فهرست
قدرت نمایی پس از یک دهه: انتقال قدرت از شرق به غرب آسیا
قدرت نمایی پس از یک دهه: انتقال قدرت از شرق به غرب آسیا

قدرت نمایی پس از یک دهه: انتقال قدرت از شرق به غرب آسیا

آی اسپورت - از آخرین باری که ایران و عربستان، دو قدرت بزرگ غرب آسیا همزمان به جام جهانی رسیدند بیشتر از یک دهه می‌گذرد. ایران و عربستان، سال 2006 به همراه کره جنوبی و ژاپن مجوز حضور در جام جهانی را بدست آوردند اما پس از اضافه شدن استرالیا به تیم‌های آسیایی، هیچوقت همزمان به جام جهانی نرفتند. جام جهانی 2010، سه تیم شرق آسیا یعنی ژاپن، کره جنوبی و کره شمالی به همراه استرالیا راهی آفریقای جنوبی شدند و سال 2014 ایران جای کره شمالی را گرفت و عربستان باز هم غایب بود.

امسال در بازی‌های انتخابی جام جهانی، فعلا اوضاع به نفع کشورهای غرب آسیاست و آن‌ها بعد از چند دهه، توانسته‌اند قدرت را به سمت خودشان بچرخانند. ایران، با شکست کره جنوبی با قدرت در صدر جدول گروه اول قرار گرفته و ازبکستان دیگر تیم غرب آسیا در رده دوم قرار دارد. کره جنوبی، فعلا با اختلاف سه امتیازی نسبت به ایران و دو امتیازی نسبت به ازبکستان، سوم است. در گروه دوم هم عربستان با نتایجی مشابه ایران صدرنشین شده و استرالیا با دو امتیاز کمتر آن‌ها را تعقیب می‌کند. ژاپن هم مثل کره، در رده سوم ایستاده و کار سختی برای گرفتن مجوز مستقیم حضور در جام جهانی دارد.

اگر اوضاع به نفع تیم‌های غرب آسیا جلو برود، شاید بعد از سال‌ها دوباره سهمیه تیم‌های غرب از شرق آسیا بیشتر باشد و حداقل یک تیم از بین کره جنوبی و ژاپن، مجبور باشد از خانه جام جهانی روسیه را دنبال کند. هر چند هنوز نیمی از بازی‌ها هم تمام نشده و بعید نیست دو قدرت بزرگ سال‌های گذشته آسیا، بتوانند اوضاع را به نفع خودشان تغییر دهند.

 

 

 

کد خبر: 9406

۶    
آی اسپورت
2016-10-12 19:19:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر