فهرست
به مناسبت 50 سالگی یورگن کلینزمن؛ از شاگردی در نانوایی تا قهرمانی جهان
به مناسبت 50 سالگی یورگن کلینزمن؛ از شاگردی در نانوایی تا قهرمانی جهان

به مناسبت 50 سالگی یورگن کلینزمن؛ از شاگردی در نانوایی تا قهرمانی جهان

آی اسپورت- امروز 30 ام جولای سالروز تولد یورگن کلینزمن بازیکن و مربی محبوب ژرمن ها است. مردی که در دوران حرفه ای خود تقریبا تمام قله های فوتبالی را فتح کرد و در حیطه ی مربی گری نیز بنیانگزار تیمی شد که حالا چهارمین ستاره را برای ژرمن ها به ارمغان آورده اند.
کلینزی شخصیتی کاریزماتیک دارد از همان بازیکنانی است که با خاطرات فوتبالی ها عجین شده و جزء لاینفک از نوستالوژی هایی است که سراغ آن را می توان از دهه شصتی ها گرفت. بسیاری با شیرجه های بعد از گل او فوتبالی شدند و بسیاری هم درگیر پنالتی فینال جام 90 هستند. کلینزی از آن دست بازیکنانی بود که فرصت خاطره بازی های زیادی را به ما می دهد از همان ها که می توان ساعت ها به یک نقطه خیره شد و از کمک او به زلزله زده های رودبار نوشت و یا به گلزنی او در مقابل ایران و شادی پس از گلش اشاره کرد. 
آن زمان ها که فوتبال اینچنین دم دست نبود باید چندین آدامس پرستو می خریدی تا بلکه عکس او را بتوانی با افتخار به دوستان نشان دهیم. همان شیرجه ی معروف پس از گلزنی مقابل بلژیک در 94 و یا گل استثنایی در جام 90 همه و همه را می توان در شور و نشاط او در دوران بازی اش مشاهده کرد.
کلینزی سرگذشتی جالب دارد در بچگی شاگرد نانوایی پدرش بود و پیش از آنکه فوتبالی شود شانس خود را در ژیمناستیک و هندبال آزمود. هشت ساله بود که به دنیای فوتبال ورود کرد از خاطرات آن زمانش بیشتر به ابهامی که در مورد قانون آفساید داشت اشاره می کند و اینکه با سوالات خود در این مورد مربی اش را کلافه کرده بود.
از همان ابتدا او به عنوان یک مهاجم گلزن مورد توجه بود و در سن یازده سالگی توانست به جوانان وورتمبرگ راه یابد و در 16 سالگی نیز راهی اشتوتگارت کیکرز شد. برتی فوگتس بازی های او را زیر نظر گرفت و برای نخستین بار به تیم ملی جوانان آلمان دعوت شد. اشتوتگارت کیکرز در همان 16 سالگی با او قرادا حرفه ای بست تا باشگاه های دیگر خیال کج برای ربودن جواهر آن ها نداشته باشند.
پس از آن بود که او کار در نانوایی پدرش را پایان داد او در این مورد می گوید:\" من فقط می خواستم دوران کارآموزیم را به اتمام برسانم! حالا به خوبی درک می کنم که روزی 12 ساعت کار به چه معنی است.\"
او پس از آن به اشتوتگارت پیوست و از آنجا راهی اینتر میلان، موناکو، تاتنهام و بایرن مونیخ شد. در لیگ برتر انگلیس به عنوان محبوب ترین بازیکن آلمانی شهرت یافت در تاتنهام گل های بسیاری با ضربات سر شیرجه ای به ثمر رساند و خاطرات زیبایی را از خود در ذهن هواداران تاتنهام به جای گذاشت.
او پس از قهرمانی در جام جهانی و یورو 96 در جام جهانی 98 وداعی زودهنگام را تجربه کرد تا پایانی باشد بر سال ها افتخار آفرینی او در پیراهن تیم ملی. ورود او به عرصه ی مربی گری به سال 2004 باز می گردد زمانیکه ژرمن ها با فولر نتوانستند از مرحله گروهی جام ملت ها بالاتر بروند و دست به دامان زوج او در خط حمله ی دهه 90 شدند.
کار برای کلینزی بسیار سخت بود در آن نسل بی ستاره و مسن باید به دنبال بازیکنان مستعد و آینده داری می بود که بتوانند ژرمن ها را به نتیجه ای آبرومندانه در جام جهانی برسانند آن هم زمانیکه باید در خانه و جلوی هواداران خودی بازی می کردند. او شاکله ی اصلی تیمی را در همان سال ها شکل داد که اکنون در صدر بهترین تیم های جهان است. بسیاری از کارشناسان نتیجه قابل قبول و طراوتی که در بازی ژرمن ها در سال 2006 بود را مدیون شادابی ذاتی او می دانند. باید این نکته را نیز در دوران مربی گری او اشاره کرد که تیم ملی آلمان را برای دیداری دوستانه راهی تهران کرد تا بتواند اینبار به زلزله زده های بم کمکی کرده باشد.
پس از تجربه ی تلخ در بایرن او راهی ایالات متحده شد و اکنون سرمربی گری تیم ملی آمریکا را بر عهده دارد در ایالات متحده نیز صمیمت فوق العاده اش را رو کرد و به همان چهره ی دوست داشتنی در آلمان بدل شده است آنچنان که باراک اوباما خود را از هواداران کلینزمن می داند.
او امروز جشن 50 سالگی اش را در کنار خانواده در اورنج کانتی برگزار خواهد کرد جایی که همیشه برای او سرشار از آرامش بوده و همیشه از اینکه بتواند همراه خانواده اش باشد ابراز رضایت کرده است.
     
آی اسپورت
2014-07-30 19:41:42
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر