوتبال بدون تماشاگر مفهومی نداره

ولی خود شما مطبوعات پایتخت نشین ، رادیو و تلویزیون ملی و در کل خود نظام باعث این ناهنجاری شدین!

بابا یه شهر مگه چقدر ظرفیت داره که پنجاه تا روزنامه ورزشی و سایت از دو تا تیمش میخوان نون دربیارن؟

بگردید دنبال این موضوع و حلش کنین که چطور به این نقطه رسیدیم! راه برون رفت چیه! اصن مایل هستین برای برون رفت از این ناهنجاری یا اینکه منافعتون ایجاب میکنه سکوت کنین!

تیم های لیگ برتر همشون باید حالا کم یا زیاد طرفدار داشته باشن ، منظورم با پرداخت پول اتوبوس و پیرهن رایگان و این چیزا نیست

منظور جذب هوادار واقعیه ، تماشاچی که قلبش برا تیمش بتپه

شمای نویسنده تهران نشین که هزار تا مطلب برای استقلال و پرسپولیس و رفتن خانوما به استادیوم نوشتی تا حالا چند تا مطلب برای این ناهنجاری که چطور شد که فوتبال ایران به دوقطبی استقلال و پرسپولیس خلاصه شد نوشتی؟
بیا بیا کاجی ششتایی فوتبال ایران مهدی که نیست علیپور میزنه بوق بوق
يكشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶، ۱۷:۳۳
کجا دیدین تا حالا تو بازی خارج از خونه این دو تا تیم با بقیه تیم ها طرفدارای بارسلونا و ریال مادرید بیشتر باشن؟

تمام دنیا همین است. اگر میزبان نتواند ورزشگاه را پر کند مهمان حق دارد تماشاگران خود را به ورزشگاه بیاورد پرسپولیس محبوب ترین تیم سیاست و این طبیعی ست.
مهرداد
يكشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶، ۲۰:۲۱
تمام دنیا برای شما توی ایران خلاصه شده است

هیچ جای اروپا نه لالیگا ، نه پریمیر لیگ، نه بوندسلیگا و نه حتی ایتالیا و نه حتا چمپیونز لیگ هیچ تیمی در خانه تاکید میکنم هیچی تیمی در خانه خودش در برابر رئال و بارسا تماشاگر کمتری نداره

شما هم اصل موضوعی که مطرح کردمو نفهمیدی وگر نه این تیکه رو جواب نمیداری
۳
امید از تفت
يكشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶، ۱۶:۳۸
اولاً باشگاههای ما هیچکدوم خصوصی نیستند. دوم هیچکدوم ورزشگاه اختصاصی ندارند و تماماً ورزشگاهها متعلق به دولت است. سوم کسایی که در مشهد یا خوزستان به ورزشگاه می روند و پرسپولیس را تشویق می کنند از کره مریخ نیامدند و مردم همون شهر و استان هستند. پس راه ندادن به استادیوم در حالی که استادیوم خالی است و تیم حریف هم هوادار ندارد بی انصافی است. چهارم اینکه نتیجه بازی در درون زمین و توسط بازیکنان و سرمربی تیم رقم میخوره کمااینکه پرسپولیس بیشترین امتیازاتش را در خارج از خانه گرفته که عموماً هوادار کمتری هم داشته بنابراین باید مردم فارغ از اینکه طرفدار چه تیمی هستند با رعایت حق میزبان، به ورزشگاه بیایند و از فوتبال لذت ببرند. کاری که در خوزستان با مردم خوزستان انجام می دهند و هوادران پرسپولیس را یه گوشه ورزشگاه مچاله می کنند یک کار ضد انسانی و ضد اخلاقی است. امیدوارم این رویه در خوزستان عوض بشه. در تبریز هم هواداران رقیب را قبل از بازی تهدید می کنند تا به ورزشگاه نیایند و بعد بازی هم کتک می زنند و شیشه های ماشینشون را خورد می کنند. اینکار که دیگه ضدانسانی تر از خوزستان است. فوتبال باید وسیله لذت بردن از زندگی باشد نه خالی کردن عقده های روانی و قومی و . . .
ali
يكشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶، ۱۷:۲۶
«ما چطور می‌توانیم در ایران و در مسابقاتی که اشتیاق شدید مردم برای حضور در ورزشگاه وجود دارد، درها را ببندیم و مسابقات را در محاصره سکوهای خالی برگزار کنیم؟»

بایستی خدمتتون عرض کنم جواب این سوالات واسه سوگولی نشدنیه، وگرنه واسه استقلال همین هفته پیش تو تبریز شد!
مموتی هستم بزرگترین اسطوره تاریخ ششتایی
يكشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶، ۱۷:۳۳
چه کار کنیم در اقلیت هستین :))))
عبد الرحمن عموری
يكشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶، ۱۸:۰۷
مدیرای تیم خودتون میخواستند تر تری ها رو بمالند -ننداز گردن بقیه -

نمیبینی هنوز شکایت هم نکردند ازشون
عدالت
يكشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶، ۱۸:۲۰
تو بازی هایی که آزادی برگزار بشه ولی قانون ۱۰ درصد رعایت میشه.حتی اگه ورزشگاه کلا خالی باشه.
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر