فهرست
دردسرهای شروع دوباره مسابقات فوتبال
دردسرهای شروع دوباره مسابقات فوتبال

دردسرهای شروع دوباره مسابقات فوتبال

آی اسپورت- شاید اگر بهمن ۹۸ این بحث مطرح می‌شد که تا پایان فروردین سال ۹۹ تمام فعالیت‌های ورزشی تعطیل خواهد شد کمتر کسی باور می کرد، اما سرعت انتشار ویروس کرونا به حدی زیاد بود که همه فعالیت‌های روزمره را هم تحت‌الشعاع خود قرار داد چه رسد به مسابقات ورزشی.

در روزهای گذشته نقل قول‌های مختلفی درباره زمان شروع مجدد بازی‌ها شنیده شد. حتی برخی مدعی بودند که باید لیگ برتر تعطیل و دوباره از ابتدا آغاز شود؛ ادعایی که خیلی منطقی به نظر نمی‌رسد، چون پرسپولیس که با فاصله در صدر قرار دارد متضرر خواهد شد و تیم‌های در حال سقوط از آن بهره می‌برند.

لیگ یک هم که تمام انگیزه تیم‌ها در کسب سهمیه صعود است، بلاتکلیفی مشابهی را تجربه می‌کند. در شرایط فعلی تیم مس رفسنجان با هفت امتیاز نسبت به تیم دوم جدول، مس کرمان صدرنشین است و از تیم های سوم و چهارم، یعنی خوشه طلایی و آلومینیوم اراک هم هشت امتیاز بیشتر دارد. طبیعی است که در این شرایط اگر لیگ تعطیل شود آنها ضرر خواهند کرد. این شرایط در لیگ های دسته دوم و سوم هم وجود دارد.

از طرفی تمرین نداشتن تیم‌ها هم مشکلات آنها را برای شروع دوباره لیگ سخت‌تر می کند. اکثر تیم‌های لیگ برتر تمرینات از راه دور دارند.  در لیگ یک هم بعضی تیم‌ها مثل بادران از بازیکنان‌شان خواسته اند تا روزی ۴۰ دقیقه تمرینات هوازی انجام داده و فیلم آن را برای باشگاه ارسال کنند. در شرایط فاصله‌گذاری اجتماعی هیچ تیمی نمی‌تواند جداگانه برای خودش تمرین بگذارد و شایعه اینکه بعضی تیم‌ها این کار را انجام می‌دهند از اساس صحت ندارد.

تعدادی از تیم‌ها تصمیم داشتند از هفته دوم فروردین ماه فعالیت‌شان را آغاز کنند اما ستاد کرونا با تصمیمی صحیح آب پاکی را روی دست آنها ریخت: «نظر به تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا و همچنین طرح فاصله گذاری اجتماعی در جهت قطع زنجیره انتقال کرونا، تمام باشگاههای ورزشی خصوصی تا پایان فروردین ماه تعطیل خواهند بود. ضمن اینکه تمام مسابقات ورزشی و لیگ‌ها و تمرینات ورزشی نیز همچنان تا پایان فروردین ماه تعطیل خواهند بود. بدیهی است تصمیم‌گیری برای فعالیت‌های ورزشی در اردیبهشت ماه پس از بررسی شرایط شیوع کرونا در کشور و تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا اتخاذ خواهد شد. از تمام دست اندرکاران ورزشی که با همکاری‌های خالصانه خویش در جهت ریشه کن شدن بیماری کرونا تلاش می کنند، صمیمانه سپاسگزاری می نماید.»

حتی سهیل مهدی مسئول برگزاری مسابقات سازمان لیگ درباره اینکه پیش‌بینی‌اش برای آغاز مجدد مسابقات لیگ برتر چه زمانی است هم اظهار نطر دقیقی ندارد: «اجازه بدهید من پیش‌بینی خاصی در این مورد نداشته باشم، چون بحث علمی است و باید با توجه به آمار و ارقام صحبت کنیم. ما هم از بیرون اتفاقات را دنبال می‌کنیم و جا دارد یک خسته نباشید هم به تمام کادر پزشکی کشور بگوییم. الان بحث جان مردم در میان است و بهتر است با خانه نشستن این زنجیره را قطع کنیم. ما هم خواهش می‌کنیم باشگاه‌ها به نکات ایمنی توجه کنند. برخی از باشگاه‌ها برنامه تمرین انفرادی به بازیکنان خود داده‌اند که کار بسیار خوبی است. ما نمی‌توانیم چیزی را صد درصد بگوییم. ما اولویت‌بندی می‌کنیم و الان هم اولویت اول سازمان لیگ این است که مسابقات را به پایان برسانیم اما اگر زمان بگذرد و دیگر نتوانیم این کار را انجام دهیم به سراغ اولویت‌های بعدی خواهیم رفت در آن صورت امکان دارد هر تصمیمی گرفته شود.» حکم ستاد کرونا برای فدراسیونی که رئیس ندارد و اساسنامه‌اش هم ایراد دارد توفیق اجباری بود تا مرجع ذیصلاح دیگری در این باره تصمیم‌گیری کند.

اگر در روزهای آینده شاهد کاهش شیوع ویروس باشیم و زندگی به روال عادی اش برگردد، آن وقت شاید بتوان امیدوار بود که تیم‌ها هم بتوانند تمرینات‌شان را از اوایل اردیبهشت ماه آغاز کنند. البته از آن جا که تیمها بیش از یک ماه از زمان استراحت‌شان گذشته و تمرینات گروهی نداشتهاند انتظار می‌رود که مسابقات حداقل دو هفته بعد از شروع تمرینات استارت بخورد. البته باید توجه داشت  که روز ششم اردیبهشت اولین روز ماه مبارک رمضان خواهد بود و تمرینات و بازیها باید به بعد از زمان افطار موکول شود. همچنین باید دید فیفا و کنفدراسیون آسیا در نهایت چه زمانی را برای پیگیری رقابت های مقدماتی جام جهانی و لیگ قهرمانان آسیا در نظر می گیرد تا به همان نسبت مسابقات داخلی ما هم برنامه ریزی شود. اما آن چه تا حدودی محتمل به نظر میرسد این است که در صورت بهبود شرایط از نظر کنترل و مهار ویروس کرونا مسابقات لیگ برتر و لیگ یک از اواسط ماه مبارک رمضان و دهه سوم اردیبهشت ماه برگزار شود. البته باز هم تأکید داریم که تمام این احتمالات منوط به تصمیم ستاد مبارزه با کرونا است.

مسعود سلطانی فر، وزیر ورزش در تازه‌ترین اظهار نظر در این باره گفت: «در جلسه ستاد مقابله با کرونا در ورزش که در فدراسیون پزشکی ورزشی برگزار شد، با حضور اساتید و پزشکان بزرگوار این فدراسیون مباحث مثبت و اطلاعات خوبی رد و بدل شد. همان‌طور که مستحضرید، به منظور قطع زنجیره کرونا تمام اماکن ورزشی و باشگاه‌ها تعطیل شده است، با این حال ورزشکاران حرفه‌ای و آماتور با آموزش‌هایی که دیدند و همت خودشان فعالیت‌های خود را کاملاً تعطیل نکرده‌اند و در منزل با استفاده از ابزار و امکاناتی که دارند به تمرینات‌شان ادامه می‌دهند. به‌ هرحال الان حدود یک ماه و نیم است که مسابقات ورزشی در سطوح مختلف و در تمام رشته‌ها متوقف شده است تا بتوانیم از شیوع و گسترش این بیماری جلوگیری کنیم. باید ببینیم برنامه‌های مقابله با کرونا و موفقیت‌های حاصله چگونه بوده است تا بتوانیم با یک اُفق بهتری برای ادامه مسابقات مختلف تصمیم‌گیری کنیم. در هر صورت ما از دوستان خواستیم با توجه به وضعیتی که در کشور هست، حداکثر تا پایان هفته آینده به جمع‌بندی متناسب با سیاست‌هایی که ستاد ملی مقابله با کرونا تدوین خواهد کرد و توصیه‌هایی که آنها خواهند داشت، برسیم. قطعاً پیگیری مسابقات و لیگ‌ها به یکباره اتفاق نخواهد افتاد و ستاد مقابله با کرونا در ورزش زمان لازم را برای آماده‌سازی و تمرینات تیم‌ها در نظر خواهد گرفت.»

ایران ورزشی

 

۲    
آی اسپورت
2020-04-05 10:02:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر