فهرست
یادداشت روز : از ایسکو و ایارا به خامس و کروس؛ شکست پروژه اسپانیایی کردن رئال
یادداشت روز : از ایسکو و ایارا به خامس و کروس؛ شکست پروژه اسپانیایی کردن رئال

یادداشت روز : از ایسکو و ایارا به خامس و کروس؛ شکست پروژه اسپانیایی کردن رئال

آی اسپورت - خرید های امسال رئال تا بدینجا نشان دهنده شکست خوردن پروژه اسپانیولی کردن رئال مادرید است . پروژه ای که به نظر می رسید؛ فصل گذشته کلید خورده و به تدریج نیز ادامه داشته باشد اما ورود خامس و کروس و احتمالا ناواس نشان می دهد که مدیران رئال اهدافشان را تغییر داده اند. آلفردو رلانو سردبیر AS در یادداشت امروز خود نگاهی داشته به این مساله :

سال گذشته در چنین مقطعی من فکر می کردم که با جذب ایسکو وایارامندی مدیران رئال در فلسفه خرید هایشان تغییراتی داده و در حال اسپانیایی کردن رئال مادرید هستند.


من و غالب هواداران رئال مادرید از این قضیه خوشحال شدیم چرا که معمولا بازیکنان اسپانیایی؛ ارزان تر هستند و در درازمدت نیز بازدهی بهتری خواهند داشت.از آن طرف مشاهده بازیکنان بیشتری از رئال در تیم ملی اسپانیا برای هواداران همیشه لذتبخش است.

 در دوران مورینیو او متهم به ضد اسپانیایی بودن بود. البته بودند کسانی که با این نظریه مخالف بودند از جمله خود من. اما تقریبا جنجال هایی که او در ال کلاسیکو ها ایجاد می کرد و سعی او بر ایجاد اختلاف در بین بازیکنان رئال و بارسا؛ یک مساله علنی بود.

به نوعی این مساله ممکن بود که در تیم ملی اسپانیا تاثیراتی منفی بگذراد و بسیاری از این قضیه اظهار نگرانی می کردند؛که با درایت دل بوسکه هرگز این مساله اتفاق نیفتاد.

هرچند که من بازهم سعی میکنم تا به این قضیه با دید منفی نگاه نکنم. در هر صورت نمی شود انکار کرد که ال کلاسیکو های زمان مورینیو به یک جنگ بی امان و سخت بین دو باشگاه بدل شده بود.

در عصر مورینیو - گواردیولا؛ اغلب اوقات بارسلونا در وضعیت بهتری بود؛ چه از لحاظ ساختاری و چه از لحاظ روحی. مورینیو برای شکستن این ساختار؛ گاهی چاره ای جز به راه انداختن جنگ های روانی نداشت.

همان طور که اشاره شد در صورت نبود دل بوسکه در راس لاروخا؛ مشخص نبود که این جنگ در تیم ملی به کجاها ختم می شد.

شاید به همین دلایل بود که پرز پس از رفتن مورینیو و آمدن آنچلوتی بلافاصله تصمیم به اسپانیولی کردن رئال مادرید گرفت.

او این کار را با خرید دو ستاره از تیم زیر 21 ساله های اسپانیا که به تازگی قهرمان اروپا شده بودند آغاز کرد. بدین گونه بود که ایسکو و ایارامندی به جمع کهکشانی ها اضافه شدند.

این دو بازیکن روی هم؛ 70 میلیون برای رئال هزینه در پی داشتند. ایارامندی که از همان ابتدا نشان داد که خرید چندان مناسبی نبوده و ایسکو با اینکه فصل را عالی شروع کرد و همه مجذوب بازی او شده بودند؛ اما تغییر سیستم در رئال به ضرر او تمام شد و نمایش درخشان او متوقف شد.

او به تدریج از مهره ای ثابت به یک تعویضی طلایی مبدل شد. حال، اوضاع برای هر دو بازیکن مساعد نیست. خامس و کروس با ارائه نمایش هایی عالی در جام جهانی و کسب پیروزی های درخشان؛ به رئال ملحق شده اند.
نه ایسکو و نه ایارامندی فصل گذشته را به عنوان بازیکن ثابت تمام نکردند (ایارا که هرگز بازیکن ثابت نبود ولی ایسکو اشاره شد که در ابتدا بازیکن ثابت رئال بود) . با توجه به این نکته که خامس و کروس بازیکنانی در سطح اول فوتبال دنیا هستند؛ به نظر می رسد که ایسکو و ایارا باید در این فصل نیز نیمکت نشینی را بپذیرند یا اینکه قید حضور در رئال را بزنند.

به این دو اسپانیایی؛ کاسیاس و ژابی بالای 30 سال را نیز اضافه کنید. هر دو در سال های آخر فوتبال خود قرار دارند. از آن سو؛ با آمدن کیلور ناواس احتمالا دیه گو لوپس نیز باشگاه را ترک خواهد کرد.

بدین ترتیب می توان نتیجه گرفت که تنها پس از گذشت یک سال؛ پروژه اسپانیایی کردن رئال با شکست مواجه شده است. اگر اوضاع به همین منوال باشد تا چندی دیگر تنها دو اسپانیایی در رئال شاهد خواهیم بود : راموس و کارواخال.


آلفردو رلانیو : As

رضا سیف

     
آی اسپورت
2014-07-24 15:04:22
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر