فهرست
گزارش روز: معارفه همه خارجی های لیگ برتر/ این 25 نفر را بشناسید
گزارش روز: معارفه همه خارجی های لیگ برتر/ این 25 نفر را بشناسید

گزارش روز: معارفه همه خارجی های لیگ برتر/ این 25 نفر را بشناسید

آی‌اسپورت-هرچند همچنان پرونده‌ی نقل و انتقالات لیگ چهاردهم بسته نشده است، اما تاکنون 25بازیکن خارجی راهی لیگ برتر شده‌اند که خوش‌نام‌ترین آن‌ها همان ستاره‌هائی بوده‌اند که پیش از این با آن‌ها در لیگ برتر آشنا بوده‌ایم. در ادامه با این 25 بازیکن آشنا خواهیم شد:

1)     ماتیاس دلوگ چاگو ده‌کونفیانسه
ماتیاس چاگو 31 ساله (متولد 13 مارس 1983) که 183 سانتی‌متر قد دارد و در پست هافبک دفاعی بازی می‌کند، اصالت کامرونی دارد و یک بازی ملی نیز برابر تیم ملی ساحل‌عاج در سال 2009 در کارنامه دارد. چاگو که با نظر مستقیم دراگان اسکوچیچ از لوکوموتیو زاگرب به خدمت گرفته شده است، کار خود را از 19 سالگی در فوتبال کرواسی دنبال کرد و ابتدا به تیم متالاک اوسییک پیوست و پس از سه فصل راهی برترین تیم کرواسی یعنی دیناموزاگرب شد و در پنجمین فصل حضور خود بطور قرضی راهی ایسترا 1961 شد و در پایان فصل به دیناموزاگرب پیوست و دو فصل دیگر برای این تیم توپ زد و در سال 2012 به لوکوموتیو زاگرب پیوست و دو فصل برای این تیم توپ زد.
چاگو با رقمی معادل 810 میلیون تومان راهی فولاد شده است.


2)     برایان آنتونیو بکلز
برایان بکلز 28 ساله (متولد 28 نوامبر 1985) که 186 سانتی‌متر قد دارد و در پست دفاع راست بازی می‌کند، اصالتی هندوراسی دارد و از سال 2010 تاکنون 23 بازی ملی را نیز در کارنامه دارد و در جام جهانی 2014 نیز به همراه تیم ملی هندوراس حضور داشت و با نظر لوئیس سوآرس در هر سه دیدار تیمش برابر سوئیس، اکوادور و فرانسه حضور داشت. او که تاکنون تنها در لیگ هندوراس توپ زده است و در تیم‌های ویدا و المپیا حضور داشته است، برای نخستین بار طعم لژیونر بودن را می‌چشد و جز میلیاردرهای لیگ محسوب می‌گردد ( او با مبلغ یک میلیارد با فولاد خوزستان به توافق رسیده است.).

3)     میشل اومانا
میشل اومانا 32 ساله (متولد 16 جولای 1982) که 180 سانتی‌متر قد دارد و در پست دفاع مرکزی بازی می‌کند، اصالتی کاستاریکائی دارد و از سال 2004 تاکنون در تیم ملی کاستاریکا حضور دارد و 83 بازی ملی در کارنامه دارد. مدافع سابق لس‌آنجلس گلکسی که در هر سه مسابقه‌ی مرحله‌ی گروهی جام جهانی 2006 برای کاستاریکا به میدان رفت و در جام جهانی 2014 نیز یکی از مهره‌های کلیدی این تیم بود. جانشین سیدجلال حسینی در جمع سرخ‌پوشان، پنالتی پیروزی‌بخش تیمش در دیدار با یونان را به یکی از بهترین خاطره‌های ورزشی تاریخ این کشور تبدیل کرد اما در دیدار با هلند پنالتی‌اش را به دستان تیم کرول کوبید. خط دفاعی کاستاریکا در تمام 5 مسابقه‌اش در جام جهانی تنها 1 گل دریافت کرد تا اومانا و همبازی‌هایش مورد توجه باشگاه‌های مختلفی قرار بگیرند. از یاد نبرید این 5 مسابقه در مقابل تیم های نظیر ایتالیا، انگلیس، یونان، هلند و اروگوئه انجام شده اند.
این مدافع مرکزی که مورد توجه باشگاه چارلتون نیز قرار داشت، با قرارداد 200 هزار دلاری راهی پرسپولیس شد.

4)     دیوید تاهنیا ویکرووم
دیوید ویکرووم 23 ساله (متولد 28 آگوست 1990) که 177 سانتی‌متر قد دارد و در پست هافبک تهاجمی بازی می‌کند، اصالتی کامرونی دارد و از سال 2011 تاکنون در تیم ملی امید کامروز حضور داشته است و 5 بازی ملی انجام داده است و یک گل نیز در کارنامه دارد. ویکرووم که اوج جوانی راهی فوتبال ایران شد و در سال 2009 در حالی‌که تنها 19 سال سن داشت به شیرین‌فراز کرمانشاه پیوست تا در لیگ دسته‌ی اول توپ بزند. او یک فصل نیز به‌طور قرضی برای نساجی به میدان رفت و سپس به شیرین‌فراز بازگشت و فصل گذشته نیز در لیگ برتر پیراهن صبا را بر تن کرده بود و چندان نیز مهره‌ی ثابتی نبود. با این وجود به نظر می‌رسد علی‌رضا منصوریان به عنوان مهره‌ای ثابت به او نگاه می‌کند تا نفت تهران نمایشی هوشمندانه‌تر در میانه‌ی میدان داشته باشد.

5)     لئوناردو پادوانی سلین
لئوناردو پادوانی 30 ساله (متولد 21 دسامبر 1983) که 194 سانتی‌متر قد دارد و در پست مدافع مرکزی بازی می‌کند و اصالتی برزیلی دارد، در باشگاه‌هائی همچون گاما، باهیا، برازیلینسه عضویت داشته است و به همراه این تیم‌ها در لیگ برتر برزیل نیز حتی حضور داشته است. پادوانی از سال 2012 به لیگ برتر ایران کوچ کرد و فصل گذشته را در فولاد خوزستان زیر نظر حسین فرکی با قهرمانی پشت سر گذاشت.
پادوانی در دومین فصل حضور خود در لیگ برتر ایران به نفت تهران پیوسته است تا فوتبال خود را زیر نظر علی‌رضا منصوریان دنبال کند.

6)     لوسیانو پریرا مندز
لوسیانو پریرا 30 ساله (متولد 15 اکتبر 1983) که 182 سانتی‌متر قد دارد و در پست مهاجم بازی می‌کند و اصالتی برزیلی دارد، در باشگاه‌هائی همچون برازیلینسه، لیننسه و بوتافوگو عضویت داشته است و حضور در لیگ برتر برزیل را نیز تجربه کرده است، از لیگ دوازدهم به فولاد خوزستان پیوست و به یکی از بازیکنان برتر لیگ برتر مبدل شد به‌گونه‌ای که شیمبا لقب این بازیکن را بر سر زبان‌ها افتاد. او در لیگ دوازدهم 12 گل در 32 بازی به ثمر رساند و در تنها تجربه‌ی خود در جام حذفی آن فصل نیز یک گل به ثمر رساند تا بهترین گل‌زن خارجی لیگ فصل لقب گیرد. او در لیگ سیزدهم 9 گل در 23 بازی لیگ به ثمر رساند و در لیگ قهرمانان آسیا نیز با به ثمر رساندن 6 گل در 5 بازی آماری فوق العاده به‌جا گذاشت. شیمبا در این فصل نیز بهترین گل‌زن خارجی لیگ برتر لقب گرفت.
پریرا در سومین تجربه‌ی فصل خود با رقم یک میلیارد تومان به سپاهان اصفهان پیوسته است تا او نیز در باشگاه میلیاردرها عضو شود.

7)     هرائر هوهانسی مکویان
هرایر مکویان 27 ساله (متولد 2 ستامبر 1986) که 183 سانتی‌متر قد دارد و در پست مدافع مرکزی بازی می‌کند و اصالتی ارمنستانی دارد، از سال 2009 در تیم ملی ارمنستان حضور دارد و 30 بازی ملی در کارنامه دارد. هریرا که از فوتبال روسیه به فوتبال ایران گام گذاشته است، با رقم 650 میلیون تومان با استقلال تهران به توافق رسیده است.

8)     کرار جاسم محمد
کرار جاسم 27 ساله (متولد 11 ژوئن 1987) که 186 سانتی‌متر قد دارد و در پست هافبک تهاجمی بازی می‌کند و اصالتی عراقی دارد، از سال 2007 تاکنون 59 بازی ملی و البته شش گل ملی در کارنامه دارد. کرار جاسم که 28 بازی نیز برای تیم ملی امید عراق انجام داده است و 6 گل نیز در کارنامه دارد که یکی از خاطره‌انگیزترین گل‌های او، گل صعود عراق به نیمه‌نهائی المپیک 2008 است. کرارجاسم البته به همراه تیم ملی عراق جام ملت‌های آسیا را نیز فتح کرده است.
کرارجاسم که نخستین‌بار با پیراهن تراکتورسازی به فوتبال ایران معرفی شد و سپس پیراهن همین استقلال را برتن کرد، حاشیه‌های ریز و درشت بسیاری دارد که درگیری با امیرحسین صادقی و مجتبی جباری از جمله شاخص‌ترین آن‌ها می‌باشد.
این بازیکن که حالا معتقد است دیگر آن بازیکن پرحاشیه‌ی گذشته نیست با رقمی معادل یک میلیارد تومان به استقلال پیوسته است و در عضویت باشگاه میلیاردرهای لیگ برتر است.

9)     آلبرتو رافائل داسیلوا
رافائل 30 ساله (متولد 4 فروردین 1363) که 192 سانتی‌متر قد دارد، فوتبال را از تیم ماتوننزه آغاز و در سال 2005 به تیم سرشناس پالمیراس پیوست اما دروازه‌بان چهارم این تیم بود. سائوبنتو، اینتر، ایتومبیارا تیم‌های بعدی او بودند تا این‌که در سال 2008 به واسکودوگاما پیوست و بعد از یک باخت جایگزین دروازه‌بان اصلی این تیم شد. او بعد از سقوط تیمش به فلومیننزه پیوست که مهم‌ترین دوران حرفه‌ای‌اش را در این تیم سپری کرد.
رافائل به عنوان گلر سوم وارد این باشگاه شد و مربی او نیز رنه سیموئز (سرمربی سابق تیم امید ایران) بود تا این‌که با ورود کارلوس آلبرتو پریرا وضعیت رافائل هم بهتر شد. رافائل طی سال های 2009 تا 2011، در مجموع 67 بازی برای این تیم انجام داد و 73 گل دریافت کرد. او 10 بازی در کوپا لیبرتادورس برای فلومیننزه انجام داد. در سال 2010 رافائل با تیمش قهرمان برزیل شد. فرد مهاجم تیم ملی برزیل و دکو پرتغالی از سرشناس‌ترین هم‌تیمی‌های رافائل در فلومیننزه بودند.
 در سال 2011 به تیم اتلتیکو گویانینزه پیوست و در این تیم فقط 20 دقیقه در لیگ برزیل به میدان رفت و دو بازی نیز در لیگ ایالتی انجام داد. بوتافوگو و 6 بازی در لیگ ایالتی نیز مرحله‌ی دیگری در دوران حرفه‌ای رافائل بود و او سال 2012 را در سری B برزیل گذارند و 15 بازی برای تیم های گرمیو و بتیم انجام داد. ریوورده تیم بعدی او بود و در نهایت رافائل از تیم بانگو سر درآورد و در سال 2014 موفق به حضور در 14 بازی برای این تیم در لیگ ایالتی ریودوژانیرو شده است.
این دروازه‌بان برزیلی که به قصد رقابت با نیلسون برزیلی پرسپولیس به خدمت گرفته شد، 720 میلیون تومان برای استقلال آب خورده است.

10) ادر لوسیانو ادینهو
ادر لوسیانو ملقب به ادینهو، یکی از مهاجمان برزیلی نام آشنائی است که با حضورش در فوتبال ایران توانست کیفیت بالای خود را به اثبات برساند و رفته رفته خود را در تیم مس کرمان به یک اسطوره تبدیل کند. ادینهو از لیگ هفتم با پیراهن مس کرمان به فوتبال ایران معرفی شد و موفق شد آمار فوق العاده ای را در گل زنی از خود بروز دهد. او در لیگ هفتم نه بار در لیگ برتر به میدان رفت و تنهای یک گل به ثمر رساند، اما فصل بعد آمار خود را بهبود بخشید در 32 بازی که برای تیمش به میدان رفت 10 گل به ثمر رساند. روند پیشرفت های ادینهو ادامه داشت و او در لیگ نهم در 29 بازی 14 گل در کارنامه ی لیگ برتری خود با پیراهن مس ثبت کرد تا به نقطه ی اوج فعالیت حرفه ای خود در ایران برسد. او در لیگ دهم در 33 بازی 22 گل به ثمر رساند و چیزی نمانده بود که آقای گل لیگ برتر لقب گیرد. او با اختلاف دو گل آقای گلی را به رضا نوروزی واگذار کرد.
ادینهو پس از دو سال حضور در فوتبال امارات و تیم الشارجه بار دیگر به مس کرمان پیوست و پس از هشت هفته موفق شد بار دیگر به روند گل زنی خود در لیگ برتر ادامه دهد. او آخرین بار در هفته ی سی و چهارم لیگ دهم موفق شده بود برابر راه آهن سورینت در دقیقه ی 35 گل بزند. ادینهو پس از غیبت 77 هفته ای خود در لیگ برتر، در لیگ سیزدهم هفت هفته برای رسیدن به گل منتظر ماند و در نهایت با یک دبل پس از 7595 دقیقه می توانست زمینه ساز نخستین پیروزی کرمانی ها در لیگ سیزدهم برابر فولاد صدرنشین شود که البته این پیروزی با گل دقیقه ی 88 سروش رفیعی ناکام ماند. او در لیگ سیزدهم که با سقوط کابوس وار مس کرمان برای او و هم تیمی هایش به پایان رسید، موفق شد در مجموع 31 بار پیراهن مس را در دو رقابت جام حذفی و لیگ برتر بر تن کند و 12 گل به ثمر برساند. او در 26 بازی در لیگ برتر 8 گل به ثمر رساند تا با اختلاف تنها 6 گل نسبت به کریم انصاری فرد دهمین گل زن برتر لیگ سیزدهم لقب گیرد.
نکته ی جالب آن است که ادینهو در آخرین فصل حضور خود در مس کرمان پیش از حضور مجدد در لیگ سیزدهم پنج بار دبل انجام داد و در یک بازی برابر شهرداری تبریز نیز موفق به زدن 5 گل شد.
ادینهو حالا با رقمی معادل 1.2 میلیارد تومان در 32 سالگی به تراکتورسازی تبریز پیوسته است تا حداقل روی کاغذ به همراه محمدرضا خلعتبری پشت سر سیدمهدی رحمتی و احمد آل نعمه، سومین بازیکن گران قیمت لیگ برتر لقب گیرد و فقدان کریم انصاری فرد آقای گل را برای گرگ ها پرکند.

11) دیتمار بیکای
دیتمار بیکای 25 ساله (متولد 25 فوریه‌ی 1989) که 193 سانتی‌متر قد دارد و در پست مدافع بازی می‌کند و اصالتی آلبانیائی دارد، در تمام رده‌های سنی برای تیم ملی آلبانی به میدان رفته است و یک بازی نیز برای تیم ملی بزرگ‌سالان آلبانی انجام داده است. این مدافع جوان تاکنون در لیگ‌های آلبانی و بلغارستان توپ زده است و در اولین و پنجمین باشگاه‌های آلبانی در میزان افتخارات یعنی تیرانا و اسکندربو کورچه حضور داشته است.
دیتمار با رقمی معادل 250 هزار دلار به عضویت باشگاه تراکتورسازی درآمده است.

12) علا عبدالزهرا خشان العزاوی
علا عبدالزهرا 28 ساله (متولد 22 دسامبر 1985) که 173 سانتی‌متر قد دارد و در پست هافبک تهاجمی بازی می‌کند و اصالتی عراقی دارد، در تمام رده‌های سنی برای تیم ملی عراق بازی کرده است و 62 بازی ملی به همراه 13 گل در کارنامه دارد. این هافبک که پیش از این در تیم مس کرمان عضویت داشته است پس از هفت فصل دوری از فوتبال ایران و بازی در لیگ‌های خلیج فارس بار دیگر به فوتبال ایران بازگشته است.
مبلغ قرارداد علا عبدالزهرا 300 هزار دلار است می‌توان او را به نوعی یکی دیگر از اعضای میلیاردر باشگاه تراکتورسازی تبریز خواند.

13)  آمبونو آچیله
آمبونو آچیله بازیکن فصل گذشته‌ی راهیان کرمانشاه باقراردادی سه ساله و با رقمی معادل 100 میلیون تومان به صبای قم پیوست. این بازیکن کامرونی سال قبل در 20 مسابقه‌ای که برای تیمش به میدان رفت موفق به زدن پنج گل شد و بهترین گلزن راهیان در دوسال اخیر بود.

14) مارکو اوره‌لیو آیوبل
این بازیکن 28ساله، مارکو اوره‌لیو آیوبل نام دارد که سابقه‌ی بازی در تیم‌های ماریتیمو پرتغال و چند باشگاه برزیلی از جمله ویتوریا، ویلانووا و پارانا کلوب را در کارنامه‌ی خود به ثبت رسانده است.
آیوبل فصل گذشته در سری D برزیل فعالیت می کرد و پس از رایزنی مدیر برنامه‌های وی با مسئولان تیم فوتبال صبا در تمرینات این تیم حضور یافت و پس از چند جلسه تمرین، توانست نظر کادر فنی صبا را به خود جلب کند تا مهاجم فصل گذشته‌ی باشگاه میراسول برزیل، با قراردادی یکساله و رقمی معادل 440 میلیون تومان راهی صبای قم شود.

15) ایگور ننزیچ
این بازیکن 30 ساله (متولد 23 مارس 1984) که یک دروازه‌بان اهل اسلونی است و سابقه‌ی حضور در تیم‌های رده‌ی سنی اسلونی را دارد با یک قرارداد یک‌ساله به راه‌آهن پیوسته است.

16) بویان جوکیچ
جوکیچ 28 ساله (متولد 17 می 1986) که 176 سانتی‌متر قد دارد و یک مدافع چپ اهل اسلوونی است، سابقه‌ی حضور در تیم‌های رده‌ی سنی اسلوونی را دارد و 68 بازی ملی و یک گل ملی نیز در کارنامه‌ی او دیده می‌شود که در یک دیدار دوستانه به قطر زده شده است.
او با قراردادی یک‌ساله راهی راه‌آهن تهران شده است.

17) میلان یووانوویچ
یووانوویچ 31 ساله (متولد 21 ژولیه 1983) که 187 سانتی‌متر قد دارد و در پست مدافع مرکزی بازی می‌کند، اصالتا اهل مونتنگرو است و 33 بازی ملی را نیز در کارنامه دارد.
این بازیکن که پیش از این در باشگاه‌های سرشناسی از جمله راپید وین، ستاره سرخ بلگراد و لوکوموتیو صوفیه عضویت داشته است در این فصل در ازای 180 هزار دلار در تیم پدیده حضور خواهد داشت.

18) ایگور پراهیچ
پراهیچ 27 ساله (متولد 15 آوریل 1987) که 190 سانتی‌متر قد دارد و در پست مدافع مرکزی بازی می‌کند، اصالتی اهل کرواسی دارد و در تمامی رده‌های سنی تیم ملی کرواسی بازی کرده است، هرچند هیچ‌گاه به تیم ملی این کشور راه نیافته است.
او که با مبلغ 140 هزار یورو به پدیده‌ی مشهد پیوسته است، پیش از این در باشگاه خوش‌نامی حضور نداشته است و بزرگ‌ترین باشگاه او ایسترا 1961 بوده است.

19) زوران کنسوویچ
کنسوویچ 27 ساله (متولد 15 آگوست 1986) که 180 سانتی‌متر قد دارد و در پست هافبک دفاعی بازی می‌کند، اصالتی اهل صربستان دارد و تنها یک بازی در تیم ملی زیر 21 سال صربستان در کارنامه دارد و هیچ باشگاه شاخصی نیز در کارنامه‌ی او دیده نمی‌شود.
این بازیکن صرب با رقمی معادل 180 هزار دلار به پدیده‌ی مشهد پیوسته است.

20) جی‌لوئد ساموئل
ساموئل 33 ساله (متولد 29 مارس 1981) که 180 سانتی‌متر قد دارد و در پست هافبک دفاعی بازی می‌کند، اصالتی اهل ترینیداد و توباگو دارد و تنها دو بازی ملی در کارنامه‌ی خود می‌بیند.
این بازیکن خوش‌نام که سابقه‌ی حضور در تیم‌هائی همچون استون ویلا، بولتون و کاردیف سیتی در لیگ جزیره را در کارنامه دارد، سه فصل متوالی و گذشته‌ی لیگ برتر را در استقلال بوده است و یکی از ارکان این تیم برای کسب یک عنوان قهرمانی در لیگ برتر و یک عنوان قهرمانی در جام حذفی بوده است.

21) لئوناردو مساریچ
این مدافع که فصل گذشته در لیگ برتر فوتبال روسیه و تیم لوکوموتیو توپ می‌زد با نظر دراگان اسکوچیچ سرمربی تیم فولاد خوزستان به عضویت این تیم درآمده است.
لئونارد که متولد 1983 است، با باشگاه دینامو زاگرب کرواسی در سال 2010 میلادی موفق به کسب سوپرکاپ شد.
مساریچ فوتبال خود را از رده‌های پایه و با حضور در تیم‌های ملی زیر 18 و زیر 19 کرواسی آغاز کرد و همچنین سابقه‌ی پوشیدن پیراهن تیم‌های سیگستا و لوکوموتیو را دارد. این بازیکن که سال 2009 لیگ کرواسی را به مقصد روسیه ترک کرد، در خارج از دنیای فوتبال هم فعال بوده و فارغ التحصیل از دانشکده علوم انسانی و اجتماعی می باشد.

22) علی حمام
حمام 27 ساله (متولد 25 آگوست 1986) که یک دفاع راست اهل لبنان است، 21 بازی ملی و البته دو گل ملی در کارنامه دارد. او پیش از این تنها در باشگاه النجمه حضور داشته است و این اولین تجربه‌ی لژیونر بودن اوست.

23) کارلوس سانتونس دی‌خسوس
کارلوس سانتوس 29 ساله (متولد 25 فوریه 1985) که 187 سانتی‌متر قد دارد و یک مدافع است، اصالتی برزیلی دارد و از محصولات باشگاه سائوپائولو محسوب می‌گردد که دوران حرفه‌ای خود را در فوتبال کرواسی گذرانده است.
این مدافع از سال 2006 به دینامو زاگرب کرواسی پیوسته است و تا سال 2010 نیز در این تیم حضور 
او پیش از پیوستن به تیم ذوب‌آهن اصفهان، دو فصل را در تیم الاتفاق عربستان حضور داشته است.داشته است؛ هرچند در این بین یک فصل را بطور قرضی در تیم وارتکس کرواسی و شاندونگ چین گذرانده است.

24) علی صلاح علی
علی صلاح علی بازیکن سابق باشگاه‌ی الطبه عراق که سابقه‌ی بازی در تیم ملی و تیم المپیک این کشور را دارد با امضای قراردادی 300 هزار دلاری به تیم فوتبال پیکان تهران پیوست.
علی صلاح فصل گذشته با 14 گل عنوان آقای گلی لیگ برتر عراق را به دست آورد.

25) نیلسون کوره‌آ جونیور
نیلسون 38 ساله (26 دسامبر 1975) که 185 سانتی‌متر قد دارد و یک دروازه‌بان اهل برزیل است، محصول باشگاه ویکتوریا است که در تیم‌های رده‌ی سنی برزیل حضور داشته است.

شماره‌ی 40 محبوب پرسپولیس که بهترین بازیکن خارجی لیگ سیزدهم از نگاه مخاطبان برنامه‌ی 90 نیز هست، یکی از اسطوره‌های باشگاه ویکتوریا گیمارش پرتغال محسوب می‌شود که هفت فصل در این تیم حضور داشت.
نیلسون که در فصل گذشته علیرضا حقیقی و رضا محمدی را نیمکت‌نشین کرده بود، به‌گونه‌ای مطمئن کار کرد که دائی با تمام خارجی‌گریزی خود به او بطور کامل میدان داد و سومین دوره‌ی حضور خود در پرسپولیس را تضمین کرد.
ستاره‌ی 660 میلیونی پرسپولیس حالا رقیبی سخت به نام سوشا مکانی دارد که البته به نظر نمی‌رسد دائی او را نیمکت‌نشین کند.
 
۱ ۹  
آی اسپورت
2014-07-28 19:02:05
نظر دهید

۹ نظر
-
دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۳، ۱۹:۰۱
بسیار خوب
ملکی
دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۳، ۱۹:۱۹
جواهیر سوکای پس چی؟
-
دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۳، ۱۹:۵۳
فقط نیلسون عقاب سیاه
شایان
دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۳، ۲۲:۴۶
یکی از بهترین خارجی های ایرانو ننوشتین...
خــــــــاویر سوکای... (جواهیر سوکای)
علی
دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۳، ۲۳:۱۲
سوکای ایرانیه که ننوشته اید؟
-
سه شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۳، ۰۰:۰۵
جواهیر سوکای کو؟؟؟؟
فرهود
سه شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۳، ۰۰:۴۴
چاگو کامرونیه نه ساحل عاج!
-
سه شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۳، ۱۴:۰۹
نیلسون فقط نیلسون
-
سه شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۳، ۲۲:۳۴
مارکو اوره‌لیو آیوبل 440 میلیون واسه این از سری d ایرانیا کمتر از این میگیرن حتما پای ایجنت در میونه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر