فهرست
درباره بازی دوستانه سپاهان و فنرباغچه: ١٢ ساعت راه به خاطر یک ٩٠ دقیقه کم اهمیت/ این قدر هم اماتور نباشید، لطفا!
درباره بازی دوستانه سپاهان و فنرباغچه: ١٢ ساعت راه به خاطر یک ٩٠ دقیقه کم اهمیت/ این قدر هم اماتور نباشید، لطفا!

درباره بازی دوستانه سپاهان و فنرباغچه: ١٢ ساعت راه به خاطر یک ٩٠ دقیقه کم اهمیت/ این قدر هم اماتور نباشید، لطفا!


آی اسپورت- تقریبا بیش از نیمی از تیم های لیگ برتر فوتبال ایران، اردوی امادگی پیش فصل خود را در کشور ترکیه برگزار کردند. کمپ کارتپه (محل اردوی پرسپولیس، پیکان، سایپا، استقلال خوزستان) در فاصله ٣ ساعته از استانبول و کمپ پاتالیا (محل اردوی تراکتورسازی، گسترش فولاد، ذوب اهن) در فاصله حدودا ١ ساعته از انکارا دو کمپ محبوب ایرانی ها بودند. در این بین سپاهان هم، کمپ خود را در منطقه کوهستانی بولو ( ٣٠٠ کیلومتری استانبول) و استقلال تهران نیز در پندیک (در داخل شهر استانبول و منطقه اسیایی) پشت سر گذاشتند. در برنامه باشگاههای ایرانی حاضر در ترکیه، البته به غیر از برپایی تمرینات روزانه و امادگی تاکتیکی و فنی برای فصل جدید لیگ برتر، بازیهای دوستانه ای نیز پیش بینی شده بود که از بین همه این تیم ها شاید تنها استقلال تهران بود که یک مسابقه تدارکاتی قابل قبول و جدی را در مصاف با بورسا اسپور (تیم هشتم فصل قبل سوپر لیگ ترکیه) تجربه کرد.

 

مسابقه دوستانه تیمی به نام \"گلوریای رومانی\" با ٦ باشگاه ایرانی از اتفاقات عجیب کمپ تابستانی ترکیه برای تیم های ایرانی بود که احتمالا به بررسی بیشتری نیاز دارد. گلوریا بر اساس انچه از خبرهای ارسالی باشگاهها به تهران دیده می شود، ابتدا در انکارا با تراکتورسازی مصاف می دهد. سپس با اتوبوس ( حداقل ٤ ساعت طول می کشد) یا هواپیما (به دلیل اینکه در ان حوالی فقط پرواز به استانبول میسر است، با احتساب پرواز ٤٥ دقیقه ای انکارا - استانبول و دوباره ادامه مسیر ٣ ساعته از استانبول تا کارتپه) خود را به کارتپه رسانده و با پیکان مسابقه می دهد. سپس روز بعد دوباره سوار اتوبوس شده و پس از طی یک ساعت مسافت به بولو می رود و با سپاهان دیدار می کند. روز بعد دوباره به کارتپه برگشته و طی ٣ روز ٣ بازی دیگر با استقلال خوزستان، پرسپولیس و سایپا برگزار می نماید!حالا با پایان یافتن اردوی تمرینی اکثر تیم های ایرانی در ترکیه، خبر می رسد که سپاهان قرار است شنبه هفته اینده با تیم فنرباغچه، قهرمان فصل گذشته سوپر لیگ ترکیه مصافی دوستانه برگزار نماید. یعنی به عبارت بهتر سپاهان دوباره بار سفر به ترکیه را می بندد و برای دومین بار در دو سه هفته اخیر، از تهران عازم استانبول می شود! اما مسابقه سپاهان با فنرباغچه در استانبول برگزار نخواهد شد. 
فنرباغچه که دقیقا از یک هفته قبل تمرینات فصل جدید خود را در کمپ مجهز و اختصاصی اش در دوزجه (در فاصله ٣ ساعته از استانبول) اغاز کرده، نخستین بازی تدارکاتی پیش فصل را در حالی با سپاهان برگزار می کند که در اخبار منعکس شده از این تیم، بازی با سپاهان تقریبا هیچ بازتابی نداشته است. به نظر می رسد یکی از دلایل عدم بازتاب مناسب بازی سپاهان و فنرباغچه در رسانه های ترکیه، برگزاری این مسابقه در استادیوم پنج هزار نفری ١٨ تموز دوزجه باشد که ٣ ساعتی با استانبول فاصله دارد. از همین رو به نظر می رسد بازی با سپاهان برای حریف ترک انقدر مهم و جدی نبوده است که زحمت برگزاری مسابقه در استادیوم اختصاصی مدرن و ٥٠ هزار نفری خود، شکری ساراچ اوغلو در کادیکوی استانبول را بکشد. چرا که باشگاه بزرگی چون فنرباغچه معمولا کمتر راضی می شود در استادیوم های کوچک و دور از استانبول به میدان رود. این مسابقه البته از شبکه اختصاصی فنرباغچه پخش زنده خواهد شد، که با توجه به پوشش مستقیم همیشگی تمرینات فنرباغچه از طرف این کانال، اتفاقی عادی محسوب می شود. همان طور که بازی استقلال و بورسا اسپور، از کانال تلویزیونی بورسا به صورت مستقیم پخش شد. 
هر چند هنوز مشخص نیست باشگاه سپاهان برای انجام این بازی دوستانه چقدر پول به باشگاه ترک، پرداخت کرده یا خواهد کرد، اما اماتور بودن برنامه ریزی باشگاه سپاهان در انجام بازی دوستانه با فنرباغچه در جایی غیر از اصفهان یا استانبول (در صورت برگزاری این بازی دوستانه در استانبول به غیر از توجه بیشتر رسانه های ترکیه، طرفداران فنرباغچه نیز فرصت تماشای بازی را دارا بودند) کاملا واضح و روشن است. چرا که معمولا چنین بازیهایی که بر اساس قراردادهای تجاری و تبلیغاتی برگزار می شود در جایی می بایست به انجام رسد که استقبال هواداران یکی از دو تیم چشمگیر باشد. حال انکه نه هواداران فنرباغچه و نه هواداران سپاهان فرصت تماشای بازی از نزدیک را نخواهند داشت. از سوی دیگر فنرباغچه هنوز یک هفته است که تمریناتش را اغاز کرده و جالب است بدانید برونو الوس و رایول ملرش (تیم ملی پرتغال)، درک کویت (تیم ملی هلند)، امانویل امینیکه (تیم ملی نیجریه) و پیر وبو (تیم ملی کامرون) پنج ملی پوش حاضر باشگاه فنرباغچه در جام جهانی برزیل هنوز به تمرینات این تیم ملحق نشده اند. شاید از همین رو باشد که سایت باشگاه فنرباغچه از مدت ها قبل تمرکز باشگاه و سرمربی تیم را به دو بازی دیگر دوستانه فنرباغچه با شفیلد یونایتد انگلیس (به مناسبت ١٢٥ سالگی باشگاه شفیلد، قدیمی ترین باشگاه فوتبال دنیا) و همچنین سویا اسپانیا (قهرمان فصل گذشته جام یوفا) گذاشته است. به طور مثال رقم قرارداد مسابقه دوستانه فنرباغچه و سویا حدود ٥٠٠ هزار یورو می باشد که بین دو تیم تقسیم خواهد شد. 
شایان ذکر است که از یک ماه قبل مذاکراتی جهت حضور باشگاه فنرباغچه در ایران و همچنین انجام بازی دوستانه با این تیم در استانبول با تیم های ایرانی صورت گرفته بود که با برنامه ریزی غیر حرفه ای باشگاه سپاهان (پرواز ٣ ساعته تا استانبول و سپس طی مسیر ٣ ساعته دیگر با اتوبوس تا محل بازی، یعنی در مجموع ٦ ساعت رفت و ٦ ساعت برگشت برای انجام یک بازی دوستانه، بدون احتساب مسیر اصفهان تا تهران) تفکرات اماتور تیم های ایرانی بیش از پیش در جامعه فوتبال ترکیه دهان به دهان خواهد چرخید و فضا را برای همکاری های دو جانبه سخت تر خواهد کرد.(همان طور که در حال حاضر پس از حضور تیم ملی فوتبال ایران در یک دوره جام جهانی، حتی یک بازیکن داخلی نیز فرصت ترانسفر به فوتبال اروپا را پیدا نکرده است.

صدرا مهرابی - عضو مجمع باشگاه بشیکتاش ترکیه 

  ۱۱  
آی اسپورت
2014-07-21 19:32:06
نظر دهید
۱۱ نظر
-
دوشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۳، ۱۸:۵۰
تو ذوقشونن نزن پول مفت بیت المال رو خرج میکنن فکر میکنن با این کارا بزرگ میشن
aria
دوشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۳، ۱۸:۵۴
دارید نشون میدید دارید از حسادت جـــــــر میخورید که این تنها واسه ما کافیه....
ضمنا پیـــــــــلیز اخبار سپاهان نخوان منعکس کنی باس ما کیو ببینیم.....؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ بچسب به همون لنگت با علی لابی و سییتم مدرن علی اصغریش.... حالابرو به دوران قهوه ایت برس
-
دوشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۳، ۱۹:۰۱
اقای نویسنده به ظاهر محترم ؛فنرباغچه خودش از سپاهان دعوت کرده و همه هزینه ها را تقبل کرده!!!!!!
-
دوشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۳، ۲۲:۱۷
همچین این سپاهان خلعتبری ر و گرفته فکر کرده حرفه ای شده خخخخخخ
حمید
دوشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۳، ۲۳:۰۶
معلومه خیلی اونجات سوخته که سپاهان با فنرباغچه بزرگترین باشگاه ترکیه بازی می کنه که همین باعثه خوشحالیه در ضمن پول بیت المال را شما اتیش زدیند و 200میلیارد بدهی بالا آوردیند که حالا میز و صندلی مدیرتون هم مصادره بشه
ارسلان
چهارشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۳، ۱۴:۴۲
لظفا فوضولی سپاهانو نکنین وقتی تو جام باشگاههای جهان بود شما ها کجا بودین.لنگی ها با منت کشیدن میلان رو اوردن و با میلیارد ها تومن پول که دادن حالا سپاهان با تقبل همه ی هزینه ها از طرف فنر باغچه به ترکیه دعوت شدع. اب سرد لازم شد بگین .
علی7766
پنجشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۳، ۱۱:۵۵
تفکر ضد سپاهانی در ذهن شما موج می زنه. اگه همین بازی رو استقلال یا پرسپولیس انجام میداد. همتون تعریف می کردید.
بد نیست برید مطالعه کنید که فنرباغچه پیشنهاد بازی داده و اگر فنرباغچه پول نداده باشه . سپاهان قطعا پولی نداده. واقعا برای جامعه ورزشی ایران متاسفم که شما خبرنگار و نویسنده ورزشی هستید
علیرضا2206
جمعه ۳ مرداد ۱۳۹۳، ۱۷:۰۵
وقتی همه جاتون میسوزه باید این حرفا روبزنید سپاهان هیچ مبلغی برای این بازی نداده وتیم ترکیه ای خواسته که این بازی برگزار بشه
بایدم افتخار کنند که باسپاهان بازی میکنند
تو اگه طرفدار فوتبال ایران بودی اینقدر استقلال استقلاال نمیکردی؟
-
شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۳، ۱۳:۳۶
هههههههههههههههههه
وای - وای - وای
اولا که سپاهان دستش توی جیب خودشه نه جیب مردم!
دوم اینه که فنر خودش پول این قضیه رو میده...
3-سپاهان لازمه که به جز بازی توی لیگ و بازی با تیمای رده 4و5 با تیمای رده بالا هم بازی کنه .
4-پماد سوختگی یادتون نره عزیزان حمامی...!
مهدی
شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۳، ۱۵:۴۹
اینجاش با پماد و آب سرد و هیچی درست نمی شده! "شایان ذکر است که از یک ماه قبل مذاکراتی جهت حضور باشگاه فنرباغچه در ایران و همچنین انجام بازی دوستانه با این تیم در استانبول با تیم های ایرانی صورت گرفته بود"
مهدی
شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۳، ۱۵:۴۹
اینجاش با پماد و آب سرد و هیچی درست نمی شده! "شایان ذکر است که از یک ماه قبل مذاکراتی جهت حضور باشگاه فنرباغچه در ایران و همچنین انجام بازی دوستانه با این تیم در استانبول با تیم های ایرانی صورت گرفته بود"
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر