فهرست
پدر یک قربانی تجاوز در فوتبال پایه: پسرم افسردگي گرفت
پدر یک قربانی تجاوز در فوتبال پایه: پسرم افسردگي گرفت

پدر یک قربانی تجاوز در فوتبال پایه: پسرم افسردگي گرفت

آی اسپورت - در بحث مربوط به فساد در فوتبال پایه یکی از مباحث مهم سکوت خانواده‌های قربانیان است. این مساله دلایل مختلفی دارد اما باعث می‌شود شخص فاسد به راحتی بتواند به کارش ادامه بدهد. اما گاهی پیدا می‌شوند کسانی که اطلاعاتی اندک درباره این جریان را افشا کنند. هر چند به صورت ناشناس! به هر حال در روزهایی که کمتر کسی جرات می‌کند در این باره حرف بزند پیدا شدن یک نفر با دل و جرات هم غنیمت است. مصاحبه همشهری جوان را با این فرد بخوانید.

پسرتان را از چه سنی و در چه سالی در مدرسه‌ي فوتبال یا آکادمی ثبتنام کردید؟

ماجرای آزارجنسی که چهار یا پنج سالی از آن مي‌گذرد اما من پسرم را از ده سالگی به مدرسه‌ي فوتبال مي‌فرستادم و حمایتش مي‌کردم تا فوتبالیست موفقی شود.

یک‌بار توضیح مي‌دهید که چه اتفاقی افتاد و پسر شما چطور درگیر ماجرا شد؟

من تعجب ميکنم که رسانه‌ها چرا امروز برای این مسئله پیش آمده‌اند در صورتی که پنج سال قبل شرایط بسیار بهتری برای پرداختن به این معضل و مشکل بود. آن زمان که تعداد قابل توجهی شاکی برای این[...] از خدا بی‌خبر بود اما رسانه‌ها کمک چنداني به ما نکردند.

ماجرا را یک‌بار تعریف کنید.

تیمی که بچه‌ها را در آن ثبت‌نام کرده بودیم یک لیدر داشت. لیدری که روابط خوبی هم با مدیران باشگاه داشت. او بازیکنان را مورد آزار و اذيت جنسی قرار ميداد، از آنها فیلم مي‌گرفت و بعد اخاذی مي‌کرد...

چیزی که شما مي‌گویید فراتر از آزار جنسی است؛ چطور چنین اتفاقی مي‌افتاد؟

بازیکنان جوان به دنبال مسیری هستند که زودتر به ترکیب اصلی تیم برسند. هرقدر تیم مشهورتر باشد، رسيدن به آن دردسرهای زیادتری هم دارد. آن سال ظاهرا آن آقای لیدر با بچه‌ها در خانه‌اش قرار مي‌گذاشت و به آنها داروي خواب‌آور مي‌داد و از آزار و اذیتشان فیلم مي‌گرفت.

چرا چنین کاری مي‌کرد؟

این‌طور که از بچه‌ها شنیدم از آنها مي‌خواسته در هر تیمی كه مشغول به کار شدند، همان کاری را بکنند که او مي‌خواهد، البته همکارانی هم در تیم‌ها داشت.

چطور شما از مسئله باخبر شدید؟

یکی از بچه‌ها دچار افسردگی شدید شد، خانواده‌اش باخبر شدند و بعد ما را هم خبر کردند. پسر من هم افسردگي گرفت.

یعنی پسر شما هم گفت که مورد آزار جنسی قرار گرفته است...

پسر من مورد آزار جنسی قرار نگرفته نبود اما رفتاری با او شده بود که کم از آزار جنسی نداشت. آن آقای لیدر چندین‌بار در رختکن و اردوی تیم سراغ پسر من آمده بود.

چرا شکایت نکردید؟

شکایت کردیم.

جوابش چه شد؟

دوستان همکاری نکردند و پیگیری ماجرا برای ما سخت شده بود.

چطور مگر؟

برادر یکی از بچه‌ها وکیل خبره‌ای بود و شکایت را تا جای خوبی پیش برد اما متأسفانه عقب نشینی کرد و ما جز چند بازیکن که ادعایی داشتند، مدرک دیگری نداشتیم. مهمتر از همه پیگیری این مسئله آبروریزی زیادی داشت.

جلد آخرین شماره مجله همشهری جوان
جلد آخرین شماره مجله همشهری جوان

 به نظرتان اصلاح روند درستتر است یا آبروریزی؟

شما نمی‌توانید تصورکنید که در چه موردی حرف مي‌زنید. پای مسائل روحی فرزندم وسط بود و نمی‌توانستم بیش از اندازه اصرار کنم که آزارجنسی انجام شده. این فقط ماجرای من نبود، همه‌ي پدرانی که وضعیت مشابه داشتند، همین‌طور بودند. آن آقای وکیل موفق شد با مسئولان سازش کند و برادرش را به یکی از تیم‌ها بفرستد .

شاید خودتان هم بدتان نمی آمد که از مسئله بگذريد؟

کاملا مشخص است، هر کسی همین کاری را ميکند که من کردم. برای چه چیزی باید اسم پسرم را سرزبانها بیندازم و بی‌آبرویش کنم. من بابت آینده‌ي او وظايفي دارم که کمترینش ادامه‌ي زندگی است. حال او آن سال‌ها بسیار بد بود وخدا را شکر تازه کمی بهتر شده. من اگر مي‌خواستم پیگیری کنم، کابوس پسرم را طولانی‌تر ميکردم.

تقصیرخودتان را در این اتفاق چه مي‌دانید؟

زیاد به این مسئله فکر مي‌کنم. من پسرم را در مدرسه پرآوازه‌ای ثبت‌نام كرده بودم و همین خیالم را راحت مي‌کرد. این که شهرت مدرسه جلوی هرگونه فساد را مي‌گیرد اما آن روزهایی که پسرم درگیر تیم مورد نظر بود، بارها  با فسادهای عجیبی روبه‌رو شدیم؛ از پول گرفتن مربیان برای بازی دادن بازیکنان بگیر تا همین ماجرا.

 پسرشما فوتبال را ادامه داد؟

نه، درس خواند و امسال در رشته ای که دوست داشت در دانشگاه قبول شد.

اگر یکبار دیگر قرار باشد پسرتان را به مدرسه‌ي فوتبال بفرستید، آن مدرسه را چطور پیدا مي‌کنید؟

دیگر به مدرسه فوتبال نمی‌فرستم خیالتان راحت.

 

۴ ۱  
آی اسپورت
2016-12-24 14:03:00
نظر دهید

۱ نظر
شاهین
شنبه ۴ دی ۱۳۹۵، ۱۸:۵۰
کشور خو نیست... تیمارستان است... با یه مشت بیمار روانی داریم روزهامون رو سپری می کنیم!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر