فهرست
آیا فغانی پرسپولیس را قهرمان کرد؟
آیا فغانی پرسپولیس را قهرمان کرد؟

آیا فغانی پرسپولیس را قهرمان کرد؟

آی‌اسپورت- شاید در گذشته اشتباهات داوری تنها در کری خوانی‌های رایج هواداران قرمز و آبی اهمیت ویژه‌ای داشت اما از آغاز لیگ هجدهم حساسیت عجیبی بر مسابقه‌های پرسپولیس سایه افکنده بود. این حساسیت‌ها با صعود پرسپولیس به مراحل پایانی و درنهایت فینال لیگ قهرمانان بیشتر و بیشتر شد. بهر حال شاید برای هواداران فوتبال چندان مهم نباشد که همه تیم‌های فوتبال در ایران زیرمجموعه‌های دولت هستند و بیشترشان بخش مهمی از بودجه سالانه را از محل تبصره‌های دولتی دریافت می‌کنند. مدیرانی که توفیق همه تیم‌های ورزشی را در کارنامه دستاوردهای‌شان ذکر می‌کنند و واقعا شاید برای‌شان فرقی نداشته باشد کدام باشگاه در فینال یک تورنمنت بین‌المللی حاضر شده است. 

با این حال مدیران و مربیان باشگاه‌ها تا می‌توانند به آتش این ماجرا می‌دمند. این روزها پر است از اظهارنظرهایی درباره نوشته شدن سناریوی قهرمانی به نفع پرسپولیس و تلاش بیهوده سایر تیم‌ها برای رسیدن به قهرمانی. البته که جای تعجب ندارد. در فوتبال ایران اظهارات بدون سند و مدرک و بی‌پایه و اساس رواج بدون علاجی دارد. چه چیز بهتر از این بهانه که تیم‌ها ضعف‌های فنی‌شان را پشت اشتباهات داوری و جان دادن به یک تصور وهم آلود پنهان کنند. شکی نیست که پنالتی علیه سپاهان مردود است اما چه‌کسی می‌تواند منکر بازی برتر سرخ‌ها در نیمه دوم مسابقه باشد. چه‌کسی می‌تواند انگیزه، دوندگی و روحیه مبارز شاگردان برانکو در زمین را بی‌تأثیر بداند. چرا هوادار سپاهان به این مساله ورود پیدا نمی‌کند که اگر در زمانی که بازی مساوی بود پنالتی صحیح پرسپولیس اعلام و تبدیل به گل می شد چقدر شرایط فرق می‌کرد؟


فغانی در لیگ هجدهم ۳ بازی برای پرسپولیس داوری کرد که نظرات کارشناسی داوری آن بازی ها را مرور می کنیم.

۱. سپاهان پرسپولیس دور رفت

دقیقه ۵۸ و در حالی که بازی صفر صفر بود پنالتی کیروش استنلی روی عالیشاه نادیده گرفته شد و در دقایق پایانی یک پنالتی به سود پرسپولیس گرفته شد که قبل از آن خطای منشا روی مدافع سپاهان باید اعلام می شد‌‌‌. سپاهانی ها معترض خطای منشا هستند اما سوال این است که اگر در زمانی که بازی صفر صفر بود پنالتی به سود پرسپولیس اعلام می شد روند بازی به کلی عوض می شد و سپاهان باید دنبال زدن گل تساوی می بود!

۲. بازی استقلال پرسپولیس دور رفت

به اعتقاد مسعود مرادی کارشناس داوری پنالتی روی علیپور گرفته نشد و دقیقه ۶۰ هم سهرابیان باید با کارت زرد دوم مواجه می شد و اخراج می شد: دو اشتباه مهم و تاثیرگذار از فغانی به سود استقلال و به زیان پرسپولیس و فرصت از دست رفته گرفتن ۳ امتیاز از رقیبی که در کورس قهرمانی دارد!

۳. نساجی پرسپولیس دور برگشت

به اعتقاد مسعود مرادی کارشناس برنامه نود گل نساجی در موقعیت مشکوک به آفساید به ثمر رسید و یک پنالتی و اخراج مدافع نساجی به سود پرسپولیس گرفت نشد ! اشتباهات تاثیر گذار در نتیجه بازی نساجی و پرسپولیس که دو امتیاز حیاتی را از دست پرسپولیس درآورد. با محاسبه ۳ بازی فغانی برای پرسپولیس در لیگ هجدهم و رجوع به نظر کارشناس برنامه ۹۰ معلوم می شود پرسپولیس از ۳ بازی بیش از ۶ امتیاز زیان دیده است که حتی اگر یک بازی از سه بازی یادشده بدون اشتباهات فغانی سپری می شد پرسپولیس زودتر از هفته پایانی قهرمانی لیگ را بدست می آورد!

پ.ن: برای مرور آخرین قهرمانی سپاهان در لیگ چهاردهم بازی آخر تراکتور و نفت تهران در تبریز را به یاد آورید!

تونی الیویرا مربی تراکتور سازی پس از تساوی ۳-۳ تیمش برابر نفت تهران درباره قضاوت علیرضا «فغانی» در آن دیدار گفت: «... باید یادتان باشد این داور طی بازی با سپاهان با ما چه کرد. همه می‌دانند در آن دیدار چه اتفاقی رخ داد. «فغانی» بود که سپاهان را از پایین به بالا آورد. او بود که نتیجه لیگ را عوض کرد و این اتفاق فقط این جا و امروز تکرار شد».

آنچه درباره «فغانی» و تراکتور جلب نظر می‌کند این است که دیدارهایی که تراکتور راهی میدان شده و «فغانی» هم قاضی میدان بوده، تیم‌های دیگر جملگی حریفان تراکتور در نبرد قهرمانی بشمار رفته‌اند، یعنی فولاد خوزستان که در آغاز فصل یک مدعی محسوب می‌شد و همین‌طور استقلال، سپاهان و نفت تهران.

اکنون با زیر ذره‌بین رفتن دیدارهای سپاهان خیلی‌ها جزئیات قضاوت داوران در دیدارهای این باشگاه اصفهانی را دوره می‌کنند. اینکه سپاهان طی سه دیداری که علیرضا «فغانی» در این فصل داورش بوده به سه پیروزی و ۹ امتیاز دست یافته. اینکه «فغانی» پارسال در فصل ۱۳۹۲ داور دیدار اول استقلال و سپاهان در لیگ هم بود و در دقایق اولیه ضربه پنالتی به سود استقلال را اعلام نکرد و سپاهان سرانجام در پایان ۲-۱ برنده شد.

۲۷ ۱  
آی اسپورت
2020-03-27 16:58:00
نظر دهید

۱ نظر
پرسپولیس
دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹، ۰۴:۰۹
فغانی در قهرمانی لیگ چهاردهم سپاهان نقص عمده ای داشت هرچند که اشتباه عمدی نبوده و تراکتوری ها بهترین فرصت برای قهرمانی را از دست دادند.
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر