فهرست
ال‌کلاسیکو ایرانی بعد از برزخ آسیایی
ال‌کلاسیکو ایرانی بعد از برزخ آسیایی

ال‌کلاسیکو ایرانی بعد از برزخ آسیایی

آی اسپورت - سپاهان و پرسپولیس یکبار دیگر و این بار به میزبانی اصفهانی ها برگزار کننده اِل کلاسیکو فوتبال ایران هستند. دیداری که در کنار جذابیت های فنی حاشیه هم به اندازه کافی دارد، هر دو تیم از نمایندگان فوتبال باشگاهی ما در ACL2020 آسیا هستند.

برزخ در آسیا

سپاهان در اولین دیدارش در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا با یک نمایش عالی و دلچسب العین امارات را گلباران کرد و با روحیه بالا به مصاف السد قطر،یکی از منظم ترین تیم های قاره آسیا در بحث تاکتیکی رفت و برخلاف نمایش بازی اول خود که مسلط به بازی و زمین بود قافیه را تمام و کمال به میلیونرهای قطری باخت. اما داستان پرسپولیس یحیی در لیگ قهرمانان آسیا با باخت به الدحیل قطر و تساوی انتقاد آمیز مقابل الشارجه امارات کمی پیچیده شد و حالا آنها باید برای زنده ماندن در آسیا به آب و آتش بزنند.

پیروزی در بازی روز یکشنبه برای هر دو تیم از نان شب واجبتر است، البته نباید فراموش کرد نتیجه مساوی برای سرخ ها با توجه به جایگاه شان در جدول لیگ داخلی زیاد هم نتیجه بدی نیست، و سپاهان برای کشیدن ترمز پرسپولیسی ها در صدر جدول نیاز دارد پیروزی بازی دور رفت را تکرار کند تا یک بار دیگر با برنده شدن در یکی از دیدارهای شِش امتیازی جدول مسابقات، خودشان را به دو امتیازی صدرنشین برسانند.

وضعیت سپاهان با امیر قلعه نوعی با توجه به ثبات تاکتیکی و شناخت از مجموعه بازیکن و شرایط فنی تیمش در مقایسه با یحیی گل محمدی که در نیم فصل دوم بعنوان سرمربی سرخ ها انتخاب شد خیلی بهتر است، یحیی و تیمش در ابتدای عبور از پَسا کالدرون وارد چرخه دیدارهای ابتدایی و سخت نیم فصل دوم که این بار برخلاف نیم فصل اول دیدارهای نفس گیر لیگ قهرمانان آسیا هم به آن اضافه شده قرار گرفته اند و هزینه خستگی عدم حضور در زمین خودی با توجه به تصمیم جهت دار afcبرای آنها تقریبا" گران تمام شده است.

هیولا ترسناک نیست

نکته نگران کننده برای سرمربی و هوادارن سرخ ها در کنار ضعف های تاکتیکی در فاز حمله و دفاع، اُفت فنی همراه با بی انگیزگی علیرضا بیرانوند بعد از جام جهانی است. دیگر از هیولایی که درون دروازه لرزه بر اندام رقبا می انداخت خبری نیست،پرسپولیس ۹ گل در لیگ داخلی و ۴ گل در لیگ آسیایی خورده است که همه این گلها سهم بیرو بوده است، اینکه سرمربی سرخ ها با منطق حفظ جایگاه بیرانوند در تیم ملی منافع باشگاهش را به خطر بیاندازد منطقی نیست و با این کار هم به تیم خودش آسیب رسانده و هم بیرانوند با اشتباهات و گل ها بدی که می خورد به اعتبارش لطمه وارد می شود. ضمن اینکه یادگار برانکو یعنی بوژیدار رادوشویچ در نیم فصل اول با نمایش های دلچسبش خیال پرسپولیس و هوادارنش را از وجود یک شماره یک مطمئن راحت کرده است و عدم استفاده از او در روزهایی که هیولا دیگر غُرش نمی کند ناشکری مَحض است!

فلسفه ژنرال

امیر قلعه‌نویی سالهاست با تکیه بر بازیکنان قُلدر و فیزیکی در هر سه خط تیمش با استراتژی فوتبال درگیرانه بدنبال گرفتن مالکیت توپ و میدان است، البته نتایج این مربی در گذشته که همراه با قهرمانی های متوالی در استقلال و سپاهان شده است می تواند به او این حق را بدهد تا از فلسفه مربی گری اش دفاع کند. امیر سپاهان خودش بهتر از همه می داند در مقابل تیم هایی که مربیان تاکتیسین دارد به مشکل می خورد و همیشه در رویِ یک پاشنه نمی چرخد، مصدومیت کی روش استنلی مهاجم بلند قد و قلدر برزیلی تیمش قبل از بازی با السد قطر برای سپاهان و سرمربی با تجربه اش گران تمام شد.سپاهان در حالی باید در هفته بیستم از رقیب دیرینه اش میزبانی کند که استنلی را شاید نداشته باشد و بودن و نبودن او به تصمیم تیم پزشکی زَردها بستگی دارد، البته خبر خوب برای قلعه نوعی رسیدن سروش رفیعی احیاء شده بعد از مصدومیت نگران کننده در دیدار با السد قطر است، بازیکنی که اینروزها در خط هافبک سپاهان مفید و موثر فوتبال بازی می کند.

چرا اِل کلاسیکو ایرانی؟

سپاهان و پرسپولیس همیشه دیدارهایشان پُر بوده از جذابیت های فنی و تاکتیکی، هر دو تیم برای بُردن تا سر حد مُردن می جنگند فارغ از جایگاهشان در جدول و شرایط فنی و روحی تیمشان. هر دو تیم از این بازی فقط پیروزی می خواهند و بدون ترس و محافظه کاری با شجاعت بدنبال جاری کردن روح فوتبال هستند. نکته نگران کننده فقط وجود کری های شدید بین هواداران دو تیم است که چند سالی است که با نمایش چِرک سنگ اندازی به سمت همدیگر اِستادیوم هایشان را تبدیل به میدان جنگ کرده اند و از جذابیت این مسابقه مهم فوتبال ایران کم کرده اند، هوادارن تیم های ایرانی باید بدانند روح فوتبال جنگیدن تا رسیدن به پیروزی با رعایت اَدب و احترام به تیم رقیب است، پس لطفا" بگذارید اِل کلاسیکوی ایرانی همچنان جذاب بماند.

۵    
آی اسپورت
2020-02-21 23:04:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر