فهرست
تبعیض جنسیتی با پرچمداری رفع نمی‌شود
تبعیض جنسیتی با پرچمداری رفع نمی‌شود

تبعیض جنسیتی با پرچمداری رفع نمی‌شود

آی‌اسورت- اگر تاریخ ورزش زنان را ورق بزنید، در مقاطع مختلف بزرگترین لطف مسئولان به ورزش زنان این بوده است که پرچمدار کاروان ایران را از بین زنان حاضر در مسابقات انتخاب کنند. بارها با هدف حمایت از ورزش زنان و نمایش دختران ورزشکار ایران به جهانیان، در بازی‌های آسیایی و المپیک شاهد پرچمداری زنان بوده‌ایم. انتخابی که همواره با انتقاداتی همراه بوده است. بسیاری از فعالان حوزه ورزش زنان معتقدند که حمایت از دختران ورزشکار باید در عمل و به شکل مستمر اتفاق افتد نه فقط در نمایش پرچمداری کاروان. متولیان ورزش کشور باید تلاش کنند تبعیض‌های جنسیتی را در استفاده از امکانات، تسهیلات و داشتن فرصت‌های برابر به حداقل برسانند تا زمینه برای درخشش زنان ورزشکار فراهم شود نه فقط با پرچمداری زنان در پیشانی کاروان‌های ورزشی! 
 
 ورزش زنان در سال‌های اخیر از آن حالت نمادین دهه‌های قبل خارج شده و دختران توانمند ایران در عمل ثابت کرده‌اند پتانسیل قابل توجهی در کسب موفقیت و ایستادن بر سکوهای جهانی دارند. امروز در بسیاری از رشته‌ها شرایط به گونه‌ای‌ است که زنان همطراز با مردان، در مسابقات کسب موفقیت می‌کنند و حتی در چند رشته دختران بارها درخشان‌تر از پسران ظاهر شده‌اند. اینها همه نوید روزهای بهتر را می‌دهد. نقشه راه رسیدن به روزهای بهتر از نوع تفکر و دیدگاه‌های حاکم بر ورزش می‌گذرد. اینکه مسئولان عالی‌رتبه و تصمیم‌گیران برنامه‌های کلان ورزشی نگاه دقیق، جامع و بلند مدتی به موفقیت زنان داشته باشند یکی از شرط‌های رسیدن به این مهم است.
 
 هفته گذشته سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک در حاشیه بازدید از مراحل اجرایی طرح بورسیه ورزشی امیدها و ستاره‌های المپیک در بخش دختران، گفت: «ما با دکتر قراخانلو رئیس آکادمی ملی المپیک و دیگر همکاران توافق کرده‌ایم که در دو دوره المپیک جوانان ۲۰۲۲ سنگال و ۲۰۲۶ و همچنین المپیک ۲۰۲۴ پاریس، به این سمت برویم که تعداد ورزشکاران اعزامی دختر و پسر برابر شود. در این صورت است که می‌توانیم در ورزش دنیا بدون انتخاب دختر پرچمدار در رژه‌های کاروان‌های ورزشی، ادعا داشته باشیم که عدالت جنسیتی داریم. من معتقدم با انگیزه‌ای که در شما وجود دارد و همچنین اعتقادی که ما به شما داریم، شما می‌توانید در دو المپیک بعدی به این مهم (رفع تبعیض جنسیتی در اعزام ورزشکاران دختر و پسر) دست پیدا کنید.» 
 
در بین تیم‌های بزرگسال ورزش زنان ایران که پرس و جو کنید، در خاطرات نوجوانی و ‌جوانی‌شان هرگز چنین صحبت‌هایی از سوی مسئولان به ثبت نرسیده است. نسل دختران نوجوان ورزش امروز ایران اما شرایط متفاوتی دارد. اینکه رئیس کمیته ملی المپیک به دیدار نوجوانان برود و شخصاً از برنامه‌های آینده بگوید، از رفع تبعیض جنسیتی بگوید و در عمل نیز قدم‌هایی برداشته شود، اتفاق بزرگی برای آینده ورزش زنان ایران است که تضمینی برای موفقیت در المپیک‌های بعدی است. البته اگر با تغییر مدیران، اولویت‌ها، تفکرات، برنامه‌ها و به تبع آن مسیر حرکت تغییر نکند!
 
۵    
آی اسپورت
2019-08-20 20:16:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر