فهرست
پرسپولیس نقطه مقابل استقلال
پرسپولیس نقطه مقابل استقلال

پرسپولیس نقطه مقابل استقلال

آی اسپورت - «حداقل اشتباه‌ها» این راز موفقیت برانکوایوانکوویچ در پرسپولیس است. مردی که در این 4 فصل و شش هفته‌ای که سکان هدایت سرخ‌ها را در دست گرفته، همواره کوشیده در بخش تصمیم‌گیری‌های تیمی و انفرادی بهترین عملکرد ممکن را داشته باشد. گرچه برانکو نیز در طول این سال‌ها نقص‌هایی هم داشته که از آن جمله باید به رفتارهای پرخاشگرانه‌اش بعد از برخی بازی‌ها اشاره کرد، رفتارهایی که اساسا با چهره او در تضاد بود اما به طور کلی اساس موفقیت‌های پی‌درپی پروفسور از همین نقطه مهم نشات می‌گیرد و گرنه تغییرات پیرامونش چه در حوزه مدیریتی و چه در زمان نقل و انتقالات نیز کم نبوده واین تحولات می‌توانست بهانه‌ای برای توجیه ناکامی‌های احتمالی‌اش باشد.

به این اسامی بنگرید: وحیدامیری، مهدی طارمی، رامین رضاییان، صادق محرمی و محسن مسلمان. این‌ها دانه‌درشت‌هایی بودند که در زمان مربیگری او از پرسپولیس رفتند ودر کنار آنها نیز جداشده‌های کم‌نام ونشان‌تر اندک نبوده‌اند. برای اینکه به زوایای مربیگری برانکو بیشتر پی ببریم کافی است به فصل پرفروغ این تیم در لیگ قهرمانان آسیا بنگریم. اوج موفقیت‌ها درست در زمانی رقم می‌خورد که پرسپولیس علاوه بر از دست دادن ستاره‌هایش از نقل و انتقالات نیز محروم است. آن فصل برانکو دلایل کافی برای رقم زدن ناکامی‌های پی‌درپی را در دست داشت، اما روحیه سیری‌ناپذیری، او را به سمت موفقیت‌هایی تازه سوق داد که نمونه‌اش در فوتبال ایران انگشت شماراست.

علاوه بر آن نباید از این مهم غافل بود که برانکو با عقبه پربارش در فوتبال ایران همواره با یک اعتماد عمومی از سوی هواخواهان و پیشکسوتان تیمش مواجه بود و هر فصل نیز این اعتماد به واسطه موفقیت‌ها بیشتر شد. مرد کروات از زمان ورود به دایره مربیگری پرسپولیس تا امروز هرگز مخالفانی نداشته و غالب پیشکسوتان این باشگاه او را انتخاب مناسبی می‌دانند وهمواره حمایتش می‌کنند. امتیازی که در سال‌های اخیر هیچ گاه در اردوگاه آبی دیده نشد و رقیب سنتی سرخ‌ها هرگز از این مزیت‌ها بهره نبرد.

استقلال علاوه بر آنکه پی‌درپی مدیرانی ناوارد را در راس امور خود دید، هرگز از داشتن مربیانی بااین ویژگی بهره نبرد تا جامی را که آخرین بار، فصل دوازدهم به چنگ آورده بود را دوباره تصاحب کند. در هفته‌های اخیر کوشش‌هایی شد تا علت ناکامی استقلال به مسائل داوری کشانده شود اما پرواضح است که استقلال بنای موفقیت خود را از سال‌ها پیش تا همین فصل هجدهم، کج نهاده و گرنه استقلال نیز قادر بود با وجود تحولات پی‌درپی در بخش مدیریتی لااقل یک بار دیگر جام قهرمانی لیگ برتر را به چنگ آورد.

مسئله استقلال در واقع همین فقدان برخورداری مربی کاریزماتیک ومعتمد است. عنصری شبیه به برانکو ایوانکوویچ که از تجربه و مقبولیت کافی بهره‌مند باشد. در این سال‌ها نه پرویز مظلومی، نه علیرضا منصوریان و نه وینفرد شفر به رغم حمایت‌های کافی و گاها ظاهری عناصر آن چنان نافذی میان هواداران استقلال نبودند و میان پیشکسوتان این باشگاه نیز بر سر تایید توانایی این اسامی نیز اختلاف نظرهای بسیار بود که به صفحات روزنامه‌ها نیز کشیده شد.

حال اینکه مجیدی بی‌تجربه اساسا در این دایره محلی از اعراب ندارد و کاملا روشن است که فرهاد نیز برای رساندن استقلال به موفقیت و تصاحب جام راه طول و درازی پیش رو دارد و بعید است که او در فاصله زمانی کوتاهی بتواند به این مهم جامه عمل بپوشاند و این فقدان چندساله و منزجرکننده را از یادها دور کند.

تفاوت میان پرسپولیس و استقلال 4 فصل اخیر در واقع از همین نقطه نشات می‌گیرد. نیمکت مربیگری. مرکز تصمیم‌‌گیری‌ها. نه در زمین بازی. استقلال در حقیقت به یک سرمربی در حد برانکو، با ویژگی‌ها و با قاعده رفتاری او نیاز دارد تا شاید فصل آتی بتواند رقیب جدی‌تری برای سرخ‌ها باشد و گرنه انتخابی جز این آبی‌ها را همچنان از رسیدن به جام محروم خواهد گذاشت و ناکامی آنها را تمدید خواهد کرد.

فراموش نکنیم گره پرسپولیس زمانی باز شد که شخصی به درستی تصمیم گرفت برانکو سکان هدایت این تیم را به دست بگیرد و همان شخص یا اشخاص در مواجهه با استقلال هرگز تصمیم‌های مناسبی اتخاذ نکرده‌اند، حال می‌خواهد نامش مدیرعامل باشگاه باشد، هیات مدیره و یا بالاتر.

ایران ورزشی

۲۳ ۱۰  
آی اسپورت
2019-05-17 19:20:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۰ نظر
reza
جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۰:۰۵
« ببینید اگر نگاه کنید در طول فصل پرسپولیس ثبات بیشتری نسبت به بقیه تیم ها داشته است. درواقع پرسپولیس چیزی را برداشت می کند که خودش کاشته است. همدلی هواداران، مربیان، مدیریت رمز موفقیت این تیم است. برانکو برخی از محبوب ترین بازیکنان تیم را کنار گذاشت و حتی در مقاطعی خوب نتیجه نگرفت و شکست خورد اما همیشه از سوی هواداران به بهترین شکل حمایت شد. به نظرم پرسپولیس به دلیل همین ثبات و همدلی بازهم قهرمان می شود. سپاهان هم که جزو مدعیان است عملکرد خوبی داشته است. درباره تراکتور اما همیشه مشکلاتی هست که این تیم را اذیت می کند و استقلال هم ثبات لازم را نداشت و شاید اگر ثبات داشت می توانست موفق تر شود استقلال در نیم فصل اول اونقدر با عالیجناب شفر امتیاز از دست داد که جمع کردنش در نیم فصل دوم کار سختی بود و استقلال خوب داشت این کار سخت را به پایان میرساند ولی در حساس ترین بازی فصل در دربی شکست خورد با سایپا در ازادی نتوانست سه امتیاز کامل را بگیرد و در مشهد هم مغلوب پدیده شد و جام را استقلال در همون مشهد از دست داد استقلال هشتادرصد کار سخت خود در نیم فصل را به نحو احسن انجام داد ودر بیست درصد پایانی خوب نبود و انصافا در حد قهرمان لیگ برتر نبود وشکست خورد استقلال برای قهرمان شدن پرسپولیس شش امتیاز از دو مدعی اصلی تراکتور وسپاهان گرفت و چهار امتیاز خودش هم به حساب پرسپولیس واریز کرد در جمع ده امتیاز به نفع پرسپولبس داد استقلال خودش قهرمان نشد ولی نزاشت تا سپاهان قهرمان بشود پرسپولیس چهار بازی چهار امتیاز گرفت سپاهان و تراکتور چقدر امتیاز از دست دادند استقلال فقط با دوبرد سایپا وپدیده الان مدعی اصلی برای قهرمانی می بود که نتوانست برنده بشود استقلال خوش خدمتی زیادی برای تیم برانکو کرد و اینو هواداران پرسپولیس خوب میدانند که اگه سپاهان در اصفهان مغلوب استقلال شفر نمیشد الان پرسپولیس با یک تک امتیاز قهرمان ایران نمیشد استقلال با شکست دادن سپاهان پرسپولیس را به قهرمان شدن نزدیک تر کرد با اینکه از چهار بازی چهار امتیاز گرفته همون شکست سپاهان با استقلال باعت شد تا سپاهان دوم جدول باشه و اون سه امتیاز خیلی ارزش داشت که تیم قلعه نویی از دست داد وبه حساب استقلال رفت که الان بدنبال سهمیه است
علی پرسپولیسی
جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۰:۵۰
متاسفانه هنوز هیچی نشده دارید سرمایه ملی یک باشگاه رو تخریب میکنید. مجیدی قطعا مربی خوبی خواهد بود و میتونه استقلال رو به جایگاه اصلیش برسونه. به نظرم استقلالی ها باید از این سرمایه حمایت کنن و فصل آینده رو حتما با این مربی آغاز کنن.
۹
شاهین ممسنی ❤❤
جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۱:۰۵
ابتدا تو را نادیده می گیرند، سپس مسخره ات می کنند و بعد با تو می جنگند ولی در نهایت پیروزی از آن توست!
#گاندی

پ.ن:
از سیل تهمت ها و توهین های مکرر تا دشمنی و کینه توزی تا اعتراف به بزرگی مردی که دوست ندارند سر به تنش باشه!
آقای #کاس_نژاد
از اول فصل به برانکو تهمت دلالی زدین
بعد گفتین برانکو قصد جانشینی کیروش داره
بعدتر گفتین برانکو با سید جلال حسینی درگیر شده
گفتین و تهمت زدین و در نهایت هت تریک با پرسپولیس رقم خورد..

عاجزانه از خدای متعال می خوام درین ماه پربرکت به شما و سایر دوستان شما کمک کنه که ازین رفتارهای غیراخلاقی و غیرانسانی دوری کنین و نان حلال سر سفره های همه برگرده...
منتقد
جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۱:۲۵
با بخشی از مطلب موافق نیستم. برانکو از اول مورد تایید عبدی و کاشانی دو عضو هیات مدیره نبود و تنها نژادفلاح حامیش بود. در هفته پنجم که پرسپولیس شکست خورد و به قعر جدول رفت هیات مدیره قصد برکناری برانکو را داشت و طاهری هم موافق بود اما موضع گیری قاطع هواداران پرسپولیس در ورزشگاه درفشی فر باعث شد هیات مدیره بی خیال بشه و بعد نتیجه گیری برانکو شروع شد و پیشکسوتان در خفا و با حسادت کامل علیه برانکو موضع گیری می کردند... نظرات فنونی زاده، عربشاهی، قلیچ و کلهر را درین ۴ سال پیگیری کنین تا متوجه دشمنی این قشر با برانکو بشین.
همین الان شرکت پیشکسوتان پرسپولیس در کمین پرسپولیس است و اگر فرصتی بدست بیاره و باشگاه پرسپولیس رو غصب کنه مربی ایرانی برای تیم انتخاب می کنه...
برانکو موفق شد چون توانایی فنی و مدیریتی عالی داشت و البته بخش اعظم هواداران پرسپولیس منهای الکس فرگوسن های وطنی بهش ایمان داشتند و ازش حمایت کردند
عری ب لنگ
جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۳:۳۷
بهتر بود می گفتی استقلال هم باید وزیر و فدراسیون کمیته داوران و رسانه فاسدی مثل شما واسه ماستمالی کردن و حق به جانب نشون دادنش داشته باشه تا بتونه قهرمان بشه تاجیا همه میدونن که تا ۱۴۰۰ باید صبر کنن
احسان تاجی
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۰۳:۲۰
این دلال دزد کثیف اگه حمایت دولت لنگی رو نداشت هیچ جامی که نمی تونست بگیره که هیچ تازه مانند چند سال پیش برا بقا در لیگ تلاش میکرد!! این رو قبلا هم خودش گفته بود که خوشحالم که بسیاری از مسئولان ایران پرسپولیسی هستند!!!!!!!!!!!!!!!!!
Asqar
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۲:۳۹
تنها تفاوت باند هاشمی رفسنجانی, از فائقی تا سلطانی فر، باند فساد!
Asqar
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۲:۳۹
تنها تفاوت باند هاشمی رفسنجانی, از فائقی تا سلطانی فر، باند فساد!
Asqar
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۲:۳۹
تنها تفاوت باند هاشمی رفسنجانی, از فائقی تا سلطانی فر، باند فساد!
Asqar
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۲:۳۹
تنها تفاوت باند هاشمی رفسنجانی, از فائقی تا سلطانی فر، باند فساد!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر