فهرست
هشت نفر در محوطه جریمه؛ فوتبال آقای زمان
هشت نفر در محوطه جریمه؛ فوتبال آقای زمان

هشت نفر در محوطه جریمه؛ فوتبال آقای زمان

آی‌اسپورت- به اعتقاد ما اعتبار مربیان در فوتبال وابسته به جام‌هایی است که کسب می‌کنند و طبیعی است تعداد زیادی از مربیانی که در کسب جام ناموفق بوده‌اند تا مدتی و یا برای همیشه ناشناخته بمانند. اما اگر نتیجه فوتبال برای ما تنها یک عدد باشد و آنچه که یک تیم به عنوان فوتبال زیبا در زمین اجرا می‌کند مورد قبول باشد، استراتژی مربی‌ای که قصد داریم او را معرفی کنیم می‎تواند دوست‌داشتنی‌تر و هیجان‌انگیزتر از آنچه باشد که تصور می‎کنید. با این تفسیرها نگاهی کنیم به دنیای زدنیک زمان.

مربی ۷۱ ساله اهل چکسلواکی که اکثر چالش‌هاش زندگی‎اش را در ایتالیا گذرانده است. او یکی از عاشقان بی‌حدوحصر فوتبال هجومی است و همیشه تیمی که هدایت می‎کند از نظر آمار گل‌زنی یک سروگردن بالاتر از سایر تیم‌هاست. هر چند غیرمعقول باشد، اما زمان به حدی روی این موضوع تاکید دارد که فارغ از هر نتیجه‎ای که در زمین رقم خورده است و با هر بازیکنی که در ترکیبش داشته باشد (بدون توجه به کیفیت)، استراتژی خود را پیاده می‎کند و معادلات همیشگی خود را رقم می‌زند.

زمان در سری سی ایتالیا سرمربی فوجا شد و در یکی از مسابقات با نتیجه ۵-۱ شکست خورد؛ اما در کنفرانس خبری بعد از بازی از بازیکنانش تشکر کرد و گفت در آینده نیز به همین شیوه و تاکتیک به میدان می‌روند. تعدادی از بازیکنان و عوامل تیم تعجب کردند و معتقد بودند این مربی با مطرح کردن چنین صحبت‎هایی حتما شرایط عادی نداشته است. بازی بعدی از راه رسید و فوجا موفق شد با نتیجه ۵-۰ تیم رقیب را شکست دهد و با ادامه این روند توانستند به سری بی صعود کنند. آنها توانستند با ۶۷ گل زده رکوردی استثنایی را سری سی ایتالیا ثبت کنند؛ در حالی که رکورد قبلی بیشترین گل‌زده ۶۰ گل بود. همچنین زمان توانست با تیم پسکارا سری بی را فتح کند و این تیم را وارد رقابت‌های سری آ کند. به همراه پسکارا با ۹۰ گل زده رکورد قبلی را جابه‌جا کردند و دوباره تاریخ‎ساز شدند. یوونتوس با ۸۳ گل زده در فصل ۰۷-۲۰۰۶ این رکورد را در اختیار داشت.

در فصل ۱۲-۲۰۱۱ و برای دومین هدایت به نیمکت رم رسید و با وجود مخالفت شدید هواداران، دست‎اندرکاران باشگاه به روی کار آمدن او و تغییر شیوه بازی رم اصرار داشتند. هر چند در آن فصل رم افتخار چندانی کسب نکرد و به رتبه ششم دست یافت، اما با وجود ناکامی در رسیدن به پله‌های بهتر، تیم او توانست با ۷۱ گل‌زده با تعداد گل‌های یوونتوس که در آن فصل قهرمان شد برابری کند. دی‌فرانچسکو سرمربی کنونی گلادیاتورها یکی از شاگردان زمان در دوران هدایت رم بوده است. زمان به عنوان یک مربی هجومی و انتحاری بر این عقیده است که همیشه باید بیشترین تعداد بازیکن در محوطه جریمه حریف حضور داشته باشند و همین امر باعث می‌شود تا فرصت‌های گل‌زنی یکی پس‌ از دیگری برای ما فراهم شود. اگر به بازی تیم‌های او دقت کنیم، پس از قطع توپ و خنثی کردن حمله تیم حریف بیش از ۸ بازیکن تیم او آماده حمله گروهی به سمت دروازه حریف هستند.

نقل‌قولی از آریگو ساکی هست: «اگر فوتبال را در محوطه‌ جریمه خلاصه و محدود می‌کردیم، در آن‌ صورت زمان بهترین مربی تاریخ لقب می‌گرفت.»

۱۵ ۳  
آی اسپورت
2018-08-15 01:01:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
آتزوری
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷، ۰۱:۳۱
یه قانون داریم تو فوتبال که بهترین مربیای تاریخ یا تو ایتالیا بدنیا اومدن یا اونجا رشد کردن
در جواب آتزوری
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷، ۰۲:۱۱
نمونه اش همین مایلی کهن.تو قلب فلورانس دیده به جهان گشود و از خانواده ای مذهبی به فوتبال ایتالیا خدمات شایانی ارائه نمود. تراپاتونی و لیپی هم از شاگرداش بودن :)))
۴
شقایق اشک‌ریز
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷، ۰۷:۱۳
به‌به، زدنیک زمن؛ یک اسطوره تمام عیار. و با چه جمله شاهکاری اون هم از یکی از برترین مربیان تاریخ تمومش کردی. چه چیزی بهتر از این.
۶
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر