فهرست
میلان رقیبِ یوونتوس می‌شود؟
میلان رقیبِ یوونتوس می‌شود؟

میلان رقیبِ یوونتوس می‌شود؟

آی اسپورت – تغییر سرمربی میلان در سال‌های اخیر، یکی از عادی‌ترین اتفاقات دنیای فوتبال به حساب می‌آمد؛ باشگاهی که پس از جدایی «ماکسیمیلیانو آلگری» در سال 2014، تنها طی 6 سال 9 مربی را روی نیمکت خود دید. به همین دلیل زمانی که مسئولان روسونری تصمیم گرفتند تا برنامه خود برای انتصاب «رالف رانگنیک» به عنوان سرمربی فصل آینده سیاه‌وسرخ‌ها را عملی نکند و به «استفانو پیولی» یک فصل دیگر فرصت دهند، در اصل به اقدامی غافل‌گیرانه دست زدند.

این در حالی بود که سرمربی و مدیر ورزشی پیشین باشگاه «لایپزیش» در یک قدمی نیمکت میلان قرار داشت تا با رهبری پروژه جدید این باشگاه، روسونری را به لیگ قهرمانان اروپا بازگرداند. با این وجود هفت ماه برنامه‌ریزی برای انتصاب رانگنیک، به یک‌باره و در یک چشم به‌هم زدن، به بایگانی رفت و به دستِ فراموشی سپرده شد تا سرمربی فعلی به لطف عملکرد درخشان تیمش در هفته‌های اخیر، با تمدید دو ساله قراردادش مواجه شود. از این رو می‌توان این‌گونه گفت که اکنون دورنمای باشگاه میلان به طور ناگهانی دستخوش تغییرات اساسی شده است؛ روسونری به حفظ «زلاتان ابراهیموویچ» دل خوش کرده و برنامه‌های نقل‌وانتقالاتی‌اش را مورد بازنگری بنیادین قرار داده است. البته همچنان یک هدف دست نخورده باقی مانده؛ بازگشت به رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا پس از شش سال.

«فابریتسیو رومانو» خبرنگار مشهور ایتالیایی درباره اینکه تصمیم عدم انتصاب رانگنیک چگونه همه چیز را در میلان دچار تغییر خواهد کرد گفت: «شخصاً فکر می‌کنم میلان با تلاش برای جذب رانگینک کار جدیدی انجام داد؛ آن‌ها از دسامبر گذشته به این اتفاق می‌اندیشیدند. او از آن دست مربیانی بود که همانندش را در ایتالیا نمی‌بینیم. او قرار بود سرمربی‌ای باشد که درگیر نقل‌و‌انتقالات می‌شود و برای دستیابی به مهره‌های مد نظرش، بیکار نمی‌نشیند. این امر در آلمان و یا انگلیس مرسوم است اما در ایتالیا می‌توانست یک بدعت جدید باشد. توافق او با روسونری بالغ بر دو سال بود. آنها حتی درباره بازیکنان که باید جذب شوند و البته نحوه پیش‌برد اهداف پروژه بزرگ به صورت قدم به قدم نیز صحبت کرده بودند. اما ناگهان همه چیز تغییر کرد؛ پیولی حالا توانایی‌هایش را نشان داده و به نظرم اثبات کرده برای این باشگاه و بازیکنان بهترین گزینه در حال حاضر است. البته در این بین برخی از هواداران خود را آماده تماشای یک پروژه جدید کرده بودند و اکنون با تداوم حضور پیولی، تمامی رویاهای خود را در خطر می‌بینند. اما به نظر من این چیزی نیست که استفانو از آن بهراسد. او روی کاری که با تیمش می‌تواند بکند، متمرکز خواهد شد و به نظرم از پس آن بر خواهد آمد.»

اما شاید بپرسید چه اتفاقی موجب تغییر برنامه‌ها شد؟ در یک کلام؛ نتایج تیم پس از شروع مجدد بازی‌ها. سرخ‌وسیاه‌ها در 12 بازی پایانی خود در سری‌آ به 9 پیروزی و 3 تساوی رسیدند و همه را به آینده امیدوار کردند. البته این امیدواری در برخی از هواداران با سردرگمی و گیجی تلفیق شده است. هوادارانی که از ماه‌ها پیش خود را آماده حضور رانگنیک کرده بودند و جاه‌طلبی‌های جدید را در سایه حضور این سرمربی آلمانی می‌دیدند.

«اولی فیشر» یکی از هوادارانِ حرفه‌ای میلان که اتفاقاً ویراستاری نشریه «SempreMilan» را بر عهده دارد، در این خصوص می‌گوید: «مهم‌ترین واکنش قشر وسیعی از هواداران به اتفاقات اخیر؛ ترکیبی از احساسات است. اول از همه احساس سرمستی و خوشحالی‌ است. تعجبی هم ندارد؛ تیم نتایج درخشانی گرفته و حتی یوونتوس را به زانو درآورده. پس رضایت کامل هواداران از نتایج تیم کاملاً قابل پیش‌بینی است. در مرحله بعدی اما احساسِ گیجی به آنها مستولی می‌شود؛ ماه‌ها رسانه‌ها به ما این باور را القا کردند که رانگنیک صرف‌نظر از هر اتفاقی به سن‌سیرو می‌آید و اوست که تیم را به دوران طلایی‌اش بازخواهد گرداند. بعد از آن احساس آسودگی در دلِ هواداران شروع به خودنمایی می‌کند؛ زیرا فکر می‌کنیم باشگاه بالاخره تصمیم گرفته تا به مسیری خوبِ فعلی تداوم ببخشد همانند دوران گتوزو، اتفاقات مثبت را به دور نیاندازد. در پایان نوبت به تجربه حس نگرانی می‌رسد؛ این که شاید باشگاه تنها برای چند نتیجه خوب پس از قرنطینه، تصمیم گرفته هواداران را گول بزند و برنامه‌ای دو الی سه ساله را به بایگانی بفرستد. اگر چنین باشد به نظر می‌رسد که قمار بسیار بزرگ و خطرناک به وقوع پیوسته. البته آنچه اکنون اهمیت دارد این ا‌ست که روسونری بازیکنانی در ترکیبش می‌بیند که به نظر عاشق پیولی و مدیریت فعلی - شامل مالدینی – هستند. به همین دلیل نیز در میدان عملکردی ارائه می‌دهند که باعث افتخار هواداران شوند. اما همانند گذشته، اکنون مهم‌ترین و کلیدی‌ترین روزها پیش روی میلان قرار گرفته؛ نقل‌وانتقالات تابستانی. اگر میلان نتواند زلاتان را به ماندن راضی کند، مهم‌ترین بخشی که باید به آن توجه شود، خط حمله خواهد بود.»

زلاتان 38 ساله که پس از 8 سال به میلان بازگشت، تا پایان فصل جاری با روسونری قرارداد داشت؛ ستاره‌ای که در 18 حضورش در ترکیب میلان در این فصلِ سری‌آ، 10 گل زد، 5 گل ساخت و کیفیت، تجربه و قدرت رهبری‌اش را به شکلی ماندگار به تصویر کشید.

بسیاری در روزهای نخست حضور ایبرا در سن‌سیرو بر این باور بودند که ستاره سوئدی در پایان فصل از جمع میلانی‌ها جدا خواهد شد ولی شاید اکنون این گمانه‌زنی‌ها دستخوش تغییر و تحول شود. «رومانو» یکی دیگر از هواداران تیم در این خصوص می‌گوید: «اگر رانگنیک می‌آمد، قطعاً ابراهیموویچ جدا می‌شد زیرا آنها با هم ارتباطی نداشتند و این مسئله بر هیچکس پوشیده نبود. اما حالا فکر می‌کنم احتمال ماندن او وجود دارد. میلان هنوز هم میلانِ ایبرا است. حالا با پایان فصل، بی‌شک رایزنی‌های فشرده‌ای میان مینو رایولا به عنوان مدیربرنامه‌های ایبرا و باشگاه آغاز خواهد شد. فکر می‌کنم در ماه آگوست، دور یک میز بنشینند و گفتگو کنند. این امر دو هفته پیش به نظر ممکن نبود. اگر زلاتان بماند، تیم دیگر نیازی به جذب یک مهاجم طراز اول ندارند. البته که جذب یک مهاجم همچنان در دستور کار باقی می‌مانند اما با حضور زلاتان، مهاجم تازه‌وارد یک نام بزرگ نخواهد بود. اگر زلاتان برود اما همه چیز تغییر خواهد کرد و مسئولان زمان بیشتری صرف جذب یک مهاجم نامدار خواهند کرد.» در همین راستا برخی نام‌های هیجان‌انگیز هم اطراف سن‌سیرو به گوش می‌رسد؛ رسانه‌های ایتالیایی در این هفته «لوکا یوویچ» مهاجم رئال مادرید، «ساندرو تونالی» هافبک برشا و «فدریکو کیه‌زا» بازیکن فیورنتینا را اهداف میلان معرفی کردند.

«دنیله لونگو» خبرنگار حوزه میلان در «کالچو مرکاتو» در این باره ادعای جالبی را مطرح کرد: «میلان دوست دارد یوویچ را به سین‌سیرو بیاورد تا کنار ربیچ همان زوج فرانکفورت را تشکیل دهند. درباره تونالی تلاش بیشتری انجام خواهد شد اما اینتر موقعیت بهتری برای جذب او دارد و پیشنهاد بهتری نیز به برشا ارائه داده. اما نکته این‌ جاست که او شخصاً تمایل دارد در میلان توپ بزند. در تیمی که از کودکی تشویقش کرده. به طور کلی بر این باورم که میلان همچنان در فاز دشوارِ پیشرفت قدم‌به‌قدم و آهسته قرار دارد. آنها در خصوص بازگشت به لیگ قهرمانان اروپا از انگیزه بالایی برخوردارند اما فعلاً چندان قدرت نبرد با یوونتوس برای قهرمانی در سری‌آ را ندارند. برای رسیدن به چنین جایگاهی، آنها نیازمندِ سرمایه‌گذاری گسترده در بازار نقل‌وانتقالات هستند. امری که خیلی زود رخ نخواهد داد. البته شرایط فصل آینده آنها به تمدید قرارداد زلاتان نیز بستگی دارد؛ مهاجم سوئدی خواهان تداوم حضور در ترکیب روسونری است اما ایوان گازیدیس باتوجه به سن او و دستمزد سنگین درخواستی‌اش، شرایط را به صورت دقیق مورد بررسی قرار خواهد داد.»

در این بین، مشکلات دیگری نیز وجود دارند که باید حل شوند؛ به عنوان مثال پروژه تمدید قرارداد با بازیکنان تاثیرگذارِ فعلی که همچنان خبر خوبی در خصوص آن شنیده نمی‌شود. «جیانلوئیجی دوناروما» و «اسماعیل بن‌ناصر» برای میلان بسیار با اهمیت هستند و تمدید قراردادشان در اولویت است. ضمن اینکه مشکی‌وقرمزها باید اطمینان یابند که «آنته ربیچ» هم پس از یک فصل حضور قرضی از فرانکفورت، در سن‌سیرو ماندنی خواهد شد.

«رومانو» در این باره می‌گوید: «شرایط برای میلان تغییر خواهد کرد. دوناروما تنها یک سال از قراردادش با میلان مانده که باید تمدید شود. فروش او در دستور کار نیست پس باید پروژه تمدید با قدرت پیگیری شود. ربیچ هم باید در میلان باقی بماند؛ امری که برای میلان 25 میلیون یورو هزینه خواهد داشت. آنها یک مدافع میانی را هم برای زوج آلسیو رومانیولی باید جذب کنند. ضمن این که جذب یک مدافع راست هم جزو الزامات به حساب می‌آید.» این در حالی‌ست که بودجه میلان برای حضور در پنجره نقل‌وانتقالات تابستانی، تنها 75 میلیون یورو خواهد بود. بودجه‌ای که البته با فروش چند بازیکن، می‌تواند افزایش یابد. از جمله درآمد حاصل از فروش سوسو به سویا که 24 میلیون یورو به جیب باشگاه افزود. اکنون سوال اینجاست که تمام این اقدامات برای میلان و امیدهایش جهت تبدیل شدن به غولی در فوتبال اروپا، چه معنایی دارد؟ آیا روسونری شانس دارد تا فاصله‌اش با بانوی پیر را در لیگ کم کند و برای قهرمانی بجنگد؟

»رومانو» در این خصوص موضوع قابل توجهی دارد: «برای رسیدن به یووه، دو تا سه سال زمان لازم است. البته در صورتی که همه کارها درست و به موقع به مرحله اجرا گذاشته شود. ضمن اینکه رقبایی همانند اینتر نیز سر راه خواهند بود. همه چیز به نوبت؛ روسونری اول باید به سهمیه لیگ قهرمانان اروپا دست یابد و سپس با پول و جذب بازیکنان مناسب، برای یوونتوس در سرزمین چکمه رجز بخواند. میلانی که حالا قرار است با پیولی به مسیر خود ادامه دهد.»

 

سازندگی 

ترجمه: نوید صراف 

۶    
آی اسپورت
2020-08-06 21:30:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید