فهرست
«مهندسی روانی» قلعه‌نویی
«مهندسی روانی» قلعه‌نویی

«مهندسی روانی» قلعه‌نویی

آی اسپورت - بعدها برای مردم مشخص خواهد شد که چه اتفاقاتی به‌صورت مهندسی‌شده افتاد که آقایان نتیجه را گرفتند. بارها گفتم ۱۵ تیم یک طرف هستند و یک تیم در طرف دیگر. خیلی مثال‌ها هست که قانون برای خیلی‌ها یک مدل دیگر است.» اینها فقط بخشی از صحبت‌های امیر قلعه‌نویی، سرمربی فعلی سپاهان اصفهان است که بعد از شکست یک بر صفر مقابل پرسپولیس در جام حذفی سال گذشته مطرح شد. سپاهان در آن مسابقه با تصمیمات داور ۹ نفره شد ولی با تصمیم همان داور، یعنی محمدحسین زاهدی‌فر، یک پنالتی پرحرف‌وحدیث نصیب شاگردان قلعه‌نویی شد که مهدی کیانی توپ را به آسمان کوبید... با این‌ حال بعد از بازی «ژنرال» سعی کرد موفقیت سه فصل آخر پرسپولیس با برانکو را به دست‌های پشت‌پرده و نیروی خارج از زمین ربط دهد؛ اتفاقی که اصلا جدید نبود. در فصل جدید اما قلعه‌نویی اگر چه نه به بی‌پروایی آخر فصل گذشته بلکه در لفافه سعی کرده حرف‌ها و عقایدش مبنی‌ بر دست‌های پشت‌ پرده را بیان کند و دوباره از نیرویی حرف بزند که این‌ بار علیه یک تیم «شهرستانی» به راه افتاده است؛ بازی هوشمندانه‌ای از سوی پرافتخارترین سرمربی لیگ که به نظر می‌رسد بدون حساب‌وکتاب نباشد. تازه‌ترین دستاورد او از این «مهندسی روانی»، پنالتی واضح و آشکار برای استقلال مقابل سپاهان بود که از دید داور (دست‌ بر قضا همان زاهدی‌فر) پنهان ماند. قلعه‌نویی حالا به‌شدت تحت فشار است که با حرف‌ها، طعنه و کنایه‌هایی که زده، جو را به نفع تیم سپاهان کرده و در این فصل چندین‌ بار اشتباهات داوری به سودش رقم خورده است.

حمایت نکردن وزیر و وکیل از سپاهان تا سود بردن از داوری

سرمربی سپاهان در نشست خبری پیش از آغاز مسابقه با استقلال با همان ترفند همیشگی سعی کرد تا با کددادن و استفاده از کلیدواژه‌های مشخص، تیمش را «تنها» و «مظلوم» نشان دهد تا به‌طور کاملا هوشمندانه جریانی را به راه بیندازد که «داوران» دوست ندارند سپاهان در این فصل موفق شود: «درخواستی از سازمان لیگ داشتیم که خدا را شکر به درخواست‌های ما اهمیت نمی‌دهند. چون ما یک تیم شهرستانی هستیم و وزیر و وکیل پشت ما نیستند، چون بازی‌ها تعطیل بود، درخواست کردیم بازی ما در جام حذفی با یک روز تأخیر در روز دوشنبه برگزار شود اما قبول نکردند.» تأکید قلعه‌نویی بر شهرستانی‌ بودن تیمش و عدم حمایت مستقیم وزیر نشان می‌دهد که او از قصد چنین جملاتی را به زبان آورده تا دوباره به شایعه حمایت وزیر ورزش از دو تیم استقلال و پرسپولیس دامن بزند. این اظهار نظرها در حالی است که به عقیده هواداران دو تیم تهرانی، این سپاهان است که از ارکان فوتبال ایران به نفع خودش استفاده می‌کند. هواداران سرخابی همواره با اشاره به «باند اصفهانی» فدراسیون اعتقاد داشته‌اند این تیم و سرمربیانش حاشیه امنیت و البته مصونیت خاصی دارند. مهدی تاج و محمدرضا ساکت به‌عنوان رئیس فدراسیون و دیگری دبیر کل سابق و در سایه‌ این روزهای فوتبال ایران، نفراتی هستند که پیش‌تر جزئی از باشگاه سپاهان بودند. ضمن این که سپاهان با پنج قهرمانی در لیگ برتر و سه قهرمانی در جام حذفی از پرافتخارترین تیم‌های فوتبال ایران است اما این که چطور شده که یکی از پرافتخارترین تیم‌های باشگاهی در ایران، به گفته قلعه‌نویی حمایت وزیر و وکیل را ندارد، محل سوال است!

با این دیدگاه، قلعه‌نویی در واقع یک گل‌به‌خودی هم به تیمش زده که این هشت قهرمانی در لیگ و جام حذفی با حمایت وزیر و وکیل به دست آمده و تا زمانی که حمایت این دو را نداشته باشد، دستش به جام نخواهد رسید. با همین پیش‌فرض بود که تقابل با استقلال در ورزشگاه نقش‌ جهان اصفهان آغاز شد؛ دیداری که با اشتباه وحشتناک و باورنکردنی زاهدی‌فر، داور مسابقه، در خصوص عدم اعلام هند پنالتی کی‌روش استنلی در درون محوطه جریمه به سود استقلال، جنجال بزرگی را در این مسابقه به راه انداخت که باعث شد شش دقیقه از زمان مسابقه متوقف شود. استقلالی‌ها حالا مدعی هستند اگر آن اشتباه رخ نمی‌داد، تیمشان می‌توانست برنده از زمین خارج شود و بعد از چهار سال صدرنشین می‌شدند. در این فصل اما اشتباهات دیگری به سود سپاهان رقم خورده که شکایت سایر تیم‌‎ها را نیز دربرداشته است. در هفته سوم و در دقیقه ۷۷ مدافع سپاهان مشابه خطای هند کی‌روش استنلی در درون محوطه جریمه توپ را با دست کنترل کرد و داور در چند قدمی صحنه، خطای پنالتی اعلام نکرد تا جواد نکونام در پایان مسابقه به‌شدت نسبت به تصمیم داور معترض شود. یکی دیگر از تصمیمات عجیب و بحث‌برانگیز داوری برای سپاهان، داربی اصفهان بین زردپوشان این شهر و ذوب‌آهن بود. شاگردان منصوریان که برای فرار از بحران به دنبال سه امتیاز دیدار بودند، با تصمیمات اشتباه داوری امتیازی از این تقابل نگرفتند و با شکست به خانه برگشتند. در این مسابقه گل سالم ذوب‌ آهن به اشتباه آفساید گرفته شد و این در حالی بود که پاس‌دهنده، بازیکن سپاهان بود نه ذوب‌ آهن. اما کم‌انصافی است اگر از چند اشتباه داوری علیه سپاهان نیز به سادگی گذشت. در دیدار شاگردان قلعه‌نویی و پارس جنوبی در شهر جم داور به اشتباه یک ضربه پنالتی برای پارسی‌ها اعلام کرد تا محمد نوری با گل‌ کردن این توپ، رکورد کلین‌شیت پیام نیازمند را بشکند.

احضار صوری قلعه‌نویی به کمیته اخلاق

خالق کلمه‌ «دست‌های پشت‌پرده» به‌واقع تنها مربی‌ای است که به‌صورت علنی از آلودگی‌های فوتبال و مهندسی‌شدن نتایج بیرون از زمین مسابقه می‌گوید و به‌صراحت اعلام می‌کند که اسناد این اتفاقات را دارد: «الان هم می‌گویم ما یک‌سری مدارک و اسناد داریم و اتفاقا دوست دارم درباره زمانی که مربی تراکتورسازی بودم و اتفاقاتی که رخ داد صحبت کنم. آقایان حرف بزنند تا من هم صحبت کنم و ببینیم در آینده چه اتفاقی می‌افتد. به‌موقع در این مورد صحبت می‌کنم. این که بخواهیم منابع اطلاعاتی‌مان را بیان کنیم، کار درستی نیست.»

قلعه‌نویی بعد از بازی هفته هشتم لیگ امسال، سپاهان مقابل سایپا، در نشست خبری پس از پایان بازی با الفاظی عجیب به انتقاد از جو ملتهب سکوها پرداخت و راجع به کسانی که علیه او در این مدت شعار داده‌اند از الفاظ به‌شدت رکیکی استفاده کرد. سرانجام کمیته اخلاق تصمیم گرفت بابت توهین‌هایی که سرمربی سپاهان در نشست خبری بعد از آن مسابقه کرده بود، او را احضار کند، اما در کمال شگفتی بعد از گذشت بیش از دو ماه هیچ رأیی درخصوص صحبت‌های «امیر» صادر نشد تا در واقع این‌ طور به نظر برسد که احضاریه بیشتر صوری است تا رسمی. قلعه‌نویی در حالی بیش از ۱۴ سال است که در خصوص ناپاکی و فساد و دست‌‎های پشت‌ پرده صحبت می‌کند که خودش پرافتخارترین مربی ایرانی در همین فوتبال است و حالا به نظر می‌رسد تصمیم تازه‌تری هم اتخاذ کرده است: او بر خلاف گذشته که تلاش می‌کرد اعتراضاتش را مستقیم بیان کند، تصمیم گرفته جوی روانی به راه بیندازد تا از این طریق فضا را به نفع خودش کند.

 

شرق 

۱۱ ۳  
آی اسپورت
2019-12-02 11:35:00
نظر دهید

۳ نظر
Dark Is The River Of Man
دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، ۱۲:۲۰
گذشته و حال و آینده این آدم در 3 واژه خلاصه شده است:

شارلاتان، پوپولیست و لمپن

اصولا انسان ها و سیستم هایی که مقبولیت و مشروعیت ندارند همواره به مظلوم نمایی، بازی ننه من غریبم و دشمن فرضی نیاز دارند تا با استمساک به تئوری توطئه، بوی گندی که از پیکرشان بلند است را بپوشانند.

نمونه های این چنینی در تاریخ بسیار است و این بچه نازی آباد یکی از نمونه های دست چندم آن است.

روزی که پرده ها کنار بروند دیر نیست.

پاینده باشید.
۲
عارف
دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، ۱۳:۰۷
قلعه نویی فاسدترین وکثیفترین فرد فوتبال ایرانه اینو همه میدونن
جواد زرینچه ماهیت این آدم کثیف فاش کرد
فدراسیون ساکت و تاج مانع محرومیت این لجن میشن تا بلکه تیمشون نتیجه بگیره
با رفتن برانکو و این نتایج پرسپولیس به همه ثابت شد که حرفهای این آدم کثیف از نادانی و حسادت بود
مهدی رحمتی و چند بازیکن کیسه هم با قلعه نویی همراه شدن تا بلکه ناتوانی خودشون در برابر قدرت پرسپولیس رو به چیزایی دیگه ای ربط بدن
برانکو برای پرسپولیس مثل فرشته نجات بود اگه امسال بود شک نکنید پرسپولیس باز هم قهرمان میشد
۲ ۱
kean
چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، ۱۵:۳۱
اره خب نتایجتونو دیدیم جلوی همه مدعیا باختید فقط به استقلال نباختید که اونم جلوی نفت مسجد سلیمان جبران کردید استقبال تماشاچیا از بازیتون همه چیو مشخص میکنه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر