فهرست
توپ با شانس حرکت نمی‌کند
توپ با شانس حرکت نمی‌کند

توپ با شانس حرکت نمی‌کند

آی اسپورت - احتمالا جمله معروف فرگوسن درباره منچسترسیتی را شنیده‌اید. همان جمله پر از کنایه که حسابی طرفداران آبی شهر منچستر را خشمگین کرده بود. واژه (همسایه‌های پر سرو صدا) به خوبی بیانگر این نکته بود که سیتی در راه پوست انداختن قدم گذاشته و برای تبدیل شدن به سخت‌ترین رقیب یونایتد هرکاری می‌کند. بعداز گذشت 5 سال از جمله معروف آلکس فرگوسن، چه چیزی در سیتی تغییر کرده؟ خریدهای گران‌قیمت با بازده کوتاه یا تبدیل شدن به یک سمبل جاودانه؟

سوریانو یکی از اصلی‎ترین پایه‌گذاران مدرن کردن بارسلونایی بودکه به شیوه‌های سنتی عادت کرده بود. سوریانو در کتاب «توپ شانسی حرکت نمی‌کند» دلیل موفقیت عصر طلایی پپ گواردیولا را ناشی از شیوه‌های دقیق و مدیریت مالی جدیدی خواند که باعث شده بود فوق‌ستارگان بارسا و همین طور جوانان تیم لاماسیا جداشدن از تیم را به مسائل مالی ربط ندهند. اما این تمام کارهای سوریانو که مدیریت مالی بارسا نیز برعهده داشت نبود. درگیری او با خوان لاپورتا و در نهایت استعفا از سمت شغلی باعث شد تا یکی از بزرگ‌ترین آرزوهای او در بارسا برای همیشه برآورده نشود.

سوریانو که به بزرگ بودن خانواده بارسا در سراسر دنیا پی برده بود، مدلی از استعدادیابی را طراحی کرده بود. بدین ترتیب که بارسا در هر کشوری شعبه مخصوص خودش را بسازد و بعداز پرورش استعداد، آنهارا راهی تیم اصلی بارسا کند.

پیوند تفکر با مدل آمیخته شده به ثروت در سیتی

در این که سیتی با هر اراده می‌تواند گران‌‎ترین ستارگان دنیا را راهی اتحاد کند شکی نیست. اما آیا این مدل سیتی را تبدیل به یکی از نمادهای فوتبال می‌کند؟ مسلما خیر. رئال مادرید، بارسلونا و بایرن‌مونیخ یک‌شبه به ثبات در بالاترین سطح فوتبال دست نیافتند. مدل کسب و کار این تیم‌ها باعث شد تا حتی بعد از تغییر مدیریت هم آسیبی نبینند و این همان نقطه‌ای است که سران سیتی می‌خواهند دست یابند. پس چه کسی بهتر از سوریانو؟

هلدینگ سی‌اف‌جی شرکتی است که توسط خانواده شیخ‌منصور و مدیریت سوریانو اداره می‌شود. این شرکت هم‌اکنون با بیش از 240 ورزشکار مرد قرارداد دارد و 6 شریک ورزشی در 4کشور را داراست. آنها بازی کودکان و نوجوانان را به دقت زیر نظر می‌گیرند و به عنوان بازیکن به تیم‌های پایه سیتی اضافه می‌کنند. اما این تمام ماجرا نیست و همه چیز به این آسانی دنبال نمی‌شود. در ورزشی که سرمایه‌های عظیمی تزریق می‌شود و در نهایت با قهرمانی این چرخه انتقال ثروت ادامه می‌یابد، می‌توان از پتانسیل بالای آن باخبر بود.

قوانین یوفا

یوفا بعداز جریمه سنگین مالاگا اصول و قوانین جدیدش را به تمام مدیران فوتبال یادآور شد. (بیش از کسب درآمد نباید هزینه کنید). بدین ترتیب حملات به سمت خانواده شیخ‌منصور سرازیر شد. آیا جز به دست آوردن اعتبار برای سرمایه کار دیگری هم می‌کنند؟ آیا فوتبال را دنبال می‌کنند یا فقط به کسب درآمد این رشته فکر می کنند؟ تمام این سوال‌ها و انتقادات باعث شد تا خانواده شیخ‌منصور به فکر پیاده کردن مدل تجاری خود همراه سوریانو شوند.

اما پیوند سوریانو با خانواده منصور به این سادگی نبود. پیش‌تر سوریانو، سیتی را یکی از عوامل ایجاد شکاف و تورم در فوتبال می‌‎دانست. بعد از گذشت چندین جلسه بین او و مدیران سیتی در نهایت در جلسه محرمانه‌ای در شهر منچستر و در هتل لاوری توافقات حاصل شد.

برای گرفتن بازارهای جهانی به این نتیجه رسیدند که گروهی از باشگاه‌ها با مدل کسب و کار جداگانه را باید در اختیار داشته باشند. هم اکنون هولدینگ سیتی مالک تیم نیویورک‌سیتی است که برای تصاحب آن 100 میلیون دلار هزینه کردند و بعد از گذشت 3 سال  ارزش این باشگاه به بیش از 275 میلیون دلار رسید. همین طور در استرالیا نیز آن‌ها مالک تیم ملبورن سیتی و در اروگوئه نیز مالک تیم آتلتیکو تورک است. در اسپانیا نیز هولدینگ سوریانو 45 درصد از سهام جیرونا را در اختیار دارد.

هولدینگ سیتی به فکر حضوری قدرتمند در بازار چین است. بعداز حضور رییس‌جمهور چین آقای شی جین پینگ و سر زدن به کمپ سیتی و گرفتن عکس معروف کنار آگوئرو، گمانه‌زنی‌ها در این رابطه بیش‌تر رنگ واقعیت به خود گرفت و بعد از گذشت 3 ماه, تاجران چینی 400 میلیون دلار سرمایه به این هولدینگ تزریق کردند که ارزش سی‌اف‌جی را به 3 میلیارد دلار رساند.

سوریانو هم اکنون به فکر احداث 140 هزار زمین فوتبال و کمپ‌های فوق مدرن به مانند آسپایر قطر است. در زمینه نقل و انتقالات بازیکن نیز شعار معروف او این است: «شما 10 میلیون دلار برای 10 بازیکن هزینه کنید، حالا کافی است تا یکی از آن ها به ارزش  100 میلیون دلار دست یابد.»

تمام نکات گفته شده حاوی این پیام است که سیتی برای قرار گرفتن بین بهترین باشگاه‌های جهان، راه خودش را پیداکرده و دیگر به شعار بسنده نمی‌کند. مدل کسب و کار و تزریق سرمایه انسانی به باشگاه و همین طور پیاده کردن درست سرمایه به زودی سیتی را تبدیل به غول خواهد کرد. مشابه آن چه که اپل را توسعه مدل تجاری جداگانه صنعت تکنولوژی را در اختیار گرفت.

۱۲    
آی اسپورت
2018-07-19 15:10:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر