فهرست
جوانگرایی، خنجری بر قلب استقلال
جوانگرایی، خنجری بر قلب استقلال

جوانگرایی، خنجری بر قلب استقلال

آی اسپورت - استقلال برای تیم شدن چند هفته دیگر باید صبر کند؟ استقلال برای این که فوتبال بهتری ارائه دهد چند هفته دیگر تماشاگرانش را منتظر می‌گذارد؟ به نتایج این تیم در فصل هجدهم بنگرید. آیا نشانه ای از امیدواری می‌بینید؟ 11 هفته از لیگ هجدهم گذشته، جام حذفی هم برای استقلال تمام شده اما هیچ اثری از تیمی هماهنگ نیست. تغییرات پی در پی در ترکیب اصلی. حاشیه‌ها، شکست‌ها و تساوی‌های شبهه باخت و اختلاف‌های درون تیمی آینده روشنی را پیش روی پرامتیاز ترین تیم تاریخ لیگ برتر قرار نداده است. وینفرد شفر، سرمربی استقلال اما اصرار به زنده نگه داشتن امیدها دارد. او از عموم انتظار دارد که برای تماشای استقلالی هماهنگ وبی نقص باز هم صبر کنند، صبر، صبر و بازهم صبر. اظهارات سرمربی استقلال بعد از بازی با ماشین سازی گویای همین خواسته بود؛ منتظر بودن برای تماشای استقلالی مطلوب‌تر!

وینفرد شفر برخلاف آن قاعده‌ای حرکت می‌کند که منتج به قهرمانی می‌شود و از او که تجربیات بسیاری در فوتبال آلمان دارد بعید است که با اصول قهرمانی تیم‌های بزرگ آشنا نباشد. شفر احتمالا خودش را به ندانستن زده تا شاید افسار استقلال بیش از این از دستانش خارج نشود. او پی درپی از جوان‌های تیمش نام می‌برد. با احساسات هوادارن بازی می‌کند، فرصت می‌خرد و سعی در به بیراهه کشاندن ذهن عوام دارد اما حقیقتا او نیز نیک می‌داند که استقلال هرگز با جوان‌ها و تیمی که بیش از حد بی‌تجربه شده ره به جایی نخواهد برد.

شفر خود نیز به این جوان‌ها اعتقاد آن چنانی ندارد! به تغییرات مکرر او در ترکیب استقلال بنگرید. شفر همین جوان‌هایی که از آنها نام می‌برد را هم به طور مداوم در ترکیب تیمش بازی نداده  است. رضا آذری، جوانی که شفر نامش را می‌برد در بازی با سایپا که منجر به شکست استقلال شد نمایش بدی نداشت. توقع می‌رفت این بازیکن در روزی که هافبک‍‌های اصلی تنبیه شده‌اند در ترکیب اصلی قرار بگیرد اما شفر آذری را از ترکیب بیرون گذاشت و تنها از سر ناچاری دقایقی او را بازی داد.

پیشتر نیز شفر در مواجهه با دیگر جوان‌های استقلال همین تصمیم را گرفته بود. مهدی قائدی، اللهیار صیادمنش، میلاد زکی‌پور و حتی سیدحسین حسینی بارها نیمکت‌نشین شده‌اند. تردیدی نیست اگر شفر قاعده موفقیت را به جوانگرایی استوار می‌دانست هیچ گاه از این نام‌ها نمی‌گذشت اما شفر هم با این واقعیت آشنا است که استقلال جایی برای جوانگرایی نیست و این اظهارات بیشتر به جهت سقوط نکردن بیشتر است و یا راهی برای کاستن از انتقادها.

راه قهرمانی برای استقلال کاملا روشن است. باید ستاره‌های فصل پیش حفظ می‌شدند. هزینه‌ای که برای گرو، نویمایر، طارق و حتی مرتضی تبریزی شد برای حفظ تیام کفایت می‌کرد. استقلال به ستاره نیاز داشت. بازیکنی در قواره تیام. استقلال به بازیکنانی نیاز داشت که ظرفیت‌های کافی برای به موفقیت رساندن این تیم را داشته باشند. استقلال جایی برای با تجربه شدن نیست. قائدی، آذری، تیموری و حتی صیاد منش هنوز اول راهند و استقلال باید آن قدر بازیکن با تجربه در اختیار داشت که همین نام‌ها آرام ،آرام در ترکیب قرار بگیرند؛ با دقایق بازی کم و نه این که امروز تمام بار سنگین این تیم بر دوش آنها گذاشته شود.

آنها که استقلال را ابتدای فصل بستند، هرگز ظرفیت‌های بازیکنان را به درستی محاسبه نکردند. تصمیم‌گیران استقلال اما می‌‌توانسند به راهی که درگذشته خود پیموده بودند و به موفقیت‌هایی نسبی رسیدند و حتی فصول قبل‌تر مراجعه کنند تا شاید ناکامی چندین ساله از این باشگاه رخت بر ببندد. نقشه راه در فصل دوازدهم هم گنجانده شده است. استقلال آن فصل با چه بازیکنانی قهرمان لیگ شد؟ پاسخ روشن است: به ستاره‌های آن روز فوتبال ایران. از فصل دوازدهم تا امروز اما استقلال مدام به در بسته خورده است. استقلال 6 فصل ناکامی در رسیدن به قهرمانی لیگ را تجربه می‌کند که این وضعیت محصول چیدمان‌ها و انتخاب‌های غلط است. استقلال برای قهرمانی مردانی در حد و اندازه نامش می‌‌خواهد. از راس تا ذیل. از مدیر و معاون گرفته تا سرمربی و بازیکن. استقلال هر یک از این ارکان را نداشته باشد به قهرمانی نمی‌رسد. درحقیقت همه ابراز باید در یک فصل کنار هم باشند. استقلال اکنون جنسش جور نیست. مربی با تجربه دارد اما بازیکن با تجربه ندارد.

ایران ورزشی

۷ ۶  
آی اسپورت
2018-11-05 23:27:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۶ نظر
با کیروش رفیقم بیا ببرمت تیم ملی
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷، ۲۳:۴۰
خوب من هم گفتم سال 1400 قهرمانیم نشد 1401 نشد 1402 نشد 1403

بهم فحش دادند بهم گفتند پیتزا فروش
۵
امید
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷، ۰۰:۳۶
مشکل استقلال بازیکن نیست. صیادمنش و بخصوص قائدی بازیکنانی بودند که مثل همیشه وقتی قرار بود به پرسپولیس بیان ربوده شدند. چرا اون موقع نگفتید به درد استقلال نمی خورند؟ خیلی جالبه که هر بازیکنی که قراره به پرسپولیس بیاد سر از استقلال درمیاره. مشکل استقلال توهم هواداران و فتل ترقه هست. همه چیز پول نیست اگه بود پرسپولیس بین همه تیمهای آسیایی کم هزینه ترین هست به فینال نمی رسید.
۶
آرش6
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷، ۰۱:۱۰
اگر جوانگرایی میخواد بکنه چرا هر سال گرونترین بازیکنای لیگ رو میخره میزاره رو نمیکت

اصلا خرید نکنه

پولشون رو بزارند جیبشون
۹
حسن
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷، ۰۱:۲۸
آقا این تحلیلهای آبکی رو بذارید کنار. همه اش تقصیر پسر وزیر و باباشه. میگی نه؟ از اشکریز بپرس
۷
آبی
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷، ۰۱:۳۶
عملیات نابودی کامل پرافتخارترین تیم ایران توسط دولت کثیف روحانی باموففیت کامل انجام شد، وقتیکه وزیر پول داد برای خرید بیست بازیکن داخلی و خارجی و... ولی فقط روز بعد از رفتن تیام و جبارف و امید، وقتي مطمئن شد تیم رو نابود کرده پولها سرازیر شد.


فتحی و افتخاری و... هم نوکران کامل همین وزیرند و هادی طباطبایی دستشونو رو کرد


هیچ راهکاری هم نبست، دست شفر با این تیم خیلی بسته ست و بقول پیروز قربانی این تیم حدش همینه، انتظار بالایی داریم بخاطر نام بزرگش، ولی بخاطر راضی کردن قشر عوام جامعه و فریب قشر بزرگ عام از وضعیت وحشتناک اقتصادی باید استقلال اینگونه قربانی میشد که شد.


تبربک به حکومت فریبکار
۹
6
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷، ۱۱:۲۹
جوانگرایی کدومه؟؟؟؟ وقتی از بازیکنان میلیاردی و گرون قیمت ناامید شد رفت سراغ جوان ترها
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر