فهرست
سوال جنجالی: بن‌زما یا ژیرو؟
سوال جنجالی: بن‌زما یا ژیرو؟

سوال جنجالی: بن‌زما یا ژیرو؟

آی‌اسپورت- در روزهایی که سرعت دیوانه‌وار زندگی مدرن جایش را به خانه‌نشینی اجباری و سکونی ملال‌آور داده، سلبریتی‌ها هم از حباب‌شان خارج شده‌اند و تلاش می‌کنند با لایوهای اینستاگرام مردم را کمی سرگرم کنند. با این حال در این لایوهای خودمانی گاهی حرف‌هایی رد و بدل می‌شود که در نشست‌های خبری رسمی نمی‌شنویم و جرقه‌ای می‌شود برای جنجال‌های تازه. 

تازه‌ترین لایو پرحاشیه دنیای فوتبال متعلق به کریم بن‌زماست که در پاسخ به سوال یکی از اینفلوئنسرها حمله تندی علیه اولیویه ژیرو داشت. مهاجم رئال در مقایسه خودش با ژیرو گفت: «برای پاسخ دادن به این سوال نیاز به زمان زیادی ندارم. شما نمی‌توانید ماشین فرمول یک را با ماشین کارتینگ اشتباه بگیرید. و باید بگویم که من مهربان بودم. من می‌دانم که خودم فرمول یک هستم.» البته او در بخش دیگری از این لایو به اهمیت ژیرو برای تیم ملی فرانسه اشاره کرد و گفت: «او در ترکیب جواب داده، چرا که تنها راه حل است. بازی او دیدنی نیست، ولی کمک می‌کند که گریزمان و امباپه دیده شوند، چرا که ژیرو همیشه در درگیری‌ها حاضر است. ولی این مدل بازی را همه دوست دارند؟ نمی‌دانم.»  

این دو بازیکن سابقه خصومتی ندارند، ولی دعوت نشدن بن‌زما به تیم ملی و حضور ژیرو در نوک حمله فرانسه بهانه‌ای برای مقایسه دائمی آنهاست. بن‌زما پس از پرونده اخلاقی پر سر و صدایش با والبوئنا دیگر به تیم ملی دعوت نشد و ژیرو توانست با گل زدن در بازی‌های مهم، پست شماره ۹ فرانسه را قبضه کند. دشان علاقه زیادی به سبک بازی ژیرو دارد و او فضای خوبی برای بازیکنان کناری‌اش می‌سازد. در جام جهانی ۲۰۱۸ ژیرو در بازی اول مقابل استرالیا ذخیره بود، ولی از بازی دوم در ترکیب اصلی قرار گرفت و هرچند تا پایان تورنمنت گلی نزد، ولی جایگاه ثابتی داشت.

دو قطب متضاد

هرچند فرمول دشان در تیم ملی فرانسه جواب داده و توانست دومین ستاره را به پیراهن فرانسه هدیه کند، ولی درخشش بن‌زما در رئال مادرید و افت‌های گاه و بیگاه ژیرو هر بار بهانه‌ای است تا این مقایسه دوباره مطرح شود. 

آنها مسیر متفاوتی برای رسیدن به سطح اول فوتبال داشتند. بن‌زما از روز اول در لیون پدیده بود و فلورنتیو پرز، رئیس باشگاه رئال مادرید برای خریدش شخصا به فرانسه سفر کرد. تقدیر او از همان شروع ستاره شدن بود و در تمام رده‌های سنی فرانسه بازی کرد تا به تیم ملی رسید. ژیرو فوتبال را از دسته‌های پایین‌تر شروع کرد و برای اولین بار در ۲۴ سالگی توانست بازی در لیگ فرانسه را با پیراهن مون‌پلیه تجربه کند. اگر بن‌زما را با نبوغش می‌شناسند، ژیرو نمونه بازیکن سختکوشی است که توانسته پله پله خودش را بالا بکشد. آقای گلی و قهرمانی لیگ فرانسه با مون‌پلیه سکوی پرتابی شد تا به آرسنال برود. در لندن هم او شروع سختی داشت، ولی توانست خودش را ثابت کند و به ترکیب اصلی برسد. 

بن‌زما را به خاطر تکنیک و سرعتش با رونالدو، پدیده برزیلی مقایسه می‌کنند، ولی ژیرو در ردیف مهاجمان قدرتی است که ممکن است همه سبک بازی‌شان را نپسندند. بازی او بیشتر از آن که تماشاگرپسند باشد موثر است، برای همین است که مهاجمانی مثل ونگر و دشان به او اعتماد کردند و جوابش را هم گرفتند. 

بن‌زما توانسته به رکورد ۵۰۰ بازی با پیراهن رئال برسد و با زدن ۱۵۷ گل بالاتر از پوشکاش ششمین گلزن برتر این تیم در لالیگا است. در فهرست بهترین گلزنان تاریخ لیگ قهرمانان، او بعد از رونالدو، مسی و رئال با ۶۴ گل در رده چهارم ایستاده؛ آماری فوق‌العاده.  

ژیرو شاید تکنیک استعداد گلزنی بن‌زما را نداشته باشد، ولی برای تیم ملی عضو فداکار و بی‌حاشیه‌ای بوده، هرچند آمارش هم قابل دفاع است و با ۳۵ گل بالاتر از ترزگه در رده سوم برترین گلزنان تاریخ فرانسه ایستاده. او حالا قهرمانی جهان را هم در کارنامه دارد و این یعنی نمی‌توان او را یک راننده کارتینگ دانست. 

ایران ورزشی

۱    
آی اسپورت
2020-04-02 11:13:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر