فهرست
بفرما، بنشین یا گزینه سوم؟
بفرما، بنشین یا گزینه سوم؟

بفرما، بنشین یا گزینه سوم؟

آی‌اسپورت-  «به شما ربطی ندارد. مثل اختاپوس دنبال آدم می‌افتید» حتی اگر اخبار را دنبال نکرده باشید، حدس زدن اینکه گوینده این جملات چه کسی می‌تواند باشد، کار زیاد سختی نیست. این پرده جدیدی از رفتار نامناسب علی دایی با خبرنگاران هنگام خروج از یکی از شعب دادگاه کیفری است. دایی در مواجهه با خبرنگاران بین سه گزینه «بفرما، بنشین، بتمرگ» معمولاً گزینه سوم را انتخاب می‌کند. مثل همین دیروز که می‌توانست کلمات مناسب‌تری برای پاسخ ندادن به یک پرسش ساده پیدا کند. وظیفه خبرنگار سوال کردن است و جواب ندادن به هر سوالی، در حیطه اختیارات سوال شونده اما علی دایی ترجیح داد به روال گذشته تهاجمی عمل کند و این بار پای اختاپوس را هم وسط بکشد. 

رابطه شکرآب علی دایی با رسانه‌ها، سال‌هاست که ترمیم نشده. شاید از همان غروب دلگیر روز هشتم فروردین ۸۸. روزی که تیم ملی ایران در ورزشگاه آزادی از عربستان شکست خورد و با کمرنگ شدن بخت صعود ایران به جام جهانی ۲۰۱۰، علی دایی بی‌درنگ از نیمکت تیم ملی اخراج شد. دایی در همان مقطع، از اینکه رسانه‌های قدرتمند از او حمایت نمی‌کردند شاکی بود و در همه این سال‌ها نتوانسته ماجرای اخراج از تیم ملی را فراموش کند. همانطور که امیر قلعه‌نویی هنوز نتوانسته داستان اخراجش از تیم ملی در سال ۲۰۰۷ را هضم کند و به مناسبت‌های مختلف، نقبی به جام ملت‌های آسیا می‌زند. 

دایی معمولاً در جمع‌های غیررسمی بذله‌گو است اما در برابر میکروفن خبرنگاران، بیشتر تصویر جدی و عبوس او در یادها مانده تا وجه شوخ‌طبعش. او حتی در دوران طولانی پخش برنامه نود هم رابطه‌ای سینوسی با عادل فردوسی‌پور داشت. گاهی عادل را در قالب «همکلاسی دانشگاه شریف» می‌دید و با او همدل می‌شد و گاهی چنان توفانی و خشمگین روی خط برنامه می‌آمد که تماشاگران برنامه را هم وادار به عقب‌نشینی می‌کرد. 

رابطه دایی با خبرنگاران هیچ‌وقت ارتباطی صمیمانه نبوده اما بیایید منصف باشیم؛ اغلب اهالی رسانه هم «دایی فوتبالیست» را به مراتب بیشتر از «دایی مربی» دوست دارند. رسانه‌ها ستایشی که دایی انتظارش را داشت، در دوره مربیگری او قایل نبودند. علی دایی در قامت مربی، یک قهرمانی لیگ با سایپا و سه قهرمانی جام حذفی با پرسپولیس و نفت در کارنامه دارد، در دو مقطع روی نیمکت پرسپولیس نشسته اما هیچ‌کدام از اینها نتوانسته عنصر «محبوبیت» را در دوره مربیگری‌اش تقویت کند. 

جدا از نقدهایی که به سبک مورد علاقه دایی در عرصه مربیگری وارد است، به یاد داشته باشیم که او فقط ۲ سال از یحیی گل محمدی و علیرضا منصوریان بزرگتر است. دایی هنوز به ۵۰ سالگی نرسیده اما وقتی صحبت از مربیان جوان و مستعد ایرانی می‌شود، کمتر کسی است که نام مهاجم افسانه‌ای تیم ملی را در کنار گل‌محمدی و منصوریان قرار دهد. دایی هیچ دوست ندارد برچسب «مربی نسل گذشته» به او سنجاق شود و هنوز می‌خواهد ماجراجویی‌های تازه‌ای داشته باشد. این اتفاق دیر یا زود می‌افتد. دایی مدت زیادی از سطح اول فوتبال دور نمی‌ماند اما شاید بهتر باشد به محض بازگشت به نیمکت مربیگری، در مواجهه با خبرنگاران کمتر از گزینه سوم استفاده کند.

۱۰ ۲  
آی اسپورت
2019-07-23 03:03:00
نظر دهید

۲ نظر
شاهین
سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸، ۰۸:۱۸
دو علی؛ چراغ مرده و شمع آفتاب!

۱. در روزی که علی کریمی در پست ِ اینستاگرامی خود  با انتقاد ِ به زندگی دشوار ِ مردم با تیتر شعر استاد بزرگ اردلان سرافراز ( روزایِ روشن خداحافظ ) حداقل وظیفه خود را به عنوان یک هنرمند و مرجع محبوب انجام می دهد، علی دایی در یک مصاحبه انتقاد برانگیز عدم حضور زنان در ورزشگاه را به رفتار نادرست مردان ربط می دهد!
علی دایی این روزها در کنار همامی و آرام طبع خواهان پول زوری و ناحق خودش از پرسپولیس است(برای سال سومی که مربی صبا بوده) در حالی که علی کریمی در زمان بازیگری با پرسپولیس سفید امضا می کرد.

۲. علی دایی موفق تر از علی کریمی!
احسان محمدی را کم و بیش می شناسید. نویسنده ای که یادداشتهای قابل تاملی در هفته نامه تماشاگران سابق می نوشت و اکنون نیز در کانالِ تلگرامی و پیج ِ اینستاگرامی خویش به آسیب شناسی معضلات اجتماعی می پردازد. احسان محمدی با بررسی زندگی علی کریمی و علی دایی نتیجه می گیرد علی دایی موفق تر از علی کریمی ست و مردم را به علی دایی بودن تشویق و علی کریمی نبودن سفارش می کند!
" می‌دانم که در فضای فوتبالی ما مجتبی محرمی‌ها محبوب‌تر از وحید هاشمیان‌ها هستند اما اگر می‌خواهیم به سوی فوتبال حرفه‌ای برویم وقت آن رسیده از «شور» بکاهیم و به «شعور» بپردازیم. ما در این سرزمین اندازه کافی حق شعر را ادا کرده‌ایم اما حق خرد را نه…. در این حرف ساده نکته‌های بسیاری است که عاقلان می‌دانند. باقی اما می‌توانند با خیال آسوده فحش بدهند و گریبان پاره کنند." ۳. موفق بودن علی دایی و شکست خوردن علی کریمی در جامعه ما پدیده عجیب و غریبی نیست. در جامعه ای که شجاع بودن و دوری از مصلحت های رایج را با مَثَل زبانِ سرخ سر سبز بر باد می دهد نکوهش می کنند و سفارش اصلی کهنسالان این دیار "آسته برو آسته بیا که گربه شاخت نزنه " است، افراد محافظه کاری مثل علی دایی موفق ترند و علی کریمی ها مطرود !

۴. اگر افشین قطبی مربی تیم ملی میشد به خاطر لابی ها بود و اینکه احمدی نژاد تصمیم گرفت دقیقه ۹۰ علی دایی را مربی تیم ملی بکنه نتیجه لابی علی دایی با خداست.
اگر رویانیان به علی دایی حمله کند علی کریمی از دید علی دایی  یار و صاحب فوتبال ایران می شود تا رویانیان به گوشه رینگ برود و با دفع خطر رویانیان دوباره علی کریمی هم فراموش می شود. برای علی دایی تنها چیزی که اهمیت دارد حفظ منافع شخصی ست پس ایرادی ندارد با خاتمی دوست باشد، با احمدی نژاد لابی کند و به معارفه روحانی برود و بعد جار بزند من علی دایی، سیاسی نیستم!

ع ع ب
سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸، ۱۵:۲۹
یا رب مباد که گدا معتبر شود !!! دایی همیشه به اصلش بر می گرده ..یه موجود غربتی و بی اصل و نسب
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر