فهرست
گزارش روز: وقتی لیگ قهرمانان شوخی گرفته شد/ عملکرد ضعیف ایرانی های حاضر در آسیا در فصل نقل و انتقالات
گزارش روز: وقتی لیگ قهرمانان شوخی گرفته شد/ عملکرد ضعیف ایرانی های حاضر در آسیا در فصل نقل و انتقالات

گزارش روز: وقتی لیگ قهرمانان شوخی گرفته شد/ عملکرد ضعیف ایرانی های حاضر در آسیا در فصل نقل و انتقالات

آی اسپورت -

علی کمانگری 

سرانجام فصل نقل و انتقالات نه چندان پر سر و صداى فوتبال ایران در فصل ٩٣-٩٤ به پایان رسید آن هم در شرایطى که هنوز تکلیف ملى پوشانى چون پولادى،انصاریفر و نکونام مشخص نیست و باید منتظر ماند و دید این سه راهى اروپا خواهند شد و یا اولى در پرسپولیس مى ماند و دومى در تبریز و سومى هم بلاتکلیف!

همانند فصل گذشته تیم فوتبال سپاهان اصفهان موفق ترین تیم نقل و انتقالات بود.زردپوشان دیار نصف جهان با حفظ ستارگان فصل گذشته ى خود-نویدکیا،عقیلى،خلیل زاده و رحمان احمدى - و جذب ستارگانى چون عبدالله کرمى،لوسیانو پریرا و خلعتبرى مدعى اول فتح جام هستند.تنها نکته ى منفى شایدرفتن امید ابراهیمى به تیم رقیب،استقلال،باشد.

آبى هاى پایتخت و قلعه نوعى نیز سرانجام دل را به دریا زده و با جذب ٢٣ بازیکن که اکثر آن ها جوان هستند و در بینشان نام مهره هاى سرشناسى مثل محسن فروزان،امید ابراهیمى،یعقوب کریمى،سجاد شهباززاده،میلاد فحرالدینى،جاسم کرار و مهدى کریمیان نیز دیده مى شود و از دست دادن مهره هاى مسن و ناکارآمدى چون اولادى،نیکبخت،اکبرپور،جمشیدیان و غلام نژاد جوانگرایى کرده اند و با حفظ صادقى،بیگ زاده،حیدرى ،آندو و قاضى در کنار جدایى ساموئل و رحمتى،عملکرد نسبتاً موفقى را در فصل نقل و انتقالات داشته اند.

اما در بین ١٦ تیم حاضر در ١٤ امین دوره از رقابت هاى لیگ برتر،بزرگ ترین علامت سؤال در کنار نام ٤ تیم حاضر در رقابت هاى این فصل لیگ قهرمانان آسیا دیده مى شود و این هرگز خبر خوبى براى نه تنها هواداران این تیم ها بلکه فوتبال ایران نخواهد بود و با این شرایط چندان نمى توان به موفقیتشان در جامباشگاه هاى آسیا خوش بین بود.

فولاد:یکى از بدترین فصول نقل و انتقالات چند سال اخیر این تیم اهوازى.به نظر مى رسید با توجه به قهرمانى سرخ پوشان اهوازى در فصل گذشته ى لیگ برتر و حضورشان در لیگ قهرمانان آسیا،پاى ستارگان بزرگى به اهواز باز شود اما نه تنها این گونه نشد بلکه پس از جدایى حسین فرکى،ستارگان این تیم نیز یکى یکى قید حضور در اهواز را زدند و دراگان اسکوچیچ ماند  و تیمى که تنها ایمان موسوى(گسترش)،بهمن کامل(نفت) و ماتیاس چاگو کامرونى(لوکوموتیو کرواسى) را جایگزین عبدالله کرمى،شیمبا،غلام رضا رضایى،مهدى نورى و سوشا مکانى کرده در کنار مهره هاى سرشناسى مثل شریفات و رحمانى از فصل گذشته.فولاد را مى توان در کنار نفت مسجد سلیمان ضعیف ترین تیم فصل نقل و انتقالات از نظر جذب بازیکندانست و با چنین وضعیتى چطور مى توان به حضور موفق آن ها در سه جام امیدوار بود؟

پرسپولیس:محمد رویانیان در دو فصل اخیر این قدر بازیکن خرید و بدهى به بار آورد تا اینگونه دست رحیمى و دایى در جذب بازیکن و نگه داشتن ستاره ها براى فصل آینده بسته باشد.پرسپولیس تنها سه خرید لیگ برترى داشت:مهدى دغاغله(ملوان)،سوشا مکانى(فولاد) و رضا نوروزى(نفت) در کنار محمد رضا خانزاده و هادى نوروزى که نیم فصل دوم فصل گذشته را قرضى در ذوب آهن و نفت بودند.اگر سرخ پوشان مى توانستند سید جلال و خلعت و پولادى را نگه دارند و قرار داد مسلمان را نیز دائمى مى کردند تا به ذوب آهن برنگردد،آن وقت همه چیز براى قهرمانى در لیگ و حضور موفق در آسیا هموار بود.با همه ى این ها اما عملکرد سرخپوشان در بازى هاى دوستانه بسیار امیدوارکننده بوده است به ویژه آن که این تیم در بازى هاى دوستانه اش،گل هاى زیادى را روى درخشش سه مهاجم خود،نوروزى،طارمى و عباس زاده،به ثمر رسانده و همین موضوع مى تواند در کنارنیروى جوانى بازیکنان جذب شده و تجربه بنگر و ماهینى و نورى و نورمحمدى،کمک شایانى به تیم على دائى در لیگ و آسیا و حذفى کند.

نفت تهران:سرمربى اسبق تیم هاى ملى زیر ٢٢ و ٢٣ فوتبال ایران و تیم پاس همدان،کارى به مراتب دشوار تر در قیاس با اسکوچیچ و دایى و خطیبى دارد.تیم نفت که در ٣ سال اخیر با اتکا به جوانانش و مربیان خوش فکرى چون فرکى،ابراهیم زاده و گل محمدى در جمع ٥ تیم بالاى جدول قرار داشته،حالا براى اولین بار راهى لیگ قهرمانان آسیا خواهد شد با کلى بازیکن زیر ٢٥ سال در کنار تجربه ى مبعلى،رضایى و پادوانى که هرسه در لیگ قهرمانان حضور داشته اند.باید دید على منصور و جوانانش در غیاب ستارگانى چون رضا و هادى نوروزى،رسول نویدکیا،وریا غفورى و احمد آل نعمه مى توانند باز هم همه را انگشت به دهان بگذارند؟

تراکتورسازى:انتصاب دیر هنگام رسول خطیبى،تبریزى ها را با مشکلات عدیده اى مواجه کرد و در حالیکه بسیارى از ستارگان فصل گذشته تراکتور مثل،نصرتى،اسدى،دقیقى،کاظمیان، کریمى،فخرالدینى ،ابراهیم زاده و کریمیان جداشده بودند و انصاریفر و بائو و طالبى نیز بسیار نزدیک به درهاى خروجى بوده و هستند،رسول چاره اى جز به خدمت گرفتن ستارگان فصل گذشته ى خود در گسترش-خالد شفیعى،جابر انصارى و سامان نریمان جهان -و مهره هاى جوان و سربازى مثل شاهین ثاقبى(ملوان) و فرید کریمى(صبا) نداشت.تنها خرید سرشناس تبریزى ها احمد آل نعمه (نفت) بود.هرچند احتمال دارد ادینیوى برزیلى هم به جمع شاگردان خطیبى اضافه شود.با این حال تراکتور جوان شده و مربى جوانشان نیز کار دشوارى براى تکرارنکردن نتایج ضعیف دو دوره ى اخیرشان در لیگ قهرمانان آسیا خواهند داشت

  ۳  
آی اسپورت
2014-07-23 00:40:38
نظر دهید

۳ نظر
علی
چهارشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۳، ۰۰:۵۷
فولاد یک بازیکن کاستاریکایی هم خریده
کیان
چهارشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۳، ۰۴:۵۹
بابا لنگ رفته با تیمای دسته ۴ گرجستان و ترکیه بازی کرده، ۲تا گل ب اونا زده، شما چرا جو میدی
محمد فولادی
چهارشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۳، ۰۶:۲۶
برای یه بار هم که شده به این فکر کنین چرا اوضاع فوتبال ما انقد داغونه؟ اگر درست فکر کنین میبینین بخش اعظم این مشکل به رسانه های ناسالم و قلم به دستای... برمیگرده. به طرز فکر نادرستشون و به اینکه میخوان همون طرز فکر نادرست رو هم القا کنن و چون هیچوقت هم نتیجه نمیگیرن همه رو مقصر میکنن. من راجع به تیم خودمون فولاد حرف میزنم. شما بجای اینکه حرکت فولاد رو در راستای استفاده از بازیکنای آکادمیش تشویق کنین و اون رو الگویی برای بقیه تیما معرفی کنین که فوتبال ملی مون احیا بشه بدتر فولاد رو تخریب میکنین؟ همین امشب تراختور رو دیدین با یه مشت جوون و یه مربی جسور چه بازی دیدینی میکرد؟ تیکی تاکاشون واقعا دیدنی بود. بیاین اینا رو تشویق کنین. هی بگید سوشا رفت. غلام رفت و پریرا رفت و ... آقا مگه نه غلام همونی بود که شما انقد میکوبیدینش و میگفتین بازیش تموم شده؟ حالا که از فولاد رفت شد بازیکن بزرگ؟ بله بازیکن بزرگی بود اما فولاد احیاش کرد. این نشون از بزرگی فولاد داره. همین غلام تو یه نیم فصلی که تو فولاد بود یه گلم تو لیگ نزد و ما خوزستانیا رو دق داد تا احیا شد و چن تا بازی آخر لیگ رو خوب شد. پریرا سکتمون داد بسکه گل خراب میکرد. شما مطمئن باش اگه پریرا 50 درصد موقعیتایی رو که تو فولاد داشت گل میزد فولاد رکورد گل آسیا رو میشکوند. تا زه فصل پیش هم فقط یه نیم فصل بود و بقیش مصدوم بود.ولی اینا رو ما اهوازیا میبینیم نه شما. سوشا روهم که دیدیم بازی آخر چه بلایی سرمون آورد.و .... همینطور خیلی بازیکنای دیگه. البته اینا رو برای بی احترامی به ستاره های سابق فولاد نمیگم که اینا برای ما قهرمانی و شادی آوردن و ما دوستشون داریم.اگه فولاد با طرز تفکر شما عمل میکرد خیلی از ستاره های فوتبال ایران شناخته نمیشدن و ...
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر