فهرست
« هیجان» عنصر گمشده در تیم دایی/ افتتاحیه پرسپولیس چقدر تماشاگر دارد؟
« هیجان» عنصر گمشده در تیم دایی/ افتتاحیه پرسپولیس چقدر تماشاگر دارد؟

« هیجان» عنصر گمشده در تیم دایی/ افتتاحیه پرسپولیس چقدر تماشاگر دارد؟

آی اسپورت - برای پرسپولیس و پرسپولیسی‌ها لیگ از ساعت 19:40 دقیقه روز جمعه آغاز خواهد شد. اگر قرار بود مثل تمام هواداران تیم‌های بزرگ در دنیا برای تماشای پرسپولیس 93 هیجان داشته باشیم از دو ماه قبل تا همین فردا که احتمالا آخرین روز انتشار روزنامه‌های ورزشی قبل از شروع بازی‌های لیگ خواهد بود اخبار مربوط به پرسپولیس را در روزنامه‌ها جویده بودیم تا برسیم به روز بازی.
کور ماندن ذوق استادیوم رفتن
 اگر مثل هوادار بایرن، بارسا، رئال، من یونایتد که نه اگر هوادار بازل، بنفیکا، آاک آتن و اندرلشت هم که بودیم حتما از یک هفته قبل از شروع فصل جدید با شور و شوقی وصف نشدنی زاییده سال‌ها هواداری به فروشگاه محل عرضه البسه تیم محبوبمان می‌رفتیم؛برای خرید پیراهن جدید تیم مان ذوق داشتیم تا این لباس را با تغییرات جزیی نسبت به فصل قبل بپوشیم و عصر جمعه برویم ورزشگاه.
اما وقتی هیجانی در کار نباشد تمام این شوق و ذوق‌ها در نطفه خفه است. حتی اگر روزی پرسپولیس صاحب فروشگاهی بزرگ برای عرضه مستقیم البسه و محصولاتش به هواداران شد و برعکس امسال می‌دانستیم تیم محبوب مان در بازی 5 روز بعد چه لباسی به تن خواهد کرد باید عنصر «هیجان» آنقدر در ما و تک تک هواداران پرسپولیس پررنگ باشد که تمام این هیجانات و دلخوشی‌ها زندگی روزمره مان را تحت تاثیر قرار دهد. آنقدر که از خانواده بخواهیم اگر قرار است در این تعطیلات چند روزه راهی مسافرت شوند حتما تا عصر جمعه به تهران برگردیم که بازی اول فصل و حضور در ورزشگاه را از دست ندهیم.
اما شاید به غیر از یک کلونی 15-10 هزار نفری شش آتشه و همچنان علاقه‌مند که بیشترشان را نوجوان‌ها و جوانان زیر 20 سال تشکیل می‌دهند دیگر هیچ کس این ذوق را در دلش نگه نداشته باشد. همه خوب می‌دانیم مدل هواداری پرسپولیس رنگ عوض کرده چون اخبار خسته کننده تکراری ناشی از مشکلات و ناامیدی‌ها جای هیجان را گرفته و تا وقتی این منوال برقرار باشد ذوق استادیوم رفتن در دل‌های پرسپولیسی‌ها کور خواهد ماند. در واقع تا زمانی که گزارش پا پس کشیدن اسپانسر، بلوکه شدن حساب باشگاه و بی پولی همچنان بر گزارشی از کیفیت تیم سال 93 پرسپولیس و اتفاقات امیدوار کننده‌اش پیشی گرفته و مقدم دانسته شود تمام آن ‌اندک مسائل هیجان انگیز را زیر سایه خواهد برد.
این تیم نه ستاره دارد نه بازیکن محبوب
از هیجان گفتیم و رفتن به ورزشگاه در اولین بازی فصل پرسپولیس؛ حالا این سوال را مطرح می‌کنیم که با مقدمه پیش گفته و در نظر گرفتن هر آنچه بر این تیم طی چند سال اخیر گذشته عصر جمعه وقتی سوت بازی پرسپولیس – نفت در ورزشگاه آزادی بخورد چند درصد صندلی‌ها و سکوهای ورزشگاه بزرگ تهران به اشغال دوستداران پرسپولیس درآمده است؟ در واقع سوال بزرگتر اینجاست که چه عنصر جذابی می‌تواند دوستداران پرسپولیس را به ورزشگاه بکشاند؟
مطمئنا همه از حضور پرتعداد هواداران در ورزشگاه خوشحال خواهند شد و پرتماشاگرتر شدن این بازی و مسابقات دیگر برای جامعه فوتبال و رسانه خوشحال کننده خواهد بود اما چه کسی می‌تواند با قاطعیت بگوید عصر جمعه بیش از 20 هزار نفر به استادیوم آزادی می‌روند؟
شاید کمی غیر منطقی باشد اما به نظر می‌رسد حضور پرتعداد هواداران پرسپولیس ارتباط مستقیمی با میزان جذابیت در این تیم دارد. جذابیتی که حلقه مفقوده این مجموعه ظاهرا یکدست به حساب می‌آید. تیمی که نه سیدجلال دارد، نه خلعتبری و نه پولادی، تیمی که خالی از ستاره شده و تنها یک نوروزی را به‌عنوان خرید قابل بحث و چیزی نزدیک به ستاره در اختیار دارد، تیمی که دیگر چهره محبوبی مثل علی کریمی و مهدی مهدوی‌کیا را ندارد، تیمی که با انبوهی از مشکلات مالی وارد میدان می‌شود قطعا تیم هیجان انگیزی نیست. باور کنید حتی اگر بخواهیم نیمه پرلیوان را ببینیم فارغ شدن مخاطب از بازی‌های جذاب جام جهانی و بلیت الکترونیکی آنقدر جدی هستند که مانع از پرتماشاگر‌تر شدن بازی اول پرسپولیس شوند. واقعیت اینجاست که حتی اگر این تیم پرسپولیس قبل از بازی اول روی کاغذ در جمع مدعیان قهرمانی قرار بگیرد و به لحاظ فنی مجموعه‌ای بدون مشکل یا با نواقص کمتر به نظر بیاید اما تیم هیجان انگیزی به حساب نمی‌رود. یادمان نرفته تیمی که فصل قبل تا روز آخر برای قهرمانی می‌جنگید و شانس قهرمانی داشت از تیمی که با یحیی گل محمدی هفتم شد یا تیمی که به دست استیلی و دنیزلی به بدترین رتبه تاریخش در لیگ دست یافت کم تماشاگرتر بود. حالا حساب کنید از آن تیم سیدجلال و پولادی و خلعتبری را هم بگیرید و یک رضا نوروزی و دو سه بازیکن ناشناخته اضافه کنید. حالا شرط می‌بندید که بازی اول فصل سرخ‌ها که می‌تواند استارتی برای قهرمانی و به وجد آوردن دوباره هواداران باشد در خوشبینانه‌ترین حالت بیش از 20 هزار هوادار را به ورزشگاه نمی‌کشاند؟
این بار نه کریمی هست نه تراکتور
پرسپولیس در افتتاحیه لیگ دهم با سرمربیگری علی دایی در ورزشگاه آزادی به مصاف تراکتورسازی رفت که از آن مسابقه 35 هزار نفر دیدن کردند. سال بعد از آن در همان افتتاحیه معروف سرخ‌ها با حمید استیلی و مقابل ملوان 40 هزار نفر در ورزشگاه خانگی پرسپولیس حضور داشتند. در لیگ دوازدهم تیم ژوزه به آبادن رفت اما فصل قبل و در افتتاحیه جذاب مقابل تراکتورسازی 65 هزار نفر به استادیوم رفتند که بخش مهمی از این جمعیت به دنبال پیگیری جذابیت‌های حضور علی کریمی در تیم رقیب و البته رویارویی با تیم قدری به نام تراکتورسازی راهی ورزشگاه شدند. حالا و در جمعه پیش رو نه خبری از علی کریمی در تیم مقابل هست تا منتظر رویارویی غیر مستقیمش با دایی باشیم نه تیم رقیب تیم بزرگ و پرتماشاگری به حساب می‌آید. بازی بعد از سه روز تعطیلی شهر انجام می‌شود و داستان بلیت فروشی الکترونیکی برای کل سکوها هم برقرار است. با این حساب فکر می‌کنید آیا نیمی از طبقه اول ورزشگاه پرخواهد شد؟
  ۳  
آی اسپورت
2014-07-27 11:53:42
نظر دهید
۳ نظر
-
يكشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۳، ۱۲:۰۵
بیخود/پس صادقیان.نوروزی.عباسزاده.نیلسون.رضا حقیقی چی هستن؟؟؟؟؟؟؟
سهیل
يكشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۳، ۱۲:۲۳
کی گفته بازیکن محبوب نداره؟؟!
رضا حقیقی پس چیه ؟؟؟ خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ :))
20 هزار نفر بیان استادیوم؟؟ شما بگو 5 هزار. اگه اومدن
مجید 22
يكشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۳، ۱۳:۱۴
کاری به پرسپولیس و استقلال ندارم اما هوادار اگه هوادار باشه بازیکنای تیمت ناشناخته ترین تیم لیگ هم که باشه میری استادیوم و بازیشو نگاه میکنی.من و دوستام همیشه همه بازی های داخلی پرسپولیس رو میریم میبینیم.تویه این چند ساله یک بازی هم از دستمون نرفته چون هواداره واقعی پرسپولیس هستیم. هممون هم صاحب شغل و زندگی خوبی هستیم پس فکر نکنید بیکاریم
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر