فهرست
عادل از فوتبال دل نمی‌کند
عادل از فوتبال دل نمی‌کند

عادل از فوتبال دل نمی‌کند

آی اسپورت – در یک صبح پاییزی آفتابی، پشت یکی از دروازه‌های زمین چمن پر از چاله دانشگاه تهران، تعدادی صندلی چیده‌اند و روبه‌روی آنها گروهی ایستاده‌اند که یکی یکی میکروفون را به دست می‌گیرند و چند جمله کوتاه به زبان می‌آورند. یکی از آنها عادل فردوسی‌پور است که با لباس گرمکن و ماسکی بر صورت مثل همیشه با عجله حرف می‌زند و به صندلی‌اش برمی‌گردد. این بخشی از مراسم افتتاح پنجمین دوره مسابقات «فوتبال حرف و مشاغل» است که به میزبانی و نظارت سازمان ورزش شهرداری تهران و با حضور ده تیم برگزار می‌شود. بخشی از بی‌تابی فردوسی‌پور برای این است که می‌خواهد برای بازی افتتاحیه آماده شود. او کاپیتان تیم «رسانه ورزش» است که در دوره قبلی این مسابقات به قهرمانی رسید و خودش با زدن هفت گل آقای گل شد.

این دوره از مسابقات «یادواره شهدای سلامت» است و حضور تیم پزشکان به عنوان اولین حریف تیم رسانه ورزش، مسابقه افتتاحیه را به یک بازی نمادین تبدیل کرده است. امیر محسنی، مدیرعامل سازمان ورزش شهرداری تهران ضمن قدردانی از تلاش‌های کادر درمان کشور به ویژه شهیدان دکتر ولی‌الله حسنی و دکتر کوروش نیک‌نایی می‌گوید: «حضور تیم‌های فوتبال از گروه‌های مختلف شهروندان در این رقابت‌ها، گامی در جهت توسعه ورزش شهروندی است. ترویج ورزش در روزهای کرونایی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از موضوعاتی است که به طور جدی آن را دنبال می‌کنیم تا گامی در افزایش سلامت جامعه برداشته شود.»

بازی با سکوت یک دقیقه‌ای دو تیم به یاد و احترام اعضای کادر درمان که به خاطر ابتلا به کرونا از دنیا رفتند، شروع می‌شود. بازی در دقایق ابتدایی نزدیک است، ولی با گل نیمه اول عادل رسانه ورزش در مسیر پیروزی قرار می‌گیرد. دو گل دیگر در نیمه دوم برد تیم منتخب خبرنگاران را تثبیت می‌کند. با این برد پرگل عادل امیدوار است که تیمش بتواند از عنوان قهرمانی سال گذشته دفاع کند.

خانواده مهدی شادمانی، خبرنگار فقید هم از میهمانان این بازی هستند. او از همکاران عادل در برنامه نود بود که مدت زیادی با بیماری سرطان جنگید و سرانجام ۹ شهریور ماه ۹۸ از دنیا رفت. همسر و دو فرزند مهدی، آوا و آراد به مناسبت تولد عادل کیکی تهیه کرده‌اند و او بعد از بازی از آنها تشکر می‌کند و عکس یادگاری می‌گیرد. تیم پزشکان هرچند اولین بازی را باخت، ولی حضور آنها در جامی که به یاد شهدای سلامت نامگذاری شده، یادآور سختی‌هایی است که در خط مقدم مبارزه با کرونا تحمل کرده‌اند و در این نبرد دشوار امید ملت محسوب می‌شوند. سرمربی تیم پزشکان بعد از این بازی در پیامی احساسی نوشت: «ما باختیم ولی خوب باختیم. ما امروز باختیم به ۹ ماه جدال نابرابر با ویروسی خطرناک و رفتاری خطرناک‌تر از سوی افرادی که از روی ناآگاهی یا اجبارهای اقتصادی پروتکل‌های بهداشتی را مراعات نمی‌کنند. جامعه کوچک تیم ما که نماینده‌ای از پزشکان و کادر درمان این مرز و بوم است امروز خسته بود. خسته از شیفت‌های طولانی، خطرهای جانی، استرس، خبرهای همه‌گیری هر روزه، آمار فوتی‌ها، آمار مبتلایان به ویروس کرونا. خسته از بی‌خوابی و خسته از بیماری چندباره خود و خانواده‌های‌شان. بی‌تمرین و بی‌زمین، زیرا خودش باید زمین‌های ورزشی را در دانشگاه‌های پزشکی تعطیل می‌کرد تا الگو باشد.

ولی خوب باختیم، چون به تیمی باختیم که تنها یاور جامعه پزشکی کشور در این ۹ ماه بوده است. رسانه‌ها و خبرنگاران عزیز تمام تلاش خود را برای آگاهی‌رسانی مردم بزرگوار انجام می‌دهند و سختی‌های طاقت‌فرسا و تلاش‌های شبانه‌روزی کادر درمان را نوشتند و به تصویر کشیدند. تلاش کردند تا بیاموزانند که این بلا به دانش، تجربه، سن، توان مال و توان بدنی... رحم ندارد.»

بیست ماه از تعطیلی برنامه پرطرفدار نود می‌گذرد، ولی فردوسی‌پور، تهیه‌کننده و مجری آن هنوز ارتباط مستمری با فوتبال دارد. او مثل سابق ساعات زیادی از هفته را به بازی فوتبال با دوستانش می‌گذراند، هرچند دیگر از او مقابل دوربین خبری نیست. عادل قرار بود با همکاری یکی از تلویزیون‌های اینترنتی برنامه جدیدی به نام «99» بسازد که به آن مجوز اعطا نشد. آخرین فعالیت تلویزیونی او برنامه «فوتبال 120» بود که فصل آخر آن به پایان رسید و شروع فصل جدید آن هنوز قطعی نشده است. به دلیل تغییر ریاست شبکه ورزش، مجوز ساخت فصل جدید این برنامه دیرتر از سال‌های قبل صادر شد. این برنامه هر سال همزمان با شروع مسابقات فوتبال اروپایی روی آنتن می‌رفت، ولی هنوز مشخص نیست که پس از اتفاقات هفته‌های اخیر چه زمانی آماده پخش شود.

 

ایران ورزشی 

۱    
آی اسپورت
2020-10-26 17:59:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر