فهرست
یک ماه هیجان
یک ماه هیجان

یک ماه هیجان

آی اسپورت-  سرانجام انتظارها به سر آمد و هشتمین دوره جام جهانی فوتبال زنان آغاز شد. بله، انتظارها! در جهان مردانه فوتبال، هستند کسانی که انتظار جام جهانی فوتبال زنان را می‌کشند. جامی که هفت ساله است و هشتمین دوره حیات خود را چند ساعتی است آغاز کرده. سال گذشته در این روزها تقریبا تمام دنیا تحت تاثیر آغاز جام جهانی مردان در روسیه بود و در دورترین روستاها هم بحث برگزاری این مسابقات نقل محافل بود. شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی، روزنامه‌ها و سایت‌ها در انعکاس اخبار رقابت داشتند و می‌جنگیدند اما امروز کمتر کسی حداقل در کشور من می‌داند رویدادی هیجان‌انگیز به نام جام جهانی فوتبال زنان در حال وقوع است. 

اگر در موتورهای جست‌وجوی اینترنتی بنویسید «جام جهانی فوتبال»، گویی که نوشته‌اید «جام جهانی فوتبال مردان» و برای جست‌وجو درباره جام جهانی فوتبال زنان، لازم است که عنوان «زنان» را قید کنید. شاید با خودتان بگویید که این موضوع درباره بسیاری از رشته‌های ورزشی صدق می‌کند و موضوع تازه‌ای نیست. حق با شماست. در بسیاری از ورزش‌ها اساس آن ورزش با مردان نام گرفته است و برای پیدا کردن اطلاعات درباره زنان نیاز به قید نام آنان داریم اما تمام فعالان در حوزه فوتبال زنان معتقدند که روزی این واقعیت تغییر می‌کند و دور نیست زمانی که این تعبیر و نگاه مردانه از فوتبال برداشته شود و برابری جنسیتی در این رشته ورزشی رخ دهد. رسیدن به این هدف نه فقط با تلاش زنان فوتبالی، که با همراهی مردان عرصه فوتبال میسر می‌شود. وقتی در نشست خبری خبرنگاران درباره رکورد گواردیولا در کسب سه جام می‌پرسند و یکی از برترین مربیان جهان تاکید می‌کند که این نخستین بار نیست چرا که زنان ما قبلا این افتخار را به دست آوردند، یعنی شاید رسانه‌ها هم هنوز فوتبال زنان را جدا از قصه فوتبال در جهان می‌دانند و این یعنی که راه خیلی طولانی است برای رسیدن به برابری.

در هفته‌های گذشته شاهد همراهی مردان فوتبالیست چند کشور در کنار تیم ملی زنانشان بودیم. اینکه تیم ملی فوتبال مردان آرژانتین در کنار تیم ملی زنانش تمرین کند، ضیافت ناهاری برگزار شود و بازیکنان و مربیان دو تیم یک کشور با هم معاشرت کنند، قدم مهمی است در مسیر توسعه فوتبال زنان. در کشور ما اگر از ستاره‌های فوتبال مردان بپرسیم بازیکنان تیم ملی فوتبال زنان را نام ببرند، چند اسم را خواهیم شنید؟ آیا هرگز ممکن است نام هجده نفر در ترکیب اصلی را بدانند؟ آیا ستاره‌های فوتبال زنان ایران هرگز مردان تیم ملی ایران را دیده‌اند؟ آیا حداقل بازی‌هایشان را در ورزشگاه دیده‌اند؟ آیا وقتی خود جامعه فوتبال کشور از هم بی‌خبرند و تلاشی برای پیشرفت ندارند، می‌شود توقع داشت که مردم و هواداران پیگیر موضوع باشند؟ تا به حال چندبار دیده‌اید زمان برگزاری مسابقات زنان، مردان تیم ملی ایران، رییس فدراسیون و یا دیگر دست‌اندرکاران، مطلبی درباره تیم ملی زنان در صفحات شخصی‌شان منتشر کنند؟

فوتبال زنان در سراسر جهان در حال تلاش برای جلب توجهات عمومی است. اینگونه نیست که تمام مردم جهان از فوتبال زنان بدانند و ما در انتهای این صف باشیم. بحث و دغدغه اصلی بودن در قله توجهات نیست، بلکه حرکت در مسیر توسعه است. حرکتی که در کشور ما اگر نگوییم وجود ندارد، حداقل می‌توانیم بگوییم محسوس نیست. فیفا سالیانه کمک‌های نقدی و غیرنقدی بسیاری در زمینه توسعه فوتبال زنان در اختیار کشورها قرار می‌دهد اما هر چه سایت فدراسیون فوتبال ایران را زیر و رو کنید خبری از جدول کاری فوتبال زنان و نقشه راه موفقیت زنان نیست. آخرین گفت‌وگویی که رییس فدراسیون فوتبال درباره دغدغه‌های توسعه‌مندی فوتبال بانوان انجام داده چه زمانی بوده؟ اصلا بوده؟

مسوولان فدراسیون فوتبال آنقدر درگیر حواشی و اتفاقات فوتبال مردان هستند که طبیعی است فرصتی برای دغدغه‌های رشد فوتبال زنان باقی نماند. هفته گذشته رییس فدراسیون فوتبال برای حضور در اجلاس فیفا راهی فرانسه محل برگزاری جام جهانی زنان شد. پس از فاجعه برگزاری فینال جام حذفی نوشته‌ای در صفحه شخصی خود قرار داد با این شرح که «درباره اظهارنظرهای افرادی نظیر قاضی‌زاده هاشمی به زودی صحبت خواهد کرد... درباره شرایط جدید لیگ، جام حذفی، تیم ملی، نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا توضیح خواهد داد...» و دریغ از اینکه بگوید دستاوردش از حضور در کشوری که چند روز دیگر میزبان جام جهانی زنان است، برای فوتبال زنان چه خواهد بود؟

اینکه برگزاری جام جهانی فوتبال زنان را به فوتبال در کشورمان ربط می‌دهیم به این دلیل است که صعود تیم ملی فوتبال زنان ایران به جام جهانی می‌تواند قله‌ای برای فراگیری این رشته در کشورمان شود. می‌تواند توسعه فوتبال را تا دورترین روستاها بکشاند. همانطور که مثلا امروز در محرومترین مناطق کشور پسربچه‌هایی را می‌بینیم که با خودکار پشت لباسشان نام سردار آزمون‌ها و علیرضا جهانبخش‌ها را می‌نویسند. روزی که فوتبال زنان ایران به جام جهانی صعود کند هم دخترکان این سرزمین نام سارا قمی‌ها را پشت لباسشان می‌نویسند و با تماشای الگوهایشان خود را قهرمان می‌بینند. نمی‌دانم در کشوری که هنوز حتی زنان فوتبالیست اجازه تماشای مسابقات مردان را در ورزشگاه ندارند، که هنوز هیچ بازی فوتبالی از زنان به شکل کامل از تلویزیون پخش نشده، چه زمانی ممکن است تیم ملی فوتبال زنان به جام جهانی صعود کند اما این را می‌دانم و ایمان دارم که دختران سرزمینم ایران، مسیر موفقیت را طی می‌کنند و به آنچه حقشان است می‌رسند، حتی اگر راه طولانی و ناهموار باشد.

 

 

۴ ۳  
آی اسپورت
2019-06-09 10:08:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
Iman safari
يكشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸، ۱۰:۱۷
عکس از زنان فوتبالیست؟؟؟ بزودی در سایتتون رو تخته می کنن
۱
Ashkan Blue
يكشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸، ۱۰:۴۶
مگه صدا و سیماس؟
همون صدا و سیما بعضی وقتا تو فیلماشون هستن زن هایی که بی حجاب هستن
ضمنا همین کامنت شما بیشتر دردسر سازه
مگه ندید بدید هستید که اینقدر تعجب کردی؟؟؟
۵
....
يكشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸، ۱۸:۳۹
اقل
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر