فهرست
سر سفره برانکو هستید
سر سفره برانکو هستید

سر سفره برانکو هستید

آی اسپورت – اعتراضات شدید به جعفر کاشانی باعث شد او موضعش را در مورد برانکو عوض کند. رئیس هیأت‌مدیره پرسپولیس پیش‌تر گفته بود برانکو نقش اول موفقیت‌های این تیم نیست و با رفتن او خللی در امور باشگاه رخ نخواهد داد. این اظهارات با عصبانیت شدید هواداران مواجه شد تا جایی که کاشانی دیروز به ناچار سخنان متفاوتی به زبان آورد و بالاترین هنر باشگاه را حفظ مربی کروات دانست!

این عقب‌نشینی کاملاً قابل انتظار بود اما آن چه همچنان مایه نگرانی به نظر می‌رسد، ریشه دواندن چنین طرز تفکری در ذهن مدیران و تصمیم‌سازان پرسپولیس است. این که باورشان بشود طراوت این بهار از برانکو نیست و حالا اگر او رفت، می‌گردیم و یک مربی خوب دیگر پیدا می‌کنیم. البته که رویاپردازی اشکالی ندارد اما کاش اول اجازه بدهید فدراسیون فوتبال با کمک‌هزینه دولتی برای نیمکت خالی مانده تیم ملی مربی پیدا کند و بعد دنبال هوا کردن برانکو باشید. حتماً هم یادتان باشد مربی بعدی، در مقابل تمام ناملایمات فوتبال ایرانی همین مقدار بردبار باشد. یعنی اگر ناگهان به او اعلام کردید یک سال کامل نمی‌تواند بازیکن بگیرد یا اگر پرداخت حقوقش را ۱۱ ماه به تعویق انداختید و حتی نتوانستید یک پرواز چارتر هم برای مسابقه‌ای به اهمیت فینال لیگ قهرمانان آسیا پیدا کنید، طرف جیک نزند و با وقار و آرامش کارش را ادامه بدهد. اگر چنین کسی را پیدا کردید، روی سر به تهران بیاورید و بر نیمکت تیم‌تان بنشانید.

نه این که برانکو مربی بی‌عیب و نقصی باشد که اگر بود، لابد الان منچسترسیتی و رئال‌مادرید را هدایت می‌کرد. در عین حال اما باید پذیرفت او برای پرسپولیس «خیر الموجودین» است؛ یک هدیه خدادادی برای تیمی که سابقا هر چند ماه یک بار مربی عوض می‌کرد و آن قدر در میانه‌های جدول دست و پا زده بود که فلسفه ممتاز و تاریخی‌اش داشت به متوسط بودن آلوده می‌شد. اصلاً هم نباید در این توهم گرفتار شد که مثلاً عناصر سیستماتیک و تشکیلاتی در رشد سالیان اخیر این تیم مؤثر بوده است. از نظر دیوانی و سازمانی اگر پرسپولیس از رقبایی همچون استقلال، سپاهان و ذوب‌آهن عقب‌تر نباشد، قطعاً جلوتر هم نیست. در دوران ریاست‌جمهوری حسن روحانی، این باشگاه به طور متوسط هر ۸ ماه یک مدیرعامل عوض کرده که این مساله به اندازه کافی گویای همه چیز هست.

تنها متغیری که توانسته معادله پرسپولیس را تغییر بدهد، شخص برانکو ایوانکوویچ است. شبیه مدل فوتبال انگلیس که در آن مربیان «رئیس» هستند و اختیارات بسیار بیشتری دارند، برانکو هم صفر تا صد کار را در پرسپولیس به دست گرفت. فقط دو ماه قبل از حضور او در پرسپولیس، بازیکن این تیم آن قدر جسارت داشت که سر تمرینات توی چشم سرمربی زل بزند و فستیوالی از خمیازه‌های کش‌دار راه بیندازد. همان زمان هم جعفر کاشانی و دوستانش در هیأت‌مدیره بودند. حالا هم هیچ چیز فرق نکرده جز اسم سرمربی. آن چه اگر نادیده گرفته شود، ممکن است مکافاتی تاریخی در پی بیاورد. رک و رو راست، نشانه‌های خوبی در پرسپولیس دیده نمی‌شود اما خوب است آنهایی که سهل‌انگاری را به ناسپاسی آمیخته‌اند حواس‌شان باشد که مقبولیت فعلی خودشان هم به خاطر همین نتایج درخشان است. حالا که سر سفره برانکو نشسته‌اید، حداقل سفره‌دار را نرانید.

 

دنیای اقتصاد

۷۴ ۹  
آی اسپورت
2019-04-16 13:18:00
نظر دهید

۹ نظر
سجاد
سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸، ۱۳:۳۲
چقد زیبا نوشتید
محسن
سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸، ۱۳:۴۱
به لحاظ سخت افزاری و ورزشگاه و امکانات تمرینی و . . . قطعاً سپاهان، ذوب آهن، فولاد و . . . از پرسپولیس و استقلال جلوتر هستند. به لحاظ مخارج برای بازیکن و مربی باز هم تیمهایی مثل استقلال و تراکتور خیلی خیلی بیشتر از پرسپولیس هزینه کردند. برای نمونه در خط حمله، بودیمیر گزینه چهارم یا پنجم بوده که جذب شده. دو پنجره نقل و انتقالاتی بسته که هر تیمی را نابود میکنه ولی برانکو تیم را به فینال آسیا برد. همه اینها نشان از کار بزرگی است که برانکو انجام داده و همه هواداران قدردانش هستند.
مدرسان پژوهش
سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸، ۱۳:۵۰
موضوع انشا: بی پولی نایب قهرمان اسیا: پول فروش رسن برای تسویه با برانکو؛ شایعه یا واقعیت...\r\nبخدا دیواااانه کنندست، دیگه دارید روی اعصاب هوادارا رژه میرید، من فک کردم بی پولی پرسپولیس اول شایعه رسانه ایه، ولی هرچی جلوتر میریم رنگ و بوی واقعیت میگیره، شوخیتووون گرفته؟ تیم نایب قهرمان پولی در بساط نداره؟ باید بازیکن بفروشه؟ اونم در حالیکه یکسال بازیکن جدید نگرفته... هواداران تهرانی عزیز تورو به هرچی مقدساته، تجمع کنید گرچه که باتجمع هم دردی دوا نمیشه اما چاره چیه؟؟ ، کانالهای هواداری دارن چیکار میکنن؟؟؟ کاری به مقایسه با استقلال ندارم، درامد پرسپولیس توی این دو سه سال کجاست؟ بابا جون، پاداش فیفا رو اصلا کاری بهش نداریم، تیمی که اینهمه افتخار کسب کرده اسپانسرا واسه قرارداد سرودست میشکونن. پول اسپانسرا چیشده؟؟؟
بهرام
سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸، ۱۳:۵۳
پاچه خواران چه نوشابه‌ ای برا این دلال کروات باز میکنند.
...
سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸، ۱۴:۱۳
ادم دلال هم باشه این شکلی باشه نه اینکه بدون هیچ دستاوردی یک میلیون و دویست هزاردلار بعضیا رو تیغ بزنه و اونا رو به چنان حقارتی برسونه که با یه برد بندازنش رو هوا. شعور حرف زدن نداری سکوت کردن هم بلد نیستی؟
6
سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸، ۱۴:۱۱
مدیران بی عرضه انتصابی دولت پشت مدیریت برانکو مخفی شدن
دلال کروات
سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸، ۱۴:۱۶
عجب نهاری دادم پارسال
۴ ۲
شوفردلال
سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸، ۱۴:۵۱
نهار؟ اوج سواد یه کیسه کش خخخخ فعلا که گه برانکو به تو یکی رسیده
کاشیما
سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸، ۱۶:۴۶
..
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر