فهرست
پرسپولیس لیگ بیستم؛ رویای فتح سه‌گانه
پرسپولیس لیگ بیستم؛ رویای فتح سه‌گانه

پرسپولیس لیگ بیستم؛ رویای فتح سه‌گانه

آی اسپورت - تنها چند روز از صعود تاریخی پرسپولیس به فینال لیگ قهرمنان آسیا در دوحه، نگذشته بود که ناگهان اخبار منفی پیرامون باشگاه با قدرت تمام شروع به تکثیر کرد. بشار رسن و شجاع خلیل زاده ساز رفتن را کوک کردند، چند بازیکن قدیمی هم معترض شدند که با این وضعیت مالی نخواهند ماند. از سوی دیگر طلب برانکو که تبدیل به یک معضل قدیمی شده بود، پرسپولیس را تا یک‌قدمی کسر امتیاز پیش برد. اما همان طور که حالا اخبار خوش مبنی بر ماندن خلیل زاده و رسن (دومی دست کم دست کم تا نیم‌فصل) به گوش می‌رسد، باشگاه توانسته بیش از 70 درصد طلب برانکو را پرداخت کند. فارغ از این التهابات که قطعا قرمزها چه با خسارت چه با سلامت آنها را پشت سر می‌گذارند باید نگاهی به بازیکنان این تیم در لیگ پیش رو بیاندازیم. این بررسی نشان می‌دهد که پرسپولیس با وجود از دست دادن سه مهره ثابت و اساسی، یعنی علیرضا بیرانوند، مهدی ترابی و علی علیپور، موفق شده جانشینان خوبی برای آنها پیدا کند و همان طور که در دوحه نشان دادند، پرسپولیس کماکان نامزد شماره یک قهرمانی در لیگ بیستم خواهد بود.

البته فوتبال قابل پیش‌بینی نیست و هیچ کس نمی‌داند در اردیبهشت سال 1400 کدام تیم قهرمان لیگ بیستم می‌شود اما ناظران و اهالی فوتبال اعتقاد دارند یحیی گل‌محمدی یکی از بهترین مجموعه‌ها را در اختیار دارد که شاید برای اولین بار در تاریخ شان مزه قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا را بچشند. عنوانی که دو سال قبل تا یک‌قدمی صیدش رفتند اما کاشیما آنتلرز ژاپن در آخرین خاکریز مانع تحقق این رویای قدیمی شد. اما بعد از 2 سال مجددا پرسپولیس به فینال رسیده و می‌خواهد این بار در دوحه تاریخ‌سازی کند. همیشه یک جمله کلیشه‌ای بین بازیکنان و مربیان استقلال و پرسپولیس و همچنین هواداران این دو تیم وجود دارد که قبل از شروع فصل می‌گویند؛ می‌روند برای کسب هر سه جام پیش رو. البته پرسپولیس دو سال قبل موفق به کسب دوتای آنها شد. اما اگر شاگردان یحیی همان روند خوب دوحه را حفظ کنند شاید برای اولین بار در تاریخ فوتبال ایران، سرانجام یک تیم بتواند سه گانه تاریخی (لیگ قهرمانان آسیا، لیگ برتر و جام حذفی) را صید کند. آیا این کار شدنی است؟ نگاهی به وضعیت قرمزها و آنچه در اختیار دارند می‌کنیم.

پرسپولیس در حالی خود را برای بیستمین دوره رقابت‌های لیگ برتر فوتبال آماده می‌کند که در چهار دوره گذشته این بازی‌ها به قهرمانی رسیده و با صعود به فینال رقابت‌های لیگ قهرمانان ۲۰۲۰ آسیا خط و نشان جدی برای رقیبان داخلی خود پیش از شروع مسابقات کشیده است. تیمی که با تمام حاشیه‌های پیرامون خود بابت محرومیت از حضور در نقل و انتقالات فصل جاری لیگ برتر توانست عملکرد خوبی در تابستان داشته باشد. باشگاه پرسپولیس با حکم فیفا به دلیل عدم پرداخت مطالبات برانکو ایوانکوویچ، از حضور در نقل و انتقالات فصل جاری محروم شد. محرومیتی که طبق نامه فیفا از ۲۲ شهریورماه اعمال شد اما سرخپوشان توانستند بازیکنان مدنظر سرمربی خود را قبل از این تاریخ جذب کرده و انتقال آنها را ثبت و قطعی کنند. حامد لک، عیسی آل کثیر، احسان پهلوان، میلاد سرلک، علی شجاعی، آرمان رمضانی و سعید آقایی هفت بازیکن جدید پرسپولیس در تابستان بودند که با نظر مستقیم یحیی گل‌محمدی جذب شده و به پرسپولیس آمدند.

 

جای رفته‌ها خالی نیست

علیرضا بیرانوند دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ایران که در زمستان سال گذشته با باشگاه رویال آنتورپ بلژیک قرارداد امضا کرد قبل از اتمام نوزدهمین دوره لیگ برتر، جمع شاگردان یحیی را ترک کرد تا دیگر در چارچوب دروازه پرسپولیس قرار نگیرد. او که با این تیم به پیراهن شماره یک تیم ملی رسید رکوردهای مختلفی را از خود به عنوان دروازه‌بان پرسپولیس در لیگ برتر ایران ثبت کرد.همچنین علی علیپور بهترین گلزن پرسپولیس در تاریخ رقابت‌های لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا نیز تصمیم به لژیونر شدن گرفت تا در تابستان از جمع سرخپوشان پایتخت پس از کسب چهار قهرمانی متوالی جدا شده و به ماریتیمو پرتغال بپیوندد. مهدی ترابی نیز که گل‌ها و پاس گل‌هایش در لیگ برتر نوزدهم تاثیر زیادی در قهرمانی پرسپولیس داشت به العربی قطر پیوست تا هواداران این تیم را نگران حضور در ادامه رقابت‌های لیگ قهرمانان ۲۰۲۰ کند. رفتن‌هایی که خیلی زود توسط بازیکنان جدید این تیم برطرف شد. عملکرد تازه واردهای سرخ در ادامه رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا که به طور متمرکز در کشور قطر برگزار شد تاثیر زیادی روی موفقیت این تیم داشت تا کمتر هواداری پس از تجمع در روزهای ابتدایی نقل و انتقالات تابستانی نسبت به عملکرد مسئولان باشگاه در جذب بازیکن و اجازه خروج به سه بازیکن تاثیرگذار این تیم اعتراض کند.

 

مازادهای محجوب

قطعاً محمد انصاری و محسن ربیع خواه کم‌حاشیه‌ترین بازیکنان این تیم در چند سال اخیر محسوب می‌شوند. دو بازیکنی که در دوران حضور برانکو ایوانکوویچ در راس کادر فنی پرسپولیس همواره در ترکیب اصلی حضور داشتند اما یحیی گل‌محمدی پس از آخرین مصدومیت آنها تصمیم به کنار گذاشتن هر دو بازیکن آرام پرسپولیس گرفت. انصاری و ربیع خواه که قابلیت حضور در چند پست مختلف را دارند قرار است ظرف روزهای آینده پس از توافق با باشگاه پرسپولیس به تیم دیگری رفته و فوتبال خود را دنبال کنند.

 

لک خیال همه را راحت کرد

بوژیدار رادوشوویچ دروازه‌بان کروات پرسپولیس هرگز نتوانست پس از جدایی علیرضا بیرانوند انتظارات را برآورده کند. او که چهار فصل متوالی منتظر حضور در ترکیب اصلی به عنوان گزینه نخست کادر فنی بود عملکرد پر فراز و نشیبی داشت تا یحیی گل‌محمدی را از آینده چارچوب دروازه پرسپولیس نگران کند. از این رو سرمربی سرخپوشان سراغ حامد لک رفت تا دروازه‌بان فصل گذشته ماشین سازی تبریز با وجود تمام حاشیه‌های سال‌های اخیر خود به تمرینات پرسپولیس اضافه شود. دروازه‌بانی که چندین بار باعث نجات دروازه این تیم در ادامه بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا شد. لک در طول هفت بازی که از دروازه پرسپولیس حفاظت کرد تنها دو گل از روی نقطه پنالتی دریافت کرد. کلین شیت‌های تاثیرگذار او سبب شد تا پرسپولیس به عنوان قهرمان منطقه غرب به فینال لیگ قهرمانان آسیا برسد و خیال یحیی را برای لیگ برتر بیستم هم راحت کند.

 

مدافعان برگ برنده قرمزها

آمارهای پرسپولیس در سال‌های اخیر نشان می‌دهد استحکام بالای خط دفاعی این تیم تاثیر زیادی در مسیر قهرمانی‌های متوالی داشته است. شجاع خلیل زاده پس از کش و قوس‌های فراوان در آستانه امضای متمم مالی قرارداد خود با پرسپولیس است تا در این تیم بماند. مدافعی که پس از سال‌های دوری از اردوهای تیم ملی به جمع ملی پوشان بازگشت تا بالاخره نمایش ایده‌آل او با پیراهن پرسپولیس پاداش ویژه‌ای را برایش به همراه داشته باشد. محمدحسین کنعانی زادگان، سیدجلال حسینی، مهدی شیری و سعید آقایی و احسان حسینی دیگر مدافعان این تیم را تشکیل خواهند داد. لیستی که در صورت نماندن محمد نادری نیز نشان از قدرت بالای این تیم در خط دفاعی دارد. ضمن اینکه سیامک نعمتی نیز بارها به عنوان مدافع در ترکیب پرسپولیس قرار گرفته تا بازیکنان این تیم توانایی خود برای حضور در چند پست مختلف را به رخ کادر فنی بکشند. دردسر شیرینی که یحیی می‌تواند در مواقع ضروری از آن بهره ببرد.

 

ترافیک میانی پرسپولیس

بشار رسن یکی از بهترین بازی‌سازهای پرسپولیس در سال‌های اخیر بوده است. هافبک تیم ملی عراق که همچنان درگیر پیشنهاد القطر قطر برای پیوستن به این تیم است یک فصل دیگر با پرسپولیس قرارداد دارد تا مسئولان باشگاه و کادر فنی این تیم به هیچ وجه حاضر به جدایی یکی از خلاق‌ترین بازیکنان خط میانی خود نشوند. همچنین کمال کامیابی نیا، احمد نوراللهی، وحید امیری، سعید حسین پور و امید عالیشاه دیگر هافبک‌های پرسپولیس را در فصل گذشته تشکیل دادند که با آمدن میلاد سرلک، احسان پهلوان و علی شجاعی قوی‌تر از قبل شده‌اند. تعداد زیاد بازیکنان این تیم در خط میانی می‌تواند گل محمدی را برای انتخاب یازده بازیکن اصلی خود در لیگ برتر دچار مشکل کند.

 

خط حمله در انتظار بخشش عیسی

عیسی آل کثیر یکی از خریدهای پرسپولیس در تابستان محسوب می‌شد که توانست در ادامه بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا با دوندگی بی‌امان و گلزنی‌های خود نقش زیادی در موفقیت تیمش داشته باشد. مهاجم سرخپوشان که به دلیل شادی پس از گل خود در بازی با پاختاکور ازبکستان در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا با محرومیت سنگین ۶ ماهه از سوی AFC به دلیل آنچه توهین نژاد پرستی تلقی شده بود روبرو شد. محرومیتی که شوک عجیبی به پرسپولیس داد اما این تیم در نبود آل کثیر در بازی نیمه نهایی خود مقابل النصر عربستان نیز توانست توسط مهدی عبدی به گل برسد تا دیدار دو تیم در پایان ۱۲۰ دقیقه با تساوی یک - یک به اتمام رسیده و پرسپولیس در ضربات پنالتی موفق به شکست نماینده عربستان و صعود به فینال شود. آل کثیر در صورت عدم بخشش از سوی AFC نمی‌تواند پرسپولیس را در دیدارهای داخلی لیگ برتر نیز همراهی کند تا سرخپوشان پایتخت به بازیکنانی نظیر آرمان رمضانی، مهدی عبدی، امیر روستایی و آریا برزگر برای گلزنی دل خوش کنند.

۳    
آی اسپورت
2020-10-20 12:59:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر