فهرست
بحران 40سالگی علی کریمی
بحران 40سالگی علی کریمی

بحران 40سالگی علی کریمی

آی اسپورت- علي كريمي و «اخلاق»، هميشه رابطه پرفراز و نشيبي داشته‌اند. راهی پرفراز و نشیب که تا این‌جای زندگی علی کریمی به رساندن او به بالای قله محبوبیت منجر شده است. بی‌اخلاقی‌های او اعم از مشت به داور و لگد به ساک و .......تا نیکوکاری‌هایش همه و همه گامی بوده برای رساندن او به جایگاهی که مورد حسرت اکثر اهالی فوتبال است. جایگاهی که رقیبانش فکر می‌کردند هیچ کس در گرفتن آن از چنگ جادوگر موفق نخواهد بود الا...

الا فردی که این روزها بدجور کمر به قتل محبوبیت او زده است. یک آقای مجازی که کم کم دارد محبوبیت واقعی را نابود می‌کند. نمی‌دانیم او چه کسی است. نمی‌شناسیمش. نام پروفایلش علی کریمی است. نام کانالش علی کریمی است اما به جا نمی‌آوریمش. پست‌هایی که می‌گذارد. حرف‌هایی که می‌زند. عکس‌هایی که منتشر می‌کند با نامی که بالای صفحه‌اش دیده می‌شود در تضاد است. علی کریمی را در تمام این سال‌ها جور دیگری شناخته بودیم. معترض اما ساکت. یاغی اما آرام. همه این تضادها بود که کریمی را کریمی کرده بود. این کری‌خوانی‌های روزمره، این پست های هر ساعته. این فحاشی‌های هر طرفه. این‌ها را از جادوگر سراغ نداشتیم و هضمش نمی‌کنیم.

گاهی گمان می‌کنیم صفحه‌اش را هک کردند. می‌خواهیم بگوییم یک عصبانیت گذرا و زودگذر بوده. از یک واکنش عصبی لحظه‌ای حرف می‌زنیم. اما باز هم پست دیگر. باز هم عکس دیگر. باز هم متن جدید. باز هم تاکید بر این که من خودم هستم. همان نامی که روی پروفایل می‌بینید.

شاید این روزها لازم باشد کسی به کریمی بگوید راه را اشتباه می‌روی. پله پله قله‌ای را که قدم قدم بالا رفته‌ای در حال پایین آمدن هستی. داری نزدیک می‌شوی به جمع ستاره‌های دم دستی و اسطوره‌های قلابی و محبوب‌های مجازی. مراقب باش.

علی کریمی یک ماه دیگر وارد 39 سالگی می‌شود جایی حوالی بحران. بحران 40 سالگی. حالا کریمی نیاز به یکی از آن دریبل‌های جادویی‌اش دارد. دریبل بحران. ماندن در اوج محبوبیت. شبیه بقیه نشدن. ناامیدمان نکن. نگذار 40سالگی تو را از ما بگیرد.

۵۸ ۱۸  
آی اسپورت
2016-10-07 16:16:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۸ نظر
فرد
جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵، ۱۶:۴۶

پرده اول/ساعاتی پیش بود که علی کریمی پست جنجالی خود را علیه آبی پوشان پایتخت پاک کرد؛ حقیقتش پاسخی بود به فحاشی بدون وقفه و چند روزه عده ای هواداران استقلال بعد از باخت پرسپولیس در جام حذفی! همان هایی که به هانی نوروزی و فرشته کریمی هم رحم نکردند. اما چرا باید «علی کریمی» حیا کند؟ پرده دوم/ چند سالِ پیش علی کریمی در مقابلِ کره جنوبی قرار گرفت. علی کریمی از معدود بازیکنایی بود کـه در بینِ دو نیمه با فشارها و تماسهای مکررِ وزارتِ ورزش و سیاسیون «مچ‌بند» را از دو دستانش برنچید. و بعد از همان روز پروژه زمین زدن محبوب ترین اسطوره تاریخ پرسپولیس آغاز شد اما زهی خیال باطل. مچ‌بندهایی که شبیه به یک فریاد بود.شبیه به همان تبعیدی که او را راهی استیل آذین کرد؛ شبیه به تهمتِ روزه خواری؛ شبیه به راه ندادنش به خانه اش و آواره کردنش؛ شبیه به آن روزی که پیراهنِ استیل آذین را از تن در آورد و به هوا پرتش کرد؛ شبیه به همان روزی که برایش با اشک یک جمله ی تکان دهنده میخواندند «علی فقط کـریمی» پرده سوم/ هفت سالِ پیش «اشکان» از دانشگاه به خانه بازگشت. «اشکانِ زیبارو» میخواست کـنارِ مردمش باشد.حتی در لابلای آن شلوغی و دلواپسی های مادر هم چاره نبود؛ اشکان میخواست کنارِ مردم بایستد؛ سینه کوچکِ اشکانِ تکواندوکار تحملِ «آپچاگی» را داشت ولی تحملِ... پرده آخر/ «علی جان؛ اشکان عاشقِ شما بود» و گریه های علی کریمی. چندروز بعد با همه مخالفت ها و تهدیدها؛ علی کریمی پیراهنِ «شالکه ی آلمان» را با امضای خودش به خانه ی اشکان فرستاد و روی آن پیراهن نوشت: «تقدیم به اشکان سهرابی که همیشه برای ما زنده خواهد ماند» گاهی «مردمی بودن» خیلی پست ها و رکوردها را به غارت میبرد؛ گاهی باید بخاطرِ آبی هایی که عاشقانه دوستت دارند و فراموش کردند تو محبوب ترین اسطوره تاریخ پرسپولیس هستی و جانت را برای پرسپولیس میدهی از کل کل ها «حیا کنی»؛ گاهی کارهایی با سرعتِ نور میبرتت به اعماقِ قلبِ مردم.
و علی آقا کریمی که به جرم مردمی بودن پیراهن پرسپولیس را از او گرفتند اما محبوب و محبوب تر شد ♡♡♡♡
lvjqd
جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵، ۱۷:۲۲
جالبه كه اين آقاي مثلا اسطوره كري خوندن رو به نازل ترين شكل ممكن با هواداراي مقابل شروع ميكنه و ادامه ميده ... بعد وقتي كه يه عده احمق هاي جوگيري ميرن روي سنگ قبر اسطوره هاي واقعي تيم مقابل اين خراب كاريها رو انجام ميدن مياد فحش ميده و لعنت ميكنه كننده اين عمل وقيح رو !!!! خوب برادر من .. باعث و باني و مسبب اصلي اين حركت زشت و شنيع خود جنابعالي بودي كه شان خودت رو تا اين حد پايين آوردي كه در فضاي مجازي با هوادار مقابل كري بخوني ..هواداراي خودت هم جوگير بشن يه همچي حركت زشتي انجام بدن ... نكن برادر .. ..نكن !!!!.
آرش
شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵، ۱۴:۵۲
اگر مصاحبه پسر مظلومی رو خونده بودی، متوجه میشدی که اتفاقات بهشت زهرا نه تنها سرخابی نبوده، بلکه حتی فوتبالی هم نبوده
روی قبر نویسنده ها هم اینطوری شده
۱
مهدي
جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵، ۱۷:۳۵
خانم نيلوفر عالي بود. واقعا حرف دل مارو زديد. علي كريمي فقط داره خودشو خراب ميكنه. همونطور كه در دوران بازيش نتونست خودشو مديريت كنه الان هم داره راه رو اشتباه ميره
حضرت علی کریمی
جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵، ۱۸:۰۷
آنان که علی کریمی خدا میدانند کفرشان به کنار عجب خدایی دارند. بدخواه داش علی رو سر میبرم .مراقب خودتون باشین .اخطار آخر
۹ ۲
برزو
جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵، ۲۰:۴۷
بخواب بابا فردا مدرسه ات دير ميشه لنگي
تاجیران استقلالی
شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵، ۱۰:۱۵
oops
۴
برزو
جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵، ۱۸:۱۴
اسطوره؟ كدوم اسطوره؟ تو كل زندگيش يه بوندس ليگا برده كه هر سال بايرن داره ميبره تازه كلي از بازيها هم پيچ شده بود رو سكو يا در خوشبينانه ترين حالت نيمكت! اسطوره ي پوشالي، جادوگر خيالي، توهم بزرگي! تنبل هاي ديروز و چاق و چله ي امروز، ده سال ديگه از بس وزن اضافه ميكنه كه به علي دايي ميگه زكي! اين خط و اينم نشون _* ديگه الانم بيكاره و صبح تا شب و شب تا صبح رو مبل و پاي اينستاگرام. دوتا دريبل زده توهم برش داشته از اول هم به درد فوتبال نميخورد تو همون فوتسال ميموند بهتر بود بازيكن تنبلي بود الانم ديگه نميخواد بره دنبال دوره هاي مربيگري و ... ديگه تا اخر عمرش ميخواد بشينه پاي اينستاگرام تا مگر اينكه در محيط مجازي بتونه جلوي فراموش شدنشو بگيره يا با اقا فرهاد رقابت كنه! زهي خيال خام
6 & 4
جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵، ۱۹:۴۳
علی کریمی تو كل زندگيش يه بوندس ليگا برده؟!!!!!! شما تو خالی ها، شما پوچ ها آرزوتونه که مثل امیر خانتون یه بار تمرین بایرن رو از پشت فنس ببینین و اونوقت علی کریمی پیچ شده بوده به نیمکت؟ خجالت بکش کیسه کش!!! گرچه میدونم که معنای خجالت رو نمی فهمی! ضمنا خواهیم دید که نتیجه فرهاد زیر خواب عرب هاتون چیه در آینده، فعلا به هیکل خوبش بنازین که کل عرب ها کشته و مرده هیکل قرمز کش اش هستن...
فرد
جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵، ۲۲:۱۹
اخه کیسه کش، علی آقا کریمی سابقه 40 بازی در بوندس لیگا و چمپیونز لیگ داره و با پرسپولیس قهرمان لیگ و جام حذفی شده و آقای گل جام ملتها شده، توسط فیفا در کنار رونالدینهو و زیدان به عنوان کاندیدای سلطان دریبل دنیا انتخاب شده و مهم تر از همه مرد سال آسیا و بهترین فوتبالیست آسیا شده رو با فرهاد مجیدی مقایسه میکنی که اوج افتخارش زدن 3 گل در 17 دربی و بازیکن هفته ششم امارات بوده ؟ :|
خدایا شکرت پرسپولیسی هستم. واقعا خدایا شکرت.
۹
برزو
شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵، ۱۱:۲۱

علي كريمي؟ زيدان و رونالدينيو؟ با پرسپوليس قهرمان ليگ شده؟؟ جنستو از كجا ميخري؟
۸
برزو
شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵، ۱۱:۲۱

علي كريمي؟ زيدان و رونالدينيو؟ با پرسپوليس قهرمان ليگ شده؟؟ جنستو از كجا ميخري؟
۹
علی مردانی
شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵، ۱۳:۱۴
اشکال هواداران استقلال همین بی سوادی، بی تربیتشون هست. علی کریمی در سال 77 با پرسپولیس قهرمان لیگ و حذفی شد. و سال 78 قهرمان لیگ شد و سه بار هم با پرسپولیس به عنوان سومی جام باشگاههای آسیا رسید. سال 2004 مرد سال آسیا شد. در همون سال 2004 آقای گل جام ملت ها سد.در سال 2005 همراه با بایرن مونیخ دوگانه (قهرمانی لیگ و حذفی ) رو بدست اورد و 40 بازی برای این تیم انجام داد. در سال 2005 هم به کاندیدای سلطان دریبل دنیا انتخاب شد. (حتی به زبان فارسی میتونی سرچ کنی اگه سواد و اطلاعات درست درمون نداری)کاندیدای دیگه هم زیدان و رونالدینهو و.... بودن.
۲
آرش
شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵، ۱۴:۵۷
وقتی بازیکن افتخار فوتبالی نداشته باشه، چاره ای نمی مونه که بگن: ولی بعد فوتبال چاق نشد
آفرین، تو خوبی
۲
فرشته ف
جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵، ۱۸:۵۱
مشکل از علی کربمی نیست .مشکل تفسیر ما از اسطوره می باشد .
در رم توتی بخاطر وفاداری به تیمش اسطوره است.در فیورنتینا باتیستوتا به خاطر وفاداریش اسطوره است .کس دیگر به خاطر کار نیک وبزرگ اسطوره است.مرحوم حجازی تاپای مرگ سر خم نکرد و مجیز هیچ مسئول و بالاسری رانگفت و لی گفت بالاسری من مردم هستند بعد از خدا.
چرا ما باید امثال آقای کریمی و مجیدی را اسطوره بنامیم به خاطرکدام وفاداری یا خدمت بزرک یا کار نیک خارق العاده؛
اینکه گل بزنند پیراهن عربی نشان دهند یا لگد به ساک ورزشی بزنند
یا چهار وشش رانشان دهند .
اینکار را که همه ی آدمهای عادی میکند یا بازیکنان معمولی.
لطفا لفظ اسطوره را به هرکسی اطلاق نکنیم تا اینطوری در محاق قرارنگیریم
جيم
جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵، ۱۹:۴۷
علي كريمي با بحران پايين اومدن از قله ي شهرت داره دست داره دست و پنجه نرم ميكنه . سالها مشهور بوده و محبوب و الان ميبينه كه ديگه تو چشم نيست، يه بازيكن باسابقه و شهور بوده كه بازنشست شده ... اين رو نمتونه بپذيره.

اگر بخواد همچنان توي چشم باشه، بايد وارد عرصه ي جديدي بشه كه توش ديگه شاگرد اول نيست، شاگرد كلاس اول است. بايد برا مربي شدن زحمت بكشه و دوباره از صفر شروع كنه ... اينجاست كه كم اورده. كسي كه تمام عكر فقط با تكيه بر استعداد و نبوغ ذاتيش اومده جلو نه بر سنجه ي تلاش بيوقفه و زحمت.

نه توان و حوصله ي پنج سال كمك شدن و يا ياد گرفتن دوباره رو داره و نه چشم ديدن لقب اسطوره ي بازنشسته و كم كم يه قاب شدن تو ديوار.

خداداد هم همين مشكل رو داشت و كريمي تقريبا همون مسير رو طي ميكنه ... ميخواد همچنان توي چشم باشه ولي اينبار با اينستاگرام و فيسبوك ... نمدونه از كيسه ي اعتبار و محبوبيت خودش خرج ميكنه. زماني ميفهمه مه اين كيسه خالي شه.

حمید
جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵، ۲۰:۲۵
در پاسخ به برخی پست هایی که در همین صفحه است باید بگویم طبیعی است هرچه فرد بزرگتر و اثرگذارتر باشد، هجمه ها و طعنه ها و هتاکی ها به سمت او بیشتر می شود، باید سال ها صبر کرد تا فردی در فوتبال بیاید که معجون شخصیت اجتماعی و توانایی فوتبالی علی کریمی را داشته باشد. این نکته بسیار پر معنایی است، بسیار پرمعنا، علی کریمی جام های معدودی کسب کرده، جام هایی که معیاری برای محبوبیت و جایگاه بازیگران هستند، ولی علی کریمی بدون جام ها واجد این محبوبیت است و این یعنی چیز دیگری در او وجود دارد که بالاتر از جام هاست،
اما، ...اما، برای من که 45سالگی را هم طی کرده ام، این آرزو پاربرجاست که علی کریمی عزیز از این جنجال فاصله بگیرد، و از مجادله مجازی بپرهیزد و تنها این جمله را از نویسنده ای بزرگ می اورم که می گوید: برای شکستن سکوت، یافتن واژه ای مناسب سخت است.... علی جان کمی آرامش و سکوت.
۶
حمید
جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵، ۲۲:۲۳
بابا بیخیال دیگه هر روز یه مقاله مینویسین در مورد علی کریمی!!
تو امریکا در مورد اوباما اینقدر مطلب منتشر نمیشه که شما اینقدر اینو جدی گرفتین.
کلا این فوتبالیستها و اکثر ورزشکارهای تو ایران سواد درست حسابی ندارن ولی از شما روزنامه نگار ها تعجب میکنم که مثلا به جای اینکه یک سر و گردن از عموم جامعه بالاتر باشین و به اصطلاح روشنفکر باشین خودتونو در حد اینا میارین پایین!
یکی از وصفش مینویسه یکی نقد میکنه فلان حرکتشو!!!
شما بلانسبت روزنامه نگارین خیر سرتون!!
چه اهمیتی داره علی کریمی چه حرفی زده با چی کار کرده؟ اون دیگه فوتبالش تموم شده و یه ادم معمولیه تو جامعه. به جای اینکه اینجور آدمها رو بایکوت خبری کنین و طرف بعد از 6 ماه فراموش بشه شما هر روز دارین ازش خبر منتشر میکنین یه عده آدم عوام هم این شده براشون اسطوره و الگو ....
یه آدم بی سوادی که دو کلاس سواد نداره فقط به خاطر اینکه دریبل خوب میزده شده الگوی زندگی یه عده!!!
۹
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر