فهرست
مربی ایرانی؛ دردسر رئیس بعدی فدراسیون
مربی ایرانی؛ دردسر رئیس بعدی فدراسیون

مربی ایرانی؛ دردسر رئیس بعدی فدراسیون

آی اسپورت – قرار است بیست و پنجم اسفندماه رئیس جدید فدراسیون فوتبال انتخاب شود. انتخاباتی مهم که می‌تواند به آشفتگی و مشکلات این روزهای فوتبال ایران پایان دهد. مشکلات اقتصادی، وضعیت نابسامان تیم ملی و تیم های پایه، عدم هماهنگی با نهادهای دیگر همه خطرهایی است که رئیس جدید را تهدید می کند و به اعتقاد کارشناسان تنها راه برون‌رفت از بحران‌های کنونی و آتی انتخاب یک تیم مدیریتی توانا و با انگیزه است. رئیسی که با تمام نهادهای موثر کشور هماهنگ باشد و پیرامون انتخاب او یک اجماع حداکثری و ملی وجود داشته است.

مطمئنا رئیس بعدی با مشکلات زیاد به‌جا مانده از وضعیت فعلی فدراسیون درگیر خواهد بود. آیا سرمربی تیم ملی هم  تبدیل به یکی از این معضلات او می‌شود؟ 23 آبان ایران با شکست تلخ مقابل عراق صعود خود به جام جهانی 2022 را به خطر انداخت. چند روز پس از آن ناکامی پرونده مارک ویلموتس بلژیکی در ایران بسته شد. تیم ملی ایران در دو ماه و نیم گذشته بدون سرمربی بود و فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش هم ظاهرا عجله‌ای برای انتخاب سرمربی نداشتند. در ابتدا به نظر می‌رسید که انتخاب برانکو ایوانکوویچ برای تیم ملی نهایی شده است اما معلوم نشد چه اتفاقاتی افتاد که برانکو از ایران فاصله گرفت. پس از حضور برانکو در عمان قابل پیش‌بینی بود که سرمربی بعدی تیم ملی یک مربی ایرانی است و مطرح شدن نام‌هایی مانند جانی ده‌بیاسی هم به نتیجه خاصی منجر نشد.

سخنگوی فدراسیون فوتبال دیشب رسما اعلام کرد سرمربی تیم ملی ایران خواهد بود و به نظر می‌رسد علی دایی یا امیر قلعه‌نویی جای ویلموتس را خواهد گرفت. در این میان این سوال پیش می‌آید آیا انتخاب سرمربی از سوی فدراسیون کنونی که با سرپرست اداره می شود تصمیمی عاقلانه است؟ اینکه انتخاب یک سرمربی ایرانی بازگشت به عقب و کم کردن شانس صعود است بحثی جداست، موضوع اصلی این است چه ضرورتی دارد فدراسیون بدون رئیس برای تیم ملی سرمربی انتخاب کند و برای رئیس بعدی تعهد ایجاد کند.

فرض شود که همین فردا امیر قلعه‌نویی یا علی دایی به عنوان سرمربی جدید تیم ملی انتخاب شود و با اوهم قراردادی حتی کوتاه مدت و تنها برای این مرحله منعقد شود رئیس بعدی با این قرارداد چه باید بکند؟ رئیس بعدی شاید با این انتخاب مشکل داشته باشد و  حتی اعتقاد به سرمربی خارجی داشته باشد او باید با سرمربی کنونی چه کند؟ یک ماه و نیم پس از انتخاب سرمربی، او اخراج شود و یک بحران جدید به وجود بیاید. تیم ملی در فروردین دو بازی آسان با هنگ کنگ و کامبوج دارد و دیدارهای مرگ و زندگی تیم خردادماه دربرابر بحرین و عراق است.

اگر قرار باشد انتخاب رئیس بعدی دایی یا قلعه‌نویی باشد باید فرصت این انتخاب را برای رئیس بعدی محفوظ نگه داشت. مطمئنا انتخاب یک سرمربی ایرانی برای تیم ملی کاری نیست که بیش از یک یا دو روز زمان ببرد و او می تواند با دایی، قلعه‌نویی، هاشمیان، مهدوی‌کیا یا ... تا قبل ازشروع اردوی تیم ملی برای بازی با هنگ کنگ و کامبوج به راحتی قرارداد امضا کند. شاید رئیس بعدی به سرمربی خارجی اعتقاد داشته باشد و اصلا علاقه‌ای به سرمربی‌گری یک مربی ایرانی نداشته باشد. تصمیمش این باشد که تیم ملی با یک سرمربی موقت مانند وحید هاشمیان از دو بازی کامبوج و هنگ کنگ عبور کند و بعد در فرصت مناسب یک سرمربی خارجی برای تیم ملی برگزیده شود.

در هر صورت انتخاب دایی و قلعه‌نویی یک تحمیل به رئیس بعدی است که می تواند برای تیم ملی تنش‌زا باشد و مشکلات زیادی ایجاد کند. باید حق انتخاب را به رئیس بعدی داد، شاید انتخاب او همین انتخاب فدراسیون کنونی باشد اما آن انتخاب، انتخابی است که با پاسخگویی همراه خواهد بود. فرض کنید تیم ملی با انتخاب سرمربی فدراسیون کنونی به جام‌جهانی نرود آن موقع چه کسی باید پاسخگو باشد و مسئولیت ناکامی را به عهده بگیرد؛ رئیسی که دایی یا قلعه‌نویی به او تحمیل شده یا مدیران کنونی فدراسیون که معلوم نیست شش ماه بعد کجا قرار دارند؟ بهتر است که فدراسیون کنونی با سرپرستی حیدر بهاروند فعلا یک سرمربی موقت برای تیم ملی انتخاب کند و دست رئیس بعدی را برای انتخاب سرمربی باز بگذارد.

 

90tv 

۱    
آی اسپورت
2020-01-28 12:58:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر