فهرست
آنالیز داوری پرسپولیس-سایپا/ یک یا دو اخراجی دیگر
آنالیز داوری پرسپولیس-سایپا/ یک یا دو اخراجی دیگر

آنالیز داوری پرسپولیس-سایپا/ یک یا دو اخراجی دیگر

آی اسپورت- قضاوت چهارم محمدحسین زاهدی فر در این فصل که دومین داوری او در ورزشگاه آزادی بود با اعتراض های فراوانی از سوی مربیان و بازیکنان هر دو تیم سایپا و پرسپولیس روبرو شد. نظر کارشناسان داوری اما این است که این داور بوشهری مرتکب اشتباه خاصی نشده است جز اخراج نکردن پورقاز.

 

سعید مظفری زاده: پورقاز و کامیابی نیا اخراج نشدند

نفوذ مهدی طارمی در دقیقه 30 که با سرنگونی این بازیکن در محوطه جریمه همراه شد، خطایی را از سوی لک در پی نداشت. داور در دقیقه 50 و درحالیکه می رفت تا این دیدار پر برخورد دنبال شود با کارت زرد به موقع حامد شیری را به دلیل خطا روی محسن مسلمان جریمه کرد. فرار مهاجم سایپا در دقیقه 56 که در یک موقعیت آشکار گلزنی با خطای احمدزاده همراه شد، ابتدا توسط داور با آوانتاژ بسیار خوب همراه شد که بلافاصله بعد از نتیجه ندادن آوانتاژ، با اعلام خطا به درستی احمدزاده را با کارت قرمز جریمه کرد. دقیقه 65 درحالیکه کامیابی نیا توپ بازیکن سایپا را بدون خطا گرفته بود، زاهدی فر ضمن اعلام خطا با کارت زرد او را جریمه کرد. این تصمیم او سرآغاز اعتراض های زیادی شد و شاید همین اعتراض ها سبب شد تا زاهدی فر در دقیقه 70 خطای بی پروای کامیابی نیا را با کارت زرد دیگری جریمه نکرده و به او کارت قرمز ندهد. داور در دقیقه 90 به درستی بیرانوند را به دلیل تاخیر در شروع مجدد بازی با جریمه روبرو کرد. ضمن آنکه خطای شدید پورقاز در دقیقه 4+90 با توجه به سرعت و نوع تکل او می توانست کارت قرمز دیگری را در این مسابقه به همراه داشته باشد.

 

رسول فروغی: پورقاز اخراج نشد

در صحنه ‌ای که در نیمه اول داور تشخیص خطای هند طارمی را در محوطه 18 قدم سایپا داد درواقع نه خطای هندی در کار بود و نه گلر سایپا برخوردی با طارمی داشت. در این صحنه شبیه ‌سازی هم اتفاق نیفتاد و یک صحنه عادی رقم خورد. در صحنه اخراج احمدزاده چون مهاجم سایپا در موقعیت آشکار گل قرار داشت و بازیکن پرسپولیس او را متوقف کرد، کارت قرمز درست بود. در دقایق پایانی پورقاز به خاطر خطای شدید می ‌توانست کارت قرمز مستقیم از داور بگیرد.

 

رضا غیاثی: مسلط برخلاف جو دادن های فردوسی پور

اولين تصميم قابل بحث داور در دقيقه ٣٠ رخ داد؛ آنجا كه معتقد بود طارمي در محوطه جريمه سايپا مرتكب هند شده. در همين صحنه بازيكنان پرسپوليس مدعي خطاي پنالتي روي طارمي بودند. سايپايي ها هم مدعي شبيه سازي خطا از سوی طارمي و استحقاق او به دريافت كارت زرد بودند كه در جواب همه شان بايد گفت، نه هند شد نه خطا و نه احتياج به كارت زرد بود. در دقيقه ٥٥، احمدزاده با كارت قرمز مستقيم از بازي اخراج شد؛ تصميمي درست و وفق قوانين بازي فوتبال. در دقيقه٥٥ به حامد شيري، در دقيقه ٦٥ به كاميابي نيا، در دقيقه ٦٧ به عليپور، در دقيقه٨٣ به خالدي، در دقيقه ٩٠ به دروازه بان پرسپوليس براي وقت تلف كردن و در دقيقه 4+90 به پورقاز براي آرام كردن و اصلاح نحوه بازي خشونت بار آنها اخطار داد كه همه درست بود. تيم داوري بايد قبل از شروع بازي به بيرانوند اجازه نمي داد پيراهني به رنگ لباس داوران بپوشد.
برخلاف نظر عادل فردوسي پور كه در طول گزارشش جو مي داد كه بازي از دست داور خارج شده، داور تا آخر بازي بر ميدان مسلط بود و با تمام بازيكنان خاطي فارغ از اسم و رسم شان برخورد كرد و با كارتهاي رنگي درستي كه نشان داد آنها را سر جاي شان نشاند. يك نگاه به ليست بازيكنان اخطاري و اخراجي، مشخص مي كند كه داور بر بازي مسلط بود يا نه؟ يک سوال هم از سرمربيان دو تيم كه در آخر بازي با فردوسي پور هم صدا شدند، دارم؛ لطفا تصميم اثرگذاري از داور را يادآور شويد كه به تيم شما دراين بازي لطمه زده باشد.

 

حیدر سلیمانی: مثل فریسک سوئدی

در دقیقه 4، بازی خطرناک شماره 10 سایپا روی مدافع پرسپولیس در کنار خط طولی زمین توسط داور و کمک اول تشخیص داده نشد. در دقیقه هفت اعلام خطا روی مهاجم پرسپولیس پشت محوطه جریمه سایپا صحیح بو، اما قبل از این خطا، محسن مسلمان روی مدافع سایپا خطا کرد که دیده نشد. در دقیقه 17 ، علام آفساید خلعتبری صحیح و اعتراض این بازیکن به کمک داور اول بی‌مورد بود. در دقیقه 29 اعلام خطای بازیکن سایپا روی مهاجم پرسپولیس کاملا صحیح بود اما داور می ‌توانست آوانتاژ بدهد. در این دقیقه پنالتی رخ نداد اما اعلام هند طارمی در مواجهه با دروازه ‌بان سایپا درست نبود و داور و کمک داور دوم هر دو اشتباه کردند و داور با این تصمیم ادامه بازی را برای خودش سخت کرد. در دقیقه 45 خطای مدافع سایپا روی مسلمان در کنار محوطه جریمه سایپا دیده نشد. اعتراض شدید جلال حسینی در دقیقه 45 غیرورزشی بود. دقیقه 55 اخراج احمدزاده کاملا صحیح بود چون از یک حمله و موقعیت آشکار گل جلوگیری کرد. زاهدی‌فر در دقیقه 65 داور با اخطار صحیح به کامیابی ‌نیا کار جدیدی کرد و به علت اصرار بر تعدد خطا به او اخطار داد. در دقیقه 67 نیز اعتراض نیمکت ‌نشینان پرسپولیس به تصمیمات داور بی ‌مورد و اخطار به بازیکن ذخیره پرسپولیس صحیح بود. در دقیقه 78 اعلام خطای مدافع سایپا روی بازیکن پرسپولیس اشتباه بود که منجر به اعتراض تیم سایپا شد. در چهارمین دقیقه وقت ‌های تلف شده نیمه دوم هم تکل خشن پورقاز روی بازیکن پرسپولیس می‌ توانست اخراج بازیکن سایپا را در پی داشته باشد که داور با کنترل بازیکنان معترض با کارت زرد این صحنه را مدیریت کرد.
زاهدی‌ فر گرچه بازی را با تصمیماتش در نیمه اول سخت کرده بود اما توانست با لبخندهای به موقع و مهارت‌ های ارتباطی موثرش بازی را کنترل کند. درواقع حرکات بدن او، من را به یاد آندریاس فریسک، داور معروف سوئدی انداخت.

۷ ۳  
آی اسپورت
2017-01-13 20:42:00
نظر دهید

۳ نظر
منتقد
شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵، ۰۲:۳۶
سعید مظفری زاده: پورقاز و کامیابی نیا اخراج نشدند!
این بیچاره میگه کارت اولی کمال هم اشتباه بود اونوقت شما چی میگین :))
۲
رضا
شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵، ۱۰:۲۳
دمش گرم خوب قضاوت کرد جوون هم هست بهتر هم میشه در آینده زاهدی
سیاوش
شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵، ۱۶:۲۱
داوری اصلا در حد این بازی نبود. عملکرد داور با زدن سوت های پی در پی عملا بازی فوتبال را شبیه بازی بسکتبال کرده بود. روند بازی را بسیار کند کرده بود. کارت زرد کامیابی نیا اشتباه بود. اخراج نشدن پور قاز در اواخر بازی اشتباه بزرگ داور بود. صحنه مشکوک به پنالتی هیچ خطایی نداشت داور باید ادامه بازی میداد. همرنگ بودن لباس دروازه بان پرسپولیس با داور از بی دقتی داور بود. داور کنترل روی اعصاب خود نداشت و هیجانی عمل می کرد .
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر